5 najpiękniejszych rzeczy do zobaczenia w każdym z włoskich regionów

Tagi , , , ,

Włochy to piękny kraj, który jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Ma do zaoferowania wiele atrakcji w każdym swoim regionie (jest ich 20). Poznaj 5 najpiękniejszych rzeczy, które zobaczysz w każdym z 20 włoskich regionów.

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Spis treści

Abruzja 

Piękno włoskich regionów – L’Aquila

Miasto powstałe w pierwszej połowie XIII wieku pełni rolę stolicy regionu Abruzja. Stanowi również ciekawostkę architektoniczną. Plan jego zabudowy zaprojektowano na kształt cesarskiego orła i stąd właśnie wywodzi się nazwa miejscowości – aquila to łacińskie określenie tego drapieżnego ptaka. 

W średniowieczu L’Aquila uznawana była za ważny ośrodek przemysłu włókienniczego. Dziś w tym malowniczym miasteczku można podziwiać zabytki pochodzące z różnych epok historycznych. To także świetna baza wypadowa dla narciarzy planujących białe szaleństwo na Gran Sasso d’Italia – najwyższym szczycie Apeninów, dlatego jeśli kochasz narty – musisz tu być!

Tortoreto Lido

Położone nad brzegiem Morza Adriatyckiego miasteczko to popularny wybór na spędzenie wakacji. Piękne piaszczyste plaże oraz bogata infrastruktura turystyczna sprawią, że z pewnością spędzimy tu udany wypoczynek. Entuzjaści opalania, morskich kąpieli i relaksu w cieniu parasola z pewnością nie będą zawiedzeni. Charakterystyczna fontanna z postacią syreny w centrum stanowi symbol tego miejsca.

Miasta włoskich regionów, które warto zobaczyć – Fossacesia

To nadmorskie niewielkie miasteczko ma w sobie wiele uroku. Jest idealnym miejscem dla osób, które zamiast dużych hoteli wybierają klimatyczne pensjonaty i prywatne kwatery. Przybywających do Fossacesii witają oryginalne w swojej formie trabucchi, czyli specjalne konstrukcje do połowu ryb. Dostępność świeżych owoców morza przemawia za spróbowaniem dań oferowanych przez szefów kuchni lokalnych restauracji, wyróżnianych wśród lokali gastronomicznych Abruzji. 

Będąc w tej okolicy, warto udać się do pobliskiego zamku w Roccascelegna – zbudowana na szczycie klifu forteca stanowi prawdziwie spektakularny widok.

Największe atrakcje włoskich regionów – Sulmona

To miasto przesiąknięte historią i znane przede wszystkim jako miejsce narodzin słynnego rzymskiego poety Owidiusza. Właśnie z jego postacią wiąże się wiele zabytkowych obiektów w Sulmonie. Place, pałace, akwedukt i świątynie każdego roku goszczą wielu zwiedzających.

W okresie wielkanocnym odbywa się tu tradycyjna procesja z figurą Matki Boskiej, stanowiąca ciekawe wydarzenie zarówno religijne, jak i kulturowe.

Podobno właśnie w Sulmonie powstało używane podczas różnego rodzaju imprez konfetti, chociaż oryginalnie były to pokryte cukrem migdały, rozdawane gościom weselnym. 

Celano

Leżąca tuż przy granicy Regionalnego Parku Przyrodniczego Sirente Velino miejscowość, jest często odwiedzana przez turystów chcących poznać uroki Abruzji. Górujący nad pozostałymi zabudowaniami średniowieczny Zamek Piccolomini, stanowi najbardziej charakterystyczny obiekt w okolicy. Jego mury skrywają obecnie Muzeum Sztuki Sakralnej Marsicii, posiadające w swoich zbiorach wiele cennych eksponatów. 

5 najpiękniejszych rzeczy do zobaczenia w każdym z włoskich regionów – Basilicata

Piękno włoskich regionów – Maratea

Ta niewielka miejscowość stanowi rozwiązanie częstego wakacyjnego dylematu, ponieważ umożliwia jednoczesny urlop w górach i nad morzem. Charakterystycznym elementem krajobrazu tej okolicy jest ulokowany na szczycie klifu posąg Jezusa z rozpostartymi ramionami. 

Maratea to dobry wybór dla osób poszukujących kameralnych plaż oraz ciszy i spokoju. Urokliwe stare miasto oraz klimatyczne pobliskie uliczki zachęcają do niespiesznych spacerów i wypicia prawdziwej włoskiej kawy w cieniu parasola.

Potenza

To stolica regionu Basilicata. Za czasów panowania imperium rzymskiego stanowiła przede wszystkim ważny węzeł komunikacyjny. Obecnie Potenza uznawana jest za przyjemne, jednak niezbyt popularne wśród turystów miasto. To niewątpliwy atut dla osób nielubiących zwiedzać w tłumie. 

Historyczne centrum wokół głównego deptaku Via Pretoria skupia największe zabytki, a także lokale gastronomiczne oraz sklepy. Chcąc cieszyć się specyficznym urokiem południowowłoskich miast i poznać ich niezdominowany przez turystykę krajobraz, warto udać się właśnie do Potenzy. 

Viggiano

Miasteczko to znane jest przede wszystkim wśród melomanów. Stąd wyruszali wędrowni uliczni grajkowie i umilali czas swoją muzyką zarówno w wielu rejonach Włoch, jak i ościennych krajów. Viggiano słynie również z budowy harf. 

Przez wiele lat odbywał się tu Międzynarodowy Konkurs Fletowy “Leonardo de Lorenzo”, w którego jury zasiadali najznamienitsi muzycy z całego świata. Urokliwe uliczki oraz tradycyjne zabudowania stanowią malowniczą scenerię do popołudniowych spacerów.

Piękno włoskich regionów – Metaponto

Stanowi jedno z najstarszych miast w regionie i symbol kultury hellenistycznej obecnej na tym obszarze przed wiekami. Największą atrakcją Metaponto jest Narodowe Muzeum Archeologiczne oraz Park Archeologiczny Obszaru Miejskiego. Warto odwiedzić również znajdujący się tam Państwowy Rezerwat Przyrody chroniący nadmorskie ekosystemy.

Wyprawa do Metaponto pozwoli poczuć ducha minionych epok oraz obejrzeć ruiny antycznych zabudowań. Po trudach zwiedzania można udać się na pobliskie wybrzeże i cieszyć się promieniami słońca oraz włoską kuchnią w jednej z tradycyjnych restauracji.

Zwiedzanie włoskich regionów – Matera

To prawdziwa perła regionu Basilicata. Najbardziej charakterystyczną część miasta – zwaną Sassi, tworzą wydrążone w skale budynki. Te unikalne domostwa znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, natomiast cała Matera była w 2019 roku Europejską Stolica Kultury.

Poznanie interesującej historii tego miejsca oraz spacer wśród oryginalnych zabudowań stanowi niemałą atrakcję. Ponadto poszukiwacze ciekawostek filmowych będą zachwyceni, mogąc przemierzać te same uliczki, co bohaterowie słynnej “Pasji” Mela Gibsona.

Kalabria

Scalea

To popularny wybór dla chcących spędzić prawdziwie włoskie wakacje. Malownicze miasteczko z zabytkowymi zabudowaniami i urokliwym starym miastem stanowi ozdobę Kalabrii. Bogata oferta hotelowa, rozległe plaże oraz krystalicznie czyste wody Morza Tyrreńskiego kuszą turystów z całego świata.  

Jako alternatywę dla plażowania oraz przesiadywania w knajpkach delektowania się lokalnymi przysmakami, ze Scalei można wyruszyć na zwiedzanie Parku Narodowego Pollino lub skorzystać z oferty rejsów wycieczkowych.

Zabytki włoskich regionów – Cirò Marina

Położone na wybrzeżu miasteczko to raj dla wczasowiczów. Piękne plaże, lazurowe morze oraz rozbudowana oferta turystyczna pozwalają zaplanować tam udany urlop. 

To obszar z bogatą tradycją winiarską. Podczas pobytu w Cirò Marina warto wybrać się na zwiedzanie pobliskich winnic, zazwyczaj połączone z degustacją lokalnych trunków. Dość znanym obiektem historycznym miejscowości jest nieco zaniedbana Fontana del Principe, czyli pozostałości Fontanny Księcia.

Tropea

Uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast Kalabrii. Ulokowane na szczycie stromego klifu zabudowania górujące nad turkusowym morzem stanowią niezwykły widok, który przyciąga wielu turystów. 

Charakterystycznym obiektem Tropei jest Kościół na Wyspie – Santa Maria Dell’Isola, będące sanktuarium znajdującym się na niewielkim wzniesieniu wysuniętym w stronę morza. Na zwiedzających czekają także idealne do spacerów stare miasto oraz nieduży port. Wśród lokalnych przysmaków królują dania zawierające cipolla rossa di Tropea, czyli słodką odmianę czerwonej cebuli.

Sersale

Największą atrakcją miejscowości jest Rezerwat Przyrody Ciemnych Dolin – Riserva naturale regionale Valli Cupe. Ochroną na tym obszarze objęte są unikalne ekosystemy kreowane przez wąwozy, groty, wodospady, a także faunę i florę wśród nich występującą. Sersale to dobra propozycja dla osób lubiących spędzać czas na łonie natury i poznawać cenne obiekty przyrodnicze. 

Piękno włoskich regionów – Bova

Miasteczko to zostało umieszczone na liście najpiękniejszych włoskich miejscowości – “Borghi piu belli d’Italia”. To miejsce znane ze swoich greckich konotacji, czego potwierdzeniem jest dostępne dla zwiedzających Muzeum Języka Grecko-Kalabryjskiego. Warto odwiedzić tam również Castello Normanno di Bova – Zamek Normanów. Z jego murów można podziwiać panoramę całej okolicy, w tym widok na wybrzeże Morza Jońskiego i Sycylię.

Zwiedzanie włoskich regionów – Kampania

Meta

Miejscowość położona nad wodami Zatoki Neapolitańskiej to idealna urlopowa destynacja dla wczasowiczów ceniących sobie wypoczynek na plaży. Kolorowe zabudowania rozmieszczone malowniczo na klifie i pobliskich wzgórzach, tworzą krajobraz charakterystyczny dla tej części wybrzeża. Bogata oferta hotelowa oraz infrastruktura rekreacyjna, a przy tym mniejsza popularność wśród turystów, decydują o atrakcyjności Mety jako idealnego miejsca na spędzenie wakacji.

Pozzuoli

Położone nieopodal Neapolu miasto, w czasach rzymskich stanowiło najważniejszy port południa, a także jeden z bardziej istotnych ośrodków dawnej Italii. Pozzuoli znajduje się w centrum kaldery superwulkanu, tzw. Pól Flegrejskich, pod którą mieszczą się ogromne zasoby magmy.

Do największych atrakcji miejscowości należą Amfiteatr Flawiuszów, ruiny rzymskiego targu (nazywane również świątynią Serapisa), a także zjawiska wulkaniczne. Najpopularniejsze z nich to spektakularne solfatary, czyli gorące wyziewy gazów towarzyszących pokładom magmy.

Piękne miasta włoskich regionów – Ceraso

Ta niewielka miejscowość leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Cilento, stanowi oazę spokoju. Klimatyczne rodzinne agroturystyki stanowią główną bazę noclegową okolicy. Ceraso jest odpowiednim miejscem dla osób pragnących ciszy, spokoju, a także odpoczynku wśród natury. Sielskie krajobrazy oraz malownicze wzgórza tworzą idealne otoczenie dla poszukujących relaksu i twórczej inspiracji. Popularną atrakcją regionu są wyprawy do winnic, poznawanie tajników uprawy winorośli oraz degustowanie wytwarzanych trunków.

Ascea

Ta leżąca wśród wzgórz nieduża miejscowość nie należy do popularnych wśród turystów. Dzięki temu oferuje komfortowy wypoczynek dla osób poszukujących spokojnych okolic i relaksu na łonie natury. Chętni na kąpiele słoneczne oraz pływanie w morskiej toni również znajdą coś dla siebie, ponieważ wybrzeże w tej okolicy posiada piękne plaże. Urozmaiceniem od wylegiwania się na piasku może być udanie się na pieszą wycieczkę jednym z wielu malowniczych szlaków czy też wyprawa do pobliskiego Parku Archeologicznego di Velia.

Summonte

Licząca około tysiąca mieszkańców miejscowość leży w prowincji Avellino. Nad rozmieszczonymi na wzgórzu zabudowaniami góruje Wieża Andegaweńska, stanowiąca ważny zabytek. Chcąc poznać najbliższe okolice, warto udać się na wycieczkę ścieżką przyrodniczą “Summonte – Campo San Giovanni”. 

Malownicze krajobrazy oraz ciekawie poprowadzone szlaki turystyczne zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Podczas pobytu w Summonte można cieszyć się klimatem kameralnej miejscowości, a także poznawać interesujące obiekty regionu.

Emilia-Romania

Ciekawe miasta włoskich regionow – Piacenza

Położone nad rzeką Pad miasto znajduje się przy głównym szlaku komunikacyjnym między Mediolanem a południem Włoch. Pamiętająca zamierzchłe czasy Piacenza była miejscem rozgrywania się wielu istotnych wydarzeń politycznych i religijnych. Dziś stanowi mało popularne wśród turystów miasteczko, mimo posiadania kilku ciekawych obiektów, m.in. Miejskiego Muzeum Palazzo Farnese, Galerii Alberoni, Pałacu Mandelli czy Galerii Sztuki Współczesnej Ricci Oddi. Urokliwe stare miasto przepełnione jest zabytkowymi budynkami przypominającymi dawne dni.

Pavullo nel Frignano

Schowane wśród wzgórz miasteczko do niedawna było dość zapomnianym miejscem, jednak w roku 2013 otwarto dla zwiedzających odnowiony Zamek Montecuccolo, co ożywiło turystycznie okolicę. W murach twierdzy funkcjonują Muzeum Przyrodnicze – Museo Naturalistico del Frignano “Ferrucci Minghetti”, a także znajdują się kolekcje sztuki “„Il Paese ritrovato” Gino Covili i „Raffaele Biolchini”.

Oprócz zamku warto odwiedzić inne pobliskie średniowieczne zabytki, takie jak świątynie, plebanie czy mosty. Pobyt w Pavullo del Frignano może być też przyjemnym odpoczynkiem po zwiedzaniu obleganych Bolonii czy Modeny.

Zwiedzanie włoskich regionów – Ravenna

To niewielkie miasteczko znane jest ze swojego bogactwa artystycznego. Stanowi światową stolicę mozaiki, której wybitne przykłady podziwiać można m.in. w bazylice Św. Witalisa. Burzliwa historia miasta wpłynęła na jego wielokulturowy charakter i pozostawiła po sobie liczne unikatowe zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie Ravenny stanowi świetne urozmaicenie od dni spędzanych na wybrzeżu. Oglądanie prawdziwych klejnotów architektury i sztuki, a ponadto udział w warsztatach mozaiki, wraz z poznawaniem tajników tej starożytnej sztuki, stanowią nie lada atrakcję.

Rimini

To jedno z najpopularniejszych miejsc urlopowych nad Morzem Adriatyckim. Infrastruktura turystyczna ma tutaj naprawdę wiele do zaoferowania. Duże piaszczyste plaże i turkusowe morze każdego roku przyciągają tłumy turystów.

Podczas pobytu w Rimini warto odwiedzić malowniczą dzielnicę San Giuliano, której domy ozdobione są muralami. Do najważniejszych zabytków miejscowości należą Most Tyberiusza i Łuk Augusta. To nadmorskie miasteczko warto odwiedzić również zimą – w okolicach świąt Bożego Narodzenia na plażach powstają piaskowe szopki wykonane rękami uzdolnionych artystów.

Ważne miasta włoskich regionów – Bolonia

To jedno z najważniejszych miast Italii, słynące z utworzenia pierwszego na świecie uniwersytetu. Na zwiedzanie Bolonii warto poświęcić więcej niż jeden dzień, ponieważ ma wiele do zaoferowania. Oprócz ruin rzymskich budowli koniecznie należy odwiedzić świetnie zachowane świątynie, wybudowane w różnych stylach i epokach, m.in. Bazylikę św. Petroniusza, Katedrę Świętego Piotra czy gotycki kościół św. Franciszka. Wyprawa do Miejskiego Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Sztuki Współczesnej (MAMBO) również powinny znaleźć się na liście głównych atrakcji w Bolonii. 

Friuli-Wenecja Julijska

Kurorty włoskich regionów – Grado

Uznawane jest za jeden z najpiękniejszych włoskich kurortów, który mieszkańcy Italii nazywają “wyspą słońca”. To idealne miejsce na spędzenie wakacji dla osób w różnym wieku. Do dyspozycji wczasowiczów są plaże zarówno darmowe, jak i płatne. Te ostatnie wyróżniają się lepszą infrastrukturą, posiadają prysznice, obiekty gastronomiczne i zazwyczaj wi-fi.

Podczas urlopu w Grado warto wybrać się również na spacer po starym mieście. Pozostałości antycznych ruin, wąskie uliczki oraz zabytkowe świątynie tworzą klimat tego miejsca. Do niespiesznych przechadzek zachęca również bardzo urokliwa, nadmorska promenada.

Trieste

Stolica regionu Friuli – Wenecja Julijska jest często nazywana “miastem nauki”, ponieważ właśnie tam swoje siedziby posiada wiele międzynarodowych ośrodków naukowo-badawczych, m.in. Międzynarodowe Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii czy włoski Narodowy Instytut Fizyki Nuklearnej.

Wśród miejsc wartych odwiedzenia należy wyróżnić główny plac – Piazza dell’Unità d’Italia, Katedrę San Giusto Martire oraz amfiteatr rzymski. Triest od wieków stanowi ważny port w basenie Morza Śródziemnego. To właśnie tu trafia najwięcej transportów kawy, natomiast w mieście funkcjonują fabryki jej najbardziej znanych marek. Podobno jest tu najwięcej kawiarni w całych Włoszech, przeliczając ich liczbę na ilość mieszkańców.

Palmanova

To miasto o bardzo oryginalnym kształcie. Zostało wybudowane w renesansie na planie dziewięcioramiennej gwiazdy. Według jej architekta Vincenzo Scamozziego, Palmanova miała stanowić miasto idealne. Jednym z najbardziej interesujących elementów miejscowości są rozbudowane, wielopoziomowe fortyfikacje mające gwarantować bezpieczeństwo w przypadku tureckiego najazdu. 

Podczas zwiedzania tego niezwykłego miejsca, warto obejrzeć zdobione bramy miejskie – Porta Udine, Porta Cividale oraz Porta Aquileia. 

Jeziora włoskich regionów – Predil

To miejsce, którego głównymi atrakcjami są jezioro – Lago del Predil i jaskinia – Cave del Predil. Aby lepiej poznać historię i walory okolic, warto udać się do pobliskich muzeów: Museo della Tradizione Mineraria oraz Parco geo-minerario, poświęconych tradycji górniczej regionu.

Wyjątkowa lokalizacja – tuż przy granicy ze Słowenią – a także bliskość ziem austriackich, wpłynęła na charakter obszaru oraz ukształtowała jego złożoną kulturę.

Liguria

Balzi Rossi

Położona tuż przy francuskiej granicy miejscowość słynie z kilku rzeczy. Pierwsza z nich związana jest z nazwą – Balzi Rossi oznacza Czerwone Klify. Sformułowanie to odnosi się do barwy, jaką przybierają skały rozciągające się nad urokliwą plażą Spiaggetta dei Balzi Rossi podczas zachodu słońca. Następnym walorem okolicy jest stanowisko archeologiczne obejmujące ślady bytowania ludzi z epoki kamienia. Rysunki naskalne, prymitywne narzędzia oraz codzienne przedmioty można podziwiać za niewielką opłatą. Z miejscowością Balzi Rossi wiąże się również postać rosyjskiego naukowca, doktora Voronoffa. Jego badania wokół zagadnienia wiecznej młodości obrosły legendą i dodały tajemniczości temu miejscu.

Finale Ligure

Leżąca nad Morzem Liguryjskim miejscowość to idealne miejsce na spędzenie urlopu. Z takiego wyboru zadowoleni będą zarówno entuzjaści plażowania, jak i zwolennicy aktywnego wypoczynku. Piękne piaszczyste wybrzeże, rozbudowana oferta hotelowa i gastronomiczna, pozwoli przeżyć wymarzone włoskie wakacje. 

Warte odwiedzenia jest z pewnością tutejsze Muzeum Archeologiczne, a także zabytki: Torre di Belenda, Villa Buraggi oraz Calvisio Vecchio.

Fanom kolarstwa górskiego Finale Ligure znane jest z ekstremalnych tras zjazdowych i organizacji zawodów Pucharu Narodów Enduro.

Zabytkowe miasta włoskich regionów – Genua

To miasto stołeczne Ligurii. Jej port uchodzi za największy we Włoszech pod względem ilości przeładowywanych towarów. Dzięki znacznemu bogactwu historycznemu i architektonicznemu część Genui została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, natomiast w 2004 roku była Europejską Stolicą Kultury.

Obiektami wartymi odwiedzenia są z pewnością Via Garibaldi ze słynnymi pałacami, Stary Port oraz zabytkowa latarnia morska La Lanterna. Wśród znanych Genueńczyków należy wspomnieć takie postaci jak Andrea DoriaNiccolò PaganiniGiuseppe GaribaldiGiuseppe Mazzini czy Krzysztof Kolumb, którego dom udostępniony jest zwiedzającym.

Atrakcje włoskich regionów – Santa Margherita Ligure

To prawdziwy klejnot włoskiej riwiery. Zadbane budynki i deptaki, niewielka marina z ekskluzywnymi jachtami, a także przytulne kawiarnie, tworzą wyjątkowy klimat miejscowości. Chcąc poznać lokalne atrakcje, warto wybrać się na zwiedzanie Villa Durazzo. Zjawiskowy park oraz pałacowe wnętrza dostępne są dla turystów za darmo. Oaza zieleni i pięknych obiektów architektonicznych zachęca do spacerów.

Cinque Terre

Reprezentowany przez pięć głównych miejscowości (CornigliaMonterosso, ManarolaVernazza i Riomaggiore) fragment riwiery liguryjskiej, uznawany jest za wyjątkowo cenny obszar. Unikalne walory krajobrazowe Cinque Terre zadecydowały o umieszczeniu go na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Budowa linii kolejowej wzdłuż włoskiego wybrzeża otworzyła ten ciekawy region na masową turystykę. Biorąc pod uwagę niezwykłe widoki, bogactwo zabytków oraz czar niewielkich nadmorskich miejscowości, warto udać się tam na urlop.

Atrakcje włoskich regionów – Lacjum

Tarquinia

Ta niewielka włoska miejscowość przepełniona jest zabytkami z najdawniejszych czasów. Wiedzę o historii tych ziem można zgłębiać, udając się do Narodowego Muzeum Archeologicznego i Etruscopolis. Warto też odwiedzić etruską nekropolię – Tomba della Mercareccia. Nie można również przegapić interesującego starego miasta i jego atrakcji – Palazzo Vitelleschi, Porta di Castello, Belvedere Della Ripa czy Fontana Nova.

Vico

To leżące wśród wzgórz niewielkie miasteczko nie jest zbyt popularne. Dzięki temu oferuje ciszę i spokój osobom do niego przybywającym oraz prawdziwy relaks w otoczeniu przyrody. Największą oraz prawdopodobnie jedyną atrakcją miejscowości jest muzeum historii naturalnej – Ecomuseo „Orto del Centauro Chirone”. 

Dobrym pomysłem na pieszą wycieczkę będzie pokonanie niespełna 8-kilometrowego szlaku z Vico do Collepardo. Znajdująca się na jego końcu jaskinia Grotte di Collepardo oferuje zwiedzającym niezwykłe widoki. Po drodze warto zatrzymać się przy Pozzo D’Antullo, czyli Studni Antullo. Ta wypełniona wodą przepaść krasowa stanowi atrakcję okolicy.

Miasta włoskich regionów, które warto zobaczyć – Roccantica

W tej średniowiecznej włoskiej miejscowości można przenieść się w czasie. Niewysokie domy, brukowane schody i place, labirynty wąskich uliczek – to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat miasteczka. Brak tutaj wielkich hoteli czy głośnych restauracji. To urokliwe miejsce oferuje swoim gościom kameralne pensjonaty i niewielkie trattorie serwujące dania kuchni regionalnej. 

Roccantica stanowi wymarzone miejsce do spędzenia romantycznego weekendu oraz spokojnego, pełnego relaksu urlopu.

Sperlonga

Leżąca na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego miejscowość to atrakcyjne miejsce na spędzenie wakacji. Piękne piaszczyste plaże, lazurowe wody, możliwość wypożyczenia leżaków i parasola gwarantują najwyższy komfort entuzjastom kąpieli słonecznych. 

Największą atrakcją Sperlongi jest posiadłość służąca niegdyś cesarzowi rzymskiemu Tyberiuszowi. Villa di Tiberio, w której skład wchodzą ruiny osady, kompleks muzealny oraz grota to z pewnością wart zobaczenia obiekt. Godną odwiedzenia atrakcją miasteczka jest również Torre Truglia – wysunięty w morze cypel z charakterystyczną wieżą.

Historyczne miasta włoskich regionów – Rzym

Stolica oraz największe miasto Włoch, zwane też “Wiecznym miastem” i “Stolicą świata”. Podczas wizyty w Rzymie koniecznie trzeba zobaczyć Koloseum, Forum Romanum, Fontannę di Trevi, Panteon i Kapitol, jednak lista zabytków oraz tamtejszych atrakcji jest znacznie dłuższa. Z tego powodu na poznanie tego niezwykłego, przesiąkniętego historią miejsca potrzeba co najmniej kilku dni.

W granicach Rzymu leży Watykan, najmniejsze państwo świata oraz siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, w tym papieża.

Lombardia

Bergamo

To niewielkie miasto leży u podnóża Alp. Stanowi idealne miejsce, aby w czasie weekendu poczuć ducha prawdziwej Italii. Bergamo podzielone jest na dwie części: Bassa – dolną i Alta – górną. To właśnie ta druga decyduje o klimacie i wartości turystycznej miejsca. Średniowieczne zabudowania tworzą specyficzny klimat. W samym sercu starego miasta znajduje się Piazza Vecchia – główny plac, nad którym góruje Palazzo della Ragione – jeden z najstarszych budynków użytku publicznego we Włoszech. Tuż obok wznosi się wieża Campone, a naprzeciwko stoi Palazzo Nuovo, gdzie funkcjonuje znana biblioteka – Angelo Mai. Koniecznie należy zagubić się wśród pobliskich uliczek i placów, ponieważ skrywają wiele atrakcyjnych zabytków.

Lecco

Leżące nad Jeziorem Como miasto przyciąga wielu turystów. Widok skalistych zboczy Alp Bergamskich schodzących do szafirowych wód górskiego jeziora wprost zachwyca. Atrakcyjna lokalizacja, dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna oraz przepiękne krajobrazy decydują o jego popularności. 

Będąc w Lecco, można korzystać z bogatej oferty rekreacyjnej, uprawiać sporty wodne, piesze wędrówki malowniczymi trasami oraz poznawać historię i kulturę miejscowości. Nad zabytkami starego miasta góruje wieża Bazyliki Świętego Mikołaja. Widoczna z daleka, stanowi drogowskaz i nie pozwala się zgubić w labiryncie wąskich uliczek.

Crema

Leżące na wschód od Mediolanu miasto jest niezbyt popularne wśród turystów. Dzięki temu można po nim wygodnie spacerować, bez tłumów i głośnych wycieczek. Świetnie nadaje się również jako miejsce spędzenia weekendu. 

Do najbardziej charakterystycznych budynków okolicy zaliczane są Kościół Santa Maria della Croce oraz ciekawa wieża zegarowa. Spacer po starym mieście można zwieńczyć obiadem w jednej z restauracji serwujących dania kuchni włoskiej lub filiżanką prawdziwego espresso. 

Znane miasta włoskich regionów – Mediolan

To stolica Lombardii i drugie po Rzymie największe miasto Włoch. Uznawane jest za światową stolicę mody oraz włoskie centrum finansowo-gospodarcze.

Będąc w Mediolanie, koniecznie trzeba zobaczyć stanowiącą prawdziwe dzieło sztuki Katedrę Duomo, jedną z najsłynniejszych światowych scen operowych La Scalę, warowny zamek rodu Sforzów Castello Sforzesco czy charakterystyczny wieżowiec Torre Velasca. Obecność aż trzech portów lotniczych sprawia, że to włoskie miasto jest idealnym wyborem na weekendowy city-break.

Monza

Leżące nad rzeką Lambro miasto, słynie dziś przede wszystkim z toru wyścigowego, na którym rozgrywane są Mistrzostwa Świata Formuły 1. Oprócz uczestnictwa w sportowych wydarzeniach, warto odwiedzić Monzę również ze względu na jej wartość kulturalną i historyczną. Do najbardziej charakterystycznych obiektów zabytkowych miejscowości należy gotycka katedra Duomo di Monza, w której skarbcu przechowywana jest najstarsza zachowana korona należąca niegdyś do średniowiecznej królowej Teodolindy. Inkrustowana 180 kamieniami szlachetnymi opaska stanowi bezcenny artefakt.

Marche

Sirolo

To popularny wakacyjny kurort tętniący życiem w ciągu letnich miesięcy. Turkusowe wody Morza Adriatyckiego, czyste plaże, białe klify oraz zielone lasy sosnowe tworzą malowniczy krajobraz. Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach sięgają tysięcy lat wstecz, czego dowodem są naskalne ryciny odkryte w okolicy Monte Conero.

Wczasowicze spędzający urlop w Sirolo, oprócz kąpieli słonecznych, mają świetne perspektywy do aktywnego spędzania czasu. Atrakcyjne trasy trekkingowe wśród przyrody Parku Regionalnego Conero pozwalają obcować z naturą i wypoczywać w przepięknym otoczeniu. 

Malownicza natura włoskich regionów – Jaskinie Frasassi

To unikalny zespół jaskiń krasowych znajdujących się na terenie parku narodowego Parco Naturale della Gola della Rossa di Frasassi, w pobliżu miejscowości Genga. Zwiedzający mogą poruszać się w labiryncie skalnych komór po wygodnych ścieżkach i chodnikach. Podczas takich wycieczek oczom turystów serwowane są niezwykłe formacje skalne, takie jak stalaktyty, stalagmity, kolumny, misy martwicowe czy draperie naciekowe. Naturalnymi mieszkańcami jaskiń są nietoperze. Najbardziej znana z grot to La Sala delle Candeline – Komnata Świec, powstała w procesie wypłukiwania skał wapiennych przez wody deszczowe.

Monti Sibillini (Góry Sybilińskie)

Łańcuch górski należący do Apeninów Centralnych to atrakcyjne miejsce dla entuzjastów wędrówek i zapierających dech w piersiach widoków. Jego najwyższym szczytem jest Monte Vettore liczący 2476 metrów wysokości. U podnóży wzniesień rozciągają się rozległe łąki, które wiosną pokrywają się wielobarwnymi dywanami kwiatów. Do popularnych aktywności chętnie uprawianych w okolicy można zliczyć paralotniarstwo, trekking oraz jazdę konną.

Utworzony na tym terenie park narodowy Parco nazionale dei Monti Sibillini ma za zadanie chronić unikalne ekosystemy górskie. W leżącym tuż pod Monte Vettore jeziorze Lago di Pilato żyje endemiczny gatunek skorupiaków. Na terenie Gór Sybillińskich występuje typowa fauna i flora alpejska. 

Urbino

Leżąca u stóp Apeninu Umbryjsko-Marchijskiego miejscowość, mimo że stanowi prawdziwą perłę okolicy, jest często pomijana przez turystów. Jej centrum historyczne zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najbardziej znanym zabytkiem miasteczka jest Palazzo Ducale – Pałac Książęcy, wybudowany w czasach wczesnego renesansu. Kolejnym istotnym obiektem jest dom malarza Rafaela Santiego, w którym spędził swoje dzieciństwo, a później tworzył słynne dzieła. Z Urbino związanych jest także wielu innych znamienitych twórców, m.in. Bramante czy Paolo Uccello.

Grottammarekurorty włoskich regionów

Leżące na wybrzeżu Adriatyku miasteczko to popularny wakacyjny kurort. Jego nazwa pochodzi od otwierających się w kierunku morza grot skalnych. Entuzjaści plażowania z pewnością będą zachwyceni panującymi tam warunkami. Wąskie brukowane uliczki, niewysokie zabudowania oraz urokliwe place tworzą klimat typowego włoskiego miasteczka. Warto przysiąść tam na filiżankę kawy lub tradycyjny posiłek przyrządzony według lokalnych receptur. Znanymi postaciami związanym z Grottammare są papież Sykstus V, rzeźbiarz Pericle Fazzini. Bywał tam również słynny pianista i kompozytor Franciszek Liszt.

Molise

Castelpetroso

Pierwsze zabudowania w tej okolicy pojawiły się już w czasach normańskich, w IX wieku. Na przestrzeni kolejnych stuleci miasteczko było stopniowo rozbudowywane, lecz nie wyróżniało się niczym szczególnym, aż do końca XIX wieku. Wtedy to w roku 1888, doszło w Castelpetroso do rzekomych objawień maryjnych. Na ich pamiątkę lokalna ludność postanowiła zebrać fundusze i wybudować sanktuarium, którego uroczyste poświęcenie, po 85 latach budowy, odbyło się w 1975 roku. Basilica santuario di Maria Santissima Addolorata stanowi dziś cel wyprawy wielu turystów i pielgrzymów.

Civitacampomarano

Ta niewielka miejscowość o skomplikowanej dla obcokrajowców nazwie była jednym z wielu anonimowych miasteczek, aż pewien mediolański artysta znany pod pseudonimem Biancoshock, postanowił wdrożyć na jej obszarze projekt Web 0.0. Za jego sprawą na ulicach Civitacampomarano pojawiły się obiekty oznaczone najpopularniejszymi logami internetowych portali, przeglądarek czy komunikatorów, tworząc “żywy Internet”. Równocześnie w ramach podniesienia atrakcyjności miasteczka, lokalne władze zorganizowały festiwal street artu, po którym pozostałością są okazałe i różnorodne murale rozsiane po całej miejscowości. 

Campobasso

To niezbyt popularne wśród turystów miasto ma wiele do zaoferowania. Podzielone jest na dwa poziomy: dolny – bardziej współczesny oraz górny – dzielnicę historyczną. Na skutek bombardowań podczas II wojny światowej, Campobasso straciło wiele cennych zabytków. Jednym z ocalałych jest górujący nad pozostałymi zabudowaniami zamek Monforte, znany ze swej sali tortur. Ponadto miejscowość i jej okolice słyną z produkcji ceramiki oraz odlewanych z brązu dzwonów. W Campobasso warto odwiedzić również Muzeum Szopek oraz kościół Matki Boskiej Górskiej, w którym bywał Święty Ojciec Pio.

Isernia – miasteczka włoskich regionów

Niewielka, położona na wzgórzu miejscowość to idealne miejsce na spędzenie spokojnego weekendu. Nieodkryta przez masową turystykę, gwarantuje ciszę i kameralność. Najważniejszym zabytkiem Iserni jest znajdująca się na głównym miejskim placu Fontanna Della Fraterna. 

Osoby ceniące naturalny krajobraz i niepoddane komercjalizacji okolice, będą się tu czuły świetnie. Odwiedzając miasteczko, warto spróbować unikatowych dań lokalnej kuchni, łączącej wpływy pasterskie i rybackie. W październiku w Iserni odbywa się festiwal wina Pentro. 

Termoli

To jeden z największych kurortów regionu Molise, przyciągający każdego lata tłumy spragnionych słońca i morskich kąpieli wczasowiczów. Atutem tego miejsca są korzystniejsze ceny, w stosunku do miejscowości leżących na północy kraju.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest średniowieczny zamek Castello Svevo. Warto odwiedzić również romańską katedrę, wzniesioną lekko powyżej pozostałych zabudowań. Będąc w Tremoli, można spędzić miło czas na plaży, spacerując zabytkowymi uliczkami lub przesiadując w niewielkich knajpkach, serwujących dania ze świeżych owoców morza.

Venaria Reale

Granicząca z Turynem miejscowość to zdecydowanie wart zobaczenia punkt we Włoszech. Jego największą atrakcją jest pałac Reggia di Venaria. Ta królewska rezydencja jest jednym z największych tego typu obiektów na świecie. Wybudowana została w XVI wieku na polecenie księcia Emanuela Filiberto di Savoia przez architekta Amedeo Castellammare. Kompleks pałacowy składa się z zespołu pełnych przepychu zabudowań oraz przepięknych ogrodów. Na długo zapomniana posiadłość doczekała się gruntownego remontu i po odzyskaniu dawnej świetności, na początku XXI wieku otworzyła się dla zwiedzających.

Barolo

Ta niewielka miejscowość słynie z uprawy winorośli. To właśnie tu powstaje jedno z najwyżej cenionych włoskich win. Wśród okolicznych zabudowań wyróżnia się zamek bogatego rodu Falletti, w którego murach znajdują się multimedialne muzeum WiMu, a także Enoteka Regionalna Barolo. Warto odwiedzić również Muzeum Korkociągu. Entuzjaści tego szlachetnego trunku powinni zapoznać się z kalendarzem imprez nawiązujących do tradycji winiarskich regionu, podczas których prezentowane są kolejne roczniki Barolo, prowadzone są degustacje i jarmark regionalnych produktów.

Valle Maira (Dolina Maira)

Ciągnąca się wzdłuż piemonckiej rzeki dolina Maira, liczy około 45 kilometrów. Przepiękne krajobrazy, niezmienione przez człowieka, stanowią niesamowity widok. Górskie wędrówki wśród urzekających cudów natury to idealny sposób na aktywne spędzenie tam czasu. Warto poznać dostępne trasy turystyczne poprowadzone w dolinie. Jedną z nich jest “Sentiero dei Giganti” – Ścieżka Gigantów, wiodąca przez pierwotny las modrzewiowy, zachowany w niezmienionym stanie przez setki lat.

Zwiedzanie miast włoskich regionów – Novara

Leżąca na zachód od Mediolanu Novara jest przedstawicielem typowych włoskich miast regionu. Powstała w starożytności, a od czasów średniowiecza wykazuje silne związki z kościołem katolickim, co wiąże się z dużą ilością zabytków sakralnych w miejscowości.  Najważniejsze z nich to Bazylika San Gaudenzio, katedra i kościół Świętego Serca Jezusa. Historyczne atrakcje zlokalizowane są głównie w pobliżu starego miasta i są to: Castello di Novara, Palazzo Tornielli oraz Monumento Vittoria Alta. Warto wstąpić także do Muzeum Historii Naturalnej “Fraggiana Ferrandi”.

Stresa

Leżąca nad Jeziorem Maggiore i jednocześnie u podnóża szczytu Mottarone miejscowość jest niezwykle malownicza. To idealne miejsce na ucieczkę z gwarnej mediolańskiej aglomeracji. Spacery zadbanymi deptakami, wizyta w Ogrodzie Botanicznym Alpinia czy w Parku Villa Pallavicino pozwolą spędzić przyjemne chwile w otoczeniu przyrody. Ze Stresy warto wyruszyć na pobliskie Wyspy Boromejskie, z których najbardziej znana jest Isola Bella wraz z jej przepięknym kompleksem pałacowym.

Apulia

Lecce

To jedno z najpiękniejszych miejsc południowych Włoch, określane nawet mianem “Florencji południa”. Odwiedzający to miejsce są zachwyceni wszechobecną barokową architekturą. Bogato zdobione pałace, kamienice i świątynie pokrywają praktycznie całe stare miasto. Przy głównym placu Piazza di Sant’Oronzo znajdują się ruiny amfiteatru rzymskiego. Wśród obiektów sakralnych warto wyróżnić Bazylikę di Santa Croce oraz Kościół San Mateo. Lecce słynie też z wyśmienitej kuchni, której warto spróbować w jednej z wielu klimatycznych restauracji.

Gargano

Półwysep Gargano to miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć, spędzając urlop w Apulii. Piaszczyste plaże, skaliste cyple, białe klify, krystalicznie czysta woda oraz przyjemnie pachnące lasy sosnowe – to wszystko składa się na malowniczy krajobraz tego obszaru. Praktycznie w całości jest objęty ochroną, jako park narodowy Parco Nazionale del Gargano. Warto tam odwiedzić jedno z urokliwych białych miasteczek, z których najbardziej znanym jest Vieste. Najchętniej fotografowanym miejscem półwyspu jest Łuk św. Feliksa.

Murge (Altopiano della Murge)

Rozciągający się niedaleko słynnego Bari Płaskowyż Murge to miejsce niezwykłych krajobrazów. Objęty ochroną w granicach Parku Narodowego Alta Murgia skrywa prawdziwe cuda natury. To obszar rozległych łąk i pól, prawdziwy ocean zieleni. Pasące się wśród traw zwierzęta gospodarskie tworzą sielski widok. Teren parku można zwiedzać pieszo lub rowerem, poruszając się po jednej z wyznaczonych tras. To świetne miejsce na spędzenie dnia na łonie natury.

Trani

To miasteczko nazywane „la perla dell’Adriatico” – Perłą Adriatyku. Skupione wokół niewielkiego portu, z falującymi na wodzie żaglówkami i łodziami motorowymi, charakteryzuje się ciszą i przytulną atmosferą. Tuż przy wodzie wznosi się Bazylika katedralna św. Mikołaja Pielgrzyma. Oprócz niej warto również odwiedzić pobliski zamek Castello di Trani oraz malowniczą starówkę. Spacer jej brukowanymi uliczkami i oglądanie pamiętających dawne czasy domów można urozmaicić wizytą w jednej z lokalnych, niewielkich restauracji i z perspektywy jej stolika oglądać codziennie życie tej niezwykłej miejscowości.

Isole Tremiti (Wyspy Tremiti)

W skład tego niewielkiego archipelagu wchodzi 5 wysp: San Domino (największa), San Nicola, Capraia, Cretaccio i Pianosa, z których jedynie dwie pierwsze są zamieszkane. Aby się tam dostać, należy wyruszyć z portu w Tremoli, Peschici, Vieste lub Manfredonie. Cała powierzchnia wysp objęta jest ochroną, jako Morski rezerwat przyrody Wysp Tremiti. To raj dla miłośników nurkowania. Krystalicznie czyste wody oraz ciekawe podwodne formacje skalne zachęcają do zanurzenia się w morską toń. Warto poznać interesującą historię tych wysp, legendy z nią związane oraz wybrać się na podziwianie jej niezwykłych zabudowań.

Sardynia

Fluminimaggiore

Przemieszczając się wzdłuż zachodniego wybrzeża Sardynii, warto zatrzymać się w tej niewielkiej miejscowości. Można tam spokojnie wypocząć i zregenerować siły. Główne atrakcje miasteczka – Muzeum Młyna, Amfiteatr Parku Riola oraz Muzeum Etnograficzne –  położone są tuż obok siebie. 

Na południe od Fluminimaggiore warto odwiedzić kopalnię Miniera di Su Zurfuru, jaskinię Grotta di Su Mannau, a przede wszystkim ruiny starożytnej Świątyni Antasa. Ten cenny kompleks archeologiczny został odkryty dopiero w XIX wieku. Po pracach badawczych i konserwacyjnych udostępniono obiekt zwiedzającym. 

Asinara

Ta niewielka wysepka położona nieopodal Sardynii nazywana jest włoskim Alcatraz. Miano to wynika z tego, iż w latach 1885-1997 funkcjonowało na niej więzienie. Po zlikwidowaniu zakładu karnego obszar wyspy objęto ochroną jako Park Narodowy Asinara oraz Morski Obszar Chroniony. Na wyspie żyje wiele gatunków zwierząt, w tym charakterystyczne białe osiołki. Zimują tu również flamingi.

Na Asinarze działa centrum odnowy żółwia morskiego oraz niewielka firma produkująca naturalne ziołowe kosmetyki. Zwiedzanie wyspy odbywa się według ściśle określonych zasad.

La Maddalena 

Arcipelago della Maddalena to podobno najpiękniejszy archipelag na Morzu Śródziemnym. Składa się z blisko 60 różnej wielkości wysepek, z których największa to wspomniana wcześniej La Maddalena, a dalej Budelli, Caprera, Santo Stefano, Santa Maria, Spargi oraz Razzoli. Całość obszaru objęte jest ochroną jako park narodowy. 

Na La Maddalenie życie toczy się głównie w niewielkim, ale bardzo urokliwym miasteczku. Warto zatrzymać się w nim na kilka dni, by korzystać z okolicznych plaż i zatoczek oraz iście karaibskich widoków. Miejsce to zachwyci z pewnością entuzjastów nurkowania, kolarstwa i pieszych wędrówek.

Arbatax

Leżące na wschodnim wybrzeżu Sardynii miasteczko jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Wyrastające z morza charakterystyczne formacje znane są jako Rocce Rosse – Czerwone Skały. W połączeniu z zielenią roślinności oraz turkusem wody tworzą zjawiskowy krajobraz. Warto udać się również nad pobliski słony zbiornik Stagno do Tortoli, stanowiący ważny ośrodek rybacki oraz cenny przyrodniczo obszar chroniony na mocy Dyrektywy Siedliskowej w ramach programu Natura 2000.

Alghero

Miasteczko nazywane również Małą Barceloną, przyciąga każdego roku wielu turystów. Na  popularność tego miejsca z pewnością mają wpływ jego największe walory, takie jak ciekawe zabytki czy interesująca historia. Główną atrakcję okolicy stanowi Grotta Neptuno, czyli Jaskinia Neptuna. Aby się do niej dostać, należy pokonać ponad 600 stopni schodów lub skorzystać z oferty statków wycieczkowych. Będąc w Alghero, warto wstąpić do Muzeum Koralu, aby poznać tajniki wydobywania oraz wytwarzania biżuterii z koralowiny.

Sycylia

Linosa (Wyspy Pelagijskie)

Ta nieduża włoska wyspa położona jest pomiędzy Sycylią, Maltą i Tunezją. Wulkaniczne pochodzenie Linosy decyduje o jej wyjątkowych walorach krajobrazowych. Podczas zwiedzania wyspy warto udać się na wędrówkę wśród nieczynnych kraterów – Monte Vulcano, Monte Nero i Monte Rosso. Atrakcyjnym sposobem spędzania czasu są spacery pośród niewielkich zabudowań i ciasnych uliczek miasteczka. Na Linosie nie funkcjonuje żaden hotel, jednak można skorzystać z oferty pokoi gościnnych lokalnych mieszkańców. Popularną atrakcją okolicy jest nurkowanie.

Rezerwat Zingaro

To najstarszy ustanowiony obszar chroniony na Sycylii. Oferuje swoim gościom malownicze dzikie plaże, krystalicznie czyste wody oraz liczne trasy trekkingowe. Teren rezerwatu charakteryzuje brak szkodliwych zmian antropogenicznych, a ludność rolnicza w nim mieszkająca uprawia ziemię w sposób ekologiczny, kultywując tradycje poprzednich pokoleń oraz hodując cenne gatunki winorośli. Przybrzeżne wody stanowią raj dla nurków, którzy oprócz wielu gatunków ryb mogą oglądać zatopiony wrak włoskiego okrętu transportowego. 

Mesyna

To Sycylijskie miasto rozciąga się nad zatoką o charakterystycznym kształcie kosy. Mimo ogromnych zniszczeń dokonanych na tym obszarze w 1908 roku przez trzęsienie ziemi i późniejsze tsunami, Mesyna wciąż stanowi atrakcyjną miejscowość. Wśród najważniejszych jej zabytków należy wspomnieć o wyjątkowej romańskiej katedrze Basilica Cattedrale di Santa Maria Assunta, posiadającej największy na świecie mechanizm zegarowy, którego ozdobą są ruchome figury. Warto także odwiedzić Mu.Me., czyli Regionalne Interdyscyplinarne Muzeum Mesyny oraz Muzeum Skarbu San Placido i Muzeum Skarbu Katedry.

Ragusa

Leżąca na południowym krańcu Sycylii Ragusa stanowi dobry przykład barokowej architektury. Położona na wzgórzach, nazywana jest “miastem mostów”. Jej historyczne centrum, Ragusa Ibla, widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do najokazalszych zabytków miejscowości należą przede wszystkim budynki sakralne – Cattedrale San Giovanni Battista i Cattedrale di San Giorgio, noszące imiona patronów miasta. Szukając schronienia przed sycylijskim słońcem oraz chwili wytchnienia podczas zwiedzania, warto odwiedzić Ogrody Ibledo. To ulokowana niemal na przedmieściach oaza zieleni i pięknych obiektów małej architektury.

Tindari

To niewielkie leżące na północnym wybrzeży Sycylii miasteczko ma wiele do zaoferowania. Główną atrakcją dla zwiedzających są monumentalne ruiny starożytnego Tyndaris. Wciąż trwające prace wykopaliskowe przyczyniają się do odkrywania kolejnych części antycznego miasta. Nad Tindari góruje sanktuarium, poświęcone kultowi Czarnej Madonny.

Toskania

Zamek Sammezzano

Znajdująca się nieopodal toskańskiej miejscowości Leccio twierdza wygląda jak wyjęta z bajki. Zamek ten wybudowano na początku XVII wieku dla hiszpańskiego szlachcica Ximenesa Aragońskiego. Dwa wieki później jeden z jego potomków postanowił odnowić posiadłość w modnym ówcześnie stylu neomauretańskim, charakteryzującym się eklektyzmem i orientalnymi wpływami. 

Po zakończeniu II wojny światowej w murach posiadłości funkcjonował luksusowy hotel. Niestety po jego zamknięciu obiekt zaczął popadać w zapomnienie i nie wiadomo kiedy znów otworzy swoje drzwi dla gości. By obejrzeć niezwykłe wnętrza zamku, warto zajrzeć na stronę internetową fundacji walczącej o jego renowację – Save Sammezzano.

Costa degli Etruschi (Wybrzeże Etrusków)

Pas wybrzeża rozciągający się wzdłuż Morza Tyrreńskiego pomiędzy Livorno a Piombino, określany jest mianem Riwiery Etruskiej. To cenny archeologicznie obszar charakteryzujący się przy tym piaszczystymi plażami, lasami sosnowymi oraz wieloma malowniczymi miasteczkami.

Głównym miastem Costa degli Etruschi jest San Vincenzo. To popularny toskański kurort przyciągający każdego roku tłumy turystów.

Museo Archeologico del Chianti Senese

Znajdujące się w miejscowości Castellina in Chianti muzeum archeologiczne to świetne miejsce, aby poznać kulturę żyjącego niegdyś na terenach dzisiejszej Toskanii ludu Etrusków. Wystawy tematyczne rozlokowane są wśród sal średniowiecznego zamku, co dodatkowo podnosi atrakcyjność zwiedzania. Jednym z chętniej fotografowanych eksponatów jest zrekonstruowany, bogato zdobiony rydwan. Oprócz tego podziwiać można artefakty wydobyte z grobowców Montecalvario. Ponadto Chianti słynie dziś z intensywnie czerwonego, wytrawnego wina. W czasach etruskich jego rola ceremonialna i rytualna była bardzo istotna.

Arezzo

To jedno z najbogatszych miast Toskanii. Ta leżąca w połowie drogi pomiędzy Perugią a Florencją miejscowość, słynie dziś z wyrobów jubilerskich i handlu antykami. Mimo posiadania wielu świetnie zachowanych zabytków nie jest to miejsce, do którego trafia zbyt wielu turystów. 

Będąc w Arezzo, warto wybrać się na spacer wśród klimatycznych brukowanych uliczek, obejrzeć zabudowania wokół Piazza Grande oraz freski słynnego Pietro della Francesca w Bazylice św. Franciszka. Entuzjaści sztuki powinni też zajrzeć do Casa Del Vasari, czyli domu, w którym mieszkał i tworzył renesansowy malarz Giorgio Vasari.

Maremma grossetana

Ten rozległy region geograficzny obejmuje swoim obszarem prowincję Grosseto do zboczy Góry Amiata, Wzgórz Metalicznych i środkowej Doliny Ombrone. Panujący tu specyficzny mikroklimat wspiera występowanie skupisk dębów korkowych. To obszar cenny przyrodniczo, kulturowo i historycznie. Osoby decydujące się spędzić tam urlop z pewnością nie będą się nudzić.

Trydent-Górna Adyga

Trafoi

To ośrodek narciarski leżący w Alpach Retyckich, w pobliżu szczytu Orler, niedaleko granicy ze Szwajcarią. Miejscowość oferuje swoim gościom szerokie, dobrze przygotowane trasy narciarskie oraz wypoczynek z dala od zgiełku popularnych kurortów. 

Trafoi leży na terenie Parku Narodowego Stelvio. Oprócz białego szaleństwa w zimowych miesiącach warto odwiedzić to miejsce również w pozostałych porach roku. Liczne trasy trekkingowe oraz rowerowe, a także spora ilość zabytków zapewnią moc pozytywnych wrażeń.

Rovereto

Leżące pomiędzy Weroną a Trydentem miasteczko to miejsce na styku kultury niemieckiej i włoskiej. Nazywane jest również Miastem Pokoju, ze względu na dzwon odlany z brązu pochodzącego z armat, który co wieczór wybija sto uderzeń ku pamięci ofiar Pierwszej Wojny Światowej. Odzwierciedleniem tego są różnorodne zabytki oraz tradycje tam panujące. Rovereto słynie z wielu cyklicznych festiwali, z których najpopularniejsze to Tydzień Mozartowski, Festiwal Oriente Occidente i Festiwal Filmowy Archaeological Cinema.

Sassopiatto

Inaczej Plattkofel, to mierzący 2958 m szczyt grupy Sassolungo, leżący pomiędzy Val di Fassa i Val Gardena. To stosunkowo łatwa w podejściu góra, należąca do pasma Dolomitów, która mimo swej znacznej wysokości, nie wymaga zbyt zaawansowanych umiejętności wspinaczkowych. 

Osoby nieplanujące zdobywać szczytu również nie będą rozczarowane. Malownicze górskie krajobrazy i ciekawie poprowadzone szlaki zachęcają do wędrówek.

San Candido

Ta górska miejscowość znana jest powszechniej jako Innichen, a jej mieszkańcy to w większości ludność niemieckojęzyczna. To dobry wybór na urlop o każdej porze roku. Zaplecze narciarskie zachęca do zimowego szusowania po białym puchu, natomiast w cieplejszych miesiącach warto oglądać tyrolskie krajobrazy podczas górskich wędrówek i wycieczek rowerowych. Atrakcją regionu są tradycje rękodzielnicze. W czasie obchodów ludowych świąt można podpatrywać pracę snycerzy, tkaczy oraz innych rzemieślników.

Bolzano

Miasto leżące w pobliżu granicy z Austrią to stolica Południowego Tyrolu. Największą atrakcją tego miejsca jest Muzeum Archeologiczne, a to za sprawą Ötziego, czyli odnalezionego w lodowcu zmumifikowanego “Człowieka z lodu”, żyjącego ponad 5000 lat temu. 

Oprócz archeologicznych skarbów, Bolzano może poszczycić się również wieloma zabytkami i architektonicznymi perełkami. Otoczone szczytami Dolomitów miasto to świetne miejsce na spędzenie ciekawego urlopu. 

Umbria

Spoleto

Założone w antyku miasteczko kojarzone jest dziś przede wszystkim z corocznym europejskim festiwalem artystycznym – Festival dei Due Mondi. Oprócz tego Spoleto oferuje zwiedzającym wiele interesujących zabytków pochodzących z różnych epok. Najstarszym z nich są ruiny rzymskiego amfiteatru. Warta odwiedzenia jest też katedra, której wnętrze przebudował słynny Giovanni Lorenzo Bernini, natomiast ozdabiające jej ściany freski wyszły spod pędzli Pinturicchia i Fra Filippo Lippiego. 

