Jest taka dyscyplina zwana wspinaczką sportową, a za światową stolicę tego sportu uważane jest miasteczko Arco we Włoszech. Jednak miejsce to ma o wiele więcej do zaproponowania i staje się coraz chętniej wybieranym kierunkiem wypraw turystycznych. O tym co tam można zobaczyć i zwiedzić, a także gdzie przenocować i zjeść, traktuje poniższy artykuł.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Arco – gdzie się znajduje i jak tam dojechać?
To urokliwe miasteczko położone jest w regionie Trydent-Górna Adyga, we włoskiej prowincji Trydent. Nie jest to duży ośrodek miejski, ponieważ liczba ludności sięga zaledwie 15 tysięcy osób. Samo zaś Arco rozpościera się na obszarze 63 kilometrów kwadratowych.
Aby tam się dostać z polski można wybrać się zarówno samochodem, jak i samolotem. W pierwszym przypadku trasa powiedzie przez polsko-niemieckie drogowe przejście graniczne w Zgorzelcu, a następnie przez Niemcy, Austrię no i oczywiście Włochy – kierować się należy na północ tego kraju, w okolice miasta Trydent. Kierowcy musza tylko pamiętać, iż trzeba zakupić winietę przed wjazdem do Austrii. Drogą powietrzną natomiast najlepiej kierować się na lotnisko w Weronie lub Brescii – loty z Polski obsługują tanie linie lotnicze (np. Wizz Air lata z Gdańska). Stamtąd można łapać busa bezpośrednio do Arco, a droga trwa około 2 godzin.
Atrakcje miasteczka Arco – co zwiedzić i robić na miejscu?
Zacznijmy od tego, że Arco słynie z przewiewnego i zdrowego klimatu. Otoczone jest bujnymi drzewami oliwnymi, w cieniu których naprawdę dobrze się oddycha. Na dodatek miasteczko znajduje się przysłowiowy rzut beretem od malowniczego, otoczonego szczytami górskimi jeziora Garda, co czyni go idealnym miejscem na wyjazdy o charakterze leczniczym. Dlaczego? Wody tego akwenu są wyjątkowo czyste, znajdują się także w pobliżu gorące źródła termalne. Wypoczywał tutaj miedzy innymi sławny austriacki poeta Rainer Maria Rilke – jest nawet punkt widokowy jemu poświęcony. Na samym jeziorze można uprawiać sporty wodne.
Arco jest co roku pod koniec lata gospodarzem zawodów Rock Master, w których biorą udział alpiniści z całego świata. Znajduje się tutaj blisko tysiąc (!) świetnie utrzymanych skalnych dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Swoich sił mogą również próbować amatorzy. Trasy rowerowe prowadzące do jeziora Garda oraz trasy dla rowerów górskich uzupełniają ofertę sportową miasteczka.

Jako szanujące się miasteczko włoskie Arco posiada własny zamek. Wznosi się on malowniczo na ostrodze skalnej, a co ciekawe, jest dziś popularnym miejscem zawierania małżeństw dla par z całego świata! Całość założenia otaczają ponad stuletnie cyprysy. Wewnątrz można natomiast zwiedzić loch Prigione del Sasso, pewnego hrabieg oz XV wieku, który trafił tutaj z woli swego brata. Znajduje się on w „kamiennym więzieniu” wykutym w skale u podnóża Wielkiej Wieży. Historia zamku sięga XII wieku, do dzisiaj można podziwiać freski przedstawiające rycerzy w zbroi i damy dworu. Naprawdę, romantyczne miejsce na spacer…
Wśród atrakcji Arco wymienić trzeba Arboretum w Parku Arcyksiążęcym – ogrody botaniczne otwarte w XIX wieku. Podziwiać tam można ponad 200 różnych gatunków roślin i krzewów, od wyniosłych sekwoi po cyprysy Monterey, a także agawy , indyjskie figi czy drzewa jedwabne. To faktyczne muzeum przyrodnicze, które przy okazji prowadzi działalność badawczą i edukacyjną.
W Arco, u podnóża góry zamkowej, znajduje się także Galeria Sztuki poświęcona trydenckiemu artyście. To XIX-wieczny malarz Giovanni Segantini. Sama ekspozycja ma natomiast charakter interaktywny – jest tutaj stacja robocza online, pozwalająca zwiedzać inne muzea świata zawierające prace Segantiniego. Dopełnieniem są oczywiście obrazy, rzeźby i dokumenty dotyczące artysty.
TOP 3 hotele i noclegi w Arco w przystępnej cenie
Hoody Active & Happiness Hotel – to troszkę wyższa półka cenowa, ale i najwyższy standard w okolicy. 4-gwiazdkowy obiekt oferuje wspólny salon, bezpłatny prywatny parking, taras oraz dobrze zaopatrzony bar. W każdym pokoju jest prywatna łazienka z prysznicem. Na śniadanie serwowane są potrawy kontynentalne lub wegetariańskie, do wyboru. Jest także sauna, wypożyczalnia rowerów i samochodów. Nocleg kosztuje około 1000 złotych.
Villa Romantika – za około 650 złotych można liczyć na sypialnię z salon em wypoczynkowym i telewizorem, a także aneks kuchenny z lodówką. To dobra miejscówka dla rodzin z dziećmi – na terenie obiektu znajduje się ogród z placem zabaw. Dodatkowo goście mogą skorzystać z bezpłatnej wypożyczalni rowerów.
Camping Agrisalus – dla oszczędnego turysty tez się znajdzie dobre miejsce. Można tutaj przenocować za około 300 złotych. Poza wygodnym łóżkiem, jest dostęp do ogrodu z placem zabaw i odkrytego basenu. Do dyspozycji jest współdzielona łazienka z prysznicem. W cenie jest pyszne, domowe śniadanie.






Pogoda i temperatura w ciągu roku – kiedy jechać?
Latem jest tutaj bardzo przyjemnie, ale nie ma upałów – w pobliżu są w końcu góry. Temperatura to komfortowe 20 stopni Celsjusza i wydaje się że to właśnie okres od czerwca do sierpnia jest najlepszym okresem by pojechać do Arco. Jednak zupełnie inaczej powinni podejść do sprawy amatorzy wspinaczki górskiej i sportowej. Dla nich najlepszą porą na przyjazd będzie wiosna lub jesień. Dlaczego? Pogoda jest wtedy znacznie łagodniejsza, mniejsza jest także wilgotność powietrza.
Sprawdź także nasz wpis o Molveno, miasteczku w regionie Trydent-Górna Adyga!
Autor: Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!