18 rzeczy do zobaczenia w Ligurii

, Tagi , , ,

Liguria to region leżący nad Morzem Liguryjskim na tzw. Riwierze Włoskiej, w północno-zachodniej części Włoch. Region ten rozciąga się łukiem pod Piemontem oraz Emilią Romanią. Od zachodu graniczy z Francją, natomiast za swoją wschodnią sąsiadkę ma Toskanię. W Ligurii spotykają się także dwa łańcuchy górskie: Alpy i Apeniny. Liguria dzieli się na 4 prowincje, których nazwy wzięły się od miast, będących ich stolicami. Są to Genua La Spezia, Imperia oraz Savona. Swoją nazwę Liguria zawdzięcza jednemu z najstarszych plemion – plemieniu Ligurów, którzy przybyli na tereny aż z Afryki Północnej.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Genua

Genua (Genova) –  jest to była Republika Morska i miejsce, w którym przeszłość miesza się z teraźniejszością. Niezwykłą atmosferę Genui poczujemy spacerując w plątaninie carrugi, czyli wąskich uliczek, będących elementem najstarszej części miasta. Warto zobaczyć duży Stary Port oraz niezwykłe akwarium, w którym żyje kilkaset gatunków zwierząt morskich. W centrum miasta znajduje się Katedra San Lorenzo i Kościół Gesu, którego wnętrze zdobią obrazy Rubensa. Genova to także miasto Krzysztofa Kolumba, z historycznym wybrzeżem i centrum żeglugi. Na Piazza Rafaelle de Ferrari rozpoczyna się nowsza część Genui z kawiarniami, barami, salonami mody oraz migoczącymi światłami.

Taggia – miasteczka Ligurii

Taggia to nieco senne miasteczko, słynące z: czarnych oliwek- taggiasca, szesnasto-przęsłowego romańskiego mostu oraz dzieł liguryjskich artystów przy klasztorze San Domenico, tuż za murami Taggia. W każdą trzecią niedzielę lipca odbywa się święto Marii Magdaleny, którego kulminacją jest tak zwany taniec śmierci. Wykonuje go dwóch mężczyzn wywodzących się od pokoleń z tych samych dwóch rodów.

Portoveneremalownicze miasteczko w Ligurii

Porto Venere lub zamiennie – Portovenere jest to urocze miasteczko leżące na końcu półwyspu otaczającego Zatokę Spezia (nazwaną również Zatoką Poetów) od strony zachodniej. Dostępu do miejscowości od strony zachodniej broni wzgórze, natomiast kościół świętego Piotra wzniesiono na skale, która jest zakończeniem pnącego się w górę przylądka. Co więcej, przylądek ten ma bardzo charakterystyczny kształt i oglądany z odpowiedniej perspektywy, na przykład z tarasów przy Zamku Doriów, może przypominać leżącego dinozaura lub smoka.  W roku 1997 Porto Venere wraz z sąsiednim archipelagiem wysp i Parkiem Narodowym Cinque Terrewpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wielu podróżników wybierających się do Cinque Terre dopływa również do Porto Venere, dzięki bezpośredniemu połączeniu promowemu. 

Sestri Levante

Stare miasto Sestri Levante jest otoczone dwiema zatokami i jest malowniczo położone na półwyspie. Jest nazywane także miastem dwóch mórz, ponieważ będąc na półwyspie wydaje się, że Sestri Levante otoczone jest przez dwa różne morza. W Sestri Levante jest jeden punkt widokowy, z którego właśnie widać te dwa morza. Półwysep Sestri Levante zamyka Zatokę Tigullio od wschodu. Natomiast na przeciwległym, zachodnim końcu zatoki leży słynne Portofino.

Cinque Terre

Cinque Terre to pięć miasteczek: Monterosso, Vernazza, Riomaggiore, Corniglia oraz Manarola które położone są na klifach, połączonych ze sobą górską, krętą drogą: Drogą Miłości –Via dell’Amore. Miasteczka te tworzą Park Narodowy Cinque Terre. W 1997 roku zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO. Spacerując Via dell’Amore, można podziwiać panoramę morza oraz skalnych urwisk, natomiast drzewa cytrynowe kuszą przyjemnym zapachem. Każda z tych wiosek rybackich, ma swój wyjątkowy, niepowtarzalny urok oraz klimat, dlatego warto zatrzymać się w nich na dłużej.

Alassio

Alassio to miasteczko leżące w zachodniej Ligurii, nieopodal miasta 100 wież – Albenga oraz Laigueglia. Miasteczko prawdopodobnie zostało założone pomiędzy X a XI wiekiem. Pod koniec XIX wieku Alassio stało się jednym z najpopularniejszych kurortów w Ligurii i w latach 50 -tych oraz 60-tych zeszłego wieku było tak popularne jak miejscowości Sanremo czy Portofino. W tamtym okresie powstała także jedna z głównych atrakcji miejscowości, a mianowicie: muretto di Alassio. 

Apricale

Apricale to obowiązkowe miejsce wizyty podczas podróży po Riwierze Włoskiej. Miejscowość Apricale określono jako jedną z najpiękniejszych małych miejscowości w całych WłoszechApricale leży odizolowane na szczycie wzgórza, ponad zielenią lasów i wygląda jak mozaika zbudowanych domów. Pomiędzy tym labiryntem domów oraz uliczek znajduje się zamek, kościół oraz dzwonnica.

Opactwo San Fruttuoso

San Fruttuoso di Camogli po prostu zachwyca. Opactwo znajduje się na brzegu morza, gdzie benedyktyni wybudowali malowniczy klasztor, który rozciąga się na wybrzeżu. Z czasem powstała w tym miejscu także niewielka plaża. Zjawiskowe góry, zieleń śródziemnomorskiej sosny, jasne budynki i turkusowo-szmaragdowe morze tworzą krajobraz idealny. Ta miniaturowa zatoczka z Opactwem San Fruttuoso di Camogli z czasem stała się ulubionym miejscem wszystkich tych, którzy szukają nieszablonowych, ukrytych miejsc, które nie są tak łatwo dostępne. Jest to perełka okolic Portofino.

Wyspy Ligurii – Palmaria

Palmaria to największa wyspa w regionie Liguria. Leży praktycznie naprzeciwko Portovenere, z której często odpływają promy na wyspę. Palmaria jest słynna wśród turystów z powodu swoich malowniczych szlaków oraz krajobrazów. Szlaki te prowadzą przez skały, lasy, góry, równiny oraz dawne, opuszczone już zabudowania. Wszystko to pozwala w pełni rozkoszować się aktywnym odpoczynkiem w pięknej scenerii. Z najwyższego szczytu na wyspie otwiera się wyjątkowa panorama na Portovenere.

W przeszłości znaczenie Palmarii było bardzo istotne. Znajdowała się tu baza wojskowa wraz z umocnieniami obronnymi, a sama wyspa była niejednokrotnie obiektem ataków. Jeden z nich nastąpił gorącym latem 1242 roku, gdy próbowały ją zdobyć armie Pizy i Cesarstwa. Turyści cenią sobie wyspę – można tu nie tylko zachwycać się pięknem i dzikich plaż, ale również zwiedzić interesujące zabytki historii.

Lavagna

Lavagna to starożytna miejscowość leżąca w prowincji Genua. Jest to przyjemny kurort nadmorski, popularny w szczególności wśród żeglarzy, dzięki swojemu łagodnemu klimatowi oraz bliskości miejscowości Portofino, oraz wschodniej Riwiery Liguryjskiej, czyli Sestri Levante i Cinque Terre. Miejscowość Lavagna wyróżnia się swoim ciekawym historycznym centrum, gdzie można zwiedzać niedawno odnowioną Starożytną Wieżę, Kościół Santo Stefano, w którym mieści się „Ukrzyżowanie Domenico Pioli” i XVII-wieczny Palazzo Franzoni.

Portofino – piękne miejsca w Ligurii

Portofino to miejscowość leżąca w zatoce Golfi del Tigullio, której to z kolei wizytówką są kolorowe kamieniczki, odbijające swoje barwne elewacje w błękitnej wodzie. Okolice wznoszącej się tu Monte di Portofino są częścią Parku Regionalnego. Warto zobaczyć Zamek Browna – Castello Brown, aby podziwiać niezwykłą panoramę Portofino. Miasteczko Portofino jest obecnie ekskluzywnym kurortem wypoczynkowym, swoje wakacje spędzają tu liczne sławy świata mody i kina z całego świata. Oddalając się nieco od Portofino, zaledwie kilka kilometrów na północny zachód, znajduje się interesujące Camogli– miasteczko, którego nazwa pochodzi od Case Moglie, czyli Dom Żon. Nazwa tej miejscowości odwołuje się do żon, które pozostawały w domach, gdy ich mężowie wyruszali w morze.

Finalborgo

Miasteczko Finalborgo leży u zbiegu dolin rzek: Pora oraz l’Aquila. Otoczone jest murem z XV wieku oraz posiada kilka pięknych bram, którymi wchodzi się do miasteczka. Finalborgo znajduje się na liście najpiękniejszych miejsc we Włoszech, według stowarzyszenia I Borghi più belli d’Italia.Porta Reale, czyli Bramę Królewską, zbudowano w 1702 roku. Kolejna to Porta Romana, czyli Brama Rzymska. Porta Testa jest to zdecydowanie najpiękniejsza z wszystkich bram, którą zbudowano w 1452 roku. Posiada ona elementy gotyckie z herbem ówczesnego władcy – Giovanni del Carretto. Kolejna z bram Porta Mezzaluna jest dopełnieniem wszystkich murów oraz bram.

