Cappuccino z widokiem na 20 najpiękniejszych włoskich placów

Tagi , , , ,

Place we Włoszech. Klimatyczne piazza, bogate w historię i skupiające życie codzienne mieszkańców. Przyciągające turystów spragnionych autentyczności i odkrywania kultowych miejsc, często rozsławionych na cały świat. Nazywane salonami, pozwalają cieszyć się z doskonałej kawy w otoczeniu zabytków. Jakie historyczne centra od doliny Padu po słoneczną Sycylię warto odwiedzić we Włoszech?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Piazza Emile Chanoux w Aosta

Aosta to stolica regionu Doliny Aosty, miasto, które zachowało ślady swojej przeszłości i zyskało na tym niepowtarzalną atmosferę i wygląd. Zaskakuje różnorodnością i bogactwem dziedzictwa artystycznego oraz przywiązania do tradycji.

Piazza Emile Chanoux to główny plac Aosty, poświęcony przywódcy ruchu oporu Doliny Aosty przeciwko faszyzmowi, który zmarł w 1944 roku. Niegdyś był to kompleks klasztorny, a obecnie miejsce spotkań mieszkańców i turystów w zacienionych kawiarniach, sklepikach i restauracjach skupionych wokół prostokątnego placu. To właśnie na nim zbiegają się wszystkie główne ulice Aosty. Prowadzą do takich miejsc jak XIX-wieczny ratusz i neoklasycystyczny Hotel des Etats.

Piazza Galimberti w Cuneo

Cuneo to spokojne miasto leżące w regionie Piemont, które otoczone jest górami i pięknymi okolicznościami przyrody. Zachwyca miłośników dobrej kuchni i historii szczególnie fasadami zabytkowych budynków ciągnących się wzdłuż Via Roma.

Jednym z najpiękniejszych placów w mieście jest Piazza Duccio Galimberti, który powstał około 1800 roku, a w 1945 roku został nazwany po włoskim bohaterze ruchu oporu. Obecnie znajduje się przy nim kilka ciekawych miejsc historycznych, jak Muzeum i Biblioteka rodziny Galimberti. Sam plac zbudowany jest w stylu neoklasycystycznym i w całości otoczony greckimi świątyniami i dziesięcioma pałacami z arkadami i połączonymi tarasami, przy których odnaleźć można urocze kawiarnie z doskonałą włoską kawą serwowane z widokiem na plac jak Caffe Arione.

Piazza Cavour w Vercelli

Vercelli to kolejne miasto regionu Piemont. Znane głównie z zachowania cennej architektury i co ciekawe pól ryżowych rozciągających się kilometrami wokół miasta, które podczas zalewania przypominają morze. Dodatkowo nieograniczony obszar wody, który tworzy dość niecodzienny krajobraz, zawiera jednocześnie naturalne obszary, takie jak Parco delle Lame del Sesia.

Piazza Cavour to serce Vercelli. Średniowieczne centrum doskonale zachowane do dziś stanowi idealny punkt odniesienia dla licznych wydarzeń i spotkań mieszkańców. Jego centralnym punktem jest posąg poświęcony mężowi stanu, a sam wygląd placu robi spore wrażenie. Leży na planie trapezu z okalającymi go budynkami w różnych stylach z antycznymi dekoracjami. Na szczególną uwagę zasługuje również bruk, który przecinają kamienne kłusy używane do przejazdu wozów. Zbudowane zostało na miejscu starożytnego forum i posiada kilka zabytkowych budynków oraz Torre dell’Angelo będące zabytkową wieżą, która charakteryzuje panoramę miasta.

Piazza Ducale w Vigevano

Vigevano leżące w regionie Lombardia zwane jest również miastem książąt. To tętniąca życiem miejscowość, z wieżą zamkową, katedrą i kilkoma cennymi muzeami. Wśród jednych z najciekawszych: Pinakoteka, można zobaczyć prace artystów wywodzących się z Vigevano.

