Wieczne Miasto, czyli Rzym to jedno z najciekawszych miejsc w Słonecznej Italii. Metropolia jest nie tylko jedną z największych, ale także ma wiele do zaoferowania turystom. Znajdziesz tam niezliczone zabytki, stanowiska archeologiczne, a także budowle sakralne, które swoją historią i architekturą wprawią Cię w niemały zachwyt. Jedną z nich jest z pewnością Bazylika św Jana na Lateranie. Warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej!
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Bazylika św Jana na Lateranie – historia, ciekawostki
Oficjalna nazwa Bazyliki św Jana na Lateranie to „Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie. Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata”. Tak naprawdę, jest to jeden z najważniejszych obiektów sakralny i katedra samego biskupa Rzymu. Spełnia ona także rolę jednej z części rezydencji papieży od roku 313. Co ciekawe, w miejscu budowli dawniej istniały jedynie koszary na Lateranie, czyli koszary gwardii Maksencjusza. Faktyczna budowa rozpoczęła się więc w roku 313, a trwała ona aż do roku 318. Była to pierwsza, pięcionawowa bazylika w Rzymie. Od tego momentu, została ona w całości poświęcona Chrystusowi. Niestety, w roku 896 Rzym nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, które praktycznie w całości uszkodziło świątynie.
Przez kilka lat pozostawała ona w ruinie, aż do roku 904, kiedy to papież Sergius III zlecił jej rekonstrukcję i odbudowę. Historia bazyliki jednak jest bardziej skomplikowana. W 1308 roku budynek został ponownie, doszczętnie strawiony przez pożar, a w wyniku tego, że papież zmienił siedzibę, bazylika nie była odbudowywana przez kilka, kolejnych lat.
Podjęto też próbę jej odnowienia, jednak prace zostały przerwane w 1360 roku, kiedy to ponownie wybuchł pożar. W tym momencie zniszczenia Bazyliki św. Jana na Lateranie były tak rozległe, że ówczesny papież zmienił swoją siedzibę i przeniósł się na Wzgórze Watykańskie. W takim stanie budynek został pozostawiony aż do wieku XV. Wówczas pracę nad odbudową świątyni zlecono słynnym artystom jak np. Domenico Fontana czy Francesco Borromini. Nadali oni świątyni obecny wygląd i dopilnowali tego, by zachować jej pięcionawowy układ. Późniejsze prace nad udoskonaleniem architektonicznym budowli były kontynuowane aż do XIX wieku
Obecnie można podziwiać niesamowite zdobienia, obrazy, a także połączone z bazyliką baptysterium św. Jana na Lateranie. Świątynia ta zachwyca już nie tylko od wewnątrz, ale także i z zewnątrz, a na przestrzeni lat stała się jednym z najpiękniejszych symboli Rzymu.
Gdzie znajduje się Bazylika św. Jana na Lateranie?
Bazylika św. Jana na Lateranie znajduje się w historycznym centrum Rzymu, pomiędzy dzielnicą Celio a Tuscolano Nord. Możesz dostać się do niej zarówno spacerem, ale także i komunikacją miejską. Najbliższymi przystankami są: Piazza S. Giovanni in Laterano – zatrzymują się tam linie 16, 85, 87, a także Porta S. Giovanni – zatrzymują się tu linie 792. Możesz także dojechać do bazyliki metrem – zieloną i pomarańczową linią, które zatrzymują się na Piazza San Giovanni. Stąd będziesz miał jedynie 150 metrów do samej świątyni. Alternatywnie, możesz także zdecydować się na taksówkę, aczkolwiek może być to kosztowne rozwiązanie.
Bazylika św. Jana na Lateranie, zwiedzanie, godziny otwarcia
Wejście do Bazyliki św. Jana na Lateranie i jej zwiedzanie jest całkowicie darmowe. Jednak jeśli chcesz zwiedzić także dziedziniec wewnętrzny oraz muzeum, wówczas musisz zakupić bilet wstępu. Zwiedzanie dozwolone jest każdego dnia od godziny 7:00 do godziny 18:30. Z kolei muzeum czynne jest od godziny 10:00 do godziny 17:30, a wejście na dziedziniec jest możliwe w godzinach od 9:00 do 18:00. Pamiętaj, że Bazylika św. Jana na Lateranie jest najważniejszym obiektem sakralnym w Rzymie. Musisz więc zadbać o odpowiedni ubiór zakrywający ramiona oraz kolana. Za niedostosowanie garderoby strażnicy mogą nie wpuścić Cię do świątyni – nawet w momencie, kiedy masz osobny bilet do muzeum czy też na dziedziniec.
Czytaj także:
Kopuła Bazyliki św Piotra: wejść, bilety, ceny, porady
Bazylika św Piotra w Watykanie – zwiedzanie, godziny, bilety
Autor: Daria Gajewska