Cmentarz Monumentalny (Cimitero Monumentale) w Mediolanie – co musisz o nim wiedzieć?

Tagi , , , , ,

Ciminterio Monumentale – jedna z dwóch, największych metropolii, jaka obecnie znajduje się w stolicy Lombardii – w Mediolanie. Dawniej, to właśnie tam spoczywali najwybitniejsi i najbardziej zasłużeni mieszkańcy miasta. Co ciekawe, cały cmentarz wyróżnia się fantazyjnością nagrobków, które w niczym nie ustępują rzeźbom, które wystawiane są w słynnych muzach. Wobec tego, jaka jest historia Cmentarza Monumentalnego i co powinieneś o nim wiedzieć? Sprawdźmy już teraz!

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Cmentarz Monumentalny – historia, ciekawostki

Cmentarz Monumentalny znajduje się w Mediolanie, praktycznie w samym centrum tej włoskiej metropolii. Prowadzi do niej fenomenalne wejście, które nazywane jest Famedio. To właśnie na tym cmentarzu od XIX wieku chowano artystów, czy też zasłużonych mieszkańców miasta. Samo wejście do nekropolii jest zaprojekowane w stylu eklektycznym, z elementami gotyku. Pierwsze plany stworzenia tego miejsca pojawiły się już w wieku XIX. Ciekawostką jest fakt, że w pobliskiej okolicy istniało dokładnie sześć, znacznie mniejszych nekropolii. Warto dodać, że w tamtych czasach został również ogłoszony specjalny konkurs na projekt i budowę metropolii, jednak ostatecznie nie doszła ona do skutku. Idea budowy Cmentarza Monumentalnego powróciła jednak w kolejnych latach, a w na nowo ogłoszonym konkursie zwycięzcą okazał się Carlo Maciachini. To on podjął się projektowania miejsca spoczynku dla najważniejszych mieszkańców miasta. Zaprojektował on także krematorium, które zostało przyozdobione kolumnami w stylu antycznej Grecji. Oficjalnie nekropolia ta została otwarta 2 listopada w 1866 roku.

Impressive sculptures on the tombs and monuments of Cimitero Monumentale di Milano or Monumental Cemetery of Milan, the burial place of the most remarkable Italians. Milan, Italy.
Imponujące rzeźby na grobowcach i pomnikach Cimitero Monumentale di Milano lub Cmentarzu Monumentalnym w Mediolanie, miejscu pochówku najwybitniejszych Włochów. Mediolan, Włochy, licencja: shutterstock/By MNStudio

Cmentarz Monumentalny – gdzie się znajduje, jak dojechać?

Cmentarz Monumentalny znajduje się bardzo blisko historycznego centrum Mediolanu. Z jednej strony otacza go dzielnica Chinatown, zaś z drugiej strony graniczy on ze słynną, miejską i silnie zurbanizowaną dzielnicą Comasina. Pamiętaj, że jeśli zamierzasz dostać się do Cmentarza Monumentalnego samochodem, to będziesz musiał go pozostawić na najbliższym parkingu, a resztę drogi – około 500 – 600 metrów – pokonać pieszo. Jeśli wybierzesz komunikację miejską, to najbliższy przystanek znajduje się jedynie 200 metrów od największej metropolii w Mediolanie i nazywa się Milano Quatro Oggiaro.

Cmentarz Monumentalny – zwiedzanie, co warto wiedzieć

Cmentarz Monumentalny w Mediolanie jest jedną z wyjątkowych metropolii. Okazuje się, że same nagrobki mogą Cię zachwycić w wyjątkowo pozytywny sposób. Swoim kształtem przypominają one rzeźby ze znanych muzeów, co jest wynikiem tego, że na cmentarzu chowani byli zwykle najbogatsi mieszkańcy miasta. W efekcie ich rodziny pozwalały sobie na wyjątkowo wystawne nagrobki. Zwróć także uwagę na Famedio, czyli monumentalne wejście do samej nekropolii. Ten ogromny portal nawiązuje do stylu pizańskiego oraz gotyckiego. Q portalu znajdują się pewne elementy architektoniczne, które mogą być Ci świetnie znane z bizantyjskich świątyń. Finalnie, podczas zwiedzania przyjrzyj się nieco bliżej fantastycznej kolumnadzie. Nawiązuje ona do stylu doryckiego, który był wyjątkowo popularny w antycznej Grecji.

Impressive sculptures on the tombs and monuments of Cimitero Monumentale di Milano or Monumental Cemetery of Milan, the burial place of the most remarkable Italians. Milan, Italy.
Impressive sculptures on the tombs and monuments of Cimitero Monumentale di Milano or Monumental Cemetery of Milan, the burial place of the most remarkable Italians. Milan, Italy., licencja: shutterstock/By MNStudio

Godziny otwarcia Cmentarza Monumentalnego

Cmentarz Monumentalny w Mediolanie jest dostępny dla zwiedzających przez sześć dni w tygodniu. Zamknięty pozostaje w poniedziałek. Jeśli zaś chodzi o godziny otwarcia, to są one stałe i nie zmieniają się w zależności od sezonu. Możesz więc odwiedzić Cmentarz Monumentalny w Mediolanie od godziny 8:00 do godziny 18:00. Pamietaj, że wstęp jest całkowicie darmowy, więc nie musisz martwić się o zakup biletu wstępu. Zwiedzanie nekropolii może zająć Ci od 1 do nawet 2 godzin. Skoro już wszystko jasne, to czas na zwiedzanie!

Najlepsze hotele w Mediolanie

Poprzedni

Benevento – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Galeria Wiktora Emanuela II w Mediolanie – spacer i zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz