Bazylika św Piotra w Watykanie – zwiedzanie, godziny, bilety

, Tagi , , , , , ,

Watykan – a raczej Państwo Watykańskie – to najmniejsza eksklawa we Włoszech i w całej Europie. Zajmuje powierzchnię jedynie 44 hektary, a na co dzień mieszka tam 825 mieszkańców. Watykan jest siedzibą najwyższych władz Kościoła Katolickiego, a jego najważniejszym punktem jest Bazylika św Piotra wraz z otaczającym ją placem. Dowiedz się o niej więcej!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zwiedzanie Bazyliki św Piotra w Watykanie – zarys historyczny, ciekawostki

Bazylika św. Piotra w Watykanie znajduje się na Wzgórzu Watykańskim. Zgodnie ze źródłami została ona wzniesiona w latach 1506 – 1626. Powstała na miejscu dawnej bazyliki wczesnochrześcijańskiej. Bazylika św. Piotra jest jedną z czterech, najważniejszych i największych budowli sakralnych w Rzymie. Jest to także jeden z najważniejszych ośrodków, do którego kierują się pielgrzymi z całej Europy i nie tylko. Z bazyliką związana jest też ciekawa historia. Wedle przekonań, została ona wzniesiona na miejscu pochówku samego, świętego Piotra. Przez katolików jego postać jest uważana za pierwszego papieża. Dodatkowo jego grób zlokalizowany znajduje się tuż pod głównym ołtarzem Bazyliki.

Styl architektoniczny budowli sakralnej uznaje się za najlepszy przykład renesansu połączonego z barokiem. Bazylika św. Piotra może się także pochwalić bogato zdobionym wnętrzem. Co ciekawe, w obiekcie znalazło się również miejsce dla zabytków, które pochodzą z czasów dawnej bazyliki wczesnochrześcijańskiej. Jest to drugi, pod względem powierzchni, kościół na świecie, który zajmuje powierzchnię 23 tysięcy metrów kwadratowych.

Scenic view from Street Via della Conciliazione on Saint Peter Basilica in the Vatican City, Rome, Lazion, Europe, EU. Catholic church Basilica Papale di San Pietro in Vaticano during daytime. Tourism
Malowniczy widok z ulicy Via della Conciliazione na Bazylikę Świętego Piotra w Watykanie, Rzymie, Lazion, Europa, UE. Kościół katolicki Bazylika Papale di San Pietro w Vaticano w ciągu dnia., licencja: shutterstock/By Christopher+Moswitzer

Najważniejsze ołtarze i kaplice Bazyliki św. Piotra

W Bazylice św. Piotra znajduje się aż siedem najważniejszych ołtarzy. Są one wkomponowane w bogato zdobione wnętrza. Nawiązują one do ikon lub szczątek świętych, które zostały pod nimi umieszczone. Do najważniejszych ołtarzy w Bazylice św. Piotra zaliczają się:

  • Ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy – znajduje się on z prawej strony bazyliki. W samym środku ołtarza zlokalizowana jest ikona Matki Bożej. Co ciekawe, sama ikona pochodzi z pierwotnej, wczesnochrześcijańskiej bazyliki.
  • Ołtarz Świętego Bazylego – również znajdziesz go z prawej strony obiektu sakralnego. Ołtarz został nazwany na cześć mozaiki, która przedstawia odprawianie mszy przez świętego w obecności samego cesarza. Co ciekawe, pod ołtarzem spoczywają szczątki Jozafata Kuncewicza – polskiego duchownego.
  • Ołtarz Michała Anioła – również znajduje się on z prawej strony bazyliki. W samym środku ołtarza znajduje się ciekawa mozaika. Przedstawia ona wizerunek archanioła, który depcze szatana.
  • Ołtarz św. Leona Wielkiego – ten ołtarz znajduje się z lewej strony bazyliki. Leon był wodzem Hunów i na jego cześć na ołtarzu widnieje mozaika upamiętniająca jego spotkanie z papieżem. Pod samym ołtarzem znajduje się także grób Leona Wielkiego.
  • Ołtarz Maryi Matki Kościoła – to również ołtarz zlokalizowany z lewej strony budynku sakralnego. Ozdobiony freskiem, który pochodzi z dawnej bazyliki wczesnochrześcijańskiej.
  • Ołtarz Ukrzyżowania Świętego Piotra – również znajduje się on z lewej strony bazyliki. Jest na nim umieszczona mozaika, która przestawia wyobrażoną śmierć św. Piotra. Miał on zostać ukrzyżowany do góry nogami.

Finalnie, w centralnym punkcie bazyliki znajduje się ołtarz główny – Ołtarz Papieski. Został on zlokalizowany tuż nad grobem świętego Piotra.

Ile czasu zwiedza się Bazylikę św. Piotra w Watykanie?

Na zwiedzanie Bazyliki św. Piotra w Watykanie będziesz musiał poświęcić od 40 do nawet 60 minut. Wartymi uwagi są nie tylko ołtarze, ale także kaplice. Nie ma ograniczenia czasowego dla zwiedzających. Wobec tego, na podziwianie kunsztu obiektu sakralnego możesz przeznaczyć tyle czasu, ile tylko chcesz.

Saint Peter's Basilica (Basilica Papale di San Pietro in Vaticano) Vatican City
Bazylika Świętego Piotra (Basilica Papale di San Pietro in Vaticano) Watykan, licencja: shutterstock/By SOLLIBEST

Czy wstęp do Bazyliki św. Piotra w Rzymie jest darmowy?

Wejście do Bazyliki św. Piotra jest całkowicie darmowe. Niemniej jednak będziesz musiał przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Dodatkowo musisz pamiętać o odpowiednim stroju. Ramiona i kolana powinny być całkowicie zakryte. W przeciwnym razie możesz nie zostać wpuszczony do środka. Pamiętaj także o odpowiednim zachowaniu i nieprzeszkadzaniu wiernym podczas modlitwy. W kaplicach nie możesz ani rozmawiać, ani także robić zdjęć.

Ile czasu stoi się w kolejce do Bazyliki św. Piotra w Rzymie?

W godzinach szczytu kolejki do Bazyliki św. Piotra wydają się nie mieć końca. Jednocześnie wiele zależy od tego, w którym momencie dnia zdecydujesz się tam wybrać. Jeśli Bazylikę św. Piotra zdecydujesz się odwiedzić w godzinach porannych, na czekanie w kolejce nie powinieneś stracić więcej niż 20 – 40 minut. Niestety, w godzinach szczytu zdarza się, że na wejście będziesz musiał poczekać nawet 1 – 1,5 godziny. Wynika to przede wszystkim z obecności zorganizowanych wycieczek grupowych.

detail of the facade of the Basilica of Saint Peter, in Vatican City, Italy
detal fasady Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie, Italy, licencja: shutterstock/By nito100

Godziny otwarcia Bazyliki św. Piotra w Rzymie

Bazylika św. Piotra działa każdego dnia – nawet w niedziele i święta. Jednocześnie godziny otwarcia zmieniają się w zależności od sezonu. Od roku 2020 obowiązujące godziny otwarcia świątynie to:

  • od 1 kwietnia do 30 września Bazylika św. Piotra jest czynna w godzinach od 7:00 do godziny 19:00;
  • od 1 października do 31 marca Bazylika św. Piotra pozostaje czynna dla dyspozycji zwiedzających od godziny 7:00 do godziny 18:30.

Pamiętaj, że ostatnie wejście odbywa się na około 30 minut przed planowanym zamknięciem obiektu.

Kiedy najlepiej odwiedzić Bazylikę św. Piotra?

Jeśli chcesz uniknąć ogromnych kolejek, wówczas najlepiej będzie, jeśli odwiedzisz Bazylikę św. Piotra we wczesnych godzinach porannych – tuż po jej otwarciu. W tym okresie wybierają się do niej nieliczni turyści. Dobrym sposobem na uniknięcie tłumów jest też skorzystanie z ostatniego wejścia – tuż przed zamknięciem obiektu. Pamiętaj, że godziny popołudniowe to godziny szczytu. Tłum gromadzący się przed świątynią jest naturalnym środowiskiem kieszonkowców. W takim wypadku będziesz musiał dobrze pilnować swoich rzeczy i uważać na to, kto stoi koło Ciebie.

View of the St. Peter's Basilica in Vatican at night.
Widok Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie w nocy., licencja: shutterstock/By Javen

Chcesz wiedzieć więcej o Rzymie? Czytaj także:

Kiedy warto jechać do Rzymu, pogoda w Rzymie?

Jak tanio zwiedzić Rzym?

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Terme di Saturnia – atrakcje, co wiedzieć, jak dojechać, hotele

Neapolitańskie tradycje – festiwale i wydarzenia, które warto zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz