Apulia TOP 20 najpiękniejszych nadmorskich kurortów na wakacje

, Tagi , , , , ,

Mimo że lato w naszym kraju z roku na rok prezentuje się coraz lepiej, to wciąż turyści spragnieni są nowych wrażeń. Lato bowiem kojarzy nam się z czasem, który spędzamy w gronie najbliższych przyjaciół lub rodziny w miejscach nam do tej pory nieznanych i jeszcze nieodkrytych. Zwykle decyzja, którą podejmujemy odnośnie wyjazdu poparta jest głębokim researchem i dyskusjami. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem na wakacje zazwyczaj jeździmy raz w roku, wiec każdy z nas chce, by były one niezapomniane i maksymalnie komfortowe. Niezmiennie polscy turyści zmierzają do Włoch, gdzie mają pod dostatkiem słońca i ciepłej, turkusowej, morskiej wody. Poznajmy więc TOP 20 najpiękniejszych kurortów, w popularnym włoskim regionie Apulia.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Spis treści

1. Rodi Garganico – piękna Apulia

Rodi Garganico to miejscowość w prowincji Foggia licząca sobie nieco ponad 3 tysiące mieszkańców. Jednak jest to jeden z najpopularniejszych kurortów tego regionu. Kurort ten słynie przede wszystkim z zabytkowego centrum i licznych piaszczystych plaż.

Rodi Garganico – atrakcje, co warto zobaczyć?

Nie trudno się domyślić, że największą atrakcją Rodi Garganico są przepiękne plaże, na których można beztrosko wypoczywać. Jednak ta niewielka miejscowość ma do zaoferowania znacznie więcej. Otóż jest to najstarsze miasto na całym półwyspie Gargano, które z każdej strony otoczone jest przez bujne lasy. Turyści nie mogą pominąć wąskiej uliczki o nazwie Piazza Rovelli, która jest wizytówką miasteczka. Nieco dalej, u podnóży starego miasta warto zobaczyć nowo wybudowany port jachtowy, który jest największą inwestycją miasta. Nie sposób pominąć także głównej atrakcji, która są pachnące ogrody pomarańczowe i cytrynowe. Nie można także przejść obojętnie obok największej świątyni o nazwie Sanktuarium Madonna della Libera – najważniejszego zabytku miasta.

Najlepszy hotel w Rodi Garganico

Rodi Garganico, pomimo niewielkich rozmiarów ma świetnie rozwiniętą bazę noclegową. Jeśli jednak zależy nam na jak najbardziej luksusowych warunkach, polecamy wybrać Hotel Residence Tramonto, który może pochwalić się 4 gwiazdkami, a na turystów czekają tam nowoczesne pokoje, basen na świeżym powietrzu i restauracja. 

Rodi Garganico – ciekawostki

Dojazd do Rodi Garganico jest niezwykle prosty. Wystarczy kierować się autostradą A14 na samo południe Włoch, a następnie wybrać zjazd SS693. Jednak prawdziwe problemy rozpoczynają się tuż przed miasteczkiem. Droga staje się niezwykle kręta i wymagająca. Większe samochody mają problem, by zmieścić się w swoim pasie ruchu, więc podróż samochodem do Rodi Garganico dokładnie zweryfikuje umiejętności kierowcy.

2. Peschici malownicza Apulia

To równie niewielkie miasteczko, co Rodi Garganico. Zamieszkuje je bowiem około 4 tysięcy mieszkańców, jednak jest to jeden z popularniejszych kurortów we włoskiej Apulii.

Peschici – atrakcje, co warto zobaczyć?

Będąc na wakacjach w Peschici, nie sposób jest pominąć zabytkowego centrum, które rozpościera się na wzgórzu. To właśnie tam w sieci wąskich uliczek skupia się większość zabytków, a przede wszystkim życie towarzyskie miasteczka. Nad miastem króluje zabytkowa wieża Torre di Sfinale – dawna wieża obronna, z której obecnie można podziwiać panoramę Adriatyku. Nie jest to jedyna wieża, która została zachowana, bowiem po drugiej stronie miasteczka turyści mogą podziwiać druga wieżę obronną – Torre di Monte Pucci. Warto poświęcić także chwilę na zobaczenie niewielkiego, ale niezwykle urokliwego kościółka – Chiesa del Purgatorio.

Najlepszy hotel w Peschici

Turystom zwykle zależy na jak najbardziej komfortowych warunkach podczas wypoczynku. Peschici ma dość dobrze rozwiniętą bazę noclegową z miejscami zarówno nisko, jak i wysokobudżetowymi.  Najbardziej luksusowym hotelem jest jednak Suite le Dune, który może pochwalić się aż 5 gwiazdkami. Goście mogą do woli korzystać z basenu, centrum fitness, restauracji i barów, a także świetnie urządzonych pokoi.

