Bazylika Świętego Ambrożego w Mediolanie – zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Wakacje w Mediolanie są dla wielu turystów prawdziwym spełnieniem marzeń. Miasto to słynie przede wszystkim z zamiłowania do futbolu, a także zrobiło się o nim głośno w kontekście europejskiej stolicy mody. Jeśli zamierzasz się tam wybrać i spędzić swój wypoczynek, to nie możesz zapomnieć o tym, że miasto to słynie również z szeregu zabytków. Jednym z ciekawszych wydaje się być Bazylika Świętego Ambrożego. Poznajmy ją bliżej!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bazylika Świętego Ambrożego w Mediolanie – historia, ciekawostki

Bazylika Świętego Ambrożego jest jednym z tych obiektów sakralnych w Mediolanie, które koniecznie powinieneś zwiedzić podczas swojego pobytu w tym mieście. Co ciekawe, jest to jeden z najstarszych kościołów w całym Mediolanie. Zgodnie ze źródłami została ona wzniesiona w latach 379 – 386. Pomysłodawcą jej utworzenia był sam biskup Mediolanu – św. Ambroży. Co ciekawe, bazylika została wzniesiona w miejscu, które absolutnie nie jest przypadkowe. To właśnie tutaj podczas prześladowań rzymskich zabito i pochowano najwięcej chrześcijan. Cały obiekt sakralny został więc zadedykowany męczennikom i ofiarom prześladowań. Dodatkowo św. Ambroży początkowo chciał w niej umieścić relikwie świętych, a finalnie on sam został w tej bazylice pochowany. Bazylika św. Ambrożego była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana. Swój obecny wygląd zyskała dopiero w latach 1088 – 1099. To właśnie wtedy została ona rozbudowana zgodnie z założeniami stylu romańskiego w architekturze.

Exterior basilica of Sant Ambrogio in Milan, Italy
Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie , licencja: shutterstock/By Luca Ponti

Bazylika Świętego Ambrożego w Mediolanie – gdzie się znajduje, jak dojechać?

Chcesz zwiedzić Bazylikę Świętego Ambrożego w Mediolanie? Zatem warto wiedzieć, jak się do niej dostać. Otóż budowla ta zlokalizowana jest w historycznym centrum Mediolanu – Zona 1 Centro Storico. Dokładnie znajdziesz ją na przeciwko placu św. Ambrożego. Do tej bazyliki możesz dostać się zarówno piechotą, jak i komunikacją miejską. Jeśli więc postawisz na to drugie rozwiązanie, wówczas skorzystaj z autobusów, a nie z metra. Docelowym przystankiem dla Ciebie będzie Piazza S. Ambrogio Via Carducci. W momencie kiedy już wysiądziesz, bazylika będzie znajdowała się dokładnie na przeciwko Ciebie!

Bazylika Świętego Ambrożego – zwiedzanie

Zwiedzanie Bazylik Świętego Ambrożego może być dla Ciebie niesamowitym przeżyciem! Budynek jest wyjątkowo inspirujący zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Co powinno przykuć Twoją uwagę podczas zwiedzania? Otóż przede wszystkim wyróżnia się tu trójnawowa konstrukcja. Dodatkowo uwagę przykuwa również dość niska i zwarta fasada całej budowli. Pamiętaj także, że bazylika znajduje się na przestronnym placu w formie czworokąta, który pełni rolę dziedzińca – on również jest warty odwiedzenia.

The Basilica of Sant'Ambrogio, one of the most ancient churches in Milan. Patron saint of Milan, Italy.
Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie., licencja: shutterstock/By Luca Ponti

Wokół niego znajdują się klimatyczne krużganki, a także dwie, potężne dzwonnice. Zwróć uwagę szczególnie na dzwonnicę po stronie prawej, która ma wyjątkowo surowy styl. Okazuje się, że początkowo miała ona pełnić funkcję obronną. Wchodząc do wnętrza zwróć uwagę na bogactwo ornamentów i roślinnych motywów ozdobnych. Z pewnością takie zdobienia nie są typowe dla budowli świeckich, a dominują one w Bazylice Świętego Ambrożego.

Bazylika Świętego Ambrożego – godziny otwarcia, bilety

Bazylika Świętego Ambrożego jest otwarta w regularnych godzinach – od poniedziałku do piątku. Musisz jednak mieć na uwadze to, że zwiedzający nie powinni decydować się na odwiedzenie tego budynku w momencie trwania nabożeństwa. Dobrze więc będzie, jeśli zdecydujesz się na sprawdzenie harmonogramu mszy świętych na oficjalnej stronie internetowej bazyliki, a następnie dopasujesz do nich swoje zwiedzanie. Dodatkowo musisz wiedzieć, że samo wejście na teren bazyliki jest całkowicie darmowe. Jednak w sieci znajdziesz różnorodne oferty zorganizowanych wycieczek, które pozwalają Ci połączyć zwiedzanie bazyliki wraz ze zwiedzaniem innych atrakcji w Mediolanie. Możesz więc rozważyć taką możliwość i zwiedzić bazylikę – oraz inne zabytki – w towarzystwie przewodnika.

Basilica di Sant'Ambrogio, Milan, Italy.
One of the most ancient churches in Milan, it was built by St Ambrose in 379-386, in an area where numerous martyrs of the Roman persecutions had been buried
Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie, licencja: shutterstock/By pcruciatti

Czytaj także:

Wenecja w Mediolanie, czyli spacerem po dzielnicy Navigli

Pinakoteka Brera w Mediolanie – bilety, zwiedzanie, kolekcja

Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano) – jak możesz ją zwiedzić i co musisz o niej wiedzieć?

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Pałac Dożów (Palazzo Ducale) w Wenecji – zwiedzanie, historia, bilety

Muzeum Nauki i Technologii w Mediolanie – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz