Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo -zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Bergamo, czyli „bramy Mediolanu” to miasto, które malowniczo usytułowane jest u podnóża Alp Bergamskich. Słynie ono jednak z licznych atrakcji i zabytków, których nie powinieneś pominąć. W Bergamo możesz podziwiać świetnie rozwinięte i zachowane budownictwo sakralne. Jednym z jego najlepszych przykładów jest Bazylika Santa Maria Maggiore. Poznajmy ten obiekt troche lepie!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opis i historia Bazyliki Santa Maria Maggiore w Bergamo

Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo to rzymskokatolicka świątynia, która została wzniesiona w XII wieku. Miała powstać w szczytnym celu, co potwierdza wiele źródeł historycznych. Okazuje się, ze Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo miała być dopełnieniem sakralnych ślubów mieszkańców miasta, które złożyli Matce Boskiej. Składając wspomniane już śluby, ludność Bergamo prosiła jednocześnie o wstawiennictwo i ochronę przed klęską głodu i suszy, a także epidemią dżumy, która rozprzestrzeniała się w okolicy.

Basilica of Santa Maria Maggiore in Citta Alta in Bergamo, Italy. Historical architecture of Old town or Upper City in Bergamo. Ornate medieval church with luxury facade is a landmark of Bergamo.
Bazylika Santa Maria Maggiore w Citta Alta w Bergamo, Włochy, licencja: shutterstock/By scaliger

Data powstania świątyni wyryta jest na Portalu Białych Lwów. Zgodnie z tym bazylika powstała dokładnie w roku 1137. Niestety na przestrzeni kolejny lat i za panowania licznych władców jedną z części bazyliki zburzono i zamieniono na mauzoleum. Prace związane z przebudową Bazyliki Santa Maria Maggiore w Bergamo zostały całkowicie zatrzymane w roku 1200. Wpływ na to w dużej mierze miały problemy finansowe. Mimo wszystko, budowlę udało się dokończyć, a wielokrotne renowacje pozwoliły zachować ten niepowtarzalny zabytek do dzisiaj. Podczas zwiedzania zauważ, że świątynia nie ma głównego wejścia. Możesz dostać się do wnętrza jedynie czterema wejściami bocznymi. Zwróć także większą uwagę na wyjątkowo ciekawą fasadę i dwa portale: Białych i Czerwonych Lwów. Wnętrze świątyni reprezentuje styl romański z licznymi obrazami, malowidłami oraz bogatymi zdobieniami.

Gdzie znajduje się Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo?

Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo znajduje się tuż przy Piazza del Duomo w Citta Alta, czyli tzw. Górnym Mieście. Możesz dostać się do niej w prosty sposób kolejką Funicolare, ale także komunikacją miejską i spacerem. Jeśli zdecydujesz się na transport publiczny, wówczas najbliższym przystankiem jest viale delle Mura Vicolo Bettani. Tam dojeżdża autobus błękitnej linii o numerze 1.

View of Bergamo Cathedral and church of Santa Maria Maggiore at the Upper City in Bergamo, Italy.
Widok na katedrę w Bergamo i kościół Santa Maria Maggiore w Górnym Mieście w Bergamo we Włoszech, licencja: shutterstock/By Javen

Godziny otwarcia Bazyliki

Bazylika Santa Maria Maggiore jest otwarta przez 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku działa w dwóch przedziałach czasowych – od godziny 9:00 do godziny 13:30, a następnie od godziny 14:30 aż do godziny 18:00. W weekendy możesz ja zwiedzać od godziny 9:00 aż do18:00. Pamiętaj jednak o zasadach dotyczących zwiedzania obiektów sakralnych.

Czytaj także: Najlepsze noclegi i hotele w Bergamo

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Darmowe muzea w Rzymie, które warto zobaczyć

Kościół Santa Maria Novella, zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia

Następny

Dodaj komentarz