Apulia to region będący przysłowiowym obcasem włoskiego buta. Miejsce to słynie z białych miast i miasteczek, w których można się z przyjemnością zagubić. Wąskie uliczki, klimatyczne knajpki oraz piękne romańskie katedry – w Apuli nie można się nudzić, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, od fanów barokowej architektury po miłośników piaszczystych plaż połączonych z turkusową taflą Adriatyku i Morza Jońskiego. Jednakże region ten liczy sobie 19348 km² powierzchni, czyli całkiem dużo. Dobrze jest więc z wyprzedzenie zaplanować swoją wyprawę po obcasie włoskiego buta.
Do regionu Apulia można jechać przez cały rok, jeśli jednak marzysz o prawdziwie słonecznej pogodzie to najlepiej wybrać się w te rejony latem lub wiosną. Można także wziąć pod uwagę wczesną jesień, czyli wrzesień, a nawet październik.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Jak najlepiej podróżować po Apulli? Samochód swój czy wynajęty?
Wybierając swój samochód, należy liczyć się z faktem, że do Apulli najpierw trzeba dojechać. W praktyce oznacza to trasę liczącą sobie od 1794 do 2125 km, w zależności od tego, którą z trzech dróg dojazdowych wybierzemy. Obierając Katowice za punkt startowy, mamy do wyboru jechać przez Czechy, Austrię i Włochy lub Niemcy, Austrię oraz Włochy. Bez względu na to, którą trasę wybierzemy, czeka nas podróż trwająca od 19 do 22 godzin, nie licząc przerw. To dość długo, jednak niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest możliwość rozpoczęcia zwiedzania Apuli właściwie od razu.
Jeśli jednak nie chcemy spędzać w podróży tylu godzin, możemy skorzystać z samolotu. Lotnisko w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku oferuje bezpośrednie połączenia ze stolicą regionu, miastem Bari. Bezpośrednio w porcie lotniczym można wynająć samochód, przy czym należy pamiętać, że będzie to zawsze droższa opcja niż wynajęcie tego samego pojazdu w mieście. Na samym lotnisku w Bari możemy skorzystać z usług wypożyczalni Avis, Hertz, Thrifty, Locauto, Europcar i Budget.
Czego będziemy potrzebować przy wynajmowaniu samochodu? Przede wszystkim karty płatniczej oraz następujących dokumentów:
- dowód osobisty lub paszport
- prawo jazdy, które jest ważne przynajmniej od roku
Jeśli wypożyczamy samochód online, to warto zwrócić szczególną uwagę na dział wymagań, gdyż może się tak zdarzyć, że wypożyczalnia będzie żądać dodatkowych dokumentów.
Apulia samochodem
Oczywiście każda wypożyczalnia będzie próbowała zaproponować jak najwięcej dodatkowego wyposażenia, w tym specjalne ubezpieczenie. Nim odmówimy, dobrze jest zapoznać się z zakresem podstawowego ubezpieczenia, gdyż możemy się zdziwić, co nie wchodzi w jego zakres np. ubezpieczenie może nie obejmować opon albo lusterek. Dodatkowe opłaty mogą zostać nałożone na kierowców poniżej 25 lub powyżej 65 roku życia.
Po wypożyczeniu samochodu dobrze jest się zabezpieczyć i obejrzeć pojazd, a także zrobić mu zdjęcia, aby w momencie oddania nie ponosić kosztów np. za rysy znajdujące się na karoserii już w momencie wypożyczenia. Zwłaszcza że średni koszt wynajęcia auta do niskich nie należy. Decydując się na takie rozwiązanie, należy liczyć się z ceną w granicach 40-50 euro za dzień.
Bari – czego nie możecie przegapić w pięknej stolicy regionu Apulia
Zwiedzanie regionu Apulia najlepiej zacząć od Bari, zwłaszcza że stolica ma wiele do zaoferowania, dlatego dobrze jest przeznaczyć kilka dni na jej zwiedzanie. Wycieczkę najlepiej zacząć od Bari Vecchio, czyli starego miasta zbudowanego w typowym włoskim stylu z wąskimi uliczkami i placami, na których znajdziemy kawiarenki oraz liczne stoiska. Od strony morza stare miasta otacza mur miejski, który jest dodatkową atrakcją, a także świetnym miejscem na spacer.
Warto zajść do San Nicola, czyli Bazyliki św. Mikołaja zbudowanej w stylu romańskim. Podobno to właśnie tutaj został pochowany św. Mikołaj, dokładnie w miejscu, gdzie współcześnie znajduje się ołtarz. Pochowano tutaj także żonę Zygmunta Starego, Bonę Sforzę. Drugim kościołem, który koniecznie trzeba zobaczyć w Bari, jest Katedra San Sabito. Uznawana jest za klejnot architektoniczny miasta, ze względu na bogactwo ozdób umieszczonych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budowli.
Bari – zwiedzanie
Miłośnicy historii powinni koniecznie zajść do Castello di Bari, fortecy znanej również pod nazwą Castello normanno-svevo. Zamek ten pochodzi z czasów panowania Normanów i wciąż widać na nim ślady z tamtego okresu. Po zniszczeniu w XII wieku twierdza została rozbudowania przez cesarza Fryderyka II. Obecnie mieści się tutaj muzeum, które opowiada również o czasach świetności Castello di Bari, gdyż w renesansie zamek tętnił życiem, goszcząc w swoich salach słynnych artystów, poetów i filozofów. Wychowywała się tutaj między innymi Bona Sforza.
Warto również zajść na Corso Vittorio Emanuele, czyli szeroką aleję, oddzielającą stare miasto od nowego centrum. Znaleźć można przy niej sporo budynków secesyjnych, przyciągających uwagę swoim pięknem. Zwłaszcza godnym uwagi jest pałac Mincussi, teatr Petruzzelli i pałac Fizzeratti. Ten ostatni reprezentuje architektoniczny styl gotyku weneckiego.
Bari może się poszczycić także dwoma plażami miejskimi ulokowanymi przy promenadzie Lungomare di Crolanza. Jest to idealne miejsce na wieczorny spacer, czy też chwilę relaksu na plaży.
Z Bari do urokliwego Polignano a Mare, jednej z największych atrakcji regionu Apulia
Polignano a Mare oddalone jest o 35 km od Bari, co przekłada się na około 40 minut jazdy, dlatego dobrze obrać tę urokliwą miejscowość za kolejny punkt zwiedzania.
Znajduje się tutaj słynna plaża Cala Lama Monachile, położona pomiędzy dwoma skalnymi ścianami, na których szczycie ulokowane jest miejscowość Polignano a Mare. Trzeba jednak przyznać, że to z mostu Ponte Borbonico di Lama Monachile rozciąga się najlepszy widok w całym mieście. Warto się tam zatrzymać na moment i w ciszy podziwiać okolicę.
Tutejsza starówka znajduje się na wysokości 24 n.p.m., dlatego znaleźć tutaj można kilka tarasów widokowych, przy których warto przystanąć chociaż na chwilę. Potem znowu można się zanurzyć w ciasne uliczki z wypisanymi na ścianach wierszami. To dzieło miejscowego poety, Guido Il Flaneur, który za zgodą mieszkańców ozdobił tak całe miasteczko.
Jedną z atrakcji Polignano a Mare jest pomnik Demenico Modungo, słynnego włoskiego piosenkarza, kompozytora i aktora. Jego utwór znajdował się niegdyś na ustach całego świata, wystarczy zanucić „Volare, ooo, cantare, ooo”, czyli słowa z piosenki „Nel Blu Dipinto Di Blu”. Jeśli chcecie zrobić sobie zdjęcie z Demenico Modungo, wystarczy udać się w stronę schodów o nazwie „Volare”. Pomnik artysty znajduje się tuż obok nich.
Kolejny przystanek podczas zwiedzania regionu Apulia – miasteczko Monopoli
Miasteczko Monopoli oddalone jest o 8,8 km od Polignano a Mare. Może służyć więc za świetną bazę noclegową. Jeśli jednak znajdziecie chwilę, koniecznie zobaczcie stary port, do którego prowadzi historyczna brama przy ulicy Via Porto. To urokliwe miejsce na pewno zachwyci każdego i pozwoli zrobić niezapomniane pamiątkowe zdjęcia.
Warto także zajść do Chiesa di Santa Maria del Suffragio detta del Purgatorio. Jest to barokowy kościół z charakterystycznymi drzwiami, które zdobią wizerunki szkieletów. W środku znajduje się piękny ołtarz oraz zmumifikowane ciała.
Z Alberobello do Ostuni, czyli co zwiedzić po drodze?
Z Monopoli do Alberobello jest około 21 km, przy czym zwiedzanie najlepiej zacząć od placu Largo Martellotta, które stanowi centrum życia za sprawą licznych kawiarni, restauracji i sklepików wszelkiej maści. Stąd można przejść do głównej atrakcji miasta, czyli dzielnicy Rione Monti. To właśnie tutaj znajduje się ponad 1000 domów trulii – charakterystycznych dla regionu budynków ze stożkowatymi dachami. Jest to niesamowity widok, zwłaszcza że niektóre z domów są wciąż zamieszkałe. W większości znajdziecie jednak restauracje albo sklepy. Najstarszym w mieście domek trulii jest Trullo Siamese, znajdujący się pomiędzy via Monte Nero a Via Monte Pasubio. Pochodzi z XV wieku i obecnie znajduje się w nim sklep.
