Co warto zobaczyć we Friuli-Wenecja Julijska: 13 miejsc, których nie można przegapić

Tagi , , , , , , ,

Północna część Włoch obfituje w doskonałe do wypoczynku miejsca. Górskie położenie sprawia, że bez względu na porę roku jej miasteczka tętnią życiem. Friuli Wenecja Julijska znajdująca się tuż przy granicy z Austrią niewątpliwie do nich należy. Znajdują się tu liczne kurorty idealne na wakacyjny letni wypoczynek, jak również alpejskie miejscowości idealne na zimowe szaleństwo. Jakie ciekawe miejsca znajdują się w okolicy Friuli Wenecja Julijska i gdzie warto zajrzeć? Oto 13 najlepszych propozycji, które zdecydowanie trzeba odwiedzić, będąc w okolicy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Piazza Unità d’Italia  w Trieście

Znajdujący się w centrum miasta Triest Plac Jedności Włoch to jeden z największych tego typu miejsc w mieście i okolicy. Otoczony z trzech stron przez neoklasycystyczne i barokowe budynki, prostokątny plac graniczy z czwartej strony bezpośrednio z Zatoką Triesteńską i tym samym jest jednym z największych placów w Europie, które są otwarte na morze. Wokół placu znajdują się takie budynki jak Ratusz Pallazo Communale w stylu eklektycznym, monumentalny Palazzo Modello, łączący w sobie elementy klasycznego antyku i włoskiego renesansu ze stylami średniowiecznymi i barokiem, czy przepiękny Palazzo Pitteri, najstarszy budynek na placu, obecnie pełniący siedzibę firmy ubezpieczeniowej, jednak zachowany w oryginalnym stanie dzięki renowacjom.

W centrum placu stoi kolumna przedstawiająca cesarza rzymsko-niemieckiego i arcyksięcia austriackiego, a także Fontanna Czterech Kontynentów zbudowana w 1750 roku. Piazza Unità d’Italia robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Mimo upływu czasu wciąż można podziwiać bogatą architekturę i niezwykłe budownictwo udoskonalone na przestrzeni lat. Jest to doskonałe miejsce na jednodniowy wypad szczególnie dla miłośników historii włoskiej i stylu architektonicznego.

2. Grotta Gigante – jaskinia położona w Sgonico

Grotta Gigante to jaskinia położona w Sgonico, w prowincji Triest w regionie Friuli-Wenecja Julijska. W 1995 została wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako największa jaskinia turystyczna na świecie, a ten fakt zdecydowanie może zachęcać do jej odwiedzenia! Głęboka na 115 m jaskinia pokryta jest stalaktytami i stalagmitami o różnych wielkościach, co robi ogromne wrażenie.

Dobrze zorganizowane trasy w głębi jaskini pozwalają na zwiedzenie wszystkich jej najciekawszych miejsc. Można poczuć się trochę jak w filmie przygodowym, przechadzając się po grocie o wysokości prawie 100 metrów i szerokiej na 73 metrów. Jej sufit i boczne ściany okalają naturalnie rzeźbione stalaktyty i stalagmity nierzadko o wysokości nawet kilku metrów. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, tym bardziej że można się tam wybrać wraz z przewodnikiem.

3. Zamek Miramare w regionie Friuli

Urokliwy Zamek Miramare wzniesiony w 1856-1870 na skałach nad samym morzem to punkt, który warto zobaczyć. Na pierwszy rzut oka można mieć wrażenie, że jest to typowy zamek z bajki Disneya! Wokół budynku znajdują się doskonale zachowane parki z bogatą, śródziemnomorską roślinnością, zabytkowymi rzeźbami oraz oczkami wodnymi. Na terenie obiektu znajdują się również ogród botaniczny, miniaturowy zamek oraz palmiarnia, jedyne takie miejsce w północnych Włoszech. Zamek posiada liczne ozdoby i przepięknie rzeźbione kolumny, na szczycie których pojawiają się m.in. postacie aniołów i innych mitycznych stworzeń. W środku zamku turyści mogą zwiedzić przepięknie zachowane pokoje, a jest ich ok. 20. Jest co zobaczyć, bo poszczególne pokoje zostały zaprojektowane w różnych stylach, znajdziemy m.in. salon w stylu japońskim, ogromną złotą salę tronową oraz pokój muzyczny, w którym znajduje się zabytkowe pianino. Ten zamek to zdecydowanie miejsce, do którego wraca się jeszcze nie raz!

4. Lungomare di Barcola

Promenada Barcola to czterokilometrowy płaski pas wyłożony asfaltem znajdujący się tuż nad wybrzeżem morza, ciągnący się jednocześnie od Ogrodu Skabar aż do pięknego zamku Miramare we włoskim Trieście. Można tam zarówno spacerować, biegać, jak i usiąść w jego pobliżu i podziwiać piękne widoki. Z uwagi na okoliczne parki, które okalają zamek Miramare, odpoczynek w tej okolicy jest naprawdę wyjątkowy i urokliwy – w pobliżu Lungomare di Barcola znajdują się liczne knajpki i restauracje, w których można spróbować lokalnych przysmaków. Jest to idealne miejsce na leniwy wypoczynek i spacer tuż po zakończeniu zwiedzania zamku Miramare.