Piazza Ducale to pierwszy formalny plac we Włoszech stanowiący podstawę renesansowej myśli urbanistycznej. Został po części zaprojektowany przez Leonardo da Vinci i wygląda jak mocno wydłużony prostokąt o długości 134 m i szerokości 48 m zbudowany z trzech stron i zakończony wspaniałą katedrą. Pod okalającymi plac arkadami i aż 84 łukami z kolumnami znajdują się sklepy, kawiarnie i pracownie rękodzieła. Nad całością czuwa wieża Bramante i kilka ceglanych kominów, mających imitować dawne wieże zamkowe, które były częścią lenna miasta w czasach Sforzów.

Piazza Duomo w Cremona

Cremona to miasto w regionie Lombardia z jedną z najwyższych wież na świecie – Torazzo, która jest jednocześnie symbolem miasta. Słynie również z pracy doskonałych lutników, którzy od 500 lat tworzą doceniane na świecie skrzypce.

Piazza Duomo to historyczne centrum Cremony, gdzie łączy się historia i średniowieczna architektura. Wokół niego skupiają się najważniejsze zabytki w mieście, w tym katedra, wspomniana już wieża Torazzo, XIII-wieczny Loggia dei Militi, ratusz i baptysterium. Plac od wieków pełni funkcje religijne i społeczne i podkreśla swoje piękno kontrastującą czerwienią terakoty i bielą marmurów. Stąd można rozpocząć trasę odkrywania piękna miasta wzdłuż ulic z widokiem na witryny najbardziej luksusowych sklepów i renomowanych klubów.

Piazza Sordello w Mantova

Mantova to niezwykłe miasto w regionie Lombardia. Zbudowane zostało wokół trzech jezior, co sprawia, że robi wrażenie zanurzonego w wodzie w centrum doliny Padu. Zaprasza swoimi najpiękniejszymi zabytkami, w tym majestatycznym Palazzo Ducale i bardziej wyrafinowanym Palazzo Te.

Piazza Sordello powstało w 1330 roku i posiada charakterystyczny wygląd osad rzymskich. Leży na planie prostokąta, pomiędzy dwiema równoległymi uliczkami będąc od czasu powstania aż do dziś centrum życia politycznego, religijnego i społecznego w mieście.

Piazza dei Signori w Vicenza

Vicenza znajduje się w regionie Wenecji Euganejskiej tuż u podnóża Alp. Zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, będąc niewątpliwym skarbem kultury i zamysłu architektonicznego we Włoszech.

Piazza dei Signori będący głównym placem miasta łączy życie społeczne i gospodarcze mieszkańców. Zbudowany jest na tradycyjnym planie prostokąta, będącym wcześniej rzymskim forum. W średniowieczu służył jako rynek kupiecki, stając się obecnie atrakcją turystyczną i chlubą lokalnej społeczności. Na placu znajdują się dwie kolumny z uskrzydlonymi lwami, Bazylika Palladiańska, sala Zavattieri i Torre Bissara. Natomiast dziełem architektury tuż przy placu jest Palazzo del Capitanio i Palazzo del Monte di Pieta.

Piazza Liberta w Udine

Udine leży w regionie Friuli-Wenecja Julijska zdominowane przez wzgórza, na których stoi starożytny zamek pełniący rolę miejskiego muzeum. Szczególnie ciekawa jest też Galeria Pałacu Patriarchów z dziełami weneckich malarzy oraz Oratorium della Purita z freskiem Wniebowzięcia na suficie.

Piazza Liberta to klasyczny przykład włoskiego salonu, który jest historycznym centrum zamku otoczonym wspaniałą architekturą i z placami i stolikami barów na świeżym powietrzu, gdzie można odpocząć przy kawie, czytając gazetę. Po wschodniej stronie placu, nad loggią San Giovanni, wyróżnia się wieża zegarowa nadająca wenecki charakter miejsca. Na otwartej przestrzeni znajdują się dwa posągi przedstawiające Herkulesa i Caco. Fasada Loggia del Lionello, która otwiera się na Piazza Liberta, ma na pierwszym piętrze wielodzielne okno z balkonem i trójdzielne okna po bokach.

