Bazylika Św Klemensa w Rzymie, zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Bazylika Św Klemensa – San Clemente w Rzymie z podziemnym kompleksem archeologicznym jest jednym z największych zabytków, które jest miejscem uwielbianym przez pielgrzymów, studentów sztuki oraz turystów. Tutaj, jak w żadnym innym miejscu, można poznać i doświadczyć historii Rzymu. Schodząc poniżej obecnego kościoła, wchodzi się do kościoła z IV wieku, zawierającego jedne z najwspanialszych na świecie średniowiecznych fresków, pochodzących z VIII-XI wieku. Dodatkowo jeszcze niżej znajduje się świątynia Mitry z I wieku. Powyżej wykopalisk usytuowana jest obecna XII-wieczna bazylika z przepiękną mozaiką, wczesnorenesansowymi freskami oraz marmurowym prezbiterium z VI wieku. Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem Bazyliki Św. Klemensa w Rzymie? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Bazyliki Św Klemensa w Rzymie

Jeszcze około 165 lat temu uważano, że obecny kościół był starożytnym kościołem świętego Klemensa, o którym wspomniał święty Hieronim w IV wieku. Jednak w 1857 roku ojciec Joseph Mullooly, przeor San Clemente przeprowadził wykopaliska pod obecnym kościołem i odkrył oryginalną bazylikę pochodzącą z IV wieku pod obecnym kościołem. Kopiąc pod tym starożytnym kościołem, odkrył kolejny, jeszcze głębszy kompleks budynków z I wieku. Następnie w latach 1912-14 ojciec Louis Nolan zbudował tunel odwadniający między San Clemente a Koloseum, aby odprowadzić wodę, która zalewała niższe poziomy. Wykopaliska te ujawniły pozostałości budynków zniszczonych w Wielkim Pożarze Rzymu w 64 r. n.e. Ostatnie wykopaliska odsłoniły baptysterium i zakrystię dolnego kościoła. W zakrystii lub sekretarium znajdują się pozostałości marmurowej posadzki z VI wieku.

Gdzie znajduje się Bazylika Św. Klemensa?

Bazylika Świętego Klemensa znajduje się przy Via Labicana 95 w Rzymie, około 300 metrów od Koloseum, przy drodze prowadzącej do Bazyliki Laterańskiej. San Clemente położony jest w dolinie między wzgórzami Caelian i Oppian. Nazwa kościoła pochodzi od papieża Klemensa, trzeciego następcy św. Piotra, który zmarł około 100 roku naszej ery.

Bazylika Św. Klemensa w Rzymie – zwiedzanie, godziny otwarcia

Bazylika San Clemente składa się w rzeczywistości z dwóch kościołów, z których jeden zbudowano nad drugim. Dolny kościół natomiast powstał na rzymskich ruinach świątyni pochodzącej z I wieku. Zwiedzanie Bazyliki San Clemente oznacza prawdziwą podróż w długą historię miasta Rzymu. Dodatkowo bazylika Świętego Klemensa to miejsce, które nigdy nie przestaje fascynować, jego bogactwo historii i sztuki nieustannie daje początek nowym badaniom, które stanowią wyzwanie dla lepszego zrozumienia przeszłości.

 Interior Of San Clemente Rome
wnętrze bazylika św Klemensa

Wewnątrz świątynia ma strukturę trójnawową. Przy wejściu każdy odwiedzający otrzymuje broszurę, w której znajdują się informacje o wykopaliskach i lokalizacja głównych obiektów. Ponadto warto wiedzieć, że bazyliki nie zwiedzisz z przewodnikiem. Musisz także pamiętać, że aby wejść na teren wykopalisk archeologicznych, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja online. W celu ochrony dziedzictwa artystycznego oraz zapewnienia bezpiecznej i przyjemnej wizyty dla wszystkich odwiedzających, istnieje limit dziennych wejść. Wcześniejsza rezerwacja online jest jedynym sposobem na zapewnienie sobie wstępu do bazyliki w wybranym dniu i o konkretnej godzinie.
Przed dokonaniem rezerwacji online musisz także uważne przeczytać regulamin zawierający procedury i wskazówki dotyczące zwiedzania. W regulaminie znajdziesz także niezbędne zasady, których musisz przestrzegać podczas wizyty, aby zachować najbezpieczniejsze warunki, szczególnie dolnych partii świątyni.

Godziny otwarcia Bazyliki Św. Klemensa

Bazylika i wykopaliska [wejście przy Piazza S.Clemente]

Od listopada do końca maja

OD PONIEDZIAŁKU DO SOBOTY:

  • od 10.00 do 12.30 (ostatnie wejście o 12.00)
  • od 15.00 do 17.30 (ostatnie wejście o 17.00)

NIEDZIELE I ŚWIĘTA:

  • od 12.00 do 17.30 (ostatnie wejście o 17.00)

Od czerwca do października

OD PONIEDZIAŁKU DO SOBOTY

  • od 9.00 do 12.30 (ostatnie wejście o 12.00)
  • od 14.00 do 18.00 (ostatnie wejście o 17.30)


NIEDZIELE I ŚWIĘTA:

  • od 12.00 do 18.00 (ostatnie wejście o 17.30)

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Katakumby w Neapolu: Tajemnicze miejsce pełne historii i kultury

Jakie są najlepsze miejsca do nurkowania na Elbie?

Następny

Dodaj komentarz