Bazylika Św Klemensa – San Clemente w Rzymie z podziemnym kompleksem archeologicznym jest jednym z największych zabytków, które jest miejscem uwielbianym przez pielgrzymów, studentów sztuki oraz turystów. Tutaj, jak w żadnym innym miejscu, można poznać i doświadczyć historii Rzymu. Schodząc poniżej obecnego kościoła, wchodzi się do kościoła z IV wieku, zawierającego jedne z najwspanialszych na świecie średniowiecznych fresków, pochodzących z VIII-XI wieku. Dodatkowo jeszcze niżej znajduje się świątynia Mitry z I wieku. Powyżej wykopalisk usytuowana jest obecna XII-wieczna bazylika z przepiękną mozaiką, wczesnorenesansowymi freskami oraz marmurowym prezbiterium z VI wieku. Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem Bazyliki Św. Klemensa w Rzymie? Sprawdźmy!
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Historia Bazyliki Św Klemensa w Rzymie
Jeszcze około 165 lat temu uważano, że obecny kościół był starożytnym kościołem świętego Klemensa, o którym wspomniał święty Hieronim w IV wieku. Jednak w 1857 roku ojciec Joseph Mullooly, przeor San Clemente przeprowadził wykopaliska pod obecnym kościołem i odkrył oryginalną bazylikę pochodzącą z IV wieku pod obecnym kościołem. Kopiąc pod tym starożytnym kościołem, odkrył kolejny, jeszcze głębszy kompleks budynków z I wieku. Następnie w latach 1912-14 ojciec Louis Nolan zbudował tunel odwadniający między San Clemente a Koloseum, aby odprowadzić wodę, która zalewała niższe poziomy. Wykopaliska te ujawniły pozostałości budynków zniszczonych w Wielkim Pożarze Rzymu w 64 r. n.e. Ostatnie wykopaliska odsłoniły baptysterium i zakrystię dolnego kościoła. W zakrystii lub sekretarium znajdują się pozostałości marmurowej posadzki z VI wieku.
Gdzie znajduje się Bazylika Św. Klemensa?
Bazylika Świętego Klemensa znajduje się przy Via Labicana 95 w Rzymie, około 300 metrów od Koloseum, przy drodze prowadzącej do Bazyliki Laterańskiej. San Clemente położony jest w dolinie między wzgórzami Caelian i Oppian. Nazwa kościoła pochodzi od papieża Klemensa, trzeciego następcy św. Piotra, który zmarł około 100 roku naszej ery.
Bazylika Św. Klemensa w Rzymie – zwiedzanie, godziny otwarcia
Bazylika San Clemente składa się w rzeczywistości z dwóch kościołów, z których jeden zbudowano nad drugim. Dolny kościół natomiast powstał na rzymskich ruinach świątyni pochodzącej z I wieku. Zwiedzanie Bazyliki San Clemente oznacza prawdziwą podróż w długą historię miasta Rzymu. Dodatkowo bazylika Świętego Klemensa to miejsce, które nigdy nie przestaje fascynować, jego bogactwo historii i sztuki nieustannie daje początek nowym badaniom, które stanowią wyzwanie dla lepszego zrozumienia przeszłości.
Wewnątrz świątynia ma strukturę trójnawową. Przy wejściu każdy odwiedzający otrzymuje broszurę, w której znajdują się informacje o wykopaliskach i lokalizacja głównych obiektów. Ponadto warto wiedzieć, że bazyliki nie zwiedzisz z przewodnikiem. Musisz także pamiętać, że aby wejść na teren wykopalisk archeologicznych, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja online. W celu ochrony dziedzictwa artystycznego oraz zapewnienia bezpiecznej i przyjemnej wizyty dla wszystkich odwiedzających, istnieje limit dziennych wejść. Wcześniejsza rezerwacja online jest jedynym sposobem na zapewnienie sobie wstępu do bazyliki w wybranym dniu i o konkretnej godzinie.
Przed dokonaniem rezerwacji online musisz także uważne przeczytać regulamin zawierający procedury i wskazówki dotyczące zwiedzania. W regulaminie znajdziesz także niezbędne zasady, których musisz przestrzegać podczas wizyty, aby zachować najbezpieczniejsze warunki, szczególnie dolnych partii świątyni.
Godziny otwarcia Bazyliki Św. Klemensa
Bazylika i wykopaliska [wejście przy Piazza S.Clemente]
Od listopada do końca maja
OD PONIEDZIAŁKU DO SOBOTY:
- od 10.00 do 12.30 (ostatnie wejście o 12.00)
- od 15.00 do 17.30 (ostatnie wejście o 17.00)
NIEDZIELE I ŚWIĘTA:
- od 12.00 do 17.30 (ostatnie wejście o 17.00)
Od czerwca do października
OD PONIEDZIAŁKU DO SOBOTY
- od 9.00 do 12.30 (ostatnie wejście o 12.00)
- od 14.00 do 18.00 (ostatnie wejście o 17.30)
NIEDZIELE I ŚWIĘTA:
- od 12.00 do 18.00 (ostatnie wejście o 17.30)
Autor: Magda Łydka