Rzym to miasto, które jest wyjątkowo popularne wśród turystów. Możesz tam spotkać się nie tylko z odmienną kulturą i sztuką, ale także z fenomenalną architekturą. Nie jest tajemnicą, że w mieście znajdziesz wiele budowli sakralnych, które mogą Cię zachwycić swoim kunsztem. Jedno z ważniejszych miejsc, to Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników w Rzymie. Poznajmy ją lepiej!
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników – historia, ciekawostki
Bazylika ta jest rzymskokatolickim kościołem tytularnym w Rzymie. Okazuje się, że z powstaniem tego kościoła związana jest wyjątkowo ciekawa historia. Budowę rozpoczęto w 1563 roku, a głównym pomysłodawcą był sam papież Pius IV. To właśnie w tym miejscu miał on doznać objawienia Matki Bożej Anielskiej, co uznał za symboliczny znak od Boga i postanowił wybudować w tym miejscu świątynie. Dawniej, w tym miejscu znajdowały się ruiny starożytnych term, który został zagospodarowany zgodnie z potrzebami kultu katolickiego. Za projekt bazyliki odpowiedzialny był Michał Anioł – wykonał go na krótko przed śmiercią. Jego plany nie były proste – samo przerobienie ruiny łaźni rzymskich wymagała wiele pracy i poświęceń. Jednak architekt zauroczony pozostałościami term postanowił ograniczyć jakiekolwiek zmiany do niezbędnego minimum.
Dla przykładu przyjrzyj się dokładnie fasadzie kościoła, jest ona zagospodarowana w formie postrzępionej ruiny, pozostałości po termach. Bazylika ta w ciągu kolejnych lat była jeszcze bardziej rozbudowywana i doskonalona. Najważniejsze zmiany zaszły jednak w XVIII wieku. To właśnie wtedy kościół ozdobiono kolorowymi marmurami, a do jego wnętrza wprowadzono obrazy i inne ornamenty ozdobne. Fakt – takie działania poniekąd całkowicie zrujnowały wizję Michała Anioła, która odnosiła się do utrzymania surowej formy świątyni, nawiązującej do ruin term. Jednak to właśnie dodatkowe zdobienia przyczyniły się do tego, że bazylika wzbudzała zachwyt i coraz to większe zainteresowanie. Poniekąd zmiany, które nie były zamierzone przez artystę, sprawiły, że Bazylika Matki Bożej Anielskiej i męczenników stała się jednym z najpiękniejszych i najciekawszych obiektów sakralnych w Rzymie.
Gdzie znajduje się Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników w Rzymie?
Obiekt ten znajduje się w dzielnicy Rione I Monti, która wchodzi w skład obszaru historycznego centrum Rzymu. Mowa tutaj dokładnie o Piazza della Repubblica – słynnym placu centralnym w mieście. Bez problemu możesz dojechać tam samochodem – w okolicy znajduje się kilka, krótkoterminowych parkingów. Inna opcja to spacer w kierunku północnym od samego placu Piazza della Republica – kościół znajduje się jedynie niecałe 100 metrów od niego. Do bazyliki dojedziesz także w prosty sposób komunikacją miejską. Skorzystaj z czerwonej linii metra, którego przystanek również znajduje się na Piazza della Republica. Alternatywnie, możesz zdecydować się na podróż taksówką, aczkolwiek może być to dość drogie rozwiązanie.
Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników w Rzymie – godziny otwarcia
Obiekt ten czynny jest każdego dnia. Pamiętaj, że w kościele cały czas odbywają się nabożeństwa, a co za tym idzie, możesz zwiedzić świątynie w dwóch przedziałach czasowych. Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników otwiera się o godzinie 10:00 i pozostaje otwarta dla zwiedzających do godziny 13:00. Następnie ponowne otwarcie następuje o godzinie 16:00. Zamknięcie to godzina 19:00. Do zwiedzenia bazyliki nie potrzebujesz biletu wstępu. Jednocześnie możesz zdecydować się na wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem. Wówczas oprócz zwiedzania świątyni, będziesz mógł odwiedzić także inne, najważniejsze atrakcje i zabytki w Wiecznym Mieście.
Czytaj także:
Zamek Świętego Anioła w Rzymie – zwiedzanie, bilety, czy warto?
Autor: Daria Gajewska