Co warto zobaczyć w Emilia-Romania: 18 miejsc do odwiedzenia

Tagi , , , , ,

Większość osób na pytanie o to, co im się kojarzy z Emilia-Romania, odpowie zapewne, że Bolonia. Ów miasto jest stolicą regionu Emilia-Romanii, a także jednym z najbardziej znanych włoskich miast. Emilia-Romania to jednak nie tylko Bolonia, gdyż ów region ma o wiele więcej do zaoferowania dla odwiedzających go turystów, o czym może przekonać ten krótki artykuł.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Krótko o Emilia-Romania

Emilia-Romanii to jeden z 20 regionów administracyjnych, znajdujących się we Włoszech. Jego nazwa pochodzi od dwóch krain historycznych, które wchodzą w skład tego regionu, czyli Emilia oraz Romania. Region leży nad Morzem Adriatyckim oraz w Apeninach Północnych. Emilia-Romanii zajmuje powierzchnię 22 452,78 km², a jego populacja wynosi 4 448 146 osób. Jego stolicą jest Bolonia, a stanowisko prezydenta obecnie piastuje Stefano Bonaccini.

Co warto zobaczyć w Emilii-Romania?

Emilia-Romanii to włoski region, w którym nie brakuje miejsc, wartych odwiedzenia. Poniżej znajdują się te miejscówki, które koniecznie trzeba zobaczyć, odwiedzając Emilia-Romanii.

Renesansowy pałac Il Palazzo dei Diamanti, Ferrara

Palazzo dei Diamanti mieści się na Corso Ercole d’Este I 21 w Ferrara. Architektura pałacu https://travelitalia.pl/piekne-palace-we-wloszech-ktore-musisz-zobaczyc/ sprawia, że jest on idealnym przykładem wczesnego renesansu. Na jego parterze znajduje się Pinacoteca Nazionale di Ferrara, czyli Narodowa Galeria Sztuki Ferrara. Znajdują się w niej prace malarzy z XII-XVII wieku w szkole Ferrara. Całą fasadę pałacu pokrywają marmurowe bloki, których liczba oscyluje w granicach 8500.

Katedra w Modenie

Katedra w Modenie jest rzymskokatolickim kościołem, znajdującym się w wysuniętym na północ, włoskim mieście Modena. Jego budowa zaczęła się w 1099 roku, a architektem budynku był Lanfranco. Wcześniej na jego miejscu znajdował się kościół. Otwarcie katedry nastąpiło w 1319 roku. Ów kościół został poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, a także patronowi miasta – świętemu Geminianowi. Katedra leży przy placu Piazza Grande w centrum miasta. To właśnie w tej katedrze odbył się pogrzeb słynnego włoskiego tenora, Luciano Pavarottiego. Warto dodać, że wraz z całym placem znajduje się ona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamek w Bardi

Zamek w Bardi to monumentalna forteca, jedna z największych we Włoszech. Znany jest jako „Zamek muzeów”, co ma związek, z tym że w fortecy znajduje się aż 6 muzeów. Pierwsze znalezione dokumenty na temat zamku pochodzą z 898 roku. Godnym uwagi jest fakt, że zamek w 2018 roku odwiedził Książę Albert z Monako, a także został wyróżniony przez CNN Travels, znajdując się na liście 15 najciekawszych miast na wzgórzach i lokacji w Europie.

Bolonia

Bolonia to stolica Emilia-Romania, położona między Padem, a Apeninami. Zajmuje powierzchnię 140,73 km2, a jej populacja wynosi 386 298 tys. mieszkańców. Bolonia stanowi zarówno ważny ośrodek przemysłowy i handlowy, jak i kulturowy i naukowy. Znajduje się tu m.in. najstarszy na świecie uniwersytet (powstał w 1088 roku). Stolica Emilia-Romania słynie ze swojej kalorycznej kuchni. Według legend to właśnie tutaj wymyślono słynne danie spaghetti bolognese. Burmistrzem miasta jest Virginio Merola.

Tabiano Terme

Tabiano Terme jest frakcją gminy Salsomaggiore Terme, położoną w prowincji Parma. Tabiamo Terme to jedno z najbardziej popularnych miejsc termalnych na świecie, posiadający bogatą, ponad 150-letnią historię. W Tabiano Terme wznoszą się liczne budynki z różnych epok, a całe jego terytorium otacza bujna przyroda, dzięki czemu jest to wręcz idealne miejsce do spędzenia wakacji dla miłośników sportów na świeżym powietrzu oraz długich spacerów.

Bazylika św. Witalisa

Bazylika św. Witalisa to kościół, znajdujący się w Rawennie i stanowiący jeden z ważniejszych przykładów sztuki bizantyjskiej w Europie Zachodniej. Bazylika znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowa kościoła trwała w sumie 21 lat. Rozpoczęła się ona w 527 roku, a zakończyła w 548 roku, kiedy władzę w kraju sprawował cesarz Justynian. Do tej pory architekt tej budowli pozostaje nieznany, ale podejrzewa się, że fundatorem tej budowli był cesarz bizantyjski Justynian Wielki, który poprzez jej wzniesienie miał zamiar pokazać światu potęgę jego państwa. Bazylika powstała na planie ośmioboku z niszami, a jej wnętrze zdabiają mozaiki. Znajdują się tam m.in.: słynne mozaiki, przedstawiające cesarza Justyniana czy też cesarzową Teodorę w otoczeniu świty, a także freski, które ukazują scenę ofiary z Izaaka, życie Mojżesza oraz historię Abla i Kaina. Bazylika św. Witalisa posłużyła jako wzór do stworzenia karolińskiej kaplicy w Akwizgranie.

Zamek Castello di Rivalta, Piacenza

Castello di Rivalta to 1000-letni zamek, który położony jest 15 km na południowy-zachód od Piacenzy w dolinie Val Trebbia. Budowla wzniesiona została w stylu gotycko-renesansowym, a jego cechą charakterystyczną jest masywna, kamienna wieża, która jest najstarszą częścią Castello di Rivalta. Wnętrze zamku jest bardzo ozdobne i cały czas toczy się tutaj życie. Castello di Rivalta zamieszkuje na stałe Państwo Landi. W zamku odbywają się jarmarki produktów tradycyjnych. Działa w nim również hotel oraz winiarnia.

Emilia-Romania – Rimini

Rimini to miasto i gmina znajdujące się w regionie Emilia-Romanii, w prowincji Rimini. Miasto leży nad północnym Adriatykiem i jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowo-turystycznych, zlokalizowanych nad tym morzem. Rimini zajmuje powierzchnię 135,48 km2, a jego populacja wynosi ponad 140 tys. osób. Burmistrzem Rimini jest Andrea Gnassi. Godnym uwagi jest fakt, że miasto słynie przede wszystkim ze starej dzielnicy San Giuliano. Innymi ciekawymi zabytkami, znajdującymi się w Rimini są m.in.: muzeum Federico Felliniego oraz park rozrywki Fiablilandia. Z Rimini związani są: Hugo Pratt (włoski twórca komiksów), Matteo Brighi (włoski piłkarz, związany z klubem AS Roma) oraz Delio Rossi (włoski trener, US Palermo).

Emilia-RomaniaSantarcangelo di Romagna

Santarcangelo di Romagna to miejscowość i gmina, znajdująca się w regionie Emilia-Romanii, w prowincji Rimini. Posiada powierzchnię 45,09 km², a jego populacja wynosi ponad 20 tys. mieszkańców. Burmistrzem gminy jest Mauro Morri. Santarcangelo di Romagna leży na wzgórzu, zwanym Colle di Giove. W Santarcangelo di Romagna urodził się papież Klemens XIV. Do charakterystycznych miejsc, znajdujących się w Santarcangelo di Romagna zalicza się: Torre del Campanone, Porta Cervese, Piazza delle Monache, Kolegiata, Pieve di San Michele, Sferisterio.

Castello di Torrechiara, Parma

Castello di Torrechiara to zamek, znajdujący się w prowincji Parma. Leży na szczycie skalistego wzgórza u bram Val Parma. Zamek swoim wyglądem nawiązuje do stylów architektonicznych znanych ze średniowiecza i renesansu. Castello di Torrechiara należy do najlepiej zachowanych zamków we Włoszech. Od 100 lat jest włoskim zabytkiem narodowym. Legendy na temat tego zamku mówią, że jest on nawiedzony. Wedle nich, duch Pier Maria II de 'Rossi błąkał się nocami, kiedy księżyc był w pełni w poszukiwaniu swej ukochanej, Bianki Pellegrini. Castello di Torrechiara często był wykorzystywany w kinematografii jako scenografia do kręcenia scen. Widzimy go w m.in. w takich produkcjach jak: „Ladyhawke” czy „Condottieri”. W zamku odbywają się regularnie różne wydarzenia, w tym m.in.: festiwal muzyczny, znany jako Festiwal Torrechiara „Renata Tebaldi”.

Parco Nazionale delle Foreste Casentinesi

Parco Nazionale delle Foreste Casentinesi to park narodowy, znajdujący się na odcinku Apeninów pomiędzy Emilia-Romania oraz Toskanią. Park powstał w 1993 roku, a jego powierzchnia wynosi 36 846 ha. Około 80% powierzchni jest zalesione. Parco Nazionale delle Foreste Casentinesi zostało w kwietniu 2021 roku wpisane na Zieloną Listę IUCN. Cechą charakterystyczną parku jest m.in.: obecność zamieszkałych ośrodków o bogatej historii jak np.: Camaldoli. Do interesujących miejsc, znajdujących się na terenie parku można zaliczyć: wodospad Acquacheta, bukowy las Badia Prataglia, kasztan Castagno d’Andrea, ogród botaniczny Valbonella czy też jezioro Ridracoli. Ciekawych miejsc na terenie parku jest jednak znacznie więcej.

