Bagnoregio – co zwiedzić, atrakcje, jak dojechać, noclegi

, , Tagi , , , , ,

Bagnoregio ze swą nieodłączną wioską Civita zwaną również „miastem, które umiera”, z powodu ciągłej erozji skał tufowych, w mgliste dni wydaje się być dosłownie zawieszonym w próżni. Jak się dostać do tego wyjątkowego płaskowyżu i co zobaczyć w jednej z najpiękniejszych średniowiecznych wiosek we Włoszech?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co warto zwiedzić w Bagnoregio?

Bagnoregio to miasto o starożytnych korzeniach, które jest częścią prowincji Viterbo w górnym Lacjum. To szczególne miejsce wpisane w wyjątkową scenerię krajobrazową szczyci się największym symbolem, czyli wioską Civita di Bagnoregio będącą cytadelą w połowie drogi między Orvieto a jeziorem Bolsena. Zawieszona w czasie i przestrzeni wieś ma etruskie i średniowieczne pochodzenie, będąc jednocześnie jedną z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych wiosek we Włoszech. Założone zostało 2500 lat temu, składając się z jednej aglomeracji miejskiej ze świątyniami i forum będącym centrum życia obywatelskiego. Zamknięte między dwoma rzekami Rio Chiaro i Rio Torbido i chronione przez Valle dei Calanchi, znajdowało się wówczas w absolutnie strategicznej pozycji.

Wioska Civita połączona z miastem Bagnoregio 300-metrowym wiszącym mostem jest niewątpliwie największą lokalną atrakcją. Po przekroczeniu mostu pierwszym ważnym zabytkiem jest Porta San Maria, zwieńczona parą lwów, które chwytają dwie ludzkie głowy, będące symbolem tyranów pokonanych przez lokalną ludność. Dalej główna ulica otwiera plac, gdzie można podziwiać odrestaurowany XVI-wieczny romański kościół San Donato.

Najważniejsze zabytki

Renesansowe pałace Colesanti, Bocca i Alemanni będące lokalną dumą charakteryzują się typowymi niskimi domami z balkonami i zewnętrznymi schodami typowymi dla średniowiecznej architektury. Warto też odwiedzić małe, lecz interesujące Museo Antica Civitas oraz jaskinię San Bonaventura będącą starożytnym grobowcem komorowym wyrzeźbionym nad ścianą tufu. Ta urocza wioska oferuje też surrealistyczną i niezapomnianą atmosferę. Warto wspiąć się chociażby na Wschodnią Skałę, aby podziwiać niesamowite Ponticelli, będące ogromną glinianą ścianą z widocznymi gołym okiem procesami erozyjnymi.

Samo miasto Bagnoregio również oferuje sporo atrakcji, jak starożytne kościoły, na których czele stoi fascynująca świątynia San Bonaventura. Kościół zachowuje ślady wczesnoromantycznej budowli. W mieście znajdują się też muzea jak Taruffi, w którym mieszczą się zabytkowe samochody i motocykle. Stąd można również podziwiać gliniaste i tufowe formacje majestatycznych Calanchi, które mają szanse zostać wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wartymi odwiedzenia są też okoliczne sklepy nie tylko te klasyczne, ale i typowo lokalne z rękodziełem.

Bagnoregio – restauracje z najlepszą lokalną kuchnią

Najbardziej znane produkty regionu Bagnoregio to głównie przetwory mięsne z wieprzowiny, a także orzechy laskowe i wiśnie. W szczególności Ciliegia del Celleno została umieszczona na liście typowych produktów krajowych. Warte degustacji są także napojerelli, czyli spaghetti z truflami.

Wśród restauracji Bagnoregio wyróżnia się Bisteccheria Ponziani przy Via Giacomo Matteotti. Ta włoska restauracja to głównie kuchnia włoska i śródziemnomorska, lecz kucharz pamięta zawsze o lokalnych smakach. Przy tej samej ulicy znajduje się również inna świetna restauracja. Chociaż niepozorna Il Ripi&Go zachwyca domową atmosferą i świetną kuchnią. Prócz typowej włoskiej kuchni serwują również doskonałą pizzę.

W wiosce Civita di Bagnoregio nietrudno o świetną restaurację serwującą lokalne produkty. Wartymi szczególnej uwagi są zwłaszcza Osteria ale Forno di Agnese przy Via Civita SNC, oraz Alma Civita przy Via della Provvidenza. Obie restauracje serwują wspaniałą śródziemnomorską i typowo włoską kuchnię. Nie sposób przejść obojętnie wśród ich popisowych dań jak cytrynowe tiramisu w przypadku Forno di Agnese czy focaccia w przypadku Alma Civita.

