Bazylika Santa Maria in Cosmedin – zwiedzanie i historia

Tagi , , , ,

Bazylika Santa Maria in Cosmedin to bazylika mniejsza, którą zbudowano w średniowieczu. Słynie ona z tzw. „Ust Prawdy” – La Bocca della Verità. Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem tego kościoła? Jaka historia wiąże się z jego powstaniem? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bazylika Santa Maria in Cosmedin – historia

Pierwsze zapiski dotyczące powstania kościoła Santa Maria in Cosmedin pochodzą z VI wieku n.e. Wówczas miał on nazwę Sancta Maria in Schola Graeca.

W 782 roku na polecenie Papieża Adriana I rozpoczęła się rozbudowa kościoła na starożytnej świątyni Ara Maxima Herkulesa. Obecny wygląd kościoła pochodzi z XII wieku. Budynek był wielokrotnie odnawiany i modyfikowany na przestrzeni wieków. Zwiedzając Bazylikę Santa Maria in Cosmedin, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na kruchtę. Wnętrze świątyni ma natomiast wiele dekoracji zachowanych w oryginalnych formach z VIII wieku. Do tego wewnątrz znajdują się trzy nawy, które przedzielone są czterema filarami i osiemnastoma starożytnymi kolumnami zwieńczonymi 18 korynckimi kapitelami, z których 11 pochodzi z czasów rzymskich. Na uwagę zasługuje także posadzka w stylu Cosmatesque, która jest typowa dla architektury średniowiecznych Włoch oraz starożytne freski z VIII i IX wieku przedstawiające Chrystusa i Świętych.

Przy Bazylice Santa Maria in Cosmedin stoi także elegancka, romańska dzwonnica o wysokości 34,20 metrów, z siedmioma piętrami okien i z dzwonem pochodzącym z 1289 roku.

Bazylika Santa Maria in Cosmedin – interesujące ciekawostki


Warto wiedzieć, że nazwa Cosmedin pochodzi od greckiego słowa „kosmidion”, oznaczającego „zdobiony”. Obecnie wystrój kościoła jest dość surowy, chociaż nadal posiada on kilka interesujących elementów, takich jak mozaiki podłogowe, krzesło biskupa, baldachim i średniowieczne ogrodzenie chóru.

Dodatkowo podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na szklaną kapliczkę z czaszką św. Walentego (Patrona miłości), która znajduje się po lewej stronie kościoła. Jednak największą atrakcją są tzw. „Usta Prawdy”.

Na odrestaurowanej, średniowiecznej fasadzie znajdują się legendarne Bocca della Verità („Usta Prawdy”). Legenda głosi, że jeśli ktoś włoży rękę w usta posągu i skłamie, usta zamkną się oraz odetną mu rękę. Co ciekawe, w miejscu tym często tworzy się kolejka turystów.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania Bazyliki Santa Maria in Cosmedin?

Krypta

Krypta, zbudowana w VIII wieku, znajduje się pod ołtarzem i zbudowano ją w celu przechowywania relikwii zabranych z katakumb na polecenie Papieża Adriana I. W bocznych ścianach krypty znajduje się kilka nisz, każda z półkami wykonanymi z marmuru, w których eksponowane są różne relikwie.

Bocca della Verità – „Usta Prawdy”

Bocca della Verità („Usta Prawdy”) to duża okrągła rzeźba, która umieszczona jest na korynckim kapitelu. Przedstawia ona twarz z otwartymi ustami.
To marmurowe dzieło było przedmiotem różnych hipotez identyfikacyjnych, opisywano również jako „starożytną pokrywę włazu” i „nieznaczący marmur przedstawiający twarz człowieka lub bóstwa” (boga Oceanu, fauna itp.). Obecnie jednak liczne aspekty historyczne i archeologiczne pozwalają na precyzyjne potwierdzenie jego tożsamości.
Bocca della Verità („Usta Prawdy”) to symboliczne przedstawienie staroitalskiego boga Faunusa w kształcie słońca. Ten italski bóg jest często mylony z innym greckim bogiem, z którym miał wiele wspólnych cech.

Basilica of Saint Mary in Cosmedin (Santa Maria in Cosmedin) and fountain of Tritons in Piazza Bocca Della Verita (Mouth of truth), Rome, Italy.
Bazylika Najświętszej Marii Panny w Cosmedin (Santa Maria in Cosmedin) i fontanna Trytonów na Piazza Bocca Della Verita (Usta Prawdy), Rzym, Włochy. , licencja: shutterstock/By Sergey+Tubin


Gdzie znajduje się Bazylika Santa Maria in Cosmedin?

Bazylika Santa Maria in Cosmedin znajduje się przy Piazza della Bocca della Verità 18 w Rzymie. W pobliżu znajdują się takie atrakcje jak na przykład:

  • Forum Boarium (110 m),
  • Circus Maximus (400 m),
  • Wzgórze Palatyńskie (500 m),
  • Forum Romanum (600 m).


Bazylika Santa Maria in Cosmedin, zwiedzanie, godziny otwarcia

Liturgia w Bazylice Santa Maria in Cosmedin odprawiana jest w każdą niedzielę o godzinie 10:30.
Najważniejsze święta liturgiczne mają swój program, który można sprawdzić na stronie internetowej Ponadto warto wiedzieć, że obiekt jest otwarty codziennie od 9:30 do 17:50, z wyjątkiem 1 stycznia.

Czytaj także o innych atrakcjach w Rzymie:

Nowoczesne Muzeum Leonardo Da Vinci Experience w Rzymie

Piazza di Spagna i Schody Hiszpańskie w Rzymie

Zwiedzanie Panteonu w Rzymie – dowiedz się, dlaczego warto?

Autor: Magda Łydka

Najlepsze hotele w Rzymie

Poprzedni

Museo Cappella SanSevero w Neapolu, zwiedzanie

Galleria dell’Accademia (Galeria Akademii) we Florencji – zwiedzanie, bilety

Następny

Dodaj komentarz