Peschici – ciekawostki

Peschici wśród turystów jest znane jako miasteczko, w którym można podziwiać najpiękniejsze wschody i zachody słońca. Wyłania się ono bowiem prosto z morza i także tam zachodzi. Co więcej, można je podziwiać z zabytkowych wieży obronnych. Kolejną ciekawostką jest to, że w Peschici znajdziecie jedynie białą architekturę, która świetnie komponuje się z wąskimi uliczkami.

3. Viestekurorty Apulia

Kolejnym rajskim kurortem na naszej liście jest niezwykle klimatyczne Vieste. To małe miasteczko, które zamieszkuje około 13 tysięcy osób. Co więcej, jest to największa miejscowość całego półwyspu Gargano. Vieste słynie ze swoich przepięknych plaż.

Vieste – atrakcje, co warto zobaczyć?

Można powiedzieć, że całe miasto bez wyjątku warte jest zobaczenia. Turyści muszą koniecznie odwiedzić magiczną puszczę Foresta Umbra, która porasta środkową cześć półwyspu. Kolejno niezbędne jest odwiedzenie historycznej części miasta oznaczonej jako Vieste Vecchia. To właśnie tam skupia się większość zabytków, a także – nocą – rozpoczyna życie miasteczka. Naszym oczom nie powinna umknąć  Katedra Santa Maria Assunta, która jest znakiem charakterystycznym miasta. Została ona wybudowana w XI wieku. Tuż obok znajduje się pokaźny zamek wybudowany przez Fryderyka II – można podziwiać go tylko z zewnątrz, gdyż stanowi własność wojska.

Najlepszy hotel w Vieste

Polecamy zatrzymać się w przepięknym i luksusowym Pizzomunno Vieste Palace Hotel, który jako jedyny w miejscowości, pochwalić się może 5 gwiazdkami i niezwykłymi udogodnieniami i atrakcjami dla swoich gości.

Vieste – ciekawostki

To kolejne miasteczko na półwyspie Gargano, w którym dominuje biała architektura, a także cała sieć drobnych i niezwykle wąskich uliczek. Vieste jest także miasteczkiem, w którym nagminnie brakuje miejsc parkingowych. Od kiedy historyczne centrum zostało wyłączone z ruchu kołowego, zarówno turyści jak i miejscowi, stale poszukują wolnych miejsc parkingowych – pamiętajcie o tym, jeśli zdecydujecie się na dojazd do Vieste samochodem.

4. Mattinatamalownicza Apulia

Niewielka miejscowość we Włoszech, a jednocześnie jeden z najpopularniejszych kurortów w regionie Apulia. Miasteczko, znajduję się po części na terenie Parku Narodowego Gargano.

Mattinata- atrakcje, co warto zobaczyć?

Największą atrakcją Mattinaty, oprócz przepięknych plaż, jest również rezerwat przyrody, w którym można do woli wypoczywać. Co więcej, całe centrum miasta jest zabytkowe. Możecie tam podziwiać niesamowite historyczne wieże i budowle, a także zatrzymać się na lunch w jednej z licznych restauracji. W mieście jest także kilka mniejszych, ale za to niezwykle klimatycznych i bogato zdobionych kościołów.

Najlepszy hotel w Mattinata, Apulia

Będą w Mattinata i szukając idealnego miejsca na nocleg, które jednocześnie zaspokoi wszystkie Wasze potrzeby, polecamy zatrzymać się w 5 gwiazdkowym obiekcie La Locanda del Carrubo. Jest to hotel usytuowany na jednym z klifów, z którego rozpościera się niesamowita panorama na Adriatyk. Co więcej, do dyspozycji gości jest restauracja z daniami śródziemnomorskimi.

Mattinata – ciekawostki

Mattinata jest niezwykłą miejscowością, która położona jest w niewielkiej niecce. Co więcej, jest ona otoczona z trzech stron przez ponad stuletnie gaje migdałowe i oliwne. W Mattinata występuje aż 61 różnych gatunków naturalnie rosnących storczyków.

5. Manfredonia w regionie Apulia

To jedna z większych miejscowości, a zarazem kurort w regionie Apulia. Zamieszkuje ją bowiem aż 56 tysięcy osób. Charakteryzują ją niesamowicie czyste plaże i turkusowy kolor wód Adriatyku.

Manfredonia- atrakcje, co warto zobaczyć?