Piazza Garibaldi w Parma

Parma to miasto w regionie Emilia-Romania pełne ważnych zabytków, kilku kościołów, doskonałych muzeów i kuchni. Zachwyca Palazzo della Pilotta z teatrem Farnesa i Galerią Narodową.

Piazza Garibaldi powstało w wyniku naturalnych procesów przenoszenia najważniejszych instytucji władz miejskich do centrum miasta. Południową stronę placu wyznacza Palazzo dei Mercanti i Palazzo del Governatore. Natomiast północna część w stylu neoklasycystycznym zaburza charakter przestrzeni. Obecnie plac ze stolikami na świeżym powietrzu, pobliskimi deptakami i eleganckimi sklepami to prawdziwy salon Parmy. W harmonijnej całości katedra w stylu romańskim, baptysterium z 1100 roku i Pałac Biskupi tworzą wyjątkową oprawę opowiadającą 1000-letnią historię miasta.

Piazza Trento Trieste w Ferrara

Ferrara w regionie Emilia-Romania jest jednym z najbardziej przyjaznych do życia miast we Włoszech. Opisywane jest jako miejsce ze swobodną atmosferą, któremu nie brak charakterystycznych zabytków i atrakcji.

Piazza Trento Trieste sięga średniowiecza, kiedy zbudowano nową katedrę poświęconą San Giorgio i skupione wokół niego siedziby władz religijnych i cywilnych. Przedstawia starożytną bramę do katedry o kształcie prostokąta, która aż do połowy XVIII wieku była połączona z drzwiami zwanymi dei Mesi. Niestety z powodu renowacji został zniszczony, a zachowane z niego resztki zostały przeniesione do Muzeum Katedralnego. Tuż przy rynku znajduje się też Pałac Arcybiskupi i Ratusz. Południowa strona katedry z widokiem na plac charakteryzuje się obecnością loggio zwanej dei Merciai. Jest ona zdobiona marmurowymi kolumnami, z których każda zakończona jest inaczej zdobionymi kapitelami.

Piazza Grande w Arezzo

Arezzo leży w regionie Toskania, dając przykład świetnie zachowanego średniowiecznego miasta, w którym urodziły się niektóre znane włoskie osobistości jak, chociażby poeta Francesco Petrarca. Posiada kilka wspaniałych placów i wiele historycznych zabytków, jak katedra Santi Pietro e Donato wybudowana w 1500 roku.

Piazza Grande to główny i najstarszy plac w mieście, chociaż otaczają go budynki pochodzące z różnych epok. Od południa i wschodu znajdują się średniowieczne budowle jak Palazzo Tofani  i Torre dei Lappoli, od północy XVI-wieczny pałac z loggią Vasariego a od zachodu kościół parafialny Santa Maria, Palazzo del Tribunale i XV-wieczny pałac Fraternita del Laici. Sam plac został rozsławiony tragikomedią o Holokauście „Życie jest piękne” z Roberto Benigni. Ponadto w każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywa się na nim targ antyków.

Piazza del Campo w Sienie

Siena to jedno z najpopularniejszych miast w regionie Toskania, uważane za skarbnicę historii i sztuki. Prócz kilku oczywistych miejsc do zwiedzenia w mieście warto zobaczyć również katedrę Santa Maria Assunta w stylu romańsko-gotyckim. Ważnym miejscem z perspektywy miłośników historii i architektury jest biblioteka Piccolomini poświęcona papieżowi Piusowi II, która obfituje w bogactwo fresków.

Piazza del Campo wyróżnia się na tle innych włoskich placów głównie ukształtowaniem przypominającym amfiteatr. Stanowi centrum miasta z najbardziej charakterystycznymi elementami jego urbanistyki. Plac wzniesiono w 1347 roku na zbiegu kwartałów miasta, dzieląc go na dziewięć części. Od samego początku było to miejsce życia miejskiego, ale też egzekucji i walk byków. Jego charakterystycznym elementem znajdującym się w centralnej części jest Palazzo Pubblico z wysoką na 100 m dzwonnicą Torre del Mangia i Museo Civico znajdującym się w głównych salach pałacu.

Piazza Mazzini w Macerata

Macerata to miasto w regionie Marche słynące z muzyki i występów operowych na najwyższym poziomie. Szczyci się również muzeum miejskim w Palazzo Buonaccorsi ze zbiorami sztuki dawnej i współczesnej oraz Palazzo Ricci z wyjątkową galerią obrazów włoskiego malarstwa XX wieku.

Piazza Mazzini  to natomiast główny plac w mieście i miejsce życia społecznego. Nieopodal niego znajduje się katedra poświęcona San Giuliano, w której wnętrzach znajduje się urna z relikwią świętego. Obecna konstrukcja pochodzi z XVIII wieku, a prosta i elegancka fasada jest ciekawa ze względu na architektoniczne rozwiązanie. Po prawej stronie znajduje się bazylika Santa Maria della Misericordia, zbudowana na starożytnej kaplicy.

Piazza del Popolo w Ascoli Piceno

Ascoli Piceno leżące w regionie Marche uważane jest za miasto 100 wież. Na jednej stronie miasta z historycznym centrum, a na drugiej z gotyckim kościołem San Francesco i placem Arringo. Po północnej stronie Ascoli znajduje się jeden z dwóch franciszkańskich krużganków miejskich, który każdego ranka przeobraża się w barwny rynek.

Piazza del Popolo to punkt wyjścia każdej wizyty w mieście. Chociaż ta duża przestrzeń była wykorzystywana już od czasów rzymskich, to właściwe przeznaczenie, przyniósł mu okres średniowiecza. Dominującym stylem jest renesansowy z harmonijnymi łukami, ceglanymi sklepieniami arkad i mnóstwem kolumn. Piazza del Popolo to jednocześnie główny deptak miasta i miejsce spotkań usiane tawernami. Po jednej z jego stron stoi XIII-wieczny Palazzo del Popolo z monumentalnym posągiem papieża Pawła III i renesansowym dziedzińcem z arkadami.

Piazza IV Novembre w Perugia

Perugia to stolica regionu Umbria leżąca pomiędzy Jeziorem Trazymeńskim a Tybrem. Mimo wyglądu nasuwającego na myśl dawną średniowieczną wioskę jest centrum życia artystycznego w regionie. Co więcej, dzięki posiadaniu jednego z najstarszych uniwersytetów we Włoszech i największego dla obcokrajowców obfituje w bardzo intensywne życie rozrywkowe.

Piazza IV Novembre został zbudowany między XIII a XV wiekiem na miejscu dawnego rzymskiego forum. Znany jest głównie dzięki wspaniałej fontannie Maggiore stojącej w centralnej części placu. Została wybudowana w 1278 roku i przedstawia dwie wanny z różowego i białego kamienia, zwieńczone elementami z brązu. Górny basen opiera się na niewielkich kolumnach, z których wznoszą się posągi przedstawiające postaci związane z mitycznymi wierzeniami. To właśnie na plac wychodzą wszystkie najważniejsze budynki Perugii, czyli Piazza della Repubblica i katedra.

Piazza Vittorio Emanuele II w Rieti

Rieti to miasto w regionie Lacjum, które jest geograficznym centrum Włoch. Posiada długą historię, będąc ważnym miastem od czasów starożytnych, będąc na skrzyżowaniu gór Sabine i Reatine. Bogate w świadectwa zarówno z czasów rzymskich, jak i średniowiecznych. Otoczone wspaniałymi okolicznościami przyrody jest często uczęszczanym celem turystycznym.

Piazza Vittorio Emanuele II to miejsce skupiające najważniejsze instytucje w mieście. Okala go m.in. średniowieczny ratusz z XVIII wieku, w którym mieści się Muzeum Miejskie, podzielone na część archeologiczną i malarską. To również najstarszy i najwyżej położony obszar miasta. Znajduje się tuż przy licznych kościołach w tym romańskiej katedrze św. Marii z licznymi barokowymi kaplicami i dzwonnicą z XIII wieku.

Piazza Mario Pagano w Potenza

Potenza to stolica regionu Basilicata, określana często mianem miasta 100 schodów. Położone jest na wysokości 819 m n.p.m. na północny zachód od Dolomitów Lukańskich. Wyróżnia się szczególnym układem urbanistycznym, posiadając wyłącznie podjazdy i zjazdy połączone wieloma schodami. Jest to jednak bardzo cicha miejscowość idealna dla osób szukających relaksu i spokoju.

Piazza Mario Pagano to jedno z nielicznych płaskich obszarów w mieście. Używany dawniej jako niedzielny plac targowy został poświęcony w 1870 roku Mario Pagano, prawnikowi urodzonemu w Brienzy i straconemu, ponieważ był działaczem i zwolennikiem konstytucji Republiki Neapolitańskiej. W południowej części placu znajduje się Upimskimi będące zacienionym miejscem ze starymi domami towarowymi.

Piazza Vittorio Veneto w Matera

Matera to miasto w regionie Basilicata wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uznawane za jedno z najlepszych przykładów udanej urbanistyki we Włoszech łączy w sobie starą część miasta z tą dokładnie zaplanowaną. To właśnie ta druga część zaplanowana na wzór skandynawski z zabudowaniami wydzielanymi rozległymi terenami zielonymi jest tą najciekawszą.

Piazza Vittorio Veneto to plac, do którego prowadzi główna ulica miasta Via delle Beccherie. Stanowi ciekawą okazję spaceru z małymi przystankami w charakterystycznych barach i winiarniach, rzeźbionych w tufie, z niezwykłymi i niepowtarzalnymi zakątkami. Największą atrakcją tego miejsca jest Sasso Barisano znajdujące się zaledwie kawałek od placu w kierunku loggii.

Piazza Sant’Oronzo w Lecce

Lecce to miasto w regionie Apulia będące punktem wyjścia na Włoskie Malediwy. To miejsce szczególnie bogate w dzieła sztuki z okresu rzymskiego, średniowiecznego i renesansu. Sztuka barokowa jest tu jednak na pierwszym planie widoczna w zabytkach, kościołach, ale też balkonach i tarasach domów.

Piazza Sant’Oronzo to serce miejskiego życia, w którym stoi słynna kolumna patrona, oraz okazałe boczne fasady katedry z wysoką dzwonnicą. Palazzo del Vescovado z XV wieku to jeden z ciekawszych zabytków skupionych wokół placu charakteryzujący się kanciastymi arkadami z łukami. Kolejnym jest Palazzo del Seminario z 1700 roku, obecnie siedziba Diecezjalnego Muzeum Sztuki Sakralnej, Biblioteka Innocenziana i Diecezjalnego Archiwum Historycznego. Natomiast miłośnicy ogrodów z pewnością powinni zajrzeć do Villa Comunale, położonej w pobliżu Piazza Sant’Oronzo. Nazwana na cześć Giuseppe Geribaldiego.

Piazza Duomo w Siracusa

Siracusa to miasto leżące na południu Sycylii, które skrywa greckie teatry, rzymskie ruiny, tajemnicze jaskinie, zamki normańskie, gotyckie i bizantyjskie kościoły. Dodatkowo posiada niecodzienne kamieniołomy używane w starożytności jako więzienia, w tym jedno z najbardziej rozpoznawalnych Raj, w którym znajduje się słynne Ucho Dionizosa.

Piazza Duomo zachowało okazałe i eleganckie budynki, takie jak kościół Santa Lucia alla Badia z barokową fasadą, portalem i balkonem z kutego żelaza. Plac to centrum życia społecznego mieszkańców Siracusa oraz odwiedzających je turystów. Uważany za klejnot architektury na wyspie, który warto podziwiać zarówno w dzień, jak i po zmroku, oświetlony światłem ulicznych latarni. W niewielkiej odległości od Piazza Duomo znajduje się fontanna Aretusa, przepiękny ogród Villetta Aretusa i Galeria Regionalna Palazzo Bellomo, wewnątrz którego można podziwiać na żywo słynne dzieło Zwiastowania artysty Antonello da Messina.

Poprzedni

Aosta – co zobaczyć, atrakcje, jak dojechać, szlaki turystyczne

Cervia – znany kurort nad morzem Adriatyckim

Następny

Dodaj komentarz