Ogrody botaniczne Villa Hanbury

Ogrody Hanbury są jednymi z największych ogrodów botanicznych na całej Riwierze Włoskiej. Z ogrodów rozpościerają się piękne widoki na morze oraz pobliskie miejscowości. Na około osiemnastu hektarach można odkryć stare fontanny, podziwiać roślinność z całego świata oraz zwiedzić mauzoleum rodziny Hanbury. Ogrody botaniczne Hanbury – Giardini Botanici Hanbury położone są w pobliżu miejscowości Ventimiglia we Włoszech, praktycznie tuż przy granicy z Francją, około czterdziestu kilometrów od Nicei.

Camogli

Camogli to dawna wioska rybacka, leżąca w Ligurii. Miejscowość ta jest zdecydowanie spokojniejsza niż pobliskie Portofino, natomiast tutejsza zatoka z kolorowymi fasadami domów, w ogóle nie ustępuje bardziej znanemu sąsiadowi Portofino. Dawniej, w średniowieczu Camogli było znaczącym portem, obecnie to spokojna miejscowość, w której kapitanowie zajęli się obsługą turystów.

Dom Krzysztofa Kolumba – miejsca warte zwiedzenia w Ligurii

Dom Krzysztofa Kolumba – Casa di Colombo – to zabytkowy budynek w Genui, który jest XVII-wieczną rekonstrukcją domu, w którym według legend swoją młodość spędził Krzysztof Kolumb. Casa di Colombo znajduje się przy Piazza Dante i aktualnie w domu tym znajduje się muzeum z zachowanymi pamiątkami po tym słynnym żeglarzu.

Żaglowiec Neptun

Żaglowiec Neptun jako statek muzeum stoi przycumowany w Starym Porcie w Genui, czasami tylko odbywa rejsy po Morzu Śródziemnym. Został zbudowany jako replika galeonu na potrzeby tunezyjsko- francuskiego filmu pt.: „Piraci” z 1986 roku, wyreżyserowanego przez Romana Polańskiego.

Żaglowiec Neptun został zaprojektowany oraz zbudowany w Tunezji przez Carthago Films. Co ciekawe, w chwili premiery filmu Piraci, był on najdroższym rekwizytem, który został kiedykolwiek wykorzystany w filmie. Część podwodną żaglowca stanowi metalowy kadłub wyposażony w wielokierunkowe stery strumieniowe, z kolei góra statku: burty i pokład są wykonane z drewna. Rozmiary Żaglowca Neptun są dużo większe od typowych rozmiarów galeonu. Żaglowiec posiada wciąż działający takielunek oraz ożaglowanie.

Grotta di Lord Byron

Jaskinia Byrona – Grotta di Lord Byron nazwana została na cześć angielskiego poety – George’a Gordona Byrona. Czerpał on z tego miejsca swoją inspirację do tworzenia swoich dzieł literackich. Grotta di Lord Byron znajduje się na skalnej ostrodze, nieco niżej niż kościół San Pietro leżący w miejscowości Porto Venere oraz starożytnego posterunku obronnego. Minimalna głębokość jaskini wynosi około pięć metrów, natomiast maksymalna głębokość wynosi dwadzieścia metrów.

Znane miasta Ligurii – San Remo

San Remo słynie z Festiwalu Piosenki Włoskiej. Obecnie jest to ważny ośrodek hodowli kwiatów, dlatego też często bywa nazywane także Wybrzeżem Kwiatów – Riviera dei Fiori. Centralnym miejscem w mieście jest Piazza Coloma, przy której znajduje się wiele lokalnych restauracji, barów oraz  markowych butików. Niedaleko Piazza Coloma wznosi się polski kościół, pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Na Via Garibaldi odbywa się Targ Kwiatowy, na którym warto się pojawić. Najstarsza dzielnica miejscowości San Remo nazywa się La Pigna, czyli w tłumaczeniu na język polski oznacza szyszkę jodłową. Tak samo nazywane są znajdujące się na głównym placu malownicze przejścia arkadowe. Natomiast dobiegające z lokalnych restauracji zapachy zapraszają na przyprawioną oliwą oraz rozmarynem focaccię. San Remo to także słynne kasyno, które miało być dużą konkurencją dla kasyna znajdującego się w pobliskim Monte Carlo.

Liguria oprócz powyższych 18 miejsc wartych zobaczenia posiada wiele innych, które są równie warte uwagi.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Ligurii i Genui

Poprzedni

Najpiękniejsze miejsca na luksusowe wakacje we Włoszech

Co warto zobaczyć we Friuli-Wenecja Julijska: 13 miejsc, których nie można przegapić

Następny

Dodaj komentarz