Bobbio

To miejscowość i gmina, znajdująca się w regionie Emilia-Romanii, w prowincji Piacenza. Bobbio ma powierzchnię 106 km2 i jest zamieszkiwane przez około 4 tys. osób. Patronem miasta jest św. Kolumban Młodszy, który właśnie w tej miejscowości zmarł. Bobbio to niezwykle urokliwa miejscowość, o czym świadczy fakt, że udało jej się wygrać konkurs organizowany w 2019 roku przez Rai Tre, na najpiękniejszą wioskę we Włoszech. Największą atrakcją Bobbio jest Stary Most, znany również jako Devil’s Bridge, mający 280 metrów długości. Charakteryzuje się on unikalnym i falistym profilem.

Il Parco dei Sassi di Roccamalatina, Modena

Il Parco dei Sassi di Roccamalatina to park regionalny, położony w prowincji Modena. Park zajmuje powierzchnię 2300,17 ha, z czego 143 ha są własnością publiczną, a reszta stanowi własność prywatną. Il Parco dei Sassi di Roccamalatina charakteryzuje się posiadaniem trzech spektakularnych skalistych szczytów, które historycznie są określane jako „sassi”, czyli miejsce lęgowe sokoła wędrownego.

Emilia-RomaniaVerucchio

Verucchio to miejscowość i gmina, znajdująca się w regionie Emilia-Romanii, w prowincji Rimini. Powierzchnia Verucchio wynosi 27,07 km2, a liczb ludności oscyluje w granicach 10 tys. osób. Burmistrzem gminy jest Giorgio Pruccoli. Verucchio to starożytna miejscowość, znajdująca się w dolinie rzeki Marecchia, która imponuje pięknem krajobrazu i intrygującym klimatem. Dawniej Verucchio było centrum cywilizacji Villanovan i do dzisiaj nie zatraciło ono swojego charakteru. W owej miejscowości znajduje się m.in.: klasztor franciszkanów, który według legendy został założony przez św. Franciszka w 1213 roku.

Emilia-RomaniaGualtieri

Gualtieri to miejscowość i gmina, znajdująca się w regionie Emilia-Romanii, w prowincji Reggio Emilia. Całkowita powierzchnia Gualtieri wynosi 36 km2, a jej populacja oscyluje w granicach 6 tys. mieszkańców. Gualtieri leży blisko prawego brzegu Padu oraz lewego brzegu potoku Crostolo. W Gualtieri znajduje się wiele monumentalnych konstrukcji, które zostały zlecone do budowy przez rodzinę Bentivoglio. Warto odwiedzić Gualtieri, aby móc zobaczyć główne zabytki miasta takie jak: Palazzo Bentivoglio, la Torre Civica czy Collegiata di Santa Maria della Neve.

Cascate del Bucamante, Modena

Cascate del Bucamante to wodospad, znajdujący się w regionie Emilia-Romanii, w prowincji Modena. Dokładnie leżą one w miejscowości Granarolo w gminie Serramazzoni. Nazwa wodospadu „Bucamante” pochodzi z legendy o dwójce zakochanych: szlachciance Odinie oraz pasterzu Titiro, którzy zdając sobie sprawę, z tego, że inni sprzeciwiają się ich miłości, postanowili razem skoczyć w dół wodospadu, aby już na zawsze być razem. Nazwa „Bucamante” pochodzi z połączenia dwóch włoskich słów: „Buca” i „Amanti”.

Emilia-RomaniaMaranello

Maranello to miejscowość i gmina, położona w regionie Emilia-Romanii, w prowincji Modena. Całkowita powierzchnia Maranello wynosi 32 km2, a jej liczba ludności oscyluje w granicach 17 tys. mieszkańców. Godnym uwagi jest fakt, że swoją siedzibę ma tu Ferrari, czyli producent ekskluzywnych samochodów sportowych. Z miastem oprócz Enzo Ferrariego, związane są takie znane osobistości jak: Umberto Masetti czy Michael Schumacher.

Villa Boccaccini, Ferrara

Villa Boccaccini to XVIII-wieczna willa, która znajduje się w prowincji Ferrara i obecnie jest zniszczona. Leży niedaleko drogi krajowej Romea, blisko Lido degli Scacchi. Willa stała się w 1975 roku scenografią dla jednego z najsłynniejszych filmów Pupi Avati: „Dom śmiejących się okien”. Villa Boccaccini stanowi jeden z najważniejszych przykładów włoskiego stylu Liberty w rejonie Delty Padu. Chociaż lata wielkiej sławy tego budynku raczej już przeminęły, to historia tego miejsca i jego „wielkie” lata sprawiają, że wciąż potrafi zafascynować podróżujących.

Poprzedni

Najlepsze kurorty nadmorskie na Sycylii – lista 20 miejsc

Najpiękniejsze włoskie miasteczka, które wyglądają jak szopka

Następny

Dodaj komentarz