Bergamo – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Tagi , , , , , , , ,

Bergamo to malownicza miejscowość w północnej części Włoch, która została ulokowana tuż u stóp Alp Bergamskich. Faktem jest, że kojarzy się ją głównie z uwagi na zimowe wyjazdy, a bardzo często Bergamo staje się także jednym z przystanków na drodze do Mediolanu. Warto jednak podkreślić, że Bergamo to miasto wyjątkowe, które zasługuje na znacznie większą uwagę z Twojej strony. Wyróżnia się ono ciekawą architekturą, a także szeregiem zabytków, nie mówiąc już o malowniczych krajobrazach. Jeśli więc planujesz tam swoje wakacje, to koniecznie sprawdź, jak najłatwiej jest dojechać do miasta, a także co musisz w nim zobaczyć!

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Bergamo? – praktyczne wskazówki

Bergamo jest miastem, które na co dzień zamieszkuje ponad 120 tysięcy osób. Być może nie jest to największa, włoska metropolia, ale z pewnością miasto to nie zalicza się również do najmniejszych. Około 6 kilometrów od jego centrum znajduje się słynne lotnisko: Bergamo – Orio al Serio, które obsługuje również Mediolan. To właśnie tam powinieneś zarezerwować bilety lotnicze. Połączenia na trasach z Polski (różne lotniska) do Bergamo są wyjątkowo tanie, a także odbywają się z dużą częstotliwością, więc z ich rezerwacją nie powinieneś mieć większego problemu. Następnie możesz skorzystać z:

 • wypożyczenia samochodu – na lotnisku Bergamo – Orio al Serio działa kilka wypożyczalni samochodów, z których usług możesz skorzystać. Rezerwacji pojazdu możesz dokonać zarówno tuż po przylocie, jak i przed nim, za pośrednictwem strony internetowej. Drogą oznaczoną jako SS42 w około 10 minut dojedziesz z lotniska do ścisłego centrum miasta. Bez wątpienia jest to wygodny i szybki sposób podróżowania.
 • komunikacji miejskiej – lotnisko w Bergamo jest świetnie skomunikowane z miastem, więc możesz skorzystać z transportu publicznego. Autobusy kursujące z lotniska do miasta odjeżdżają z przystanku zlokalizowanego tuż pod terminalem przylotów z częstotliwością co 15 minut. Bilet kosztuje jedynie 1,60 euro. Jeśli nie zdążysz na jeden z nich, wówczas możesz udać się na przystanek via per Orio fr.56. Jest on oddalony o 700 metrów od lotniska i odjeżdża z niego miejski autobus oznaczony numerem 1. W około 20-30 minut powinieneś dojechać do centrum miasta.

Warto tu również wspomnieć o możliwości skorzystania z taksówek. Ich postój również znajduje się w bezpośredniej bliskości terminala przylotów. Miej jednak na uwadze to, że podróż taksówką często jest nieco droższą przyjemnością. W zależności od tego, co jest Twoim docelowym miejscem, zapłacisz od 25 do 30 euro.

Czytaj także: Wynajem samochodu w Bergamo

Co warto zwiedzić w Bergamo? – muzea, zabytki, atrakcje

Śmiało można powiedzieć, że Bergamo jest miastem po brzegi wypełnionym atrakcjami, zabytkami i innymi, czarującymi miejscami, które warto zobaczyć podczas podróży. Choć miasto często nazywane jest „bramą Mediolanu” to warto, żebyś potraktował je jako jedną z perełek, która malowniczo zlokalizowana jest u podnóży Alp. Zdecydowanie najlepiej będzie, jeśli na zwiedzanie Bergamo poświęcisz około 2-3 dni, co pozwoli Ci na dokładne poznanie najważniejszych atrakcji w mieście. Przy których zabytkach powinieneś się jednak zatrzymać na dłuższą chwilę? Sprawdź krótki poradnik!