Przy via Monte Pertica ulokowany jest Chiesa di Sant’Antonio di Padova, czyli kościół św. Antoniego z Padwy, który swoim stylem architektonicznym nawiązuje do trulli i choćby dlatego warto do niego zajść. Jeśli jednak wciąż będziecie spragnieni wiedzy na temat trulli, to możecie wstąpić do Museo del Territorio przy Piazza XXVII Maggio. Owe muzeum w całości zostało poświęcone tematyce ludowej. Natomiast najlepszy punkt widokowy znajdziecie w Chiesa di Santa Lucia, czyli kościele św. Łucji.
Najważniejsze zabytki
Kolejny godny polecenia punkt wyprawy to miejscowość Ostuni, oddalona o około 35 km od Alberobello. To urokliwe miasteczko, wyróżniające się białymi ścianami domostw, świetnie nadaje się na bazę noclegową, gdyż znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Bari i Lecce, od którego dzieli nas około 80 km. Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od placu Piazza Sant’Oronzo, gdzie mieści się rzymski amfiteatr z I w. p.n.e.
Następnie można skierować się na plac katedralny (Piazza del Duomo), gdzie znajduje się katedra i siedziba biskupia. Pałace, czyli Palazzo Palmieri i Palazzo Guarini, to kolejne intrygujące zabytki, które znajdują na ulicy Via Giuseppe, jeżeli jednak wciąż jesteśmy spragnieni widoku historycznych budowli, powinniśmy skierować się na Via Umberto, gdzie znajdziemy więcej pałaców, w tym Palazzo Loffredo Adorno. Jednak najważniejszym punktem zwiedzania w miejscowości jest Basilica di Santa Croce – Bazyliki św. Krzyża, która słynie ze swojej misternie zdobionej fasady.
Zamek Aragoński w Otranto i domy w skale w Materze – widoki, których nie możesz ominąć zwiedzając region Apulia
Otrantood Ostuni dzieli około 130 km, ale warto pokonać ten dystans, gdyż miasto ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Wycieczkę najlepiej zacząć od Castello Aragonese (Zamku Aragońskiego) z XV wieku, który zachwyci każdego miłośnika historii. Stamtąd można udać się wprost do Palazzo Lopez, czyli pałacu zbudowanego w XVI wieku przez rodzinę Lopez. Obecnie mieści się tutaj muzeum diecezjalne, prezentujące między innymi fragmenty mozaiki podłogowej z IV wieku.
Warto również zajść do pochodzącej z XIII wieku Katedry Santa Maria Annunziata. Wyeksponowano tutaj szczątki 800 mężczyzn straconych przez Turków podczas najazdu w 1480 roku oraz kamień, na którym dokonano egzekucji. Natomiast Kościół św. Piotra jest jednym z najważniejszych zabytków sztuki bizantyjskiej we Włoszech. Szczególnie warto zobaczyć idealnie zachowane bizantyjskie freski z X i XI wieku.
Apulia – zwiedzanie
Miłośnicy zwiedzania z dreszczykiem z pewnością będą chcieli zajrzeć do podziemnego grobowca Hypogeum Torre Pinta, który został zbudowany w kształcie krzyża, co czyni go unikatowym. Wewnątrz zobaczyć można setki nisz pogrzebowych, a także piec przeznaczony do kremacji zwłok.
Nietuzinkową atrakcją Otranto jest Cava di Bauxite, czyli odkrywkowa kopalnia boksytu. W słoneczną pogodę można tutaj odbyć niesamowity spacer pośród różnych odcieni czerwieni tutejszej ziemi.
Z Otranto do Matery czeka nas 222 km drogi, natomiast wyjeżdżając z Bari, musimy pokonać około 65 km. Niezależnie od odległości, warto się skusić na wizytę w Materze, aby zobaczyć największą atrakcję miejscowości – wykute w skale domy, ulokowane wokół kanionu przy jeziorze Gravina. Naukowcy wciąż się spierają, ile lat mają te jaskinie – niektórzy twierdzą, że liczą sobie 12 000 lat, inni natomiast utrzymują, że znacznie więcej. Te wydrążone w wapiennej skale mieszkania, określane nazwą sassi, składają się zazwyczaj z jednej izby i kilku mniejszych pomieszczeń.
Jeśli swój pobyt w Materze wyznaczycie na 2 lipca, dodatkowo będziecie mogli zobaczyć Festiwal Czarnej Madonny. Figura Maryi, w towarzystwie innych biblijnych postaci, jest obwożona po całym mieście. Później posąg zostaje przeniesiony w bezpieczne miejsce, a platforma, na której była noszona, ulega całkowitemu zniszczeniu w pokazowy sposób. Biorą w tym udział wszyscy mieszkańcy miejscowości, gdyż podobno fragment platformy bądź któregoś ze świętych, to gwarancja szczęścia na cały rok.