Bazylika Santa Maria della Salute w Wenecji – zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Wenecja to miasto, które zachwyca podróżnych. Nie chodzi tu wyłącznie o słynne gondole i sieć kanałów, ale także o ponadczasową, miejską architekturę. Co więcej, Wenecja słynie także z szeregu, zabytkowych kościołów, które reprezentują sobą odmienne style architektoniczne. Jednym z najciekawszych budynków sakralnych jest Bazylika Santa Maria della Salute. Poznajmy ją nieco lepiej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Bazylika Santa Maria della Salute?

Słynna Bazylika znajduje się we wschodniej części Wenecji, a dokładniej w dzielnicy Dorsoduro. Bazylika umiejscowiona jest tuż nad morskim wybrzeżem i nie powinieneś mieć problemu z tym, żeby do niej trafić. Możesz dotrzeć tam spacerem oraz taksówką. Możesz skorzystać także z autobusów wodnych, które w mieście cieszą się największą popularnością. Dowiozą Cię one na przystanek Salute, który znajduje się około 80 metrów od kościoła.

One of the most beautiful church in Venice, traditional landmark of the city
Jeden z najpiękniejszych kościołów w Wenecji, tradycyjny punkt orientacyjny miasta, licencja: shutterstock/By Paolo Gallo

Bazylika Santa Maria della Salute – historia i ciekawostki

Bazylika Sant Maria della Salute to inaczej Bazylika Najświętszej Marii Panny Zdrowia. Budynek jest wzniesiony w stylu barokowym. Znajduje się on na planie ośmiokąta, a jego zwieńczeniem jest monumentalna kopuła. Projektantem bazylki był Baldassare Longhena. Co ciekawe, powstała ona z inicjatywy miejskiego senatu. To on w roku 1630 podjął decyzję o rozpoczęciu budowy obiektu sakralnego, który miał być w całości poświęcony najświętszej Marii Pannie.

Ponadto z budową bazyliki związana jest ciekawa historia. Jej powstanie miało położyć kres epidemii, która w tamtych czasach nawiedziła Wenecję i pozostałe obszary Królestwa Włoch. Faktycznie, epidemia dżumy z 1630 roku odebrała życie prawie 50 tysiącom mieszkańców miasta. Budowa Bazyliki zakończyła się aż 57 lat później. Kościół, ze względu na swoją lokalizację jest często zalewany. Miasto chcąc chronić zabytek, zdecydowało się na budowę umocnień, które miały zapobiegać wdzieraniu się wody do środka.

Bazylika Santa Maria della Salute – zwiedzanie

Zwiedzanie Bazyliki Santa Maria della Salute najlepiej zacząć od zewnątrz. Cała budowla jest jednym z piękniejszych przykładów stylu barokowego. Zwróć uwagę na monumentalną kopułę, która stanowi zwieńczenie całej bazyliki. Co więcej, w górnej części fasady znajdują się także figurki. Jedna z nich przedstawia Dziewicę z Dzieciątkiem, zaś druga przedstawia Młodą Szlachciankę. Koniecznie zwróć uwagę na trzecią z figurek. Przedstawia ona starą kobietę, popędzaną przez anioła. Ta figurka jest odzwierciedleniem nadziei mieszkańców Wenecji na zakończenie śmiercionośnej epidemii dżumy. Po wejściu do środka bazylki koniecznie przyjrzyj się ołtarzowi, który jest wyjątkowo bogato zdobiony. W kościele znajdziesz także szereg imponujących obrazów. Najciekawszym z nich wydaje się obraz sufitowy, który przedstawia słynne postacie Dawida wraz z Goliatem.

Aerial view of Basilica di Santa Maria della Salute in Venice
Widok z lotu ptaka Bazyliki Santa Maria della Salute w Wenecji, licencja: shutterstock/By Aleksandr Medvedkov

Bazylika Santa Maria della Salute – ceny biletów i godziny otwarcia

Jeśli zdecydowałeś się na odwiedzenie Bazyliki, nie musisz martwić się o bilet wstępu. Do tego kościoła możesz wejść całkowicie za darmo. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by zwiedzić go wraz z przewodnikiem, wówczas możesz zdecydować się na wykupienie wycieczki zorganizowanej. Obejmuje ona nie tylko zwiedzanie słynnej bazyliki, ale także i innych zabytków w Wenecji.

At sunset the Basilica di Santa Maria della Salute, Venice, Italy. Famous church of Salute is one of the main landmarks of Venice.
O zachodzie słońca Bazylika Wenecka, Wenecja, Włochy.licencja: shutterstock/By waupee08

Bazylika Santa Maria della Salute jest otwarta przez siedem dni w tygodniu – od poniedziałku aż do niedzieli. W ciągu dnia możesz odwiedzić ją w dwóch przedziałach czasowych. Od poniedziałku do soboty wstęp na teren Bazyliki jest możliwy w godzinach od 9:30 do 12:00, a następnie możesz ją odwiedzić w godzinach od 15:00 do godziny 17:30. W niedzielę zaś bazylika jest otwierana dla turystów od godziny 9:00, a reszta jak w pozostałe dni. W przypadku grup zorganizowanych najlepiej wcześniej kontaktować się z administracją.

Czytaj także:

Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) w Wenecji, ciekawostki

Scala Contarini del Bovolo – kręcone schody renesansu, bilety

Rejsy po Canal Grande w Wenecji – wszystko, co warto wiedzieć

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) w Wenecji, ciekawostki

Spacerem po Ghetto Weneckim – zorganizowane wycieczki

Następny

Dodaj komentarz