1.Porta San Giacomo

Porta San Giacomo to zabytkowa brama miejska, która niegdyś pilnie strzegła dostępu do rozwijającej się metropolii. Jest to także jeden z punktów widokowych, z którego możesz podziwiać Mury Weneckie okalające starówkę miasta. Jest to zabytek do zobaczenia wyłącznie podczas pieszego zwiedzania. Jeśli jednak poruszasz się samochodem, wówczas możesz przejechać przez trzy, inne bramy, które również znajdują się w otoczeniu starówki.

2.Citta Alta, czyli Stare Miasto w Bergamo

Bergamo dzieli się – teoretycznie – na dwie części: Stare i Nowe Miasto. To właśnie Citta Alta, czyli słynna starówka jest jednym z tych miejsc, których nie możesz przegapić podczas podróży. Jest ona położona na malowniczym wzgórzu, a na długości około 6 kilometrów otaczają ją świetnie zachowane, historyczne Mury Weneckie. Oczywiście podczas spaceru zabytkowymi uliczkami Starego Miasta zwróć znacznie większa uwagę na:

 • Torre Civica – to zabytkowe wieże, tworzące razem kompleks średniowiecznych budowli;
 • Piazza Vecchia oraz Piazza del Duomo – to jedne z najważniejszych palców miejskich w Bergamo, które tętnią życiem o każdej porze dnia;
 • Basilica Sant Maria Maggiore – to również jeden z najważniejszych zabytków sakralnych, jaki znajduje się w okolicy Starego Miasta.

Oprócz tego znajdziesz tam wiele barów i restauracji, które z całą pewnością przykują Twoją uwagę!

Czytaj także: Città Alta (Górne Miasto) w Bergamo – zwiedzanie

3. Cappella Colleoni

Cappella Colleoni znajduje się tuż przy Piazza del Duomo i jest jednym z symboli Bergamo. Jest to mauzoleum całego rodu Colleoni, które zostało wzniesione w latach 1470-1476. Zwróć koniecznie nieco większą uwagę na zwieńczenie budynku – majestatyczną kopułę, która uważana jest za jedno z najdoskonalszych dzieł włoskiego renesansu. Przyjrzyj się także fasadzie, w której obecne są płaskorzeźby i inne detale zdobnicze.

4. Mury Weneckie

Historyczne Mury Weneckie również są jednym z najważniejszych zabytków w Bergamo. Otaczają one Stare Miasto i rozciągają się na długości około 6 kilometrów, co jest wyjątkowo imponującym wynikiem. Jak sama nazwa wskazuje, mury obronne zostały wzniesione w czasach Republiki Weneckiej i to właśnie one dzielą Bergamo na dolną i górną część. Faktem jest, że Mury Weneckie to nie tylko zabytek, ale także jeden z lepszych punktów widokowych. Wieczorami, są one efektownie podświetlone.

5. Via Sentierone

Jeśli chcesz oderwać się na chwilę od historycznej podróży, wówczas koniecznie udaj się do górnego miasta, na ulicę Via Sentierone. Jest to reprezentacyjna ulica nowej części Bergamo, przy której znajdziesz wszystkie, najmodniejsze butiki i sklepy odzieżowe.

6. Accademia Carrara

Accademia Carrara to również część górnego, nowego miasta Bergamo. Jednocześnie musisz wiedzieć, że jest to najważniejsza galeria sztuki w Lombardii. To fenomenalne muzeum może pochwalić się pokaźnymi zbiorami, w skład których wchodzi nawet 800 obrazów pochodzących od różnych, włoskich artystów.

Beautiful views of old Bergamo
Piękne widoki starego Bergamo, licencja: shutterstock/By Alexey+Mashtakov

Spacerując uliczkami miasta, nie zapomnij także skorzystać z atrakcji, jaką jest kolejka łącząca górne miasto z jego dolną częścią. Przejazd kosztuje jedynie 2 euro, a może być to dla Ciebie jedno z ciekawszych doświadczeń, na jakie tylko się zdecydujesz!

Pogoda i temperatura w Bergamo w ciągu roku – kiedy najlepiej jechać?

