Bazylika Św Pawła za Murami – zwiedzanie, godziny otwarcia

Tagi , , , , , ,

Bazylika Św Pawła za Murami – Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura jest jedną z czterech bazylik papieskich i drugą co do wielkości po bazylice Świętego Piotra. Prawdopodobnie zbudowano ją na miejscu pochówku świętego Pawła. To słynny cel pielgrzymek od 300 r. n.e., dodatkowo w 1980 r. wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to bardzo ważna świątynia zarówno dla Chrześcijan, jak i miłośników historii sztuki. Można tu podziwiać nie tylko liczne dzieła sztuki, w tym z kompletną kolekcją medalionów z portretami papieży, ale także piękne tereny zewnętrzne, z kolumnadami, ogrodami i ładnym krużgankiem. Jeśli planujesz zwiedzić bazylikę Świętego Pawła za Murami zapoznaj się z naszym artykułem.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Bazyliki Św. Pawła za Murami

Główną cechą tego kościoła, oprócz jego ogromnych rozmiarów jest bizantyjski charakter zarówno samej struktury, jak i dekoracji. Bazylika ta ma długą historię. Według legendy bazylikę zbudowano dokładnie w miejscu, w którym uczeń Pawła – Tymoteusz, pochował ciało Świętego, który poniósł męczeńską śmierć w pobliżu. Niedawne wykopaliska potwierdziły tę hipotezę, wydobywając na światło dzienne pozostałości miejsca pochówku Świętego Pawła.

W 330 r. n.e. papież Sylwester zbudował tu pierwszy (niewielki) kościół skierowany w stronę Jerozolimy. Zaledwie kilka lat później, w 390 roku, zainaugurowano budowę kolejnej bazyliki. Ta była znacznie większa, aby móc przyjąć dużą liczbę pielgrzymów, którzy przybywali tu, aby oddać hołd temu Świętemu. Na przestrzeni wieków bazylikę wzbogacono o liczne dzieła sztuki. Pomimo pożaru, który zniszczył znaczną część bazyliki, odbudowano ją i wygląda niemal dokładnie tak, jak wcześniej.

Papal Basilica of St. Paul outside the Walls (Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura) - is one of four major basilicas in Rome, Italy.
Papieska Bazylika św. Pawła za Murami (Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura), licencja: shutterstock/By dbrnjhrj

Na zewnątrz kościoła znajduje się duży czworoboczny portyk z marmurowym posągiem Świętego Pawła. Ta część kompleksu jest całkiem nowa, ponieważ została w całości wzniesiona na początku XX wieku. Na szczycie można podziwiać mozaiki, przedstawiające Chrystusa, świętych Piotra i Pawła oraz Proroków. Dzwonnica natomiast jest nieco starsza, ponieważ została zbudowana w XIX wieku.

Gdzie znajduje się Bazylika Św Pawła za Murami?

Bazylika Świętego Pawła znajduje się przy Piazzale San Paolo 1. Dojazd do Bazyliki św. Pawła za Murami (po włosku San Paolo Fuori le Mura) jest bardzo prosty:

  • Metrem: wsiądź do linii B i wysiądź na przystanku „San Paolo Basilica”
  • Autobusem: wsiądź do linii 23 i wysiądź na przystanku „Ostiense/LGTS San Paolo”.

Bazylika Św. Pawła za Murami, zwiedzanie, godziny otwarcia

Bazylika otwarta jest codziennie w godzinach od 7:00 do 19:00. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny, natomiast klasztor i stanowisko archeologiczne jest otwarte od 9:00 do 17:30. Aby zwiedzić klasztor i stanowisko archeologiczne, musisz zapłacić 4 € /osoba dorosła. Na życzenie i za dodatkową opłatą można zarezerwować zwiedzanie z przewodnikiem dla grup. Wewnątrz kościoła można robić zdjęcia, zarówno aparatem fotograficznym, jak i telefonem komórkowym.

Papal Basilica of St. Paul outside the Walls (Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura) - is one of four major basilicas in Rome, Italy.
Papieska Bazylika św. Pawła za Murami (Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura) Włochy, licencja: shutterstock/By dbrnjhrj

Ten wyjątkowo duży kościół (130 metrów długości, 65 metrów szerokości i 30 metrów wysokości) jest doskonałym przykładem nie tylko przepięknej sztuki sakralnej, ale ogólnie historii sztuki. Bazylika posiada 5 naw i zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego. W tym artykule nie wymienimy wszystkich dzieł sztuki znajdujących się w środku, jednak poniżej znajdziesz te, na które warto zwrócić uwagę.

Portrety Papieży

Jeśli spojrzysz w górę, nad łukami naw bocznych, zobaczysz dekorację utworzoną z okrągłych mozaik. Jest ich 256 i przedstawiają one Papieży od 1500 r., od świętego Piotra do Papieża Franciszka.

Łuk Triumfalny

Łuk triumfalny pochodzi z okresu bizantyjskiego. Patronem tego dzieła sztuki przedstawiającego Chrystusa Pantokratora z Piotrem i Pawłem poniżej, była Galla Placidia – córka cesarza i żona króla Wizygotów. Była ona także Regentką za panowania swojego syna – cesarza Walentyniana III, koronowanego w wieku sześciu lat.

Basilica of Saint Paul Outside the Walls in Rome, Italy
Papieska Bazylika św. Pawła za Murami (Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura), Włochy, licencja: shutterstock/By Diego+Fiore

Apsyda

Apsyda ta przedstawia Chrystusa Odkupiciela z Ewangeliami, Piotrem i Pawłem, Apostołami i Papieżem Honoriuszem III. Mozaikę wykonano w 1200 roku, za jego pontyfikatu.

Boczne kaplice

Po bokach absydy znajdują się cztery kaplice. Druga od lewej nazywana jest kaplicą Najświętszego Sakramentu. W kaplicy tej można podziwiać drewniany krucyfiks z XIII wieku. W pobliżu ostatniej kaplicy po prawej stronie znajduje się oratorium San Giuliano z cennymi oryginalnymi freskami z XII wieku. Wewnątrz kompleksu bazyliki znajduje się także sklep z pamiątkami, w tym z mozaikami, monetami i reprodukcjami dzieł sztuki znajdujących się w kościele.

Czytaj także:

Bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie, zwiedzanie

Bazylika Św Klemensa w Rzymie, zwiedzanie

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Park Narodowy Toskania Archipelago, zwiedzanie, co wiedzieć

Noclegi i hotele w Rzymie w przystępnych cenach

Następny

Dodaj komentarz