Najlepszy przewodnik po Bolonii – zwiedzanie, hotele, atrakcje

, Tagi , , , ,

Bolonia to spore miasto położone na północy Włoch, nad dwiema rzekami – Reno i Saveną. Jest stolicą malowniczego regionu Emilia Romania, a z lotu ptaka ma czerwony kolor, ponieważ większość tutejszych budowli powstała z cegły. Poza licznymi zabytkami, wieloma muzeami i wspaniałym historycznym centrum miasto słynie z doskonałej kuchni. Czy da się je zwiedzić w kilka dni? Warto przynajmniej spróbować.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

3 dni w Bolonii – kompleksowy plan zwiedzania miasta

Na początek przyda się odrobina historii, aby ułatwić zwiedzanie miasta i jego zabytków. Miasto powstało ok. II wieku p.n.e. i początkowo funkcjonowało jako kolonia, a wraz z upływem czasu i coraz szybszą rozbudową stało się jednym z ważniejszych ośrodków handlu. W czasach Cesarstwa Rzymskiego było to jedno z większych i ważniejszych miast, z licznymi świątyniami, termami i wieloma miejscami rozrywki, takimi jak teatr czy arena. Na początku naszej ery Bolonię strawił ogień, ale bardzo szybko miasto zostało odbudowane przez panującego wtedy Nerona. Przez wiele lat zmieniały się rządy miasta i Bolonia przechodziła z rąk do rąk, aby w połowie XIX wieku stać się na stałe częścią Zjednoczonych Włoch.

Stara wąska ulica z kwiaciarnią w Bolonii, Emilia Romania, Włochy. Pejzaż miasta Bolonia
Stara wąska ulica z kwiaciarnią w Bolonii, Emilia Romania, Włochy. Pejzaż miasta Bolonia, licencja: shutterstock/By CCatarina Belova

Barwną historię Bolonii do dziś można poznać dzięki licznym zabytkom i pozostałościom z początków istnienia miasta. Aby zwiedzić miasto, wystarczą 3 dni, potrzebny jest tylko dobry plan, odrobina organizacji i wygodne obuwie. Zaczynajmy.

Sprawdź także: Co warto zobaczyć w Emilia-Romania: 18 miejsc do odwiedzenia

Dzień 1 – zwiedzanie starego miasta i największych zabytków Bolonii

Plac Maggiore

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Bolonii jest jej historyczne stare miasto. W samym centrum historycznego centrum znajduje się ogromny Plac Maggiore – serce Bolonii, ulubione miejsce ulicznych artystów oraz niezwykle popularne wśród turystów i mieszkańców. Plac jest otoczony zabytkowymi budynkami i charakterystycznymi dla Bolonii arkadami (są bardzo popularnie w Bolonii i można je spotkać przy większości ulic w mieście). Tutaj ma swój początek główna ulica Bolonii, która jest także popularną dzielnicą handlową – Via Indipendenza. Przecina ona całe miasto i prowadzi aż do dworca centralnego.

Bologna, Italy. Piazza del Nettuno and Piazza Maggiore in Bologna, Italy landmark in Emilia-Romagna historical province.
Bolonia, Włochy. Piazza del Nettuno i Piazza Maggiore w Bolonii., licencja: shutterstock/By ecstk22

Najważniejsze obiekty sakralne

Bazylika San Petronio

Zabytkowy kościół Świętego Petroniusza, czyli Bazylika San Petronio, która powstawała przez niemal trzy stulecia od 1390 do 1650 roku i nigdy nie została w pełni ukończona, ale mimo wszystko jest najważniejszą świątynią w Bolonii i największą na świecie.

Bazylika Santa Maria dei Servi

Jest to rzymskokatolicka bazylika, która powstała w roku 1346. Ma plan krzyża, a za projekt odpowiada Andrea da Faenza.

Pozostałe budynki sakralne

W mieście można podziwiać wiele kościołów i innych budynków sakralnych. Te najważniejsze to także:

 • barokowy kościół Santa Maria della Vita ze wspaniałymi, bogato zdobionymi wnętrzami i Museo della Sanità e dell’Assistenza, które ilustruje historię ochrony zdrowia w Bolonii,
 • piękna Katedra Świętego Piotra z początku XII wieku, z wyjątkowym, barokowym wnętrzem ozdobionym licznymi dziełami sztuki.
Bologna Cathedral (Cattedrale Metropolitana di San Pietro), dedicated to Saint Peter, is the cathedral of Bologna in Italy. It was reconstructed, and consecrated by Pope Lucius III in 1184.
Katedra w Bolonii (Catedrale Metropolitana di San Pietro), pod wezwaniem św. Piotra, jest katedrą w Bolonii we Włoszech, licencja: shutterstock/By Kizel Cotiw-an

Równie istotny jest kompleks kilku świątyń i kościołów, nazywany przez mieszkańców Bolonii Siedmioma Kościołami, w skład którego wchodzą:

 • Bazylika świętych Witalisa i Agrykoli z IV wieku, z sarkofagami i relikwiami dwóch męczenników bolońskich,
 • Bazylika Grobu Świętego ze źródłem wody we wnętrzu zbudowana w V wieku,
 • Kościół Świętej Trójcy z XII wieku,
 • Kościół Świętego Krzyża z XIII wieku,
 • XIII-wieczny Dziedziniec Piłata otoczony kolumnami,
 • Bazylika Świętego Stefana wzniesiona w V wieku i uznawana za jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej,
 • kaplica Cappella della Benda, poświęcona tkaninie noszonej przez Matkę Boską podczas żałoby.

Najważniejsze place w Bolonii

XIII-wieczny, wspaniale odrestaurowany Pallazzo del Re Enzo, czyli pałac i dawna rezydencja króla Enzo wzniesiony przy Piazza del Nettuno oraz stojąca przed nim piękna Fontanna Neptuna z XVI wieku, do której należy wrzucić monetę – na szczęście,

 • Palazzo del Podestà zbudowany w XII wiek, dawna siedziba władz miasta i urzędników, obecnie miejsce z niewielkim pasażem handlowym Voltone del Podestà, znajdującym się pod filarami na parterze budynku, między posągami przedstawiającymi czterech patronów Bolonii: San Petronio, San Francesco, San Domenico i San Procolo oraz widokiem na Piazza Maggiore.
 • Palazzo d’Accursio pełniący funkcję miejskiego ratusza i siedziby muzeum sztuki, jest w nim też miejska biblioteka Salaborsa, ze szklaną podłogą i znajdującymi się pod nim wykopaliskami archeologicznymi.
Palazzo del Podestà in Bologna, Italy a famous building in Piazza Maggiore the most important square in the city under a blue sky
Palazzo del Podestà w Bolonii, licencja: shutterstock/By Filippo Carlot

Le due Torri

dwie średniowieczne wieże mieszkalne wznoszące się nieopodal bolońskiego rynku, budowle dość specyficzne i raczej niespotykane w innych częściach kraju. Wieże stoją obok siebie i noszą nazwę Le due Torri oraz są jednym z symboli Bolonii.

Pierwsza z nich to smukła i wysoka wieża Asinelli, która wznosi się na wysokość niemal stu metrów, a druga to stojąca po sąsiedzku i sporo niższa, 60-metrowa wieża Garisenda – obie mocno skrzywione, przez co zyskały miano „krzywych wież w Bolonii”. Nieco dalej, w pobliżu katedry San Pietro stoi trzecia, podobna, ale tym razem idealnie prosta – to wieża Altabella o wysokości ok. 60 metrów. Prawdopodobnie w okresie ich powstania w mieście było takich budynków od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset, a do dziś zachowało się ok. 20 i tylko trzy wspomniane są w dobrym stanie.

Two famous falling Bologna towers Asinelli and Garisenda. Evening view, long exposure. Bologna, Emilia-Romagna, Italy.
Dwie słynne spadające wieże Bolonii Asinelli i Garisenda, Bolonia, licencja: shutterstock/By Triff

Wieża Asinelli jest udostępniona turystom, więc z powodzeniem można wejść na jej szczyt. Tam właśnie znajduje się punkt widokowy z widokiem na całe miasto. Niestety jedynym sposobem wejścia na wieżę jest pokonanie 498 drewnianych schodów, więc to raczej atrakcja dla wytrwałych.

Uniwersytet Boloński

Bolonia ma też najstarszy na świecie uniwersytet, Uniwersytet Boloński. Co ciekawe studiował na nim między innymi Mikołaj Kopernik, którego pomnik można odnaleźć na terenie głównego gmachu uczelni. Uczelnia istnieje od XI wieku. Budynki rozlokowane są na terenie całego miasta, każdy z nich równie piękny i zasługuje na chwilę uwagi. Głównym budynkiem uniwersytetu jest Palazzo Poggi, z muzeum i korytarzami pełnymi rzeźb. Zwiedzać można również pierwszą siedzibę uniwersytetu – Palazzo dell’Archiginnasio, obecnie siedzibę Biblioteki Komunalnej w Bolonii, jedną z atrakcji budynku jest niesamowity Teatro Anatomico, czyli dawna sala wykładowa, w której odbywały się wykłady i ćwiczenia z anatomii. Uniwersytet posiada też swój własny ogród botaniczny z pięknym herbarium i szklarniami skrywającymi ok. 5000 gatunków roślin.

Archiginnasio Bolonii widok z zewnątrz
Archiginnasio Bolonii widok z zewnątrz, licencja: shutterstock/By canbedone

Dzień 2 – tournée po bolońskich muzeach

Po pokonaniu wielu kilometrów w poszukiwaniu największych zabytków Bolonii przydałoby się przez chwilę odpocząć. W tym czasie można zaplanować np. odwiedziny w którymś z bolońskich muzeów, a jest ich tutaj całkiem sporo. Poniżej wszystkie najciekawsze.

Miejskie Muzeum Archeologiczne

Zostało ono otwarte w 1881 roku w XV-wiecznym budynku Palazzo Galvani. Posiada liczną kolekcję eksponatów prehistorycznych i znaleziskach archeologicznych z czasów Etrusków, Rzymian i Egipcjan, którzy zamieszkiwali tereny miasta w zamierzchłych czasach oraz bogatą kolekcję włoskich monet. Dodatkowo wewnątrz budynku znajduje się przepiękny dziedziniec z ogrodem i fontanną. Muzeum znajduje się przy Piazza Maggiore 6 i jest czynne w tygodniu (poza wtorkami) od 9:00 do 18:00, a także w weekendy od 10:00 do 18:30, za wstęp trzeba zapłacić od 2 do 6 euro. Bilety są dostępne online lub w kasie muzeum, a maksymalny czas zwiedzania wynosi 60 minut.

Muzeum średniowiecza

Po włosku nazywane Museo Civico Medievale. To miejsce z wieloma eksponatami pochodzącymi z całego okresu średniowiecza, między innymi bronią, zbrojami, księgami liturgicznymi i manuskryptami. Muzeum znajduje się we wnętrzu Palazzo Ghisilardi pod adresem Via Manzoni 4 i można je odwiedzać we wtorki i czwartki w godzinach 10:00 – 14:00, w środy i piątki w godzinach 14:00 – 19:00 oraz w weekendy od 10:00 do 19:00, w poniedziałki muzeum jest nieczynne. Bilet wstępu kosztuje od 3 do 6 euro.

Miejska galeria sztuki Collezioni Comunali d’Arte

Galeria znajdziesz we wewnątrz pałacu d’Accursio przy Piazza Maggiore i posiadająca wystawy największych dzieł włoskich artystów. Bilet wstępu kosztuje od 3 do 6 euro, a muzeum można odwiedzać we wtorki i czwartki w godzinach 14:00 – 19:00, w środy i piątki w godzinach 10:00 – 19:00, a także w soboty i niedziele od 10:00 do 18:30.

Muzeum sztuki Pinacoteca Nazionale di Bologna

Obiekt ten mieści się w budynku Akademii Sztuki przy Via delle Belle Arti 56 i będące jedną z ważniejszych galerii sztuki we Włoszech, z imponującą kolekcją dzieł sztuki z okresu od XIII do XIX wieku. Muzeum jest czynne we wtorki i środy od 9:00 do 14:00 oraz od czwartku do niedzieli w godzinach 10:00 – 19:00, bilet kosztuje od 2 do 6 euro.

Italy Piazza Maggiore in Bologna old town tower of town hall with big clock and blue sky on background, antique buildings terracotta galleries.
Włochy Piazza Maggiore w Bolonii starej wieży ratusza z dużym zegarem., licencja: shutterstock/By Yasonya

Muzeum muzyki Museo Internazionale e Biblioteca della Musica

Ma ono bogaty zbiór przedmiotów związanych z historią muzyki. W tym także znajdziesz oryginalne teksty i manuskrypty oraz portrety najbardziej znanych muzyków i kompozytorów. Muzeum znajduje się przy Strada Maggiore 34 . Ponadto jest czynne codziennie poza poniedziałkami, w godzinach od 10:00 do 19:00, a bilet wstępu kosztuje od 3 do 5 euro.