Top 3 najlepszych hoteli w okolicy Bagnoregio

W Bagnoregio próżno szukać pięciogwiazdkowych hoteli, ale zaledwie 8 km od miasta w Roccalvecce przy Piazza Umberto I znajduje się wspaniały Castello Costaguti. Zlokalizowany jest w malowniczo położonym zamku na szczycie wzgórza. Wokół obiektu znajduje się m.in. wspaniały ogród, odkryty basen oraz restauracja. Wnętrza utrzymane są w bogato zdobionym stylu antycznym ze wspaniałymi zdobionymi sufitami. Goście mogą skorzystać z takich udogodnień jak wspólny salon, biblioteka, zaplecze bankietowe czy jazda konna.

Równie interesujący jest Hotel Urbano V przy Corso Cavour w Montefiascone również usytuowany na szczycie wzgórza z widokiem na jezioro Bolsena. Oddalony jest około 12 km od centrum Bagnoregio, ale doskonale z nim skomunikowany. Dysponuje restauracją z kuchnią włoską, barem i kawiarnią, a także biblioteką, wspólnym salonem, kaplicą i słonecznym tarasem. Goście hotelowi mogą również skorzystać z zaplecza bankietowego, sklepu z upominkami, a nawet usług fryzjera.

Le Naiadi Park Hotel Sul Lago przy Viale Cadorna w Bolsena oddalonym od Bagnoregio o 10 km, to ostatnia z propozycji najlepszych hoteli w okolicy. W odróżnieniu od poprzednich zlokalizowany jest przy samym brzegu jeziora Bolsena w otoczeniu bujnej roślinności. Oferuje m.in. słoneczny taras, bar, restaurację, wspólny salon oraz dwa odkryte baseny. Posiada również bezpłatny prywatny parking oraz szereg zajęć rekreacyjnych jak wędkowanie, jazda konno czy na rowerze.

Jak dojechać do Bagnoregio?

Najszybszym sposobem dotarcia do Bagnoregio jest pociąg. Przewoźnicy Trenitalia i Italo oferują różne rozwiązania, aby dotrzeć do tej części gminy, a najwygodniejszą stacją kolejową jest Viterbo Porta Romana. Stąd trzeba się jednak przesiąść do autobusu linii COTRAL, która dojeżdża bezpośrednio do miasta. Aby dotrzeć do niego, np. z Rzymu należy wyruszyć ze stacji Roma Tiburtina bezpośrednio pociągiem regionalnym lub pociągiem Trenitalia Intercity.

Wybierając się w podróż samochodem przykładowo z Rzymu, należy kierować się autostradą A1 na północ, a następnie drogą krajową E45 w Orte aż do zjazdu Bagnaia Montefiascone do drogi regionalnej SR2 aż do samego Bagnoregio. Natomiast ze wszystkich najbliżej położonych lotnisk we Włoszech najdogodniejszym dla tej konkretnej lokalizacji jest z pewnością port lotniczy Rzym- Fiumicino oddalony od miasta o około 130 km. Z lotniska można dojechać pociągiem do dworca Termini, a stamtąd pociąg dojeżdża aż do Orvieto leżącego zaledwie 20 km od celu.

Natomiast do wioski Civita di Bagnoregio można dotrzeć jedynie pieszo, a przed samym wejściem na most nie jest dostępny parking. Po dotarciu do miasta należy zostawić samochód na parkingach znajdujących się tuż pod miastem, a stamtąd skorzystać z autobusu odjeżdżającego z Piazza Sant’Agostino. Parkingi dla kamperów znajdują się natomiast przy Piazza Bersaglieri w cenie 6 €.

Klimat i pogoda

Bagnoregio znajduje się w środkowych Włoszech, charakteryzując się łagodnymi temperaturami, które prawie nie spadają poniżej zera nawet w najzimniejszych miesiącach, jednocześnie rzadko wzrastając powyżej 30°C w czasie lata. Średnia temperatura waha się od około 5°C w grudniu i styczniu do 25°C w lipcu i sierpniu. Najniższe opady w Bagnoregio przypadają na miesiące letnie, szczególnie lipiec, a największe na listopad gdzie spada średnio 133 mm.

Wycieczki po bagnoregio

Poprzedni

Badolato, dlaczego warto tam jechać?

Samochodem do Cinque Terre, parkingi i porady

Następny

Dodaj komentarz