Co kupić i przywieźć z Florencji?

Tagi , , , , ,

Być we Florencji i wrócić bez żadnej pamiątki? Można oczywiście robić zdjęcia czy popularne selfie na tle renesansowych zabytków, ale warto pobuszować też nieco po okolicznych sklepach i butikach, aby znaleźć coś wyjątkowego, nierozłącznie kojarzącego się z tym włoskim miasteczkiem posiadającym w herbie dorodne lilie. Na szczęście jest dużo lokalnych produktów do wyboru, z których Florentczycy są słusznie dumni. Poniżej znaleźć można praktyczny przewodnik po miejscach, które warto odwiedzić, by przywieźć do domu coś wyszukanego i specjalnego. Odpowiadamy na pytanie: Co przywieźć z Florencji?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Florencja jako światowe centrum mody

Określenie, które pojawiło się w powyższym nagłówku, nie jest oczywiście przypadkowe. Stoi za nim wiele wieków tradycji. Nie jest przecież tajemnicą, że już w czasach średniowiecznych kwitł tutaj świetnie zorganizowany przemysł tekstylny. Dzięki wszechstronnym kontaktom handlowym flotą nadmorską sprowadzano tutaj wysokiej jakości materiały z Bliskiego Wschodu i reszty znanego świata. Wielką wprawę osiągnęli też mieszkańcy miasta w oprawianiu skór. Ponadto Florencja powinna się kojarzyć z powstaniem i rozwojem kilku znanych włoskich marek – Pucci, Cavalli czy Gucci. 

Wyroby skórzane

Dziś Florencja nadal słynie z wysokiej jakości wyrobów skórzanych, takich jak torby, buty, kurtki i paski. Możemy kupować tego rodzaju wyroby w sklepach rozsianych wokół historycznego centrum miasta lub na targu San Lorenzo. Zwłaszcza to drugie miejsce jest warte uwagi – tutaj zawsze coś się dzieje! W tej największej hali handlowej miasta można kupić w zasadzie wszystko, choćby słynne skórzane rękawiczki Madova po okazyjnej cenie. Znana na całym świecie florencka marka posiada też własny sklep we Florencji, a znajduje się on przy Via De’ Guicciardini.

Gustownym upominkiem po podróży do Florencji będzie też zapewne torebka firmy GABS od lokalnego przemysłowca Franco Gabbrielli. Jakość tych torebek wynika z wielowiekowej tradycji ręcznego rzemiosła skórzanego. W markowych sklepie przy Via del Parione można nawet kupić swoisty zestaw „zrób to sam”, składający się z  gotowych elementów z tkaniny i skóry oraz nici i igły oraz obowiązkowych ćwieków. Przywieźć taką pamiątkę z Florencji i samemu stworzyć w domu torebkę marzeń według starych florenckich projektów? Niezły pomysł.   

I wreszcie coś dla osób, które dysponują większym budżetem. Do torebki idealne będą buty od znanej florenckiej marki Bemer. Trzeba się tutaj liczyć z wydatkiem w granicach… 1000 Euro za parę, ale taki prezent, przy tej jakości wykonania, służyć nam będzie przez bardzo długie lata. Firma przy Via di S. Niccolo jest w stanie przygotować buty na zamówienie, a czas takiej realizacji to około 48 godzin. 

Najpopularniejsze skórzane wyroby, które wyszły spod ręki florenckich mistrzów, takie jak portfele czy paski, znajdziemy także w kilku innych miejskich sklepach. Warto odwiedzić Bemporad przy Via Calzaiuoli (powstał w XIX wieku) czy Pierotucci przy Via Lungo l’Ema.  

Pamiątki i suweniry z Florencji

A teraz kierując się znaną włoską maksymą Poca spesa, tanta resa (Mały wydatek, duża korzyść), czas ruszyć na podbój okolicznych butików i sklepów z pamiątkami. Co przywieźć z Florencji? Poszukajmy, gdzie za wymiernie małe pieniądze można nabyć przedmioty, które postawimy sobie po powrocie do domu na półce czy kredensie i na zawsze już będą przywracały wspomnienia z naszych wojaży po pięknej Florencji.    

Miłośnicy starych dziejów z pewnością docenią miniaturowe mozaiki, wzorowane na historycznych „Florentine commesso”, wykonywanych z kamieni półszlachetnych już w XVI wieku – rodzina Medyceuszy promowała ten nowy rodzaj sztuki. To są prawdziwe malowidła w kamieniu, a kompozycja powstaje poprzez szukanie fragmentów materiału o odpowiednich odcieniach. Warto przy okazji odwiedzić warsztat rodziny Lastrucci parającej się tym rzemiosłem, a znajduje się on przy Via De’ Macci. Można zamówić tutaj pamiątkową biżuterię z elementami mozaiki. 

Koniecznie skierujmy swoje kroki do sklepiku Frizzoni znajdującego się przy Via Por Santa Maria. Znajdziemy tam szeroki wybór szkatułek na biżuterię, ramek na zdjęcia oraz skórzanych pudełek o różnych rozmiarach. Ozdobione miejskim herbem pojemniki na pewno będą przypominać o odbytej do Florencji podróży. Od ponad pół wieku florencka firma rzemieślnicza Ricceri kojarzona jest z ręcznie robioną ceramiką, a wzorem są wytwory florenckiego renesansu. W sklepie markowym przy Via Dei Conti, znaleźć można podstawki lamp, dzbanki, ozdoby na stół, a przede wszystkim pięknie zdobione talerze. Z ceramiką trzeba bardzo uważać podczas podróży, ale taki upominek na pewno będzie miły. 

I jeszcze coś zupełnie wyjątkowego! Nie każdy wie, ze we Florencji znajduje się najstarsza na świecie firma fotograficzna – Archivio Alinari (założona w 1852 roku). Przez wszystkie lata zgromadziła ona archiwum liczące ponad 3 miliony fotografii, a turyści bez problemu mogą poprosić o odbitki oryginałów i powiesić sobie na ścianie w domu… 

Co jeszcze przywieźć z Florencji – może coś na ząb? 

Kuchnia toskańska należy z pewnością do najbardziej wysublimowanych. Dlaczego więc z Florencji nie zabrać ze sobą zapasów lokalnego jedzenia i picia? Pierwsze co się narzuca na myśl, to słynna oliwa z oliwek. Wystarczy odszukać stoisko Stefano Conti na targu San Lorenzo. Produkty są zdrowe i sprawdzone przez rzesze konsumentów. A skoro już jesteśmy na wspomnianym targowisku, warto rozejrzeć się za miejscowymi serami – szczególnie ceniony jest ten o nazwie pecorino baccellone. 

Na szczęście limity przewozu alkoholu z Włoch są tak wysokie, że bez problemu można zabrać do Polski dobry zestaw miejscowych trunków. Polecają się zwłaszcza wina z lokalnych winiarni, w tym nieśmiertelne Chianti. Wino jest zawsze odpowiednim prezentem, gdy nie wiesz, co przywieźć z Florencji!

Zobacz również nasz plan wycieczki do Florencji na jeden dzień!

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Most Vecchio – symbol Florencji i niezwykłe dzieło sztuki inżynieryjnej

Historyczne pizzerie w Neapolu, lista miejsc z adresami

Następny

Dodaj komentarz