Zapewne dobrze kojarzysz drogi Czytelniku tą turystyczną enklawę w kształcie buta? Tak, mowa o Włoszech, kraju znanym ze swoich pięknych krajobrazów, długiej i ciekawej historii oraz zniewalającej kubki smakowe kuchni. O ile jednak takie „markowe” miasta jak Rzym, Florencja czy Wenecja są doskonale znane turystom z całego świata, o tyle Italia ma do zaoferowania kilka naprawdę unikalnych miejscówek. Jedną z nich jest miasteczko Bolzano, coraz ważniejszy punkt na mapie turystycznych wojaży. Jeżeli rozważasz jego odwiedzenie to jesteś w doskonałym miejscu. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o jego historii, atrakcjach i infrastrukturze. To nie tylko miejsce, w którym powieściopisarz Sandor Marai chciał widzieć jeden z ostatnich romansów światowej sławy uwodziciela Giacomo Casanovy. Faktycznie, to miasto bardzo romantyczne, ale ma do zaoferowania o wiele więcej niźli tylko przelotne miłostki…
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Bolzano – miasto o przebogatej historii
Bolzano to miasto położone w prowincji Południowego Tyrolu (północne Włochy), niedaleko granicy z Austrią. Znane jest powszechnie jako „brama do Dolomitów” nie bez kozery, ponieważ stanowi idealny punkt wypadowy do zwiedzania włoskich Alp. jego początki sięgają czasów średniowiecza, kiedy to o rozkwitającą targową mieścinę rywalizowały rody rycerskie i domy biskupie pobliskiego Tyrolu oraz Trydentu. Ostatecznie u progu XVI wieku pieczą nad Bolzano przejął ród bogatych Habsburgów, tylko po to, aby 100 lat później swoje rządy zaprowadzili tutaj Bawarczycy.
Niezwykle ciekawy jest epizod napoleoński miasteczka. W roku 1809, a więc w czasach pamiętnej bitwy pod Wagram, Napoleon Bonaparte wcielił tą osadę do Królestwa Włoch. Ta nowa władza też nie potrwała za długo, gdyż od dawna już na Bolzano łakomym wzrokiem patrzyli Austriacy. Czekali tylko na upadek „małego cesarza” i włączyli miasto do swej dziedziny cesarskiej. Dopiero po I wojnie światowej wróciło do włoskiej macierzy i ostatecznie zyskało autonomię w roku 1969. Te przebogate dzieje Bolzano widoczne są do dzisiaj w zróżnicowanej architekturze miasta, a nawet w kuchni i języku. Do dziś blisko 1/4 mieszkańców mówi tutaj po niemiecku.
Co warto zobaczyć i zwiedzić w mieście Bolzano? Jakie atrakcje?
Oprócz zapewnienia dostępu do najpiękniejszych gór w Europie, ta międzykulturowa enklawa miejska zapewnia zwiedzającym sporo wrażeń natury kulturalnej, artystycznej i historycznej.
Zabytki historyczne starego Bolzano
Wędrując malowniczymi uliczkami miasteczka Bolzano na każdym kroku trafisz na jakieś zapisane w kamieniu wspomnienia ze starych dziejów okolicy. Tak, zabytków architektonicznych tutaj nie brak, a do najciekawszych należy bez wątpienia gotycka Katedra pod Wezwaniem NMP z XV wieku. Co ciekawsze, bombardowania z okresu II wojny światowej odsłoniły tutaj fundamenty i pozostałości wcześniejszych kościołów. Najstarszy z nich pochodził z IV wieku, a więc z czasów gdy religia chrześcijańska dopiero nabierała rumieńców w Cesarstwie Rzymskim. Zachował się nawet stary nagrobek z wyrytym na nim imieniem najstarszego mieszkańca Bolzano, o jakim wiemy – zwał się Secundus Regontius i żył w III wieku naszej ery.
Warto także odwiedzić pobliski klasztor dominikański z XIV wieku, w którym można podziwiać oryginalne dzieła mistrza Giotto di Bondone, włoskiego malarza i architekta. Sama budowla jest jednym z najstarszych przykładów architektury gotyckiej w regionie. I ten budynek zniszczyły wojenne bomby, ale został odrestaurowany i obecnie udostępniony turystom do zwiedzania.
Włochy słyną ze swoich zamków, nie inaczej jest w Bolzano. Runkeistein to forteca wzniesiona w XIII wieku na porfirowej skale, skąd roztacza się zresztą ciekawy widok na całe miasto. Czasy świetności budowli przyszły wraz z XIV wiekiem, gdy osiedli tutaj dwaj lokalni mieszczanie, bracia Vintlerowie. Do dnia dzisiejszego można w zamku Runkelstein podziwiać największy cykl świeckich fresków (czasami niezbyt pokornych), pochodzących właśnie z tamtych minionych czasów. Inny zamek wart wizyty to otoczony winnicami XII-wieczny Mareccio, położony nieco poza miasteczkiem.
Muzea i pomniki
Miłośników historii zainteresuje z pewnością Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu, a w nim… starożytna mumia o imieniu Otzi, zwana także nieco pieszczotliwie „lodziarzem”. Ten człowiek lodu zmarł prawdopodobnie około 3000 lat przed naszą erą! Z kolei fanów matki natury przyciągnie niezawodnie tutejsze Muzeum Historii Naturalnej, z jednym z największych słonowodnych akwariów.