Bergamo jest zlokalizowane w strefie klimatu oceanicznego. W praktyce oznacza to, że choć temperatury są wysokie, to jednak występuje znaczna ilość opadów. Najcieplej jest latem, kiedy możesz spodziewać się nawet 28 stopni Celsjusza, ale także i wyjątkowo ulewnych deszczów. Zimy są dość łagodne, a temperatury praktycznie nigdy nie spadają poniżej zera. Zimy w Bergamo to także okresy z najmniejszą ilością opadów. Wydaje się, że jednym z najlepszych okresów na odwiedzenie miasta jest sezon wiosenny. W tym okresie – od marca do początku czerwca – temperatury stopniowo wzrastają, a ilość godzin słonecznych również wzrasta. Co więcej, wiosna nie jest naznaczona ulewnymi deszczami, a jedynie sporadycznymi opadami. Przygotuj się na to, że w sezonie letnim w Bergamo panuje wyjątkowo duża wilgotność powietrza, co może być dość problematyczne.

Czytaj także: Kiedy najlepiej jechać do Bergamo?

Czy w Bergamo można wypożyczyć samochód?

Jeśli nie przyjechałeś samochodem z lotniska, to nie musisz się o nic martwić. Bez najmniejszego problemu wypożyczysz go na miejscu. W mieście działa wiele tego typu usługodawców jak np. Europacar czy inni, którzy pozwolą Ci na wypożyczenie auta na czas Twojego pobytu w Bergamo. Pamiętaj, że niektórzy z usługodawców, którzy umożliwiają rezerwację pojazdu za pośrednictwem strony internetowej, jeszcze przed przylotem. Wówczas możesz dokonać przedpłaty za pośrednictwem internetowych transakcji, a następnie, tuż po przylocie, samochód będzie na Ciebie czekał w umówionym miejscu.

Beautiful architecture of the Basilica of Santa Maria Maggiore in Bergamo, Italy
Piękna architektura Bazyliki Santa Maria Maggiore w Bergamo, Włochy, licencja: shutterstock/By PatrykKosmider

Gdzie można zaparkować samochód w Bergamo?

Miasto jest świetnie zorganizowane pod względem parkingów. Znajdują się one dosłownie w każdej części miasta, aczkolwiek pamiętaj, że każdy z parkingów jest płatny. Jako turysta możesz zostawić samochód zarówno na parkingach długoterminowych, jak i parkingi czasowych (najczęściej na 2 godziny) w pobliżu centrum miasta. Strefy parkingowe w Bergamo są oznaczone konkretnymi kolorami i to od nich zależy wysokość opłaty parkingowej. Jeśli zaś chodzi o bezpłatne możliwości parkowania, to możesz pozostawić auto np. przy drodze, aczkolwiek nie jest to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań.

Czytaj także: Bezpieczne parkingi w centrum Bergamo – gdzie zaparkować?

Gdzie można dobrze zjeść w Bergamo? – lista rekomendowanych restauracji

Miasto może pochwalić się fenomenalnie rozwiniętą bazą gastronomiczną. Kuchnia Lombardii jest nieco odmienna od tradycyjnej kuchni włoskiej, więc z całą pewnością warto jej spróbować. Jednocześnie wybór idealnego lokalu gastronomicznego w Bergamo może być wyjątkowo trudny. Lokale możesz znaleźć dosłownie przy każdej ulicy. Wobec tego poznaj absolutne TOP3 restauracje w Bergamo, które są najczęściej rekomendowane przez turystów:

 1. Mimi – La Casa dei Sapori – jest to jedna z najpopularniejszych restauracji znajdująca się w historycznym centrum Bergamo. Specjalizuje się ona w kuchni włoskiej, a w szczególnie w kuchni lombardzkiej.
 2. Le Gout Ristorante – to również jedna z częściej rekomendowanych restauracji. Również specjalizuje się ona w kuchni włoskiej, a także umożliwia degustację wyjątkowych win.
 3. La Ciotola Restaurant – to z kolei restauracja zlokalizowana nieco dalej od centrum, jednak jest ona często polecana przez wielu turystów. Również oferuje ona najlepsze dania kuchni włoskiej, a także wyśmienite desery.

W Bergamo znajdziesz także wiele barów i mniejszych knajpek, które idealnie sprawdzą się na wieczorne wyjście w towarzystwie przyjaciół.

View of Citta Alta houses from funicular, Bergamo, Italy. Funicular San Vigilio connects old Upper City and new. Scenic panorama of beautiful road in the Bergamo historical center in summer.
Widok domów Citta Alta z kolejki linowej, Bergamo, Włochy. Kolejka linowa San Vigilio łączy stare Górne Miasto z nowym, licencja: shutterstock/By scaliger

Najlepsze hotele i obiekty noclegowe w Bergamo – gdzie warto się zatrzymać?

Baza noclegowa w Bergamo również jest świetnie rozwinięta. Istnieją różnorodne opcje zakwaterowania, z których możesz skorzystać. Znajdziesz w mieście zarówno luksusowe hotele, pensjonaty, jak i obiekty noclegowe zarządzane przez prywatnego gospodarza. Jednocześnie, które z obiektów noclegowych zaliczane są do najlepszych?

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Bergamo

Jeśli wybierasz się do Bergamo wraz ze swoją rodziną, wówczas możesz zatrzymać się w:

 • Hotel Citta Dei Mille – to jeden z najlepszych hoteli dla rodzin z dziećmi, który oddalony jest jedynie 900 metrów od ścisłego centrum Bergamo. Hotel ten został oceniony na trzy gwiazdki, a to oznacza, że zaoferuje wyjątkowo wysokie standardy zakwaterowania.
 • ALBERGO 900 – to z kolei jednogwiazdkowy hotel, w cichej i spokojnej okolicy oddalony około 1,3 kilometry od centrum miasta. Również oferuje on pokoje rodzinne.
 • Hotel San Giorgio – to z kolei trzygwiazdkowy hotel, który znajduje się około 600 metrów od ścisłego centrum Bergamo. Posiada on w swojej ofercie pokoje rodzinne.

TOP 3 Najbardziej luksusowe noclegi w Bergamo

Jeśli z kolei zależy Ci na maksymalnie wysokim standardzie zakwaterowania, wówczas zatrzymaj się w:

 • Starhotels Cristallo Palace – to czterogwiazdkowy, który znajduje się około 1,6 kilometra od centrum miasta. Oferuje wysokie standardy zakwaterowania.
 • Hotel Excelsior San Marco – to hotel czterogwiazdkowy, który oddalony jest jedynie 450 metrów od ścisłego centrum Bergamo. Również wyróżnia się on maksymalnie wysokimi standardami zakwaterowania.
 • NH Bergamo – to kolejny, czterogwiazdkowy obiekt noclegowy o wysokim standardzie zakwaterowania.

TOP 3 Noclegi w Bergamo w przystępnej cenie

Jeśli z kolei na noclegach w Bergamo w przystępnej cenie, wówczas zatrzymaj się w:

 • Belle Arti – to niewielki i skromny pensjonat około kilometr od centrum Bergamo. Za nocleg zapłacisz około 150 złotych.
 • Angolo Del Poeta – to również jeden z mniejszych obiektów noclegowych, który zaoferuje Ci przystępną cenę. Zatrzymasz się w nim za około 180 złotych za noc od osoby.
 • Il Sole – to z kolej dwugwiazdkowy hotel oddalony 1,2 kilometry od centrum miasta. Zatrzymasz się w nim za około 220 złotych za noc.

Pozostałe obiekty znajdziesz w tym wpisie: Najlepsze noclegi i hotele w Bergamo

Najlepsze hotele w Lombardii i Mediolanie

Poprzedni

Zwiedzanie Piazza Vecchia i Piazza Duomo w Bergamo

Zwiedzanie Pałac Pittich we Florencji, godziny otwarcia, bilety

Następny

Dodaj komentarz