Basilica Reale w Neapolu – zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Neapol to miasto, które zachwyca i zaskakuje każdego turystę. Możesz tam spotkać się z oryginalną architekturą, a także wyjątkowymi obiektami sakralnymi. Jednym z nich jest z pewnością Basilica Reale, którą powinieneś odwiedzić. Co więc musisz o niej wiedzieć i jak możesz się do niej dostać?

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Basilica Reale w Neapolu – historia, ciekawostki

Basilica Reale w Neapolu jest kościołem rzymskokatolickim, której powstanie datowane jest na wczesne lata wieku XIX. Ówczesny król Neapolu – Joachim Murat rozplanował powstanie całego obiektu na planie kwadratu, jako świątyni, która ma być dowodem na potęgę i siłę istniejącego Księstwa Neapolu. Był on kuzynem Napoleona Bonaparte, jednak tuż po usunięciu go z tronu, bratanek zaniechał dalszej rozbudowy świątyni. W momencie kiedy do władzy doszła dynastia Burbonów, za sprawą księcia Ferdynanda I, zaplanowane prace konstrukcyjne były kontynuowane. Finalnie Bazylikę Reale ukończono w roku 1816, jednak nie odzwierciedlała ona pierwotnych założeń architektonicznych. Wejście do świątyni zaprojektowano na podstawie Panteonu, zaś fasadę ozdobiono licznymi portami i kolumnami. Nad ukończeniem Basilica Reale i nadaniem jej ostatecznego kształtu pracował zarówno neapolitański jak i szwajcarski architekt.

Basilica Reale – gdzie się znajduje, jak dojechać?

Basilica Reale znajduje się blisko ścisłego centrum miasta, a dokładniej na Piazza del Plebiscito. Możesz dostać się tam w prosty sposób za pośrednictwem komunikacji miejskiej. Najbliższym przystankiem jest G.Serra, który oddalony jest od bazyliki o jedynie 150 metrów. Możesz także skorzystać z samochodu lub taksówki. Jeśli zdecydujesz się na spacer, wówczas poruszaj się na północ od nadbrzeża portowego w Neapolu.

Basilica Reale – zwiedzanie

Basilica Reale jest jednym z ciekawszych obiektów sakralnych, szczególnie jeśli chodzi o architekturę. Przed samym wejściem, zwróć uwagę na dwie figurki: San Giovanni Crisostomo oraz Saint’ Ambrogio. Są to dwie figurki, które wyróżniają się swoim rozmiarem na tle innych. W praktyce wejście zostało ozdobione aż 8 posągami nawiązującymi do znanych Neapolitańczyków. W zlokalizowanych po bokach kaplicach możesz podziwiać dzieła sztuki – freski i obrazy. Zwróć szczególną uwagę na bogato zdobiony ołtarz, który znajduje się w centralnej części Basilica Reale. Jeśli zaś chodzi o architekturę zewnętrzną, to może Ci się ona wydać dość surowa. Bazylika zwieńczona jest pokaźnymi kopułami i wykonana jest z szarych bloków skalnych. Jednak kolumnada przed wejściem oraz zdobienia fasady zrobią na Tobie ogromne wrażenie.

Basilica Reale – godziny otwarcia

Basilica Reale w Neapolu jest otwarta dla zwiedzających każdego dnia – tj. od poniedziałku do piątku. Z racji tego, że odbywają się tam nabożeństwa, wyznaczono dwa okresy w ciągu dnia, w których możliwe jest zwiedzanie świątyni. Możesz wybrać się tam od godziny 8:00 do godziny 12:00, a następnie od godziny 16:00 do godziny 18:00. Wejście do świątyni jest całkowicie darmowe.

Zobacz również wpis o Kościele San Lorenzo Maggiore w Neapolu!

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Muzeum Napoleońskie w San Martino na Elbie – zwiedzanie, eksponaty

Muzeum Kaplica Sansevero (Museo Cappella Sansevero), zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz