Basilicata co warto zobaczyć – TOP 13 miejsc

Tagi , , , ,

Najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym wśród turystów z Polski i nie tylko są Włochy. Już od wielu sezonów, to właśnie tam linie lotnicze czerpią największe zyski i latają do słonecznej Italii z praktycznie każdego miejsca w Europie. Włochy same w sobie są prawdziwą turystyczną mekką. Każdy z regionów jest w stanie zaoferować podróżnym inne atrakcje i ciekawostki. Jednym z regionów, którego popularność znacznie wzrosła jest Basilicata. Ta górzysta kraina położona w Południowych Apeninach sięga aż do Morza Tyrreńskiego na zachodzie. Poznajmy TOP13 miejsc, które należy zwiedzić, będąc w regionie Basilicata.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Sassi di Matera

Sassi jest jedną z części niesamowitego, historycznego miasta Matera w prowincji Basilicata. Samo miasto zamieszkuje około 60 tysięcy mieszkańców. Sassi jest częścią starożytną miejscowości, gdzie znajdują się niewiarygodne domostwa, które są wydrążone w paleolitycznych skałach. Jedynie ich fasady są murowane. Od 1994 roku Sassi di Matera jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W 2019 roku to właśnie Matera ze starożytną częścią Sassi była europejską stolicą kultury. Co więcej, to właśnie tam znajduje się ośrodek Włoskiej Agencji Kosmicznej. To miasto, wraz ze swoją historyczną częścią Sassi jest jednym z tych miejsc, których nie można pominąć.

2. Dolomiti Lucane majestatyczne góry w Basilicata

Dolomiti Lucane to jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Apeninach. Co więcej, pasmo to znajduje się w sercu Parku Regionalnego Gallipoli Cognato Piccole Dolomiti Lucane. W okolicy Dolomiti Lucane znajdują się cztery niewielkie gminy: Castelmezzano, Pietrapetros, Albano di Lucania oraz Campomaggiore. Każde z miasteczek ma niezwykły klimat i architekturę. Co więcej, wszystkie wymienione gminy należą do grupy najpiękniejszych włoskich wiosek. Domki, które sprawiają wrażenie przytwierdzonych do stromych ścian, są czymś, co każdy turysta musi choć raz w swoim życiu zobaczyć.

3. Maratea

Maratea jest jedną z najpiękniejszych miejscowości w regionie Basilicata. Mimo że zamieszkuje ją nieco ponad 5 tysięcy mieszkańców, w sezonie letnim uliczki tej miejscowości stają się pełne turystów. Co więcej, jest to jedyna miejscowość w regionie, leżąca nad brzegiem Morza Tyrreńskiego. Jak łatwo można się więc domyślić, dysponuje ona niezwykle piękną, białą plażą i krystalicznie czystą wodą. Maratea często jest nazywana perłą na brzegu Morza Tyrreńskiego. Ciekawostką jest także fakt, ze względu na ogromną ilość kościołów i kaplic, których jest tam aż 44, miasteczko zwane jest miastem 44 kościołów. Występuje tam ogromna różnorodność krajobrazów od zapierającej dech w piersiach linii brzegowej, przez gęste i naturalne lasy, aż po monumentalne szczyty górskie.

4. Craco – starożytne miasteczko w Basilicata

To niewielkich rozmiarów historyczna wioska we Włoszech, do której dość tłumnie ściągają turyści z całego świata. Zamieszkuje ją jedynie 726 osób. Wioska ta powstała w VIII wieku za panowania arcybiskupa Arnaldo. Carco jest całkowicie usytuowane na zboczu wzgórza i początkowo spełniało jedynie zadanie militarne. Niemniej jednak w XIII wieku powstał tam zamek i uniwersytet, a po całym wzgórzu rozsiane były kaplice. Niestety w połowie XX wieku w okolicy zaczęły powtarzać się trzęsienia ziemi i po wykryciu osuwiska większość mieszkańców zdecydowała się opuścić Craco. W 1991 roku Craco było całkowicie opustoszałe, jednak część właścicieli budynków mieszkalnych zdecydowało się powrócić i mieszka tam do dziś.

