Cinque Terre – szlaki trekingowe

, , Tagi , , , ,

Cinque Terre jest popularnym wśród turystów fragmentem Liguryjskiej Riwiery. W jego skład wchodzi pięć malowniczych miasteczek – Monterosso Al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola oraz Riomaggiore. Cinque Terre zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO w 1997 roku. Jest to wspaniałe miejsce do odpoczynku nad pięknymi plażami, zwiedzania, poznawania włoskiej kultury oraz aktywności fizycznej. W Cinque Terre jest trzydzieści wspaniałych tras trekkingowych. Jaką trasę najlepiej wybrać? Być może przyda się wam kompleksowy przewodnik po najlepszych szlakach trekingowych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Lazurowa Ścieżka

Lazurowa Ścieżka jest nazywana również Ścieżką Miłości. Prowadzi przez wszystkie pięć miasteczek Cinque Terre – od Riomaggiore, przez Manarolę, Corniglię, Vernazzę po Monerosso al Mare. Jednak z powodu powodzi, która miała miejsce w 2011 roku, trasa została uszkodzona. Dostępny szlak dla turystów prowadzi od Corniglii do Monterosso Al Mare. Odbudowa szlaku ma zakończyć się w 2023 roku.

Dostępna trasa ma długość 3 kilometrów i 200 metrów. Jej przejście zajmuje minimum 3 godziny.

Trasa ma swój początek kawałek za miasteczkiem Corniglia w kierunku Monterosso. Wejście jest dobrze oznaczone oraz prowadzi do niego wydeptana ścieżka. Warto również przed pójściem na trasę pochodzić po uroczych uliczkach miasteczka, zaopatrzyć się w smakołyki na drogę oraz zjeść pyszne, rzemieślnicze lody.

Pierwszy odcinek trasy wiedzie przez malownicze gaje oliwne, które prowadzą do krawędzi klifu, z którego rozpościera się panorama Corniglii. Na drodze do Vernazzy znajduje się kawiarenka, w której można wypić kawę albo świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy. Za kawiarnią odsłania się widok na Vernazzę. Trzeba być ostrożnym, ponieważ zejście do kolejnego miasteczka jest bardzo strome.

Będąc już na głównym placu Vernazzy trzeba odnaleźć znak Monterosso Al Mare. Znak początkowo prowadzi pomiędzy zabudowaniami miasteczka, ale po chwili wychodzi na otwartą przestrzeń, skąd rozpościera się piękny widok na miejscowość.

Monterosso Al Mare

Po chwili wędrówki pojawia się widok na Monterosso al Mare. Kolejny szlak wiedzie przez wąską drogę zabezpieczoną barierkami. Następnie trzeba przecisnąć się przez przejście pomiędzy murkami, które są porośnięte przez roślinność.

Ostatni odcinek to przede wszystkim strome zejście przez tarasy z winoroślami. Kończąc trasę w Monterosso al Mare, można odpocząć na plaży, zjeść posiłek w którejś z lokalnych restauracji albo zwiedzić miasteczko.

Możliwe jest również wybranie trasy w przeciwnym kierunku – od Monterosso al Mare do Corniglii, lecz ze względu na strome wejście jest ona zdecydowanie trudniejsza, a jej przejście zajmuje więcej czasu.

Wysoka ścieżka

Wysoka ścieżka jest drugą najpopularniejszą trasą trekkingową w Cinque Terre. Biegnie przez cały park Cinque Terre i łączy Portovenere z Levanto. Łączna długość ścieżki wynosi 35 kilometrów, ale można ją podzielić na 5 krótszych odcinków.

  1. Odcinek Portovenere – Wzgórza Telegrafo

Bezsprzecznie ten odcinek jest najpopularniejszy wśród turystów. Ma długość 8 kilometrów i 700 metrów. Jego przejście zajmuje średnio 4 godziny.

2. Odcinek Fort Muzzerone – alternatywa dla pierwszego odcinka

Jest to krótki odcinek o długości 1,5 km. Jego przejście zajmuje mniej niż godzinę. Ścieżka wiedzie przez Fort Muzzerone, który był wykorzystywany przez włoską armię w celach ćwiczebnych. Fort został zbudowany w 1870 roku.

