Bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie, zwiedzanie

Tagi , , , , , , ,

Rzym, czyli Wieczne Miasto jest największą metropolią Włoch, a także miastem po brzegi wypełnionym śladami z przeszłości. Możesz tam podziwiać antyczne termy, Koloseum, a także niezliczoną ilość obiektów sakralnych. Wyróżniają się one fenomenalną architekturą i historią, która zapisana jest w ich murach. Jedną ze świątyń, której nie możesz pominąć, jest Bazylika Matki Bożej Większej. Dowiedz się na jej temat więcej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bazylika Matki Bożej Większej – historia, ciekawostki

Bazylika Matki Bożej Większej, czyli Basilica Papale di Santa Maria Maggiore znajduje się na wzgórzu Eskwilin i pełni funkcję bazyliki tytularnej. Została ona w całości poświęcona św. Marii z Nazaretu. Jej drugą nazwą – z którą również możesz się spotkać – jest Bazylika Matki Bożej Śnieżnej. Wraz z innymi obiektami sakralnymi na terenie Rzymie i Watykanu jest zaliczana do bazylik papieskich. Znajdują się w niej relikwie Żłóbka, aczkolwiek z jej powstaniem związana jest wyjątkowo ciekawa historia. W roku 352 za sprawą Liberiusza i Jana Rzymianina pojawił się projekt świątyni. W ich snach pojawiła się Matka Boża, która wskazała im miejsce budowy kolejnej świątyni. Miała ona stanąć tam, gdzie: „w środku lata pada śnieg”. W tym samym momencie, w sierpniu na wzgórzu Eskwilin spadł obfity śnieg, co uznane było za znak od Boga.

Basilica di Santa Maria Maggiore is Major papal basilica in Rome, Italy. Santa Maria Maggiore one of the most famous basilica in Rome, Italy. Architecture and landmark of Rome and Italy. Morning Rome
Bazylika Santa Maria Maggiore jest główną bazyliką papieską w Rzymie we Włoszech. Santa Maria Maggiore jedna z najsłynniejszych bazylik w Rzymie, Włochy. Architektura i punkt orientacyjny Rzymu i Włoch., licencja: shutterstock/By sazonoff

Budowa obiektu

Sam początek budowy miał jednak miejsce w roku 432. Zlecił ją papież Sykstus III. Podjął on decyzję o zburzeniu świątyni Junony Lucindy, która znajdowała się w tym miejscu. Jednak dla jej upamiętnienia, w fasadzie Bazyliki Matki Bożej Większej wykorzystane są kolumny i niektóre fragmenty z poprzedniej budowli. Co ciekawe, w świątyni od razu umieszczono ikonę Matki Bożej Śnieżnej, którą możesz podziwiać po dziś dzień. W kolejnych lata Bazylika Matki Bożej Większej była przebudowywana. Zyskała sobie ona np. nową apsydę czy zdobioną fasadę. Samo wnętrze kościoła również jest jednym z piękniejszych projektów. Na wysokości ołtarza znajdują się dwie kaplice, a także nagrobki. Na placu, tuż przed samą bazyliką znajduje się również kolumna, która pochodzi ze świątyni Maksencjusza. Została ona w to miejsce przeniesiona w roku 1614 na polecenie papieża Pawła V. Na jej szczycie znajduje się monumentalna figurka Matki Boskiej.

Gdzie znajduje się Bazylika Matki Bożej Większej – lokalizacja, jak dojechać?

Zabytkowa Bazylika Matki Bożej Większej znajduje się w historycznej części Rzymu – Rione I Monti przy Piazza dell Esquilino. Możesz do niej w prosty sposób dostać się spacerem. Jeśli wyruszasz z Koloseum, wówczas kieruj się w kierunku północnym, jeśli zaś spacerujesz od Fontanna di Trevi, wówczas kieruj się na wschód. W okolicy świątyni znajduje się też wiele przystanków autobusowych, więc możesz skorzystać z komunikacji miejskiej. Wysiądź na przystanku Esquilino – zatrzymują się tam linie 71 i 71 lub na przystanku Santa Maria Maggiore – zatrzymują się tam linie 16, 71, 75, 70 i 360. Możesz także dojechać do bazyliki samochodem lub taksówką, jednak ta przyjemność może Cię nieco więcej kosztować.

Basilica Papale di Santa Maria Maggiore
Papieska Bazylika Santa Maria Maggiore, licencja: shutterstock/By lamarci

Bazylika Matki Bożej Większej – bilety i godziny otwarcia

Bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie otwarta jest codziennie – tj. od poniedziałku do niedzieli. Możesz ją odwiedzić od godziny 7:00 do godziny 17:45. Jeśli jednak zamierzasz wejść do muzeum w świątyni, wówczas pamiętaj, że jest ono czynne od godziny 9:00 do godziny 18:30. Zwiedzanie samej loggi – w towarzystwie przewodnika – możliwe jest w godzinach od 9:00 do 13:00 – godziny te nie są jednak stałe, więc jeśli chcesz się zapisać na taką wycieczkę, to śledź informacje udostępniane na stronie internetowej zabytku.

Basilica of Saint Mary Major (Basilica di Santa Maria Maggiore, 1743) - Papal major basilica and largest church in Rome dedicated to Blessed Virgin Mary. Italy.
Bazylika Najświętszej Marii Panny (Basilica di Santa Maria Maggiore, 1743) – papieska bazylika większa i największy kościół w Rzymie pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. licencja: shutterstock/By dbrnjhrj

Będzie Ci także potrzebny bilet wstępu. Ceny przedstawiają się następująco:

  • bilet do muzeum skarbca – normalny – będzie Cię kosztował 3 euro, zaś ulgowy jedynie 2 euro;
  • bilet normalny to koszt 5 euro, zaś bilet ulgowy to koszt 4 euro – pamiętaj, że wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Bilety możesz kupić zarówno na miejscu, jak i za pośrednictwem strony internetowej.

Czytaj także:

Bazylika św Jana na Lateranie – zwiedzanie, godziny otwarcia

Bazylika Św Klemensa w Rzymie, zwiedzanie

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Rzymie

Poprzedni

Historyczne pizzerie w Neapolu, lista miejsc z adresami

Tanie restauracje we Florencji, polecane miejsca

Następny

Dodaj komentarz