Muzeum tekstyliów i tapicerstwa

Oryginalna, włoska nazwa to museo del Tessuto e della Tappezzeria. Znajduje się w willi Spada stojącej przy Via di Casaglia 3, w którym można podziwiać kolekcję wspaniałych tkanin składającą się z ok. 6000 eksponatów. Przed wizytą warto sprawdzić dostępność wystaw, bo zdarza się, że obiekt jest nieczynny na czas konserwacji eksponatów.

Muzeum transportu i motoryzacji

Konkretniej ujmując, jest to muzeum pojazdów marki Ducati z licznymi eksponatami motocykli oraz wieloma informacjami o technologii i historii marki. Museo Ducati znajduje się w fabryce marki pod adresem Via Antonio Cavalieri Ducati 3 i jest prawdziwym rajem dla pasjonatów motoryzacji. Można je odwiedzać w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i soboty w godzinach 9:00 – 18:00, w środy i niedzielę muzeum jest nieczynne.

Old narrow street in Bologna, Emilia Romagna, Italy. Architecture and landmark of Bologna. Night cityscape of Bologna.
Stara wąska ulica w Bolonii, Emilia Romagna, Włochy. Architektura i punkt orientacyjny Bolonii. Nocny pejzaż Bolonii., licencja: shutterstock/By CCatarina Belova

La Macchina del Tempo

Przy Via Zamboni 7, kilka kroków od Dwóch Wież znajduje się La Macchina del Tempo. Jest to miejsce, w którym dzięki wirtualnej rzeczywistości można zwiedzić Bolonie i jej największe zabytki w jednym miejscu. Ponadto uda Ci się przenieść czasie do okresu ich świetności. Miejsce jest dostępne od wtorku do piątku w godzinach 14:00 – 19:00, a także w weekendy od 10:00 do 19:00. Skorzystanie z bolońskiego wehikułu czasu to koszt ok. 18 euro.

Muzeum Lodów

Na koniec wisienka na torcie, czyli muzeum słynnych w całych Włoszech gelato. Carpigiani Gelato Museum jest jedynym muzeum poświęconym historii lodów, w którym odbywają się warsztaty lodziarskie, wycieczki z przewodnikiem oraz specjalne wydarzenia dedykowane prawdziwym miłośnikom lodów. Jest też oczywiście możliwość przygotowania lodów, poznania prawdziwej receptury gelato i degustacji tego pysznego deseru. Lodowe muzeum znajduje się przy Via Emilia 45, godzinne zwiedzanie z degustacją lodów to koszt ok. 5-7 euro, zwiedzanie i pokaz produkcji lodów rzemieślniczych kosztują ok. 20 euro. Ponadto można też wybrać rodzinną atrakcję, czyli zwiedzanie połączone z warsztatami i degustacją, koszt takiej przyjemności to ok. 10-12 euro.

Dzień 3 – zwiedzanie Bolonii od strony kuchni

Bolonia jest regionem słynącym nie tylko z architektury i zabytków, ale przede wszystkim z doskonałych dań. Wszak to ojczyzna Spaghetti Bolognese. Najlepsze danie można zjeść właśnie tutaj. W Bolonii znajdziesz też regionalne sery i wędliny, aromatyczne wina pochodzące z lokalnych winnic oraz smaczne, a przede wszystkim świeże ryby i owoce morza.
Być we Włoszech i nie spróbować wyśmienitych potraw włoskiej kuchni, to jakby wcale tutaj nie być. Poza tym wypada uzupełnić energię straconą podczas przemierzania ulic miasta, a jak już jeść, to tylko w sprawdzonym miejscu.

Wyszukane włoskie ulice pełne restauracji z kieliszkami do wina w Bolonii, Włochy
Wyszukane włoskie ulice pełne restauracji w Bolonii, Włochy, licencja: shutterstock/By Alena Sekerakova

Poznaj smaki lokalnej kuchni i najlepsze restauracje w Bolonii

Restauracji w Bolonii jest bardzo wiele, tylko jak wybrać tę najlepszą? Pierwszy sposób to klasyk – pójść tam, gdzie widać stoliki zajęte przez mieszkańców miasta. Druga możliwość, to wybranie spośród popularnych i dobrze ocenianych w sieci miejsc. Warto zatem wyróżnić:

