Campo de’ Fiori w Rzymie, zwiedzanie i historia

Tagi , , , , , ,

Campo de’ Fiori to plac (wł.piazza) w Rzymie, który przez wielu mieszkańców nazywany jest po prostu „Campo”. Jego nazwa dosłownie oznacza pole kwiatów. Codziennie można przyjśc tutaj na najsłynniejszy targ w Rzymie, natomiast po zmierzchu obszar ten zamienia się w popularne miejsce spotkań mieszkańców, którzy piją aperitivo i koktajle. Co jeszcze ma do zaoferowania Campo de’ Fiori? W artykule opisujemy najciekawsze atrakcje tego miejsca oraz jego historię.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Campo de’ Fiori w Rzymie

Podobnie jak większość starożytnego Rzymu, Campo de’ Fiori ma długą historię. Sama nazwa tego historycznego placu opisuje jego przeszłość – „Pole Kwiatów”. W czasach starożytnego Rzymu obszar Campo de’ Fiori był praktycznie nieużywany z powodu ciągłych powodzi rzeki Tyber. Ze względu na to, że obszar ten nie był używany, pozostał naturalną łąką wypełnioną kwiatami – stąd nazwa.

Colorful Campo de Fiori street market and the statue of the philosopher Giordano Bruno, Rome Italy at Spring 2018
kolorowy campo de’ fiori, Rzym, licencja: shutterstock/By rontav

Piazza Campo dei Fiori wybrukowano dopiero w 1456 roku podczas pontyfikatu papieża Kallistusa III. Dzięki znanym budynkom otaczającym plac takim jak na przykład Palazzo Orsini, Campo de’ Fiori stało się bardzo popularną częścią Rzymu. Jego popularność przyciągnęła także lokalnych wytwórców, którzy postanowili otworzyć tu swoje warsztaty, zajazdy i tawerny, czyniąc tę dzielnicę jedną z najlepiej prosperujących w mieście. Co więcej, Campo de’ Fiori było miejscem, w którym dwa razy w tygodniu odbywał się targ koni.

Gdzie znajduje się Campo de’ Fiori?

Plac ten znajduje się w bliskim sąsiedztwie innego, słynnego placu – Piazza Navona, na pograniczu rejonów Parione i Regola w Rzymie.

W pobliżu Campo de’ Fiori znajdują się także:

  • Galleria Spada (185 m)
  • Museo di Roma (228 m)
  • Area Sacra di Largo Argentina (402 m)
  • Piazza Navona (366 m)
  • Villa Farnesina (480 m)

Campo de’ Fiori w Rzymie, atrakcje

Campo to kolorowy plac z mnóstwem różnych rzeczy do zobaczenia. Na Campo de’ Fiori można znaleźć wszystko, począwszy od targu na świeżym powietrzu, po sklepy, restauracje, bary, kawiarnie, muzea oraz zabytkowe kościoły.

Campo de Fiori during the night, Rome
campo de’ fiori nocą, Rzym, licencja: shutterstock/By andreafederici


Obszar wokół Campo w Rzymie był obszarem o dużym natężeniu przemysłu tekstylnego. Dlatego też drogi otaczające plac zostały nazwane głównie od rodzajów sklepów, które można było tam znaleźć. Dzięki temu bez problemu na jednej ulicy można było trafić do szewców, krawców itp. Wybierz się na spacer i odkryj sąsiednie ulice:

  • Producenci kusz – Via dei Balestrari
  • Producenci kapeluszy – Via dei Cappellari
  • Wytwórcy kluczy – Via dei Chiavari
  • Wytwórcy kasetonów (skrzyń skarbów) – Via dei Baullari

Via Giulia

W bliskim sąsiedztwie placu Campo znajduje się jedna z najpiękniejszych ulic w Europie. Niewiele osób o tym wie, że słynny malarz Raphael Sanzio faktycznie mieszkał na tej ulicy. Jest ona doskonałym miejscem na spokojne spacery i ucieczkę od tłumów turystów.

Pomnik Giordano Bruno

Na tym placu odbywały się publiczne egzekucje, które dziś upamiętnia imponujący pomnik Giordano Bruno, znajdujący się w centrum placu. Włoski filozof został spalony na stosie w 1600 roku za herezję. Posąg wzniesiono w 1889 roku i jest dziełem włoskiego rzeźbiarza Ettore Ferrariego. Co ciekawe, znajduje się dokładnie w tym miejscu, w którym zmarł Giordano Bruno. Posąg przedstawia filozofa w płaszczu i kapturze, zwróconego w kierunku Watykanu – męczennika za wolność myśli. Na podstawie posągu widnieje napis:

„A Bruno – il secolo da lui divinato – qui dove il rogo arse” / „Bruno – stulecie, które przewidział – tutaj, gdzie płonął stos”.


Targ na Campo de’ Fiori

Campo de’ Fiori jest obecnie jedną z najbardziej popularnych części Rzymu. Od 1869 roku, każdego ranka od poniedziałku do soboty odbywa się tu targ znany z kwiatów, owoców oraz warzyw. Po zachodzie słońca obszar ten staje się jednym z najlepszych miejsc spotkań w Rzymie dzięki szerokiej gamie restauracji i barów. W ciągu dnia jednak główną atrakcją dla turystów w tej okolicy jest targ na świeżym powietrzu. Można tu znaleźć prawie wszystko, od świeżych owoców i warzyw po wędliny, sery, ubrania oraz przybory kuchenne. Jest to także świetne miejsce na zakup pamiątek z Rzymu.

Adres: Campo de’ Fiori | Godziny otwarcia: Poniedziałek – sobota, 8:00 – 14:00

Czytaj także:

Zwiedzanie Koloseum – wszystko co należy wiedzieć!

Termy Karakalli w Rzymie – zwiedzanie, bilety

Autor: Magda Łydka

Najlepsze hotele w Rzymie

Poprzedni

Filmy z Toskanią w tle – kino włoskie w klimacie Tuscany

Florencja w jeden dzień – gotowy plan zwiedzania

Następny

Dodaj komentarz