3. Odcinek Wzgórza Telegrafo – Cigoletta

Ścieżka ma długość 6 kilometrów, a jej przejście zajmuje od 2 do 3 godzin. Odcinek wiedzie przez górskie szczyty. Ich wysokość sięga do 700 m. n. p. m.

4. Odcinek Cigoletta – Termine

Odcinek mierzy 8,5 km. Jego przejście zajmuje średnio 3 godziny i 30 minut. Wiedzie na szczyt Monte Melpertuso, który mierzy 812 m. n. p. m.

5. Odcinek Termine – Cypel Mesco

Przejście tej trasy zajmuje około 3 godzin. Ma długość 7 kilometrów. Główna część tego odcinka jest granicą Cinque Terre. Z jednej strony znajduje się Monterosso al Mare, a z drugiej jest Levanto. Cypel Mesco jest największy w całym regionie.

6. Odcinek Cypel Mesco – Levanto

Jest to drugi najpopularniejszy odcinek Wysokiej Ścieżki. Ma długość 4,5 km. Jego przejście zajmuje nieco ponad 2 godziny.

W Cinque Terre warte uwagi są również…

Trasa wokół Riomaggiore – trasa ma długość 3,5 km. Jej przejście zajmuje nieco ponad godzinę. Najwyższy punkt ścieżki ma wysokość 340 m. n. p. m. Wycieczka zaczyna się i kończy w Riomaggiore. Zaleca się przemieszczanie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Główną atrakcją trasy jest przede wszystkim świątynia Montenero, która do XI wieku pełniła funkcję sakralną.

Trasa Riomaggiore – Portovenere – trasa ma długość 12 700 metrów. Jej przejście zajmuje około 6 godzin. Trasa łączy najbardziej wysuniętą miejscowość na południe Cinque Terre. Ścieżka jest w niektórych miejscach wymagająca. Prowadzi przez niewielkie osady, w których można odpocząć i nabrać sił na kolejne kilometry pieszej wycieczki.

Trasa Vernazza – Monterosso – trasa ma długość 7 300 metrów. Jej przejście zajmuje 3 godziny i 30 minut. Nieco ponad godzinę drogi od Monterosso znajduje się najstarsza świątynia w regionie Liguri Nostra Signora di Soviore. Świątynia otoczona jest przez stare dęby ostrolistne. W pobliżu Vernazzy jest świątynia Nostra Signora di Reggio. W miejscu znajduje się również polana z ławeczkami, na których można odpocząć. Ścieżka wiedzie przez wzgórza i winnice.

Trasa z wózkiem dziecięcym lub na wózku inwalidzkim

Na spacery z wózkiem dziecięcym lub z osobami niepełnosprawnymi nadaje się jedynie najkrótszy odcinek Lazurowej Ścieżki, czyli od Riomaggiore do Manaroli, który jest obecnie zamknięty. Na innych odcinkach tras trekkingowych pojawiają się wąskie przejścia, schody i wzniesienia.

Poza granicami Cinque Terre w miejscowości Levanto znajduje się specjalny tunel przeznaczony dla osób niepełnosprawnych oraz wózków dziecięcych. Tunel znajduje się nad samym brzegiem między osadami Framura, Bonassola oraz Levanto, a kończy się otwartą przestrzenią z widokiem na wybrzeża.

O czym należy pamiętać, będąc w Cinque Terre?

Wybierając się na trasę trekkingową, przede wszystkim należy pamiętać, aby nie schodzić z wyznaczonego szlaku. Należy być ostrożnym i uważać na strome zbocza i schody. Warto również wziąć ze sobą na wycieczkę butelkę wody mineralnej. Ważnym aspektem jest także odpowiednie nawodnienie. Prażące słońce, wysoka temperatura oraz wysiłek fizyczny mogą prowadzić do szybkiego odwodnienia. W związku z tym, jeżeli poczujesz się zmęczony, odpocznij w cieniu. Przede wszystkim dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą kremu z filtrem przeciwsłonecznym oraz nakrycie głowy.

Reasumując, Cinque Terre to przede wszystkim idealne miejsce dla miłośników trekkingów. Malownicze trasy trekkingowe pozwalają obserwować miejscową faunę i florę oraz architekturę.

Wycieczki po cinque-terre

Poprzedni

Jak dojechać z Mediolanu i Bergamo nad Jezioro Garda

Pescara – najlepsze hotele i noclegi nad morzem

Następny

Dodaj komentarz