Co warto zobaczyć w Kalabrii – atrakcje turystyczne

, Tagi , , , , , ,

Wśród wakacyjnych wyborów niezmiennie królują Włochy. Piękne plaże, niesamowite krajobrazy, wspaniała atmosfera i…przewidywalna pogoda. Jednym z ciekawszych regionów jest bez wątpienia Kalabria. Tajemnicza, nie do końca odkryta – ale coraz popularniejsza. Sprawdź co warto zobaczyć w Kalabrii. Oferuje zachwycające plaże, turkusową wodę, zabytkowe miasteczka i wiele więcej. Poznaj „terra da scoprire” – najlepiej jak się da.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kalabria – historia, geografia i pogoda

Kalabria to niezwykły rejon, w którym bez trudu można znaleźć liczne ślady rozwoju ludzkiej cywilizacji. Zamieszkiwana już od czasów paleolitu, związana jest nieodłącznie z wieloma kulturami i grupami etnicznymi. Grecy, Bruttowie, Rzymianie, Bizantyjczycy, Saraceni czy Normanowie mieli duży wpływ na dzisiejszy wygląd Kalabrii, która częścią Włoch jest dopiero od XIX wieku. Ten niebywały region pełen jest historii, wspaniałych legend i magicznych miejsc.

Klimat i pogoda

Kalabria, a przynajmniej jej nadmorska część, znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Temperatura, szczególnie na wybrzeżach nigdy nie spada poniżej 10oC, górna granica w sezonie letnim to ok 40oC. Obszary śródlądowe w okolicach gór cechują się występowaniem chłodnego klimatu kontynentalnego – czyli ciepłe lata i zimy ze śniegiem. A tak bardziej przyziemnie…

Mapa Kalabrii – czyli trochę geografii

Kalabria znajduje się w południowej części Włoch. Zajmuje powierzchnię 15 079 km2 z ludnością przekraczającą 2 miliony mieszkańców – trochę więcej niż w Warszawie, na terenie, który jest prawie 30 razy większy niż cała stolica Polski i jej okolice.

Kalabria podzielona jest na pięć prowincji – są to:

 • Reggio di Calabria
 • Cosenza
 • Krotona
 • Vibo Valentia
 • Catanzaro

Z trzech stron otacza ją woda. W części zachodniej i południowej Kalabrię oblewa Morze Tyrreńskie, a od wschodu Morze Jońskie. No właśnie…

Kalabria – które morze zobaczyć?

Chociaż wydaje się, że morze to morze – nie do końca tak jest.

Wybrzeże Tyrreńskie to przede wszystkim wspaniałe krajobrazy, pełne skalnych masywów i zieleni. Ze strony zachodniej rozciąga się doskonały widok na słynne wyspy Eolskie i Sycylię. Plaże (w przeważającej większości) są żwirowe, ale nie umniejsza to ich uroku. Z racji położenia, zachód słońca to niesamowity widok. Morze Tyrreńskie jest chętnie wybierane przez turystów odwiedzających Kalabrię.

Wybrzeże Jońskie jest bogate w historię i kulturę, które pamiętają starożytną Grecję. Znajdziemy tam wiele ważnych zabytków archeologicznych – nie tylko na powierzchni ziemi. Plaże są piaszczyste, a krystalicznie czysta woda pozwala na obserwację morskiej fauny – z konikami morskimi i żółwiami na czele, a także…zatopionych statków (co miało być winą potwora, ale o tym za chwilę).

Wschody słońca, wyglądają w tej części niesamowicie i będą nie lada gratką nie tylko dla rannych ptaszków.

Co warto zobaczyć w Kalabrii – Najciekawsze miasta i ich atrakcje

W Kalabrii znajdziemy miasta, miasteczka i wioski. Wszystkie piękne i wart uwagi, ale gdyby pomyśleć o kilku najciekawszych, to z pewnością byłyby to…

1. Tropea – historia, ryba i cebula

Perła Morza Tyrreńskiego położona jest w północnej części Kalabrii. Miasto podzielone jest na dwie części – dolną, nadmorską, którą mieszkańcy nazywają La Marina i górną, która znajduje się na klifie (o wysokości 50-60 m.n.p.m.). To właśnie tam toczy się życie codzienne – w (niecodziennych) malowniczych okolicznościach.

