Città Alta (Górne Miasto) w Bergamo – zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Bergamo Alta, nazywane również Citta Alta to tzw. górne miasto lub stare miasto w Bergamo. Jest to miejsce, w którym znajduje się najwięcej atrakcji i zabytków w Bergamo. Z pewnością spotkasz tu także dużo turystów, którzy spędzają tu przyjemnie czas. Co warto zobaczyć w Citta Alta w Bergamo? Dlaczego warto odwiedzić tę część Bergamo? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się do Città Alta w Bergamo?

Większość ludzi podróżuje z Mediolanu i innych włoskich miast do Bergamo autobusem lub pociągiem. Miasto to jest bardzo dobrze skomunikowane z większością miast we Włoszech. Najwygodniejszą opcją dojazdu do samego Bergamo jest samochód. Jednak podobnie jak w przypadku większości atrakcyjnych miast we Włoszech parkingi są zatłoczone lub są zlokalizowane poza zabytkowym centrum. Parkingi w Bergamo znajdują się w dolnej części miasta. Zanim rozpoczniesz swoją podróż do historycznego starego miasta, powinieneś wiedzieć, że istnieją dwa sposoby, aby się tam dostać.

Krótki spacer do Citta Alta

Bergamo Alta jest ufortyfikowane wysokimi murami, do których prowadzi kilka wejść. Możesz rozpocząć spacer w kilku różnych punktach, ale najbardziej malownicza trasa wiedzie po starych kamiennych schodach na lewo od kolejki linowej S. Vigilio funicular. Schody prowadzą do słynnej bramy San Giacamo. Spacer w górę zajmuje średnio około 10 minut, ale wymaga nieco wysiłku. Przed wejściem załóż także solidne i wygodne buty!

View of the city of Bergamo called Città Alta, by day. Lombardy region, northern Italy
widok na miasto Bergamo zwane Città Alta, za dnia. Region Lombardia, północne Włochy, licencja: shutterstock/By edoardobortoli

Kolejka linowa Bergamo Alta

Na prawo od średniowiecznych kamiennych schodów znajduje się kolejka linowa Bergamo S. Vigilio funicular. Jest to fantastyczny i stosunkowo tani sposób (około 2 euro za bilet!), aby szybko dostać się do Bergamo Alta. Warto jednak wiedzieć, że w weekendy przed wejściem do S. Vigilio funicular tworzą się kolejki chętnych do wjazdu, więc polecamy spacer zamiast czekania. Jazda w górę kolejką i schodzenie w dół to również dobry sposób zwiedzania, który jest znacznie mniej męczący, szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi.

Co zobaczyć, będąc w Città Alta w Bergamo?

Brama San Giacamo

Jedną z charakterystycznych cech Bergamo we Włoszech jest masywna brama San Giacamo. Jest to jedna z czterech weneckich bram, które prowadzą do Bergamo Alta. Bramę zbudowano w 1593 roku z litego białego marmuru. Ze względu na swój rozmiar najlepiej się prezentuje z pewnej odległości. Jeśli wejdziesz na górę pieszo zamiast wjazdu kolejką linową to będziesz miał okazję przejść przez bramę San Giacomo prowadzącą bezpośrednio do Città Alta w Bergamo.

Piazza Vecchia

Ten duży plac znajduje się w samym centrum starego miasta – Città Alta w Bergamo. Jest to miejsce, w którym warto usiąść na kawę lub lunch i podziwiać ludzi spacerujących po placu. Znajduje się tu także XII-wieczna wieża Campanone, ze szczytu której można podziwiać panoramiczny widok na „dolne miasto” w Bergamo. Na Piazza Vecchia organizowanych jest także wiele wydarzeń, często na scenie występuje wiele lokalnych zespołów do późnych godzin nocnych.

Zabytkowe kościoły w Città Alta w Bergamo

W Bergamo Alta – Città Alta znajdziesz także wiele wspaniałych kościołów, których historia sięga nawet 1100 roku. Poniżej znajdują się najsłynniejsze z nich, które warto zobaczyć podczas wizyty w Bergamo:

  • Santa Maria Maggiore (XII wiek);
  • San Bartolomeo (XV wiek);
  • Santo Stefano (XV wiek);
  • San Pancrazio (XIV wiek);
  • Sant’Alessandro della Croce (XVIII wiek);
  • Katedra w Bergamo (XVII wiek).

Galeria sztuki Accademia Carrara

Po zapoznaniu się z historią i piękną zabytkową architekturą Bergamo, koniecznie odwiedź piękne muzeum sztuki – Accademia Carrara. Miejsce to powstało w 1780 roku i poświęcone jest malarstwu renesansowemu. Wewnątrz znajdziesz także prace wielu światowej sławy włoskich artystów, takich jak na przykład: Botticellego, Rafaela, Lorenzo Lotto, Belliniego i wielu innych.

Dlaczego warto odwiedzić Città Alta w Bergamo?

W Città Alta w Bergamo nie zapomnij przejść się także wzdłuż murów. Widoki z murów są po prostu niesamowite. W ładny dzień możesz nawet zabrać ze sobą koc i urządzić piknik z widokiem na miasto oraz góry. Widoki z Città Alta przypominają także charakterystyczne krajobrazy, które można znaleźć w Toskanii. Città Alta w Bergamo oferuje wiele interesujących zabytków, które sprawiają, że zdecydowanie warto odwiedzić tę ciekawą część tego miasta.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Muzeum Narodowe w Rzymie – najważniejsze informacje

Polecane hotele i noclegi na wyspie Elba

Następny

Dodaj komentarz