Chiusdino – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Tagi , , , , , , ,

Chiusdino to maleńka miejscowość, we włoskim regionie Toskania. Przyciąga do siebie coraz to większe grupy turystów. Choć znajduje się ono w mało znanej części regionu, to jednak jego wyjątkowość została doceniona. Jakie zabytki i atrakcje czekają więc na Ciebie w tym mieście? Przekonajmy się!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zobaczyć w Chiusdino? – atrakcje, zabytki, muzea

Chiusdino zasłynęło jako „kamienne miasto na wzgórzu”. Znajduje się ono jedynie 35 kilometrów od Sieny, a na co dzień mieszka tam niespełna 2 tysiące osób. Miasteczko to wyróżnia się nie tylko swoim, wyjątkowym klimatem, ale także licznymi zabytkami i atrakcjami, które koniecznie powinieneś poznać. Oto one:

 • Abazzia di San Galgano – to ruiny kamiennego zamku, które znajdują się nieopodal centrum miasteczka. Co jest jednak ważniejsze, możesz je zwiedzić całkowicie za darmo;
 • Capella di San Galgano a Montesiepi – to z kolei kapliczka, również wykonana z surowych, kamiennych bloków. Również możesz zajrzeć do jej wnętrza całkowicie za darmo;
 • San Michele – to prawdopodobnie jeden z najstarszych kościołów w mieście. Znajduje się on na samym szczycie wzgórza, a z jego dziedzińca roztacza się niesamowita panorama;
 • Pozostałości murów miejskich – dawniej, Chiusdino było maleńką osadą, szczelnie otoczona murami obronnymi. Z biegiem czasu wioska się rozrastała i schodziła na stoki poza zasięgiem murów. Obecnie pozostały po nich jedynie ruiny, które również są warte zobaczenia;
 • Porta Senesa – to jedyna, zachowana brama miejska pochodząca z XIV wieku;
 • Chuda” Kamienica – to jeden z najczęściej fotografowanych obiektów w Chiusdino. „Chuda” Kamienica jest niezwykle wąską budowlą, która znajduje się w zabytkowej części miasta.
The ancient Abbey of San Galgano near Chiusdino, Tuscany, Italy, example of romanesque architecture in Tuscany
Starożytne opactwo San Galgano niedaleko Chiusdino, Toskania, Włochy, przykład architektury romańskiej w Toskanii, licencja: shutterstock/By Daniele+Ciabatti

Musisz koniecznie odwiedzić Centro Storico, które znajduje się na samym wzgórzu. To właśnie tam poczujesz pełny klimat miasteczka.

Gdzie zaparkować w Chiusdino?

Miejsca parkingowe w Chiusdino są mocno ograniczone. Pamiętaj, że to zabytkowe miasteczko znajduje się na wzgórzu i stokach. Jeśli jednak wybierasz się tam samochodem, wówczas możesz go pozostawić na Parcheggio 3. Jest to parking bezpośrednio przed wjazdem do miasta. Jest on całkowicie bezpłatny i możesz zaparkować tam na dowolną ilość czasu. Niestety, ale w samym centrum nie znajdziesz żadnego miejsca parkingowego.

Kiedy jechać od Chiusdino? – klimat, pogoda i temperatura w ciągu roku

Chiusdino znajduje się w strefie klimatu ciepłego, umiarkowanego. W praktyce oznacza to, że lata są tam dość ciepłe i suche. W tym okresie termometry mogą pokazywać nawet do 25 stopni Celsjusza. Zima zaś obfituje w liczne opady. Rzadko jednak zdarza się, by temperatury spadały poniżej 5 stopni Celsjusza. Jeśli więc chcesz cieszyć się dobrą pogodą, wówczas odwiedź tę miejscowość w sezonie letnim albo po prostu wiosną.

Shin of the historic center of the ancient village of Chiusdino, Tuscany, Italy
Shin historycznego centrum starożytnej wioski Chiusdino, Toskania, Włochy, licencja: shutterstock/By sansa55

Gdzie zjeść w Chiusdino? – lista rekomendowanych restauracji

Jeśli szukasz idealnego miejsca na lunch czy kolację, to możesz zatrzymać się w:

 • La Palazzina – to niewielka, klimatyczna restauracja, która zaserwuje Ci dania lokalnej kuchni;
 • Bar Pizzeria Trattoria Bellavista – to z kolei lokal z tradycyjną, włoską pizzą oraz piwem;
 • Restaurant Vine Bar – Cave Tiburzi – to prestiżowy lokal z kuchnią włoską, a także różnorodnyi odmianami wina do degustacji.

Niestety, ale Chiusdino nie znajdziesz typowych barów z przekąskami i kolorowymi drinkami.

TOP 3 noclegi w Chiusdino w przystępnej cenie

Jeśli szukasz dobrego i taniego noclegu, to możesz zatrzymać się w:

 • Il Palazzetto – w tym hotelu możesz przenocować za około 400 złotych za noc;
 • Agriturismo San Galgano – to gospodarstwo agroturystyczne, w którym możesz zatrzymać się za około 500 złotych za noc;
 • Casale San Galgano – to większy hotel, w którym za noc zapłacisz około 520 złotych.

Baza noclegowa jest dobrze rozwinięta, biorąc pod uwagę wyjątkowo kameralne rozmiary miasteczka. Z pewnością znajdziesz nocleg, który spełni Twoje oczekiwania.

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Toskanii

Poprzedni

Rossano – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Diamante – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz