Città Bassa (Dolne Miasto) w Bergamo – zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Bergamo, czyli jedna z większych i ciekawszych metropolii na północy Włoch zamieszkiwana jest na co dzień przez 120 tysięcy osób. Z perspektywy turysty, najważniejszym aspektem wydaje się być specyficzny podział miasta na Città Alta (Miasto Górne) oraz Città Bassa (Miasto Dolne). Wielu turystów udaje się od razu do Città Alta, wiedząc, że to właśnie tam znajduje się najwięcej zabytków. Jednak Città Bassa również ma wiele do zaoferowania! Jak zaplanować tutaj zwiedzanie? Oto nasz poradnik!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się do Città Bassa (Dolne Miasto) w Bergamo?

Città Bassa to tzw. Miasto Dolne w Bergamo, które dawniej było jednym z najważniejszych centrów gospodarczych i handlowych. Wraz ze wzrostem popularności Miasta Górnego, jego wydźwięk nieco się zmienił. Obecnie większość turystów skupia się właśnie w Città Alta, aczkolwiek Miasto Dolne również ma wiele do zaoferowania. Możesz dostać się tam w wyjątkowo prosty sposób. Dojeżdżają tam autobusy komunikacji miejskiej, a także pociągi z innych miejscowości. Głównym punktem Città Bassa jest Ufficio Turistico – Bergamo Città Bassa. Jest to główny dworzec kolejowy w mieście. Zatrzymują się tam również pojazdy transportu publicznego. Co więcej, do Dolnego Miasta możesz także dojechać wypożyczonym (lub własnym) samochodem, a także taksówką.

View of the Lower Town of Bergamo (Città Bassa), in Italy. Old town of Bergamo in Lombardy.
Widok na dolne miasto Bergamo (Citta Bassa), we Włoszech, licencja: shutterstock/By NoemiEscribano

Czytaj także: Komunikacja miejska w Bergamo – jak się poruszać po mieście?

Città Bassa (Dolne Miasto) w Bergamo – co warto zobaczyć?

Città Bassa w Bergamo jest wciąż miejscem niedocenianym przez turystów. Popularnosć Górnego Miasta całkowicie przyćmiła jego dolną część i to, co ma ona do zaoferowania. Dolne Miasto słynie jednak ze swojego artystycznego charakteru, a poniekąd także z dużej ilości obiektów sakralnych, nawiązujących do odmiennych stylów architektonicznych. Oto najważniejsze miejsca:

1. Ulica Bergamo Papa Giovanni XXII

Jest to główna ulica w Dolnym Mieście, która biegnie wprost od dworca kolejowego, do centrum Dolnego Miasta. Znajduje się przy niej wiele okazałych butików, kawiarenek oraz restauracji. Można śmiało powiedzieć, że Via Bergamo Papa Giovanni XXII jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów Città Bassa.

2. Teatro Donizetti

Wspomniane już zostało, że Città Bassa to artystyczna część Bergamo. Podczas zwiedzania odwiedź więc wspaniały gmach Teatro Donizetti, który reprezentuje sobą renesansową architekturę. Możesz także zdecydować się na uczestnictwo w prezentowanym spektaklu!

Cityscape with Donizetti Theater in Bergamo, Lombardy, Italy
Pejzaż miejski z Teatrem Donizettiego w Bergamo, Lombardia, Włochy, licencja: shutterstock/By Walencienne

3. Muzeum Historyczne

Jeśli jesteś ciekawy, w jaki sposób rozwijał się region Bergamo na przestrzeni lat, to koniecznie odwiedź Muzeum Historyczne w Città Bassa. Teoretycznie, skupia się ono nie tylko na historii Bergamo. W podzielonych tematycznie salach znajdziesz znacznie więcej wystaw i eksponatów nawiązujących do historii różnych kultur na świecie.

4. Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny w Bergamo to świetne miejsce do wypoczynku i relaksu po całym dniu zwiedzania. Znajdziesz w nim różnorodne gatunki roślin, a także ławeczki do rekreacji. Wizyta w Ogrodzie Botanicznym pozwoli Ci się zrelaksować i odprężyć.

5. Kościoły San Spirito, San Bartolomeo i San Bernardino

Kościoły zlokalizowane w Dolnym Mieście to jedne z najważniejszych obiektów sakralnych w całym Bergamo. W ich wnętrzach zazwyczaj będziesz mógł podziwiać wyjątkowe freski czy malowidła ścienne. Każdy ze wspomnianych kościołów reprezentuje sobą odmienny styl architektoniczny. Co ciekawe, wszystkie z nich mają ogromne znaczenie historyczne, nie tylko w kontekście kultu katolickiego.

Almenno San Bartolomeo, Bergamo, Lombardy, Italy: Church of San Giorgio, Santa Caterina and San Bartolomeo Apostolo
Almenno San Bartolomeo, Bergamo, Lombardia, Włochy: Kościół San Giorgio, Santa Caterina i San Bartolomeo Apostolo, licencja: shutterstock/By DarioPasta

Czytaj także: Kościoły Santi Bartolomeo i San Spirito w Bergamo – zwiedzanie

Dlaczego warto odwiedzić Dolne Miasto w Bergamo?

Città Bassa w Bergamo to miejsce, które być może jest nieco zapomniane, aczkolwiek ma wiele do zaoferowania. Możesz tam udać się na udane zakupy, zjeść prawdziwą, włoską pizzę, ale także zapoznać się z zabytkami pochodzącymi z różnych epok historycznych. Dolnego Miasta po prostu nie możesz pominąć podczas swojej wycieczki!

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Lombardii i Mediolanie

Poprzedni

Kościoły Santi Bartolomeo i San Spirito w Bergamo – zwiedzanie

Tindari – przewodnik, co zobaczyć i zwiedzić, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz