Castel Nuovo w Neapolu – o potędze i pięknie średniowiecznego zamku

Tagi , , , , , , , , ,

Castel Nuovo to jedna z najważniejszych, najpiękniejszych pereł Neapolu pod względem architektonicznym i kulturowym. Zlokalizowany jest w samym centrum miasta, przy dużym, rozległym placu Piazza Municipio. Co koniecznie należy w nim zwiedzić? W czym tkwi sekret jego wyjątkowości? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i architektura Castel Nuovo

Karola Andegaweńskiego nakazał przenieść stolicę z Palermo do Neapolu. Wówczas w 1279 roku, w Neapolu, rozpoczęły się prace nad wybudowaniem nowego zamku, który musiał pomieścić cały dwór oraz musiał mieścić się blisko morza. Nadszedł jednak czas nieszporów sycylijskich, przed które nowo powstały zamek pozostał niezamieszkany aż do 1285 roku. Nowym królem stał się Karol II Kulawy. Kolejny król, Robert I Mądry rozbudował zamek. Niestety obiekt został kilkanaście razy oblężony. Ostatnia renowacja i przebudowa miała miejsce w 1823 roku. Jego głównym celem była obrona miasta od strony morza. Zamek był także twierdzą warowną. 

Zamek jest także jednym z głównych zabytków architektonicznych miasta. Nazwa Castel Nuovo, czyli Nowy Zamek, miała za zadanie odróżnić obiekt od istniejącego Castel dell’Ovo, jak również Castel Capuano. Zamek jest gotycką budowlą. Został zaprojektowany na planie nieregularnego czworokąta. Perła architektury Neapolu otoczona jest 

Zwiedzanie Castel Nuovo

Castel Nuovo kryje przed nami wiele niezwykle ciekawych atrakcji. Oprócz doskonale zachowanej niezwykle interesującej architektury, w zamku odnaleźć można także muzeum miejskie. W związku z tym do dyspozycji turystów oddano Kaplicę Palatyńską, jak również niezwykle ciekawe ścieżki muzealne, które są doskonałą formą nauki, zwłaszcza dla najmłodszych turystów. We wnętrzu zamku możemy odnaleźć także niezwykle ciekawą, zachowaną w idealnym stanie komnatę zamkową Capella Pallatina, poświęconą Św. Barbarze. Na ścianach wciąż widnieją pozostałości po freskach Giotto, które uważane są za jedne z największych dzieł malarza, które zachowały się do czasów obecnych. 

Jedną z największych atrakcji jest łuk triumfalny, który został wybudowany w wieżę bramną. Jedną z najpiękniejszych pereł architektonicznych na zamku jest także fragment portalu wejściowego Andrea dell’Aquila. Podczas zwiedzania na szczególną uwagę zasługuje także Skarbiec w Sali Baronów, jak również Wieża Beverello czy dziedziniec Kaplicy Dusz w Czyśćcu. To jednak tylko kilka przykładów najatrakcyjniejszych miejsc. Cała lista jest niesłychanie obszerna. 

Ciekawostki i legendy związane z Castel Nuovo – jakie tajemnice skrywa zamek?

Zamek Nuovo słynie także jako Maschio Angioino. Jako ciekawostkę można uznać fakt, że była to siedziba królewska dla królów Neapolu, Aragonii i Hiszpanii do 1815 roku. Co więcej, zamek jest główną siedzibą Neapolitańskiego Towarzystwa Historii Ojczyzny. Warto także wiedzieć, że nazwę zamku Maschio Angioino, nadano na cześć Karola I Andegaweńskiego. 

Jedną z najciekawszych legend jest ta mówiąca o krokodylu. W podziemiach zamku odnaleźć można więzienia, gdzie przetrzymywano również słynnego filozofa Tommaso Campanella. Fosa, w której został umieszczony, nosiła nazwę milowej. Po pobycie Campanella nazwano fosą krokodyla – więźniowie zaczęli z niej znikać. Z dziury ukrytej w fosie wyłaniał się krokodyl, który chwytał zębami za nogę więźnia przebywające w fosie, zaciągając go nad morze w celach konsumpcyjnych. Jak to bywa z legendami, cała historia owiana jest tajemnicą. 

Castel Nuovo – dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Castel Nuovo uważa się za jeden z głównych symboli Neapolu. Co więcej, jego doskonała kondycja, w jakiej się zachował, jak również niezwykle ciekawa architektura sprawia, że jest to miejsce naprawdę warte zobaczenia podczas pobytu we Włoszech. Zamek tworzy jedną całość z pozostałymi zamkami, które wybudowano w centrum Neapolu. Jest to więc prawdziwa gratka dla miłośników historii i pasjonatów architektury. 

Sprawdź też jak wygląda zwiedzanie Muzeum Kaplicy Sansevero w Neapolu!

Autor: Magdalena Krzykawska

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Muzeum Figur Woskowych w Rzymie – zwiedzanie, bilety

Dlaczego warto odwiedzić Florencję w zimie?

Następny

Dodaj komentarz