Bazylika San Miniato al Monte we Florencji, zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Florence to artystyczny moloch, znany z budzących podziw dzieł sztuki. Żadna jednak nie jest tak imponująca jak Bazylika San Miniato al Monte. Poznajmy jej tajemniczą przeszłość, historię i dowiedzmy się, jak zwiedzać to zapierające dech w piersiach miejsce – w tym informacje o cenach biletów i godzinach otwarcia.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bazylika San Miniato al Monte – historia i ciekawostki

Bazylika San Miniato al Monte jest doskonałym przykładem architektury romańskiej w Toskanii. Ta wspaniała budowla została wzniesiona między XI a XIII wiekiem na szczycie wzgórza we Florencji. Jego ściany zdobią misterne wzory z zielonego i białego marmuru. Na fasadzie znajduje się urzekająca złota mozaika przedstawiająca Chrystusa Pantokratora z XIII wieku. Nie wspominając o tym, że ma wiele podobieństw z Santa Croce i Santa Maria Novella.

Pochodzący z XIII wieku styl romański wypełnia wnętrze kościoła. Marmurowy chodnik w nawie środkowej wyróżnia się, uznawany za szczególnie niezwykły. Za nim stoi Cappella del Crocefisso, oszałamiające dzieło Michelozza z 1448 roku. Udekorowana freskami Taddeo Gaddi, następna jest krypta, rzekomo mieszcząca ziemskie pozostałości San Miniato.

Ołtarz główny podwyższonego prezbiterium w krypcie zamknięty jest marmurową obudową kolumnową. Wewnątrz znajduje się imponujący drewniany chór z XIV wieku. Nad ołtarzem znajduje się zachwycająca mozaika przedstawiająca Chrystusa Pantokratora wykonana ze złotych płytek. Ta mozaika pochodzi z 1297 roku i przedstawia ten sam temat, co ta na fasadzie.

Bazylika San Miniato al Monte – zwiedzanie

Widok Florencji z tyłu kościoła jest naprawdę oszałamiający, przewyższając nawet wspaniały widok z Piazzale Michelangelo. Z tego podwyższonego punktu widokowego można zobaczyć Duomo, Palazzo Vecchio i pozostałe fragmenty starożytnych murów miejskich Florencji. Dostęp do bazyliki jest dogodnie dostępny pieszo, samochodem, rowerem i autobusem. Dla tych, którzy cenią sobie możliwość spacerowania po panoramicznej scenerii, podziwiania bujnych wzgórz otaczających Florencję i zapierających dech w piersiach widoków na panoramę miasta, optymalnym wyborem jest wyruszenie w podróż na Piazzale Michelangelo. Można wybrać wiele tras, zaczynając od Piazzetta San Miniato lub przecinając ścieżkę położoną za Torre di San Niccolò.

Jeśli posiadasz pojazd, po prostu stosuj się do wskazówek w kierunku Piazzale Michelangiolo i znajdź parking dostępny przed kościołem. Należy jednak pamiętać, że parking jest płatny w godzinach od 8:00 do 20:00. Rowerzyści (i piesi) mają możliwość pokonywania tej samej trasy co samochody, ponieważ jest tam dobrze utrzymana ścieżka. Inną alternatywą jest wskoczenie do autobusu miejskiego ATAF nr 12 lub 13 z centrum miasta, aby dotrzeć do kościoła. Tuż przed schodami prowadzącymi do kościoła znajduje się przystanek.

Cały ten kompleks otoczono historycznymi murami, które Michał Anioł zbudował błyskawicznie podczas oblężenia, a Cosimo I de’ Medici udoskonalił w potężną fortecę (fortezza) w 1553 roku. Wokół tej wspaniałej fortyfikacji leży wspaniały i ozdobny cmentarz Porte Sante, założony w 1848 r. Wśród jego mieszkańców znajdują się znane postacie, takie jak Carlo Collodi (Lorenzini), twórca Pinokia, mąż stanu Giovanni Spadolini, malarz Pietro Annigoni, producent filmowy Mario Cecchi Gori, wokalistka Marietta Piccolomini – plus klan Vespucci, malarz Ottone Rosai, couturier Enrico Coveri, ekipa Pellegrino Artusi, bracia Alinari i Giovanni Meyer – oraz założyciel Szpitala Dziecięcego Meyer. Dodatkowo pochowano tam Johna Temple Leader, angielskiego polityka.

Bazylika San Miniato al Monte – ceny biletów i godziny otwarcia

Bazylika San Miniato al Monte jest otwarta dla zwiedzających następująco:

  • poniedziałek-sobota 9:30-13:00; 15:00-19:00
  • niedziela 8:15-13:00; 15:00-19:00

Kiedy przychodzi czas na nabożeństwo, bazylika jest niedostępna. Ale zapomnij o forsowaniu pieniędzy lub zapisywaniu się na listę. Wszyscy – osoby indywidualne, grupy szkolne – mogą wejść całkowicie za darmo.

Zwiedzanie zabytkowej bazyliki San Miniato al Monte we Florencji to naprawdę niezapomniane przeżycie. Miłośnicy kultury, rzemieślnicy i historycy mogą rozkoszować się jego starożytnym urokiem, podczas gdy goście, którzy po prostu chcą podziwiać niesamowite widoki, mogą podziwiać widok z najwyższego punktu widokowego. Ogólnie rzecz biorąc, ta wspaniała budowla jest warta odwiedzenia podczas podróży po Florencji.

Najlepsze hotele w Florencji

Poprzedni

Kościół Santa Maria Novella, zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia

Najlepsze noclegi i hotele w Bergamo

Następny

Dodaj komentarz