Subasio (Monte Subasio)

Ten leżący w Apeninie Umbryjsko-Marchijskim szczyt mierzy 1290 m wysokości. Na jego stokach ulokowane są Asyż i Spello. Pierwsze miasteczko jest znane głównie dzięki św. Franciszkowi oraz św. Klarze. Odbywają się tu również zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II Światowe Dni Modlitwy o Pokój, gromadzące wyznawców różnych religii. 

Przyroda tego miejsca chroniona jest na podstawie ustanowienia Parco regionale del Monte Subasio. 

Terni

Patronem umbryjskiego Terni jest święty Walenty, dlatego z czasem miejscowość zyskała miano “miasta zakochanych”. Każdego roku 14 lutego odbywają się tu z tej okazji wielkie obchody, z jarmarkiem i pokazem sztucznych ogni.

Nie tylko zakochanym parom polecany jest spacer po urokliwym starym mieście oraz  do Cascata delle Marmore, jednego z najwyższych i najpiękniejszych wodospadów Europy.  Ponadto Terni słynie ze świetnej kuchni, znakomitej oliwy i trufli rosnących w okolicznych lasach.

Corbara

Leżące nad Lago di Corbara miasteczko to idealne miejsce na spędzenie spokojnego urlopu. Okolice tego sztucznego jeziora słyną ze swoich winiarskich tradycji i wyśmienitej kuchni. Osoby planujące wakacje w sielskiej atmosferze wśród urokliwych krajobrazów zdecydowanie powinny odwiedzić to miejsce. Poznawanie lokalnego folkloru, wycieczki do winnic, smakowanie wybornych dań oraz relaks nad jeziorem to dla wielu sposób na udane spędzenie wakacji.

Giomici

Leżące na północy-wschód od Perugii miasteczko słynie ze swojego zamku. Castello di Giomici został wybudowany w XI wieku. Po latach został starannie odrestaurowany i przekształcony w luksusowy hotel. Podobno widok na dolinę Chiascio rozciągający się jego okien jest bezcenny.

Z tym zabytkowym obiektem wiąże się wiele ciekawych historii. W jego podziemiach ukrywał się okradający bogaczy Ciniccia, zwany “umbryjskim Robin Hoodem”.

Dolina Aosty

Gressoney

Leżąca wśród wzgórz miejscowość to idealne miejsce na spędzenie urlopu zarówno zimą jak i latem. Zimą przyjeżdżają tu zapaleni narciarze żądni białego szaleństwa, by korzystać z wielu malowniczych tras zjazdowych kurortu. Podczas cieplejszych miesięcy w Gressoney pojawiają się turyści lubiący wypoczywać w otoczeniu górskich krajobrazów, zielonych szczytów i szafirowych jezior. 

Wśród atrakcji oferowanych przez miasteczko należy wspomnieć o zbudowanym na przełomie XIX i XX wieku malowniczym zamku Castel Savoia oraz towarzyszącym mu alpejskim ogrodzie botanicznym. 

Pre-Saint Didier

Leżące u stóp francuskiego Mont Blanc miasteczko słynie ze swoich wód termalnych. Gorące źródła odkryte już w czasach rzymskich, stanowiły atrakcję także w kolejnych stuleciach. W okresie średniowiecza zdrowotnym kąpielom oddawali się tu członkowie rodziny królewskiej z dynastii sabaudzkiej. Przez lata kompleks zyskiwał na popularności, lecz nie przetrwał wojennych zawirowań. Na długo popadł w zapomnienie, by dopiero w 2005 roku powrócić do łask. Dziś pełni rolę znanego, całorocznego kurortu.

Grivola

To mierzący aż 3969 m szczyt leżący w Alpach Graickich, stanowiących część Alp Zachodnich. Jego strzeliste wzniesienie należy do masywu Gran Paradiso, objętego szczególną ochroną jako park narodowy. Region ten słynie z widowiskowych krajobrazów utworzonych z wysokich gór, lodowców, jezior i lasów iglastych, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Symbolem parku są dzikie koziorożce alpejskie. Każdego roku miejsce to przyciąga wielu turystów.

Bard

Leżąca w rozwidleniu rzek Dora Baltea i Ayasse miejscowość słynie przede wszystkim ze swojego fortu. Wybudowany w VI wieku przez Ostrogotów skutecznie pełnił funkcje obronne. Przez wieki twierdza była sukcesywnie rozbudowywana, a w XIII wieku została przejęta przez członków dynastii sabaudzkiej. W XIX wieku fort przeszedł generalny remont, po którym służył jako rezydencja włoskiego króla Wiktora Emanuela II. Obecnie twierdza jest dostępna dla zwiedzających, a w jej murach działa Muzeum Alpejskie.

Aosta

To niewielkie, lecz popularne wśród turystów miasteczko. Stanowi świetną bazę wypadową dla narciarzy, w jej pobliżu działa aż 140 różnych tras zjazdowych. Oprócz uprawiania sportów zimowych warto tu również przyjechać ze względu na piękno krajobrazu oraz interesujące zabytki. Do najciekawszych z nich należą ruiny zabudowań z czasów rzymskich – amfiteatr, świątynie, mosty czy bramy, a także romańska katedra Notre-Dame.

Wenecja Euganejska/Veneto

Feltre

Leżące nad rzeką Piawą miasteczko posiada długą i burzliwą historię. Jego obecny kształt zawdzięcza pracom rekonstrukcyjnym mającym miejsce w XVI wieku, dzięki czemu dziś stanowi idealny przykład włoskiej architektury u schyłku renesansu. Warto wybrać się tam na spacer wśród brukowanych uliczek, dekoracyjnych kamienic, a także okazałych pałaców i budynków sakralnych. Do największych atrakcji Feltre zaliczane jest Muzeum Diecezjalne Belluno Feltre, które posiada w swojej kolekcji wiele cennych eksponatów.

Vicenza

Leżące u podnóża Alp Weneckich miasto zasłynęło w Europie przede wszystkim za sprawą znanego renesansowego architekta Andrei Palladio. Historyczne centrum Vicenzy znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Największe zabytki tego miejsca to Basilica Palladiana, Palazzo Chiericati, Sanktuarium Madonna di Monte Berico, Palazzo del Capitanio, La Rotonda oraz Teatro olimpico.

Abano Terme

Leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie Padwy miejscowość słynie z gorących źródeł. Leczniczych kąpieli zażywali tam już starożytni rzymianie, a przez wiele kolejnych stuleci przybywali tu kuracjusze spragnieni odprężających doznań. 

Bogate w sole mineralne wody wpływają regenerująco na umysł i ciało. Ich główną cechą jest przede wszystkim ich bardzo wysoka temperatura wynosząca ponad 80 stopni Celsjusza. Zależnie od pory roku jest ona obniżana, aby relaksujące kąpiele były przyjemne i bezpieczne. Uzdrowisko posiada również rozbudowaną infrastrukturę turystyczną i jest czynne cały rok.

Lessinia

Ten malowniczy górski region leży w pobliżu Jeziora Garda. Słynie przede wszystkim ze spektakularnych zjawisk krasowych, ciągnących się po horyzont zielonych pastwisk oraz niezwykłych krajobrazów. Możliwość odbywania latem pieszych i rowerowych wycieczek, a także szusowania po białym puchu zimą, czyni ten obszar atrakcyjnym dla turystów lubiących spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. 

Magia włoskich regionów – Wenecja

Miasto to stanowi ważny ośrodek turystyczny w ogólnoświatowej skali. Na jej terytorium składają się liczne wyspy położone na Adriatyku. Wenecja słynie z kanałów, gondoli, transportu wodnego vaporetto, spektakularnego karnawału, a także wyrobu szkła Murano. Podczas zwiedzania nie można pominąć najważniejszych zabytków takich jak Plac i Bazylika Świętego Marka (patrona Wenecji), Most Westchnień, Pałac Dożów czy Teatro La Fenice. Mimo niewielkiej powierzchni miasta warto poświęcić na jego poznanie kilka dni i odwiedzić każdą z wysepek, wyróżniającą się na tle pozostałych czymś szczególnym.

Poprzedni

Najpiękniejsze włoskie miasteczka, które wyglądają jak szopka

Piękne plaże Włoch – TOP 50

Następny

Dodaj komentarz