W pierwszej kolejności turystom rzuca się w oczy pokaźnych rozmiarów zamek w Manfredonii, który otwarty jest dla zwiedzających. Kolejno można udać się do Marina del Gargano, czyli nowego portu i wybrać się na dłuższy spacer, niezwykle klimatyczną promenadą. W mieście znajduje się również Parrochcia Catedrale San Lorenzo Maiorano – jeden z najważniejszych, zabytkowych kościołów w mieście. Kolejnym klimatycznym kościółkiem, którego turyści nie mogą pominąć jest Santa Maria Maggiore di Siponto. Blisko portu znajduje się też największa miejscowa fontanna – Pisciteli, która stanowi największą atrakcję miasta.

Najlepszy hotel w Manfredonii

Hoteli w Manfredonii nie brakuje. Jeśli jednak zależy Wam na jak najbardziej luksusowym wypoczynku, polecamy zatrzymać się w Regiohotel Manfredonia. Jest to 4-gwiazdkowy obiekt, który dysponuje odkrytym basenem i centrum SPA dla gości. Każdy pokój wyposażony jest w panoramiczny widok, a także klimatyzację. 

Manfredonia – ciekawostki

Niegdyś, ze względu na swoją lokalizację, Manfredonia nazywana była bramą do półwyspu Gargano i parku narodowego. Nazwa miasta pochodzi od króla Sycylii – Manfreda, który w roku 1256 założył w tym miejscu pierwszą osadę i konsekwentnie ją rozbudowywał.

6. Isole Termiti

To w wolnym tłumaczeniu Wyspy Termiti. Położone są one na Adriatyku i administracyjnie przynależą do regionu Apulia. W ich skład wchodzi pięć niewielkich wysepek, zamieszkanych przez zaledwie 367 mieszkańców.

Isole Termiti – atrakcje, co warto zobaczyć?

Mimo iż wyspy Termiti mają łączną powierzchnię około 3 kilometrów kwadratowych, są one niesamowicie urokliwe i nie zabraknie na nich atrakcji. Znajduje się tam bowiem jedna z większych raf koralowych, co mówi samo za siebie, że wyspy te są rajem dla miłośników nurkowania. Co więcej, na ich terenie znajduje się wiele jaskiń i malowniczych, naturalnie wyrzeźbionych grot, których zwiedzanie pozwoli odkryć największe tajemnice Isole Termiti. Dodatkowo na niektórych wyspach są otwarte lokalne knajpki, w których można odpocząć w rytm romantycznej, włoskiej muzyki.

Najlepszy hotel na Isole Termiti

Na największej wyspie w archipelagu Isole Termiti – San Domino znajduje się jeden z najbardziej luksusowych hoteli. Niestety inne wyspy, nie oferują zbyt luksusowych noclegów, dlatego polecamy zatrzymać się na San Domino w obiekcie Residence Cala delle Arene. To 3-gwiazdkowy hotel, zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie najpiękniejszej plaży na wyspie. 

Isole Termiti – ciekawostki

Z wyspami Isole Termiri związana jest pewna legenda. Zwykło się mawiać, że na tych wyspach mieszkał sam Diomedeusz, który wracając z Wojny Trojańskiej, to właśnie ten archipelag wybrał na swój odpoczynek. Co więcej, na wyspach mieszkają rzadkie okazy sokołów, które zwykły śpiewać jedynie w nocy. Prawda, że warto sprawdzić to osobiście?

7.Biscegliepiękna Apulia

Kolejnym kurortem na naszej liście jest Bisceglie. To równocześnie całkiem spore miasto, zamieszkane przez około 54 tysiące mieszkańców. Miasto słynie ze swoich plaż, uważanych za jedne z najpiękniejszych w regionie.

Bisceglie – atrakcje, co warto zobaczyć?

Miasto charakteryzuje przede wszystkim dumna, starożytna zabudowa, która króluje nad pozostałą częścią miasta. Całe stare miasto aż prosi się o zwiedzanie, usłane jest ono siatką wąskich uliczek, które powoli pną się w górę. W mieście znów króluje biała zabudowa, a w szczególności historyczne kościoły, których żaden turysta nie może pominąć. Co więcej, to właśnie w historycznym centrum skupia się życie towarzyskie miasta i pełno jest tam barów i klimatycznych knajpek. Kolejno należy się udać na zwiedzanie murów obronnych miasta, z których rozpościera się niesamowity widok na port, który sam w sobie również jest niezwykle interesujący. Warto przejść się promenadą wzdłuż jednej z licznych plaż, by móc odpocząć i podziwiać uroki Bisceglie.

Najlepszy hotel w Bisceglie, Apulia

Bisceglie ma świetnie rozwiniętą bazę noclegową, gdyż jest to miejscowość i kurort typowo turystyczny. Można tam znaleźć wiele ciekawych obiektów noclegowych. Jeśli jednak stawiacie przede wszystkim na komfort, polecamy gorąco zatrzymać się w obiekcie Nicolet Bisceglie. To 4- gwiazdkowy obiekt, oferujący gościom basen, a także centrum SPA wraz z dostępem do siłowni.