 • La Prosciutteria Bologna – nowoczesna restauracja z prawdziwie włoskim menu, dużym wyborem win i przekąsek oraz doskonałym widokiem na stare miasto.
 • Osteria dell’Orsa – popularna restauracja w samym centrum miasta, serwująca tradycyjne dania kuchni włoskiej i lokalnej kuchni bolońskiej.
 • Trattoria dal Biassanot – kameraln restauracja z rustykalnym wystrojem, ogródkiem i doskonałym menu z daniami tradycyjnej bolońskiej kuchni oraz dobrze zaopatrzoną piwnicą z winami.
 • L’Arcimboldo – restauracja z kuchnią włoską i bolońską w nowoczesnym wydaniu.
 • Trattoria di Via Serra – niewielka, przytulna knajpka z prostymi i smacznymi włoskimi potrawami.
Closeup of delicious tortellini with butter, Italian food
włoskie jedzenie , licencja: shutterstock/By Alessio Orru

Odwiedź popularne targowiska

Alternatywą dla wizyty w restauracjach, a także bardziej ekonomicznym sposobem poznania lokalnej kuchni będą odwiedziny hal targowych. Można tam znaleźć wszystko, czego tylko dusza zapragnie od straganów, przez piekarnie i cukiernie, aż po pizzerie, winiarnie, a także kafejki. Najpopularniejszymi targowiskami w Bolonii są:

Mercato di Mezzo

Tętniący życiem, zadaszony targ z niesamowitym klimatem i wieloma przytulnymi, małymi restauracjami i kawiarniami. Sklepy są czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 7:00 – 19:30. Natomiast restauracje w godzinach 12:00 – 14:30 i 19:00 – 24:00 od poniedziałku do soboty oraz 11:00 – 15:00 w niedzielę. Targowisko znajduje się pod adresem Via Clavature 12.

Mercato delle Erbe

Targ ukryty w zabytkowym budynku z 1910 roku, ale posiadający nowoczesne wnętrza i mnóstwo knajpek z ogródkami letnimi. Stoiska handlowe i lokale są otwarte od 10:00 do 22:00 w każdy dzień tygodnia poza poniedziałkiem. Obiekt mieści się przy ulicy Ugo Bassi, pod numerem 23.

Gastronomical street with market stalls full of fresh local fruits and vegetables in Bologna, Italu
Ulica gastronomiczna ze straganami pełnymi świeżych lokalnych owoców i warzyw w Bolonii we Włoszech, licencja: shutterstock/By RossHelen

Gdzie najlepiej się zatrzymać podczas pobytu w Bolonii?

Podstawą podczas intensywnych wycieczek, a zwiedzanie Bolonii można do takiej zaliczyć, jest komfortowe miejsce na wypoczynek. Najlepiej, jeśli znajduje się ono blisko ścisłego centrum miasta i najważniejszych atrakcji turystycznych. Bolonia jest doskonale przygotowana na odwiedziny turystów. Co oznacza, że w mieście można znaleźć mnóstwo miejsc noclegowych, od prywatnych kwater, po luksusowe hotele.

Hotel Savhotel

To wygodny, czterogwiazdkowy obiekt z barem i restauracją. Od centrum dzieli go zaledwie pół kilometra, natomiast dwa kilometry do dworca. Z pewnością przypadnie go gustu wielu osobom. W pokojach dostępny jest również telewizor. W karcie dan znajdzie się wiele lokalnych przysmaków.

Apartamenty Almarosa

Te niezwykle komfortowe apartamenty znajdują się w odległości niecałego kilometra od centrum – cena uzależniona jest od terminu oraz ilości gości.

Aemilia Hotel Bologna

Ten czterogwiazdkowy, przytulny hotel znajdujący się w odległości ok. 1,5 kilometra od centrum i posiadający bar oraz restaurację. Hotel ten oznacza się niezwykle stylowym i nowoczesnym wnętrzem. Goście mogą korzystać także z tarasu oraz jacuzzi.

A może interesuje Cię wyjazd do okolicznych miast? Zatem sprawdź też Parma – wycieczka jednodniowa! Dowiedz się również Jak zaplanować jednodniową wycieczkę do Modeny z Bolonii!

Wycieczki po bolonia

Poprzedni

Jednodniowa wycieczka z Alghero do Bosa

Jednodniowa podróż po Wybrzeżu Amalfitańskim – jak ją zaplanować?

Następny

Dodaj komentarz