5. Riserva dei Calanchi di Montalbano

Innymi słowy, jest to Regionalny Rezerwat Montalbano, a także włoskie miasteczko liczące sobie około 7 tysięcy mieszkańców. Jest to miasto typowo historyczne, które w ubiegłym roku zrekonstruowano. Największymi atrakcjami miasta oprócz rezerwatu jest także niesamowity i pokaźny kościół Santa Maria i drugi z nich Porte Castello. Powstanie Montalabano datuje się nawet na IV wiek przed naszą erą. Turyści zwykle udają się na zwiedzanie murów normańskich, szlacheckiego pałacu Corso Carlo Alberto i galerii sztuki.

6. Jeziora Laghi Di Monticchio

Są to dwa niesamowite jeziora w okolicy Monte Vulture. Jest to jeden z najwyższych szczytów w Apeninach, który jednocześnie jest starym, wygasłym już wulkanem. Oba jeziora znajdują się w dolinie tego masywu. Co ciekawe, mniejsze z nich, Lago Piccolo, zasilane jest poprzez podziemne, mineralne źródła. Wokół jezior tereny zostały przystosowane do wypoczynku i rekreacji, szczególnie z uwagi na to, że podróżni muszą pokonać pieszo naprawdę długą drogę, by się tam dostać. Jednak każdy, kto choć raz odwiedził jeziora Laghi Di Monticchio wie, że było warto nie tylko z uwagi na możliwość podziwiania przepięknej przyrody niedotkniętej ręką człowieka, ale także ze względu na zapierające dech w piersiach widoki.

7. Góry Pollino i Volturino – piękne pasmo górskie w Basilicata

Góry Pollino i Volturino objęte są wspólną nazwą Monte Volturino, która pochodzi od łacińskiego słowa i oznacza tyle co „szczyt w środku”. Sama góra Volturino widoczna jest ze znacznej odległości i mierzy sobie aż 1863 metry nad poziomem morza. Pollino to szczyt środkowy, który jest o 36 metrów niższy. Dotrzeć w podnóże gór można świetnie przystosowaną asfaltową ścieżką.  Występują tam różnorodne gatunki roślin, a także zwierząt górskich. Polecamy wybrać się tam z dobrym przewodnikiem, gdyż nie jednemu turyście zdarzyło się utknąć tam na dłuższą chwilę.

8. Parco Letterario Carlo Levi Aliano

To niezwykła, dawna osada, która wykuta została w skale. Obecnie praktycznie nikt tam już nie zamieszkuje, jednak wciąż osada jest głównym celem turystów. Obecnie teren ten jest muzealny. Wykute w skale domki mają swoją niesamowitą historię. Dawna osada przekształcona obecnie na muzeum znajduje się w niewielkiej miejscowości Aliano. Pamiętajcie, żeby wyposażyć się w wygodne i stabilne buty, chcąc zwiedzić Parco Letterario Carlo Levi Aliano, gdyż strome uliczki i spadziste schody mogą przysporzyć Wam kłopotów.

9.Parco Paleolitico di Atella

To kolejne niezwykłe muzeum historii naturalnej, którego żaden szanujący się turysta nie powinien pominąć. Jest to bowiem kawałek historycznego świata, który jest skrzętnie ukryty. Wybudowanie tego paleolitycznego parku datuje się na III wiek przed naszą erą. Co więcej, znajduje się on w niezwykle naturalistycznej scenerii. Otoczony jest on bowiem zielonymi wzgórzami, a także winnicami i gajami oliwnymi. Jest to jeden z najważniejszych punktów na mapie Włoch, gdyż jest to dowód na istnienie osady około 600 000 lat temu. W Parco Paleolitico di Atella znaleziono bowiem szczątki odcisków słonia, co pozwoliło wydedukować, że znajdowało się tu jezioro. Skoro był dostęp do wody, to zamieszkiwali te tereny także prehistoryczni ludzie, którzy prowadzili koczowniczy tryb życia. Z biegiem czasu w tym parku odnaleziono również pierwsze, prymitywne narzędzia jak np. obrobione kamienie.  Miejsce to jest idealne dla miłośników historii, gdyż za każdym razem, można dowiedzieć się tam czegoś nowego.

10. Zamek Castello di Lagopesole

Skupione wokół zamku niewielkie domki stanowią całą populację miejscowości. Lagopesole zamieszkuje jedynie 600 osób. Nazwa zamku została zaczerpnięta od pobliskiego jeziora, które wyschło z początkiem XX wieku. Zamek ten pełnił głównie funkcje militarną i obronną i był on przypisywany Fryderykowi II. Jego największą cechą charakterystyczną jest obecność w środku zamku prawdziwego kościoła, w surowym, wczesno-romańskim stylu. Zanim udacie się do środka, poświęćcie chwilę na przyjrzenie się temu, jak solidnie jest wybudowany od zewnątrz. Takie budowle naprawdę robią na podróżnych ogromne wrażenie.

11. Zamek Castello Melfi – zabytkowy zamek w Basilicata

Jest to jeden z najważniejszych, zabytkowych zamków w całych Włoszech. Nic więc dziwnego, że jest głównym celem wycieczek turystów. Jest to zamek średniowieczny, niemniej jednak niektóre elementy jego konstrukcji jasno wskazują również na czasy romańskie. Został on wybudowany przez Normanów w wieku XI i stanowił on swoistą bramę pomiędzy Kampanią a Apulią. Dawał on schronienie normańskim sojusznikom i bronił przed najazdami i atakami z zewnątrz. Zamek ma niezwykle skomplikowaną strukturę. Najważniejsze jest jednak to, że posiada on cztery wejścia, z których obecnie dostępne jest tylko jedno. Żaden turysta nie powinien pominąć zamku w Melfi podczas swojego pobytu w regionie Basilicata. Widok Castello Melfi na długo zapadnie Wam w pamięć.

12. Zamek Castello di Valsinni

Prawdopodobnie zamek ten został wzniesiony na wcześniej już istniejącej fortyfikacji i szczerze mówiąc, nie powala on swoim rozmiarem. Nie można za to odmówić mu specyficznego klimatu i niesamowitej urody. Jest to budowla bardziej przypominająca dwór, którego zadaniem dawniej była obrona ostatniej ze śluz na rzece Sinni, otwierającej się na Morze Jońskie. W tym zamku urodziła się również poetka – Isabella di Morra, która zginęła z rąk braci. Od 1921 roku zamek jest pełną własnością rodziny Rinaldi, jednak jest on dostępny dla turystów, którzy tłumnie tam zjeżdżają, by zgłębić jego tajemnice. Zamek stoi na wzgórzu, na które dość ciężko się dostać, warto więc zabrać ze sobą niezwykle wygodne buty, przeznaczone do górskich wycieczek.

13. Rezerwat przyrody La Riserva Naturale Bosco Pantano di Policoro

Ostatnim miejscem na naszej liście jest przepiękny rezerwat przyrody La Riserva Naturale Bosco Pantano di Policoro. Zajmuje on powierzchnię 500 hektarów i głównie jest to terytorium bagniste. Niewielką jego część stanowią nizinne lasy. To właśnie w tym rezerwacie, po długim locie odpoczywa większość ptaków wędrownych – około 170 gatunków. Znajduje się tam także kilka gatunków ptaków drapieżnych i ogromne populacje żółwi. Miejsce jest bez wątpienia warte odwiedzenia i zapoznania się z niesamowitą przyrodą i rzadkimi gatunkami zwierząt, które właśnie ten rezerwat obrały za swój dom.

Poprzedni

Baseny termalne na świeżym powietrzu, najlepsze propozycje od Bormio po Tyrol

Najpiękniejsze miejsca na luksusowe wakacje we Włoszech

Następny

Dodaj komentarz