Ukoronowaniem wizyty w samym Bolzano powinno być odwiedzenie lokalnego miejsca pamięci. To Łuk Triumfalny (Pomnik Zwycięstwa), który upamiętnia przejęcie z rak austriackich całego Tyrolu po I wojnie światowej. Ten ciekawy obiekt architektoniczny tez swoje przeżył. W latach 80-tych XX wieku dokonano tutaj zamachu terrorystycznego, a miejscowi chuligani jeszcze do niedawna pokrywali go niewybrednymi grafitti, często o charakterze anty-włoskim. Dzisiaj pomnik jest odnowiony i chroniony – można spokojnie fotografować się w jego pobliżu.
Bolzano jako stolica zimowej turystyki
Zimą Bolzano zmienia zupełnie swoje oblicze i to właśnie wtedy najwięcej turystów pojawia się w okolicy. Już od listopada, aż do końcówki stycznia miasto zatapia się całkowicie w świątecznej atmosferze. To wtedy główny plac miejski, Piazza Walther, zamienia się w zimową krainę czarów. Na każdym kroku zobaczysz migoczące światełka, kolorowe dekoracje, a dla klimatu przygrywać Tobie będą zespoły grające świąteczną muzykę. Furorę robią świąteczne targi, na którym sprzedawcy zachwalają wszystko, od strudla i grzanego wina po lokalne rękodzieło. Dobra okazja by kupić pamiątki do domu!
Abstrahując już od bożonarodzeniowych jarmarków, z których słusznie słynie Bolzano, staje się ono zimą stolicą „białego szaleństwa”. No ale tytuł „bramy do Dolomitów” do czegoś w końcu zobowiązuje! Śniegu tutaj od grudnia do lutego nie brakuje. W okolicy znajduje się wiele ośrodków narciarskich, a najbardziej znany z nich to chyba Val Gardena. Znajdują się tam świetne trasy dla narciarzy i snowboardzistów.
TOP 3 hotele i noclegi w Bolzano w przystępnej cenie
Oczywiście w Bolzano trzeba się gdzieś zatrzymać na nocleg. Zostając jeszcze w okowach historii warto skorzystać z oferty Parkhotelu Laurin. Założony w 1910 roku, mieści się w samym sercu miasta, a na dodatek bardzo blisko dworca kolejowego. Przynależy do niego doskonała restaurację, serwująca potrawy kuchni śródziemnomorskiej i górskiej kuchni rodem z Południowego Tyrolu. Cena to 948 złotych za noc, czy znajdziemy jednak coś tańszego?
A i owszem! Za jedyne 700 złotych można się dobrze wyspać i najeść w obiekcie o nazwie Palais Hortenberg, znajdującym się w dzielnicy Old Town, zaledwie 300 metrów od centrum miasta. Ładne widoki na góry z tarasu, a do tego klub fitness, ogród botaniczny i prywatny parking.
Z najniższej półki cenowej z Bolzano polecamy trzygwiazdkowy Hotel Ristorante Lewald. W ofercie, za 650 złotych, schludne pokoje z telewizorem i wi-fi. Na zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking.Czy trzeba czegoś więcej?
Smaki Bolzano – czego się spodziewać po tutejszej kuchni?
Od razu warto zwrócić uwagę na restaurację kryjąca się pod szyldem „Vogele”. To swoisty znak rozpoznawczy Bolzano. W karcie dań pieczenie i domowe makarony, wszystko zaś popijane regionalnymi winami. Ładnie zaaranżowana sala swoja drogą, dookoła stoją gustowne mebelki w stylu alpejskim.
„Franziskanerstuben” – za tą trudną do wymówienia nazwa kryje się przyjemny dla oka lokal, w którym serwowane są potrawy bardzo typowe dla górskich regionów. No więc, nie może zabraknąć nieśmiertelnych knedli, sznycli i strudli. Do tego obowiązkowy grzaniec. Świetne miejsce przed wyprawą w Dolomity, jak i po powrocie ze wspinaczki.
No i jeszcze… potrawy śródziemnomorskie spożywane w oryginalnej atmosferze sali tortur średniowiecznego zamku. To oczywiście żarcik, ale lokal gastronomiczny pod nazwą Zamek Flavon to wyprawa w świat niemniej pikantnych doznań, tym razem smakowych. Chrupiący boczek wieprzowy, domowe tagliatelle ze świeżymi grzybami czy saltimbocca (eskalopki cielęce)… Ślinka cieknie.
Kiedy wybrać się na wczasy do Bolzano?
Najlepiej w ferie zimowe, albo jeszcze wcześniej na Święta Bożego Narodzenia. Wspominaliśmy o świątecznych jarmarkach, wspominaliśmy o urokach „białego szaleństwa”. Zimą jest tu naprawdę przepięknie – temperatury wcale nie są strasznie niskie, jest całkiem słonecznie i przyjemnie. Z kolei latem może się zdarzyć sporo opadów atmosferycznych. W żaden sposób nie odbiera to jednak Bolzano uroku…
Zapoznaj się także z artykułem na temat Merano w Południowym Tyrolu!
Autor: Krzysztof Kołodziejczyk