Alpi Apuane to niewielki i stosunkowo niski łańcuch górski, który zlokalizowany jest w malowniczej Toskanii. Co ciekawe, choć nazwa brzmi „Alpi” to jednak łańcuch ten nie jest częścią Alp. Przynależy natomiast do Apeninów. Ulokowany jest on pomiędzy dolinami dwóch rzek – Serchio oraz Magra. Najwyższym szczytem Alpi Apuane jest Monte Pisanino. Łańcuch ten słynie jednak z niesamowitych punktów widokowych oraz szlaków turystycznych. A zatem, na które z nich powinieneś się więc wybrać? I co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdźmy!
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Co musisz wiedzieć o Alpi Apuane?
Otóż to jeden z najbardziej malowniczych łańcuchów górskich, który znajduje się w samym sercu Apeninów. Wcześniej głównie odwiedzany zimą na narty, jednak to się zmienia. Znajdziesz tu liczne punkty widokowe, których potencjał uwidacznia się właśnie w sezonie letnim. U podnóża łańcucha Alpi Apuane znajdują się także dwa miasteczka – Carrara i Massa. Z pewnością mogłeś już o nich usłyszeć, bo to właśnie tam produkowany jest słynny, włoski marmur.
Jak przygotować się do zdobywania szczytów Alpi Apuane?
Zanim wybierzesz się na malownicze szlaki turystyczne w centrum Apeninów, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą przede wszystkim cieplejszą odzież, idealną na spacerowanie po górach. Choć w miasteczkach u stóp Apuane Alpi może być nawet 25 stopni Celsjusza, to jednak wraz z pokonywaniem kolejnych wysokości temperatura ta będzie spadać. Zabierz ze sobą także wygodne buty trekkingowe – nie wszystkie szlaki są łatwe, a wręcz przeciwnie. Dodatkowo do plecaka spakuj napoje, przekąski, a także aparat fotograficzny.
Piesze szlaki w łańcuchu górskim Alpi Apuane
Alpi Apuane oferuje niezliczonej ilości szlaki turystyczne. Do najpopularniejszych z nich zaliczają się:
- Monte Forato – Cave of Pietramolla via Stazzema – jest to prawie 10 kilometrowy szlak trekkingowy o maksymalnej wysokości 719 metrów nad poziomem morza;
- Mun av Piglionico – Pania della Corce – ten szlak liczy sobie 7,7 kilometra, a maksymalna wysokość to 753 metry nad poziomem morza;
- Via Feratta Monte Ferato – Pietramolla Grotta – to szlak o długości 9 kilometrów i maksymalnej wysokości równej 732 metry nad poziomem morza;
- Monte Piglione via Solco delle Porcace – to jeden z dłuższych szlaków trekkingowych. Wynosi on prawie 12 kilometrów. Jednak maksymalna wysokość to jedynie 573 metry nad poziomem morza.
Wyżej wymienione szlaki trekkingowe zaliczane są do łatwych i średnich. Co prawda znajdziesz też znacznie trudniejsze szlaki turystyczne. Długość niektórych z nich sięga 15 kilometrów, a maksymalna wysokość osiąga nawet 950 metrów nad poziomem morza. Jednak te ścieżki są przeznaczone dla nieco bardziej doświadczonych.
Punkty widokowe w łańcuchu górskum Alpi Apuane
Wspomniany łańcuch górski słynie także z licznych punktów widokowych, które zlokalizowane są na poszczególnych trasach. Do najpiękniejszych z nich można zaliczyć:
- Monte Sagro – samo wzniesienie mierzy sobie aż 1752 metry nad poziomem morza. Rozpościerają się z niego fenomenalne widoki;
- Monte la Faggola – to wzniesienie jest nieco niższe i mierzy sobie 1455 metrów nad poziomem morza. Wspinając się na ten szczyt, będziesz mógł podziwiać panoramę Morza Liguryjskiego, a także ośnieżony szczyty francuskiej wyspy Korsyka;
- Cima di Bozzarello – szczyt ten mierzy sobie 1466 metrów nad poziomem morza. Znajduje się on pomiędzy innymi szczytami i również pozwoli Ci zobaczyć wyjątkowe krajobrazy Apeninów.
Jeśli jesteś niestrudzonym wędrowcem, możesz wybrać się także na Monte Spallone o wysokości 1639 metrów nad poziomem morza.
Czytaj także:
Najlepsze miejsca w Toskanii dla rodzin z dziećmi
Rowerem przez Toskanię, gotowe trasy, atrakcje na trasach
Autor: Daria Gajewska