Sercem miasta jest historyczny rynek, który sięga czasów średniowiecza. Położony na wzniesieniu, pełen jest małych sklepików z lokalnymi specjałami, rodzinnych restauracji i punktów widokowych.

Cattedrale di Maria Santissima di Romania zwana Katedrą Normanów to piękny budynek w stylu barokowym. Wielokrotnie odnawialny, zachwyca architekturą i surowcem, z którego powstał – bo zbudowano go częściowo z kamienia lawowego, a to nie zdarza się tak często, prawda? Wnętrze, choć dosyć surowe kryje słynny, majestatyczny Czarny Krucyfiks.

Równie ciekawy jest Santuario di Santa Maria dell’Isola, czyli uroczy „Kościół na wyspie” (choć tak naprawdę znajduje się na wzniesieniu). Malownicze położenie i piękna zabudowa to nie wszystko. Na terenie Sanktuarium znajduje się też muzeum i ogród. Wstęp do Kościoła jest bezpłatny, ale aby odwiedzić ogród, muzeum, trasę historyczno – liturgiczną i taras widokowy trzeba kupić bilet za 4€.

I oczywiście plaża – jedna z najpiękniejszych Spiaggia della Rotonda położona jest pod klifem. Z miękkim piaskiem i lazurową, ciepłą wodą będzie idealnym miejscem na wypoczynek.

A jeśli trafimy do miasta w odpowiednim czasie, możemy wziąć udział w jednym z wielu festiwali- muzycznych, filmowych lub poświęconych…rybie i cebuli, która jest jednym z symboli miasta. Czy to nie urocze?

2. Scilla – jeden potwór i inne atrakcje

Scilla znajduje się na południowym końcu regionu, na Costa Villa, gdzie Kalabria graniczy z Sycylią. Według legend klify miasta służyły za schronienie dla potwora o sześciu głowach imieniem Scylla, który zatapiał statki przepływające przez Cieśninę Messyńską. Historia ma też inne wyjaśnienie. Okręty naprawdę tonęły, ale z powodu prądów morskich. Choć, kto wie…

Piazza San Rocco to główny plac miasta, położony na wzniesieniu. Oferuje niezwykły widok na okoliczne plaże, morze i Stromboli – słynny, czynny wulkan. Na placu znajduje się kościół poświęcony patronowi miasta – Chiesa di San Rocco i pomnik przedstawiający przemianę nimfy Scylli w potwora.

Spacerując po tym uroczym miasteczku warto odwiedzić Castello Ruffo di Scilla. Zamek położony jest na cyplu i to bez wątpienia jedna z najważniejszych budowli miasta. Choć pełnił wiele funkcji, dziś mieści się w nim muzeum. Bilet wstępu dla wszystkich powyżej 10 roku życia to koszt 2€, w każdym innym przypadku jest bezpłatny.

I słynna Marina Grande. Ta piaszczysto – kamienista plaża w małej zatoce wśród malowniczych, zielonych wzgórz. Krystalicznie czysta woda o turkusowy odcieniu zachęca do kąpieli i pozwala podejrzeć bogatą morską faunę i florę.

Co najważniejsze, Scilla zachowała urok wioski rybackiej, którą przecież kiedyś była. Doskonałym przykładem jest dzielnica Chianalea z kolorowymi domami i małymi łódkami – kwintesencja prostego życia mieszkańców i włoskiego klimatu.

3. Pizzo, historia miasta lodów

Pizzo położone jest nad Morzem Tyrreńskim, w północnej części Kalabrii. Zwane także Cittŕ del Gelato – miastem lodów, słynie z niesamowitych deserów – Tartufo di Pizzo. Choć to oczywiście nie wszystko, lodów i tak trzeba spróbować.

Niezwykłym skarbem Pizzo jest przede wszystkim Chiesetta di Piedigrotta – kościół wykuty w skale. To niezwykłe dzieło nie jest zasługą żadnego znanego artysty, a mieszkańca miasta i jego rodziny. W środku znajduje się kilkadziesiąt rzeźb, które przedstawiają świętych wraz z…Fidelem Castro. Miejsce najlepiej odwiedzić o zachodzie słońca. Bilet wstępu to koszt:

 • 3€ dla dorosłych
 • 2,50€ dla dzieci poniżej 18 roku życia

Castello Murat to zamek, który na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym (jak na zamek oczywiście). To co najważniejszy kryje się w środku. Jest to fantastyczna rekonstrukcja, przedstawiająca ostatnie dni życia króla Neapolu Gioacchino Murata, jego proces i śmierć. Bilet wstępu to koszt:

 • 3€ dla dorosłych
 • 2,50€ dla dzieci poniżej 18 roku życia

Można kupić też bilet łączony do Chiesetta di Piedigrotta i Castello Murat za 4,50€.

Na koniec warto odwiedzić plac Piazza Repubblica z zabytkowymi kamienicami i labiryntami krętych uliczek. Tam dostaniemy tradycyjne Tartuffo di Pizzo, podpatrzymy na czym polega życie mieszkańców, a może nawet wdamy się w pogawędkę – ten klimat się udziela.

Kalabria – mapa atrakcji naturalnych

W Kalabrii znajdziemy trzy niesamowite górskie parki narodowe, idealne na aktywny wypoczynek – spacery po górach lub wycieczki rowerowe. Jest to świetna alternatywa dla plaż i zwiedzania okolicznych miast w czasie najgorętszych dni.

 • Pollino to największy park narodowy we Włoszech – jego powierzchnia wynosi 1925 km2. Znajdziemy tam mnóstwo zieleni – dobrze znane gatunki drzew i zupełnie niespotykane odmiany. W lasach mieszkają zwierzęta, głównie wilki i sarny, a także ptaki: dzięcioły, sokoły i puchacze. W pobliżu znajduje się też kilka małych miasteczek, o których turystyka jeszcze nie słyszała (a to dopiero okazja!).
 • Sila to park narodowy w którym znajdziemy piękne jeziora, majestatyczne wzgórza, wiecznie zielone lasy i…spokój. Szlaki są dobrze oznaczone i nie sposób się zgubić (nawet jeśli mowa o bardzo uzdolnionych w temacie). Przy odrobinie szczęścia można spotkać jelenie, wilki czy dziki.
 • Aspromonte znajduje się na południowym przylądku Kalabrii pomiędzy Morzem Tyrreńskim i Jońskim – już samo połączenie robi wrażenie – tu góry, tam morze – bajka. Rozmaita roślinność, wspaniałe krajobrazy, tajemnicze miasteczka i niezwykłe legendy sprawiają, że park jest punktem obowiązkowym każdej wycieczki.

Rezerwat morski w Capo Rizzuto w prowincji Crotone to ciekawy punkt na mapie Kalabrii. Utworzony został w celu ochrony niezwykle interesującej (i cennej) fauny i flory Morza Śródziemnego, a także geomorfologii wybrzeża. Podzielony jest na trzy strefy ochrony – z czego tylko jedna zamknięta jest dla turystów. Reszta dostępna jest dla wszystkich – można pływać, nurkować i podziwiać.

Najpiękniejsze plaże

Faro Capo Vaticano słynie z pięknych plaż. Piaszczyste, piaszczysto – żwirowe czy skaliste. Dzikie lub z pełną infrastrukturą. Znane i lubiane czy ukryte – znajdziemy tam wszystkie możliwości i niezliczoną ilość kombinacji. Piękna Spiaggia Grotticelle czy La Marinella z pewnością nie zawiodą. A skoro już jesteśmy przy Capo Vaticano, trzeba wspomnieć o Vecchio Amaro del Capo, słynnym miejscowym likierze. Połączenie smaku 29 ziół, kwiatów, owoców i korzeni jest Kalabryjską dumą na skalę światową.

Kalabria, historia i duchy

Historia Kalabrii jest niezwykła, fascynująca i ciekawa. Istnieje kilka miejsc, które warto odwiedzić, by poznać region, jego skarby, legendy i tradycje.

Museo Nazionale della Magna Grecia znajduje się w Reggio di Calabria. Znajdziemy tam wiele ważnych eksponatów z różnych epok – marmurowe rzeźby, tablice, lustra, monety, medale czy biżuterię. Największą atrakcją są przede wszystkim tajemnicze Bronzi di Riace – posągi z brązu przypadkowo odkryte w wodach Półwyspu Apenińskiego. Bilet wstępu to koszt:

 • 8€ dla dorosłych
 • 5€ dla dzieci

Parco Archeologico Scolacium mieści się w Borgia. Znajduje się tam skarbnica wiedzy o starożytnej historii Wielkiej Grecji, a także bizantyjskich i normańskich zdobywcach Europy. Na terenie parku można odwiedzić kościół, forum, teatr, amfiteatr, nekropolię i muzeum. Bilety wstępu to koszt:

 • 5,85€ dla dorosłych
 • 2,75€ dla dzieci

Pentedatillo to jeden z symboli regionu, nie bez przyczyny zwany miastem duchów. Osada, nawiedzana przez liczne trzęsienia ziemi została opuszczona przez mieszkańców w latach 60-tych XX wieku. Miejsce związane jest także z niezwykłą legendą o krwawej zemście odrzuconego kochanka. Pentedatillo, położone na majestatycznym wzgórzu to fascynujące miejsce, pełne tajemnic i historii – uchodzi też za wielką turystyczną atrakcję. I wcale nie ma tam duchów.

Co warto zobaczyć w Kalabrii – Czy to wszystko?

Oczywiście, atrakcji w Kalabrii jest dużo więcej, choć pewnie nie wszystkie zostały odkryte przez turystów. Warto odwiedzić Isola di Dino, bajeczną wyspę Morza Tyrreńskiego, Spiaggia dell’Arcomagno – piękną plażę ukrytą między skałami w San Nicola Arcella czy spokojne jezioro Lago Arvo w prowincji Cosenza.

Włoska Kalabria zaskakuje na każdym kroku swoim urokiem, gościnnością, ale przede wszystkim połączeniem historii i natury w tak doskonałym wydaniu.

Kalabria oferuje też zupełnie inny wymiar rozrywki. AcquaPark Odissea 2000 w kurorcie Fossa- Solfara Mare to doskonała opcja dla wszystkich fanów szalonej zabawy. Obiekt posiada kilka basenów, zjeżdżalni wodnych i mnóstwo innych atrakcji przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Koszt biletu uzależniony jest od terminu wizyty i tak:

 • niski sezon (od poniedziałku do soboty w okresie 18 lipca- 8 sierpnia i 24 sierpnia- 6 września)
  • 16€ dla wszystkich powyżej 140 cm wzrostu
  • 12€ dla dzieci o wzroście 105- 140 cm
  • 0€ dla dzieci poniżej 105 cm wzrostu
 • wysoki sezon (od 9 do 23 sierpnia a także we wszystkie niedziele w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu)
  • 22€ dla wszystkich powyżej 140 cm wzrostu
  • 15€ dla dzieci o wzroście 105- 140 cm
  • 0€ dla dzieci poniżej 105 cm wzrostu

Czy może być lepiej?

Kalabria to świetny wybór dla wszystkich – rodzin z dziećmi, większych grup czy par. Na długi weekend i wakacyjny urlop. Można spędzać czas na plaży popijając sok z bergamotki, zwiedzać zabytki pięknych miasteczek lub odkrywać nieznane zakątki regionu. Włochy składają się z wielu pięknych rejonów, a Kalabria, choć zjawiskowa i zachwycająca jest jednym z niewielu mniej znanych i trochę pomijanych przez turystykę miejsc. To jednak z pewnością się zmieni… i to szybko.

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

Jak tanio zwiedzić Rzym?

Hotele i noclegi blisko Watykanu

Następny

Dodaj komentarz