Bazylika świętego Marka w Wenecji – zwiedzanie, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , ,

Wenecja jest jednym z tych miast, o których zwiedzeniu marzy każdy turysta. Miejscowość ta rozlokowana jest na kilkunastu wyspach i połączona siecią malowniczych kanałów. To właśnie w Wenecji czeka na Ciebie sporo wyjątkowych zabytków. Jednym z nich jest słynna Bazylika świętego Marka w Wenecji. Jeśli więc wybierasz się do tego miasta, to koniecznie musisz ją odwiedzić. Poznajmy ją nieco lepiej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bazylika świętego Marka w Wenecji — historia, ciekawostki

Bazylika św. Marka w Wenecji jest naczelnym symbolem Wenecji, a także jednym z tych miejsc, które przyciąga zdecydowanie największą liczbę turystów. Jak łatwo możesz się domyślać, budowla ta znajduje się na słynnym placu św. Marka — jednym z najważniejszych placów w mieście. To właśnie tam pochowano relikwie samego, świętego Marka. Wiąże się z tym legenda. Otóż to właśnie w tym miejscu Marek miał się zatrzymać podczas swojej podróży do Rzymu i to właśnie w tym miejscu miał ujrzeć zwiastującego mu anioła. Miał mu on ujawnić miejsce, w którym zostanie on pochowany.

Beautiful details of Basilica di San Marco in Venice. Architectural design in Venice, horses, golden statues and towers of the Basilica di San Marco.
Piękne szczegóły Bazyliki San Marco w Wenecji. Projekt architektoniczny w Wenecji, konie, złote posągi i wieże bazyliki San Marco., licencja: shutterstock/By RAW-films

Bazylika św. Marka była wielokrotnie niszczona. Najbardziej dotkliwy okazał się pożar w 976 roku. Wówczas budowla została praktycznie cała zniszczona. Próby jej odbudowy miały miejsce dopiero w latach 1063 – 1094. Bazylika reprezentuje bizantyjski styl architektoniczny. Jej podstawę stanowi plan krzyża greckiego. Zwieńczeniem bazyliki jest aż pięć kopuł. Są one majestatycznie zlokalizowane nad nawami. Pomimo tego, że w kolejnych latach bazylika była wielokrotnie przebudowywana i dobudowywano do niej nowe, oryginalne elementy, to mimo tego udało się zachować jej oryginalny styl. Szczególną uwagę zwraca tu fasada budynku. Ma ona aż pięć portali, które dodatkowo ozdobiono wielobarwnymi mozaikami. Zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz bazylika ta prezentuje się znakomicie i jest dowodem na kunszt architektów.

Bazylika św. Marka w Wenecji — gdzie się znajduje, jak dojechać

Bazylika św. Marka w Wenecji jest jednym z najważniejszych symboli całego miasta. Znajduje się ona na obszernym placu w historycznej części Wenecji. Z uwagi na fenomen tej budowli sakralnej nie powinieneś mieć większych problemów z tym, by się do niej dostać. Znajduje się ona dokładnie przy ulicy Piazza San Marco naprzeciwko Pałacu Dożów. Oczywiście, jeśli masz na to ochotę, możesz dostać się do bazyliki pieszo, kierując się w stronę wschodniego wybrzeża miasta. Jeśli jednak spacer nie do końca Cię przekonuje, wówczas możesz zdecydować się na skorzystanie z wodnego autobusu. Najbliższym przystankiem będzie San Marco — San Zaccaria „F”. Z tego przystanku będziesz miał do bazyliki jedynie 300 metrów. Na miejsce dojedziesz również taksówką.

Basilica di San Giovani e Paolo and Scuola Grande di San Marco in Venice, Italy
Bazylika San Giovanni e Paolo i Scuola Grande di San Marco w Wenecji, Włochy, licencja: shutterstock/By David Ionut

Zwiedzanie Bazyliki św. Marka — godziny wstępu

Zwiedzanie Bazyliki św. Marka nie ogranicza się jedynie do wejścia do jej wnętrza i przespacerowania się po dziedzińcu. W obiekcie sakralnym znajduje się także Muzeum św. Marka, które również powinieneś zwiedzić. Bazylika św. Marka jest otwarta dla odwiedzających od poniedziałku do niedzieli, czyli przez siedem dni w tygodniu. Od poniedziałku do soboty obiekt ten zaprasza turystów od godziny 9:30 do godziny 17:15. Pamiętaj jednak, że ostatnie wejście zaplanowane jest na godzinę 16:45. Turyści mają 30 minut na zwiedzenie Bazyliki św. Marka. W niedzielę czynne jest od godziny 9:30 do godziny 14:00. Ostatnie wejście następuje 30min przed zamknięciem. W niedzielę nie możesz zwiedzić całego wnętrza bazyliki. Do Twojej dyspozycji pozostaje jedynie wejście do Muzeum Św. Marka. Czynne jest od godziny 9:30 do godziny 14:00.

The Patriarchal Cathedral Basilica of Saint Mark at the Piazza San Marco - St Mark's Square, Venice Italy. The exterior of the west facade of Saint Mark's Basilica (Basilica di San Marco).
Bazylika Katedralna Świętego Marka na Piazza San Marco – Plac Świętego Marka, Wenecja, Włochy, licencja: shutterstock/By vololibero

Bilety do Bazyliki św. Marka w Wenecji – gdzie kupić, ceny

Aby wejść do Bazyliki św. Marka w Wenecji potrzebny Ci będzie bilet wstępu. Najpowszechniejszym rozwiązaniem wśród turystów jest zakup biletu podstawowego, który kosztuje około 115 złotych. Jednak w ramach tego biletu nie możesz odwiedzić skarbca św. Marka ani także wejść od Terrace. Dodatkowo bilet ten nie upoważnia Cię do wejścia do Pala D”oro. Jeśli będziesz chciał je odwiedzić, wówczas na miejscu musisz zapłacić dodatkowe 5 euro. Podstawowy bilet daje Ci możliwość wejścia na parter, a także zwiedzanie z audioprzewodnikiem.

Venice, Italy - Basilica di San Marco at sunset. Tourists walking on the Piazza di San Marco
Wenecja, Włochy – Bazylika di San Marco o zachodzie słońca. Turyści spacerujący po Piazza di San Marco, licencja: shutterstock/By Claudio Stocco

Jednak możesz zdecydować się także na pakiety wycieczek z przewodnikiem, które dają Ci znacznie większe możliwości pod względem zwiedzania. Jeśli z kolei zastanawiasz się, gdzie możesz kupić bilet, to najlepiej zrobić to za pośrednictwem autoryzowanej strony internetowej. W ten sposób unikniesz długich kolejek i zaoszczędzisz sporo czasu. Oczywiście bilety możesz kupić również na miejscu w kasie biletowej. Jednak musisz liczyć się z tym, że w sezonie turystycznym ustawiają się tam ogromne kolejki. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić swój czas, kup bilet wygodnie w aplikacji.

Czytaj także:

Dzwonnica św. Marka w Wenecji (Campanile di San Marco) – historia, ciekawostki, zwiedzanie

Plac świętego Marka (Piazza San Marco) w Wenecji – zwiedzanie

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Dzwonnica św. Marka w Wenecji (Campanile di San Marco) – historia, ciekawostki, zwiedzanie

Pałac Dożów (Palazzo Ducale) w Wenecji – zwiedzanie, historia, bilety

Następny

Dodaj komentarz