Bisceglie – ciekawoski

Czy wiedzieliście, że Bisceglie jest uważane przez Włochów za miasto najlepszego wina i najlepszych słodyczy? Tak naprawdę za dnia miasto jest ciche i spokojne, jednak wieczorami na ulicach robi się gwarno i wesoło. W lokalnych knajpach serwowane jest wino z lokalnych winnic, które dzięki niesamowitemu smakowi i aromatowi na długo zapada turystom w pamięć. 

8. Molfetta w regionie Apulia

To niezwykle popularny kurort we włoskim regionie Apulia. Jednocześnie jest to dość duże miasto, które zamieszkuje około 60 tysięcy mieszkańców. Kurort ten niezwykłą sławę zawdzięcza przede wszystkim niesamowitym plażom i lazurowym wybrzeżom, na których zwykli wypoczywać turyści.

Molfetta – atrakcje, co warto zobaczyć?

Molfetta jest miastem, które zabytkami stoi. W pierwszej kolejności należy udać się na zwiedzanie Duomo di Molfetta – niesamowitego kościoła usytuowanego nad brzegiem morza. Do zobaczenia jest także Bazylika – Basilica della Madonna dei Martiri z niesamowicie bogato zdobionym wnętrzem. Turyści mogą także skierować swoje kroki do miejskiego muzeum, które nazywa się po prostu Museo Diocesano di Molfetta. Największą atrakcją w mieście jest jednak Mercatino, czyli second-hand, w którym można natrafić na nietuzinkowe i oryginalne przedmioty, w niezwykle niskich cenach.

Najlepszy hotel w Molfetta

Poszukując najlepszego hotelu w mieście Molfetta możecie śmiało zatrzymać się w Dogana Resort. Jest to 5-gwiazdkowy obiekt, położony zaledwie 600 metrów od centrum, a także około 200 metrów od pięknej, piaszczystej plaży.

Molfetta – ciekawoski

Wiedzieliście, że pierwotnie Molfetta była niewielką miejscowością, zlokalizowaną na jeszcze mniejszej wysepce o nazwie Sant’Andrea? Jednak wraz z upływem lat wysepka ta spotkała się z lądem stałym i połączyła się z nim. Dzięki temu niewielka osada zyskała niepowtarzalną szansę na rozwój i po dziś dzień przemysł w Molfetta ściśle powiązany jest z portem, w którym cumuje wiele łodzi rybackich. Jest to również najstarszy port na Adriatyku ze wciąż działającą latarnią morską.

9. Polignano a Mare – Apulia na wakacje

Polignano a Mare to niewielka miejscowość w regionie Apulia, w której mieszka około 17 tysięcy mieszkańców. Jednak ze względu na rosnącą popularność miejscowości coraz więcej turystów decyduje się właśnie w tym kurorcie spędzić swoje rajskie wakacje.

Polignano a Mare – atrakcje, co zobaczyć?

Polignano a Mare to prawdziwe miasto atrakcji i niesamowitych zabytków. W pierwszej kolejności podróżni powinni skierować swoje kroki w kierunku pomnika Domenico Modugno, słynnego wokalisty, wykonującego kultowy już przebój Volare. Kolejno można skierować się do niezwykle klimatycznej i urokliwej zatoki Lama Monachile, by odpocząć i zrelaksować się na niewielkiej, piaszczystej plaży. Udając się w stronę starożytnego centrum, wybierzmy drogę przez Arco Marchesale, które niegdyś było bramą do miasta. Kolejno możecie zwiedzać do woli całe historyczne centrum, z siatką wąskich uliczek i niezliczoną ilością małych kawiarenek i barów.

Najlepszy hotel w Polignano a Mare

Szukacie jednego z najlepszych miejsc noclegowych w tym popularnym kurorcie? Polecamy więc wybrać Borgobianco Resort & SPA- MGallery Hotel Collection. To obiekt z najnowocześniejszymi udogodnieniami dla gości, a wszystko to zamknięte jest w surowym, starożytnym budynku. Z każdego pokoju rozpościera się niepowtarzalny widok na Adriatyk.

Polignano a Mare – ciekawostki

Czy wiedzieliście, że wokół tego niewielkiego miasteczka rozciągają się szerokie tereny rolnicze, które nazywane są apulijskimi ranczami? Co więcej, są one dostępne dla turystów i to właśnie tam warto zaopatrzyć się w świeże, naturalne i ekologiczne produkty. Dodatkowo można tam obcować ze zwierzętami i po prostu wypocząć po całym dniu zwiedzania.

10. Monopolimalownicze miasteczko w regionie Apulia

To jedna z najbardziej malowniczych miejscowości we włoskiej Apulii. To niezwykle popularny wśród turystów kurort nadmorski, który słynie przede wszystkim ze swojego uroku, a także barwnego życia towarzyskiego mieszkańców. Monopoli zamieszkuje około 50 tysięcy osób.

Monopoli – atrakcje, co warto zobaczyć?

Główną atrakcją Monopoli są oczywiście niesamowite plaże. Jednak to nie wszystko. W pierwszej kolejności turyści powinni zapoznać się z zabytkową Katedrą Maria Santissima della Madia i z kościołem świętej Teresy, których bogate zdobienia i monumentalność potrafią zachwycić nie jednego podróżnika. Nocą polecamy wybrać się na Piazza Galibardi, gdzie razem z lokalnymi mieszkańcami można wesoło gawędzić przy lampce dobrego wina i wybrać się na spacer wąskimi uliczkami historycznego centrum. Nie sposób pominąć także Starego Portu, który po dziś dzień jest dumą Monopoli. Koniecznie wybierzcie się także na zwiedzanie przepięknego zamku Karola V.

Najlepszy hotel w Monopoli

Pięknych hoteli w Monopoli nie brakuje. Jednak najbardziej luksusowym obiektem w mieście jest Hotel Masseria Donnaloia, który może pochwalić się aż 5 gwiazdkami. Oferuje turystom najwyższe standardy, a także baseny i centrum fitness.

Monopoli – ciekawostki

W Monopoli charakterystyczne jest to, że łódki rybackie zwykle mają żywy, niebieski kolor. Stary Port jest nimi wręcz usłany, co sprawia, że miejsce jest niezwykle klimatyczne. Samo dojście do portu prowadzi przez starożytną bramę, która niegdyś pełniła rolę wieży obronnej, strzegącej centrum miasta.

11. Otranto

To jedna z mniejszych miejscowości w regionie Apulia, gdyż zamieszkuje ją jedynie 5200 osób. Nie mniej jednak coraz więcej turystów dostrzega uroki tego kurortu, a przede wszystkim wypoczynek na tamtejszych, rajskich plażach.

Otranto – atrakcje, co warto zobaczyć?

Będąc w Otranto, nie sposób pominąć historycznego centrum miasta, gdzie skupione są największe zabytki miejscowości. W oczy szybko rzuci się nam Palazzo Lopez, wybudowany za czasów panowania Hiszpanów, a także Zamek Aragoński, który stanowi swoistą wizytówkę miasta. Najważniejszym zabytkowym kościołem jest Katedra Santa Maria Annunziata, zniszczona podczas najazdu Turków, a następnie wiernie odrestaurowana. Zachęca bogatym wnętrzem i ciekawymi freskami.

Najlepszy hotel w Otranto, Apulia

Najlepszym 5-gwiazdkowym hotelem w miasteczku jest Hotel Palazzo Papaleo zlokalizowany w samym historycznym centrum Otranto. Oferuje on turystom taras na dachu, z którego można podziwiać panoramę kurortu, podczas zażywania kąpieli w jacuzzi, które również znajduje się na dachu. Obiekt znajduje się zaledwie 100 metrów od plaży.

Otranto – ciekawostki

Otranto w dawny czasach było niezwykle ważnym portem, w którym handlowano głównie ludnością żydowską. Jednak wraz z upływem lat, ze względu na strategiczne położenie port Otranto stał się punktem wypływania na wojny morskie włoskiego wojska. Warto wiedzieć, że miasto było zaatakowane przez Turków, którzy brutalnie zamordowali ponad 800 mieszkańców, którzy odmówili przejścia na islam.

12. Santa Cesarea Terme, Apulia

To niewielki kurort, który dopiero niedawno zyskał sobie uznanie turystów. W miejscowości pod dostatkiem jest bujnej przyrody i pięknych spokojnych plaż. Mieszka tam zaledwie 3 tysiące osób.

Santa Cesaera Terme – atrakcje, co warto zobaczyć?

Santa Cesaera Terme to niewielka miejscowość, w której znajdziecie kilka interesujących miejsc. Warto swoje kroki skierować na Spiaggia Porto Miggiano, czyli niezwykłą i magiczną plażę schowaną pomiędzy skałami i osłoniętą klifami. Dojście do niej wymaga pokonania kilku przeszkód, jednak naprawdę warto. Kolejno warto skierować swoje kroki w stronę Torre Miggiano, czyli wspaniałej zatoczki z lazurową wodą, gdzie woda jest dość płytka i można w spokoju odpocząć na dmuchanych materacach.

Najlepszy hotel w Santa Cesaera Terme

Niestety najlepszy, 5-gwiazdkowy hotel oddalony jest około 6 kilometrów od tej niewielkiej miejscowości. Jednak bez problemu można się dostać do centrum rowerem lub komunikacją miejską. Warto postawić na luksusowy wypoczynek i zatrzymać się w Marenea Suite Hotel- CDS Hotel.

Santa Cesaera Terme – ciekawostki

Nazwa miejscowości ma bezpośredni związek z wieloma źródłami wód termalnych. Co więcej, w tym niewielkim kurorcie dostępne jest prawdziwie luksusowe uzdrowisko, gdzie do woli można korzystać z dobrodziejstw wód termalnych.

13. Castrokurorty w regionie Apulia, Włochy

To jeden z najmniejszych kurortów w regionie Apulia, jednak niesamowicie atrakcyjny pod względem turystycznym, chociażby ze względu na piękne plaże i krystalicznie czyste wody Adriatyku. Castro zamieszkuje niecałe 3 tysiące mieszkańców, jednak w sezonie letnim robi się tam naprawdę gwarno i tłocznie.

Castro – atrakcje, co warto zobaczyć?

W Castro można przede wszystkim zwiedzać kościoły. Najpiękniejszy z nich, Kościół San Francisco znajduje się w samym sercu miejscowości i przyciąga turystów swoim wnętrzem. Kolejno warto przejść się do części miasta zwanej Costanero, gdzie można podziwiać niewielkie domki na palach, należące do lokalnych rybaków. Udając się do niewielkiego, historycznego centrum, warto przystanąć na prawdziwą, włoską kawę w jednej z klimatycznych kawiarenek.

Najlepszy hotel w Castro

W Castro, które zaobserwowało znaczny przypływ turystów, nie trudno o dobry nocleg. Jeśli jednak w pierwszej kolejności stawiamy na komfort i wygodę, polecamy zatrzymać się w 4-gwiazdkowym obiekcie Hotel Piccolo Mondo, zlokalizowanym bezpośrednio przy plaży. Oferuje on gościom najwyższy standard wyposażenia i obsługi. W dodatku do dyspozycji jest bezpłatny parking.

Castro – ciekawostki

Czy wiedzieliście, że Castro zostało uznane za jedno z najpiękniejszych miejscowości regionu Apulia? Nic w tym dziwnego, skoro nie tylko znajdują się tu prawdziwie rajskie plaże, ale także niezwykle malownicze, historyczne centrum. Poza tym Castro jest miastem niezwykle czystym i poukładanym, dzięki czemu staje się miejscem idealnym na spokojny, leniwy wypoczynek.

14. Santa Maria di Leuca

Często nazwa tego miasta skracana jest po prostu do Leuca. Jest to jeden z bardziej ikonicznych i klimatycznych kurortów w regionie Apulia.

Santa Maria di Leuca, Apulia – atrakcje, co zobaczyć?

W Santa Maria di Leuca lub po prostu w Leuca do odwiedzenia jest przede wszystkim Bazylika Santa Maria de Finibus Terrae wzniesiona w 1755 roku. Przed bazyliką rozpościera się przepiękny i przestronny plac, na którym można odpocząć i się zrelaksować. Kolejno nie sposób pominąć pięknej latarni morskiej w porcie, która działa od 1866 roku. Co więcej, w Leuca znajduje się koniec jednego  najdłuższych i starożytnych wodnych akweduktów, do którego prowadzi szeroka promenada.

Najlepszy hotel w Santa Maria di Leuca

Polecamy zatrzymać się w przepięknym obiekcie o nazwie Messapia Hotel & Resort. To 4 -gwiazdkowy obiekt, który zachęca gości niesamowicie przestronnym basenem i pokojami z panoramicznym widokiem. Dochodzi do tego prawdziwa włoska restauracja i centrum SPA, dla głodnych i zmęczonych podróżnych.

Santa Maria di Leuca – ciekawostki

Legedy mówią, że to właśnie tu postawił swój pierwszy krok św. Piotr, który wracał przez morze z Palestyny. Co więcej, w Leuce stykają się ze sobą dwa morza: Morze Adriatyckie i Morze Jońskie. Niektórzy podróżnicy twierdzą, że granica ta widoczna jest gołym okiem. Poza tym odwiedzając Leucę, można poczuć się, jakby stało się na końcu lądu. Podróżnicy docierają do miejsca, z którego nie ma już dalszej drogi.

15. Salve

To niewielka, jednak niezwykle klimatyczna miejscowość we Włoszech w regionie Apulia. Zamieszkuje ją nieco ponad 4 tysiące mieszkańców, a turyści zaczęli doceniać Salve dopiero od niedawna.

Salve – atrakcje, co warto zobaczyć?

Salve, mimo że posiada typowo historyczne centrum, nie obfituje – w przeciwieństwie do innych miejscowości – w ogromną ilość atrakcji. W miejscowości znajduje się jednak park astronomiczny, co może stanowić największą atrakcję dla rodzin podróżujących z dziećmi. Miłośnicy architektury mogą udać się na zwiedzanie kościoła Saint Miguel Magnus, który ma niezwykle barwne wnętrze. Warto także zobaczyć ruiny Masseria Santu Lasi. Największą atrakcją jest kultowy akwedukt – Ponte del Ciolo, a także niesamowicie piękna plaża Spiaggia di Marina di San Gregorio.

Najlepszy hotel w Salve

Szukając luksusowego i niezwykle klimatycznego miejsca noclegowego, możemy polecić Antica Masseria del Fano. To 4-gwiazdkowy obiekt, zamknięty w starożytnej budowli. Do dyspozycji gości jest tam ogromny basen i park o powierzchni 39 hektarów.

Salve – ciekawostki

Salve jest jedną z tych miejscowości w regionie Apulia, która może poszczycić się śnieżną, białą zabudową. Niewielkich rozmiarów miasteczko jest także poprzecinane siatką wąskich uliczek i wybudowane na planie prostokąta. Pamiętajmy, że centrum Salve, które jest historyczne, jest całkowicie wyłączone z ruchu kołowego, więc jeśli podróżujecie samochodem, najlepiej wybrać obiekty, które oferują również parkingi.

16. Ugento, Apulia

Ugento jest miejscowością we Włoszech, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Zamieszkuje ją nieco ponad 10 tysięcy osób, jednak latem na niewielkich uliczkach robi się naprawdę tłoczno i gwarnie.

Ugento – atrakcje, co zobaczyć?

Ugento słynie przede wszystkim, ze swoich tajemniczych ruin, które uwielbiają odkrywać turyści. Jeśli wybieracie się tam na wakacje, ruiny są miejscem, od którego koniecznie musicie rozpocząć zwiedzanie. Co więcej, warto odwiedzić także Muzeum Archeologiczne i poznać dokładniej historię miejscowości. Wybierzcie się także, by zobaczyć Cripta de Crocifisso, z niesamowicie bogatymi zdobieniami, które na długo zapadają w pamięć.

Najlepszy hotel w Ugento

Miłośnicy luksusowego wypoczynku, którzy cenią sobie przede wszystkim wygodę, nie będą mieli na co narzekać. Ugento – jak przystało na typowo turystyczną miejscowość – ma świetnie rozwiniętą bazę noclegową. Komfortowy i prawdziwie ekskluzywny wypoczynek zapewni Wam Vivosa Apulia Resort. To 4-gwiazdkowy obiekt, zlokalizowany tuż przy jednej z najpiękniejszych plaż w miejscowości. Znajdziecie w nim nie tylko baseny i jacuzzi, ale także centrum SPA i fitness.

Ugento – ciekawostki

Ugento jest najbardziej znane ze swoich starożytnych ruin. Mimo iż jednoznacznie określono ich pochodzenie, przyciągają one archeologów z całego świata, którzy chcą w dalszym ciągu prowadzić badania, a także ciekawskich turystów, którzy pragną zgłębiać tajemnice tej historycznej osady, na której dziś dumnie stoi miejscowość Ugento.

17. Gallipolipiękne miasta Apulia

Gallipoli jest jedną z piękniejszych i bardziej okazałych miejscowości w regionie Apulia. Znana jest ze swojej obronnej zabudowy, która wciąż otacza to 20-tysięczne miasto, a także z malowniczych plaż i okazałych budowli. Co więcej, włoskie restauracje czekają, by móc uraczyć podróżnych w Gallipoli prawdziwym włoskim jedzeniem.

Gallipoli – atrakcje, co zwiedzić?

Zwiedzanie Gallipoli należy rozpocząć od zamku Gallipoli, zlokalizowanego tuż przy porcie. Jest to przepiękna budowla, która niegdyś spełniała zadanie rezydencji królów i władców. Warto także poświęcić chwilę na zobaczenie kościoła świętej Agaty, który ma niesamowicie bogato zdobione fasady. W Gallipoli znajduje się również muzeum miasta Gallipoli, a także grecka fontanna, która może stanowić prawdziwe zbawienie w upalne dni.

Najlepszy hotel w Gallipoli

Najbardziej luksusowym obiektem w mieście jest Palazzo del Corso- Boutique Hotel. Ten obiekt może pochwalić się aż 5 gwiazdkami i zapewnić turystom wygody, jakich oczekują. Do dyspozycji jest basen, restauracja, bar, park, a także strzeżony parking i gabinety masażu.

Gallipoli – ciekawostki

Czy wiedzieliście, że historyczne centrum Gallipoli jest zlokalizowane na niewielkim półwyspie o kształcie sześcianu? Dodatkowo jest ono otoczone przez pięknie zachowane mury obronne, które obecnie ulepszono i przearanżowano tak, by broniły one niewielkiego centrum przed wysokimi morskimi falami.

18. Nardò – zabytkowa Apulia

To bez wątpienia niewielka perełka w regionie Apulia. Miejscowość jest zamieszkiwana przez 30 tysięcy mieszkańców, a jednocześnie jest to kurort niezwykle popularny wśród turystów.

Nardò – atrakcje, co warto zobaczyć?

Jest miejscowością  niezwykle atrakcyjną nie tylko z uwagi na przepiękne plaże, ale także z uwagi na inne, dostępne tam atrakcje. Zwiedzanie możecie rozpocząć od Torre Del Fiume Di Galatena, czyli starożytnej, ale świetnie zachowanej bramy do miasta, która spełniała również funkcję wieży obronnej. Takich wieży w mieście jest jeszcze cztery i bez wątpienia warto zobaczyć je wszystkie. Co więcej, należy udać się do historycznego centrum, gdzie skupiają się zabytkowe kościoły i przeplatają się między sobą wąskie uliczki.

Najlepszy hotel w Nardò

Gorąco polecamy zatrzymać się w obiekcie Relais Monastero Santa Teresa. To obiekt w średniowiecznym stylu, usytuowany praktycznie w centrum miejscowości. Każdy z pokoi wyposażony jest w klimatyzację, a obsługa hotelu dokłada wszelkich starań, by goście na długo zapamiętali pobyt.

Nardò – ciekawostki Apulia

Czy wiedzieliście, że ta miejscowość została wybudowana na bardzo nietypowym planie? Z lotu ptaka można odnieść wrażenie, iż przypomina ona butelkę, której wąska część jest pasem prowadzącym do morza. Centrum miejscowości jest skupione w pobliżu autostrady, natomiast przedmieścia i park narodowy na wybrzeżu.

19. Porto Cesareo

To niewielka miejscowość, która rok rocznie oblegana jest przez turystów z uwagi na niesamowity i malowniczy pas linii brzegowej i plaży.

Porto Cesareo, Apulia – atrakcje, co zobaczyć?

Największą atrakcją miejscowości jest klub nocny, usytuowany na niewielkiej wyspie, który nocą wypełnia się po brzegi. Warto także odwiedzić plażę Torre Chianca, która charakteryzuje się niesamowicie krystaliczną wodą i białym piaskiem. Kolejno do zobaczenia jest statua Manuela Arcuri. W historycznym centrum znajdują się także zabytkowe kościoły i niewielkie restauracje.

Najlepszy hotel w Porto Cesareo Apulia

Na luksusowy wypoczynek zaprasza podróżnych obiekt o nazwie Hotel Blu. Ten 4-gwiazdkowy hotel zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie plaży, której fragment prywatny przeznaczony jest dla gości obiektu.

Porto Cesaero – ciekawostki Apulia

Mimo iż Porto Cesaero bezpośrednio sąsiaduje z większymi miejscowościami, które również mają swój urok i klimat, to właśnie do najmniejszej z nich – Porto Cesaero zmierzają turyści. Jest to zasługa niesamowitej plaży, na której występuje biały piasek, a wraz z turkusowym odcieniem wody tworzy to niezapomniany pejzaż.

20. Castellaneta Marina – piękna Apulia

Zestawienie zamyka wioska Castellaneta Marina, która zyskuje sobie sławę dzięki niezwykłym krajobrazom i plaży, która bezpośrednio należy do parku narodowego. 

Castellaneta Marina – atrakcje, co warto zobaczyć?

Niestety nie ma co liczyć na przepiękną architekturę i monumentalne budowle. Największą atrakcją tej wioski są zaś plaże. Turyści zwykle kierują się w stronę malowniczej plaży Castellaneta Marina lub Spiaggia Termitosa. Główną atrakcję stanowi także park narodowy, w którym można podziwiać roślinność i naturalne jeziora.

Najlepszy hotel w Castellaneta Marina

Niestety, nie możemy liczyć na 5-gwiazdkowe obiekty. Jednak znajduje się tam obiekt 4 -gwiazdkowy o dźwięcznej nazwie Ticho’s, który zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie plaży.

Castellaneta Marina w Apulia – ciekawostki

Pierwsze osady ludzkie na miejscu dzisiejszej Castellaneta Marina pojawiły się już w epoce brązu. Później tereny te zajęli Grecy, jednak nigdy nie udało im się rozbudować osady. Castellaneta Marina ze względu na wszechobecny spokój i ciszę jest miejscem idealnym na błogi wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. 

Najlepsze hotele w Apuli i Bari

Poprzedni

Piękne plaże Włoch – TOP 50

TOP lista najpiękniejszych plaż w regionie Marche

Następny

Dodaj komentarz