5. Region Friuli – Dolina Rosandra

Kolejne urokliwe miejsce, jakie warto odwiedzić to Dolina Rosandra, znajdująca się między miastem Triest a granicą ze Słowenią, a dokładnie w regionie Friuli. Dolina ta jest również częścią parku przyrodniczego, w którym zorganizowane są piękne szlaki wiodące w najlepsze punkty widokowe na okolicę. Wzgórza wokół Doliny Rosandra wnoszą się na ok. 412 m, a największymi atrakcjami tego miejsca są niewątpliwie wodospad Supet i zabytkowy kościół Matki Bożej z Siaris. Po zwiedzaniu doliny i podziwianiu widoków warto wybrać się na posiłek po stronie słoweńskiej. Urokliwe miejsce, w którym można aktywnie wypocząć!

6. Muzeum Historii Naturalnej w Trieście

Dla miłośników włoskiej flory i fauny niezwykle ciekawym miejscem będzie Muzeum Historii Naturalnej w Treście, w którym przygotowanych zostało ponad dwa miliony okazów botanicznych, zoologicznych, mineralogicznych, geologicznych i paleontologicznych. Miejsce to powołano jako muzeum zoologiczne w 1846 roku w pałacu Palazzo Biserini i w takim stanie funkcjonuje do dziś. Ulepszono go o współczesne technologie, a wszystko to dla komfortu zwiedzających. Jednym z najbardziej charakterystycznych okazów w zbiorach Muzeum Historii Naturalnej w Trieście jest Dinozaur Antonio, będący największym i najbardziej kompletnym włoskim dinozaurem, ale także jednym z najważniejszych odkryć paleontologicznych w Europie. Zwiedzanie całego obiektu może zająć nawet kilka godzin, niemniej jednak jest to doskonałe miejsce do odwiedzenia razem z dziećmi. Liczne eksponaty ukazujące historię naturalną świata i w szczególności regionu Włoch z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem.

7. Parco Tematico della Grande Guerra di Monfalcone

Park rozrywki Wielkiej Wojny w Monfalcone to wyjątkowe miejsce dla miłośników historii wojennej. Obiekt o powierzchni ponad czterech kilometrów kwadratowych posiada obszary, w których ukazane są miejsca wielu bitew między czerwcem 1915 r. a majem 1917 r. Jest to świetnie zorganizowane miejsce na wolnym powietrzu bazujące na trzech trasach, które prowadzą do innych punktów bitew, doskonale zachowanych fasad obronnych i wielu innych wartościowych eksponatów. Obiekt można zwiedzać samodzielnie lub przyłączyć się do zorganizowanej wycieczki prowadzonej przez przewodników, którzy dzięki ogromnej wiedzy opowiadają różne ciekawostki i wyjaśniają sens zwiedzanych struktur. Miejsce pouczające i zdecydowanie warte odwiedzin!

8. Cividale del Friuli

Cividale del Friuli to przepiękna zabytkowa miejscowość znajdująca się w północnych Włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska, w prowincji Udine. Urokliwa okolica to głównie zasługa Alp, u których stóp znajduje się ta miejscowość, jednocześnie będąc niedaleko granicy ze Słowenią. Cividale del Fruli to miasteczko spokojne, gdzie czas płynie zdecydowanie wolniej niż w największych włoskich metropoliach. Zabytkowa historia, niezwykła architektura oraz liczne zabytki sprawiają, że jest to miejsce chętnie odwiedzane. W mieście warto zobaczyć przede wszystkim zabytkowy Most Diabła, z którego właściwie najbardziej jej znane Cividale del Friuli, jak również Narodowe Muzeum Archeologiczne, w którym oglądać możemy liczne wykopaliska i eksponaty z czasów starożytnych. Po skończonym zwiedzaniu w ramach odpoczynku można wybrać się do zabytkowego centrum, gdzie znajdziemy mnóstwo lokalnych restauracji i barów. W nich możemy posilić się doskonałym włoskim makaronem i popić winem z lokalnych winnic. Sama przyjemność!

9. Sauris

Region Wenecji Julijskiej jest bardzo bogaty w małe i urokliwe miejscowości i każda z nich posiada miejsca warte zobaczenia. Nie inaczej jest w przypadku Sauris, kolejnego miasteczka na północy Włoch, w prowincji Udine. Zamieszkuje ją około 4 tysięcy mieszkańców, niemniej jednak jest to miejsce warte odwiedzenia choćby dla przepięknego Lago di Sauris, jeziora, którego szmaragdowe wody przypominają tropikalne klimaty, czy Park rozrywki Zipline Sauris, w którym główną atrakcją jest zjazd kolejką tyrolską, czyli metodą zjeżdżania na linie zawieszonej między przepaścią na dwóch najwyższych szczytach w okolicy. Doskonale zorganizowany park rozrywki, piękne widoki i okoliczne jezioro to wystarczające argumenty, by odwiedzić to małe miasteczko!

10. Monte Santo di Lussari

Małe górskie miejscowości o dużej wartości historycznej to nic nadzwyczajnego we Włoszech, szczególnie w okolicach Alp. Miejscem wyjątkowym jest Monte Santo di Lussari, niewielka osada na wzgórzu w Alpach Julijskich. Monte Santo di Lussari swoją sławę zawdzięcza głównie klasztorowi wybudowanemu w XVI wieku na szczycie góry, który nazywany jest m.in. Kościołem „Trzech Ludów”, gdyż stanowi miejsce pielgrzymek ludzi wszystkich trzech sąsiednich rodów językowych: germańskiego, romańskiego i słowiańskiego. Prócz przepięknego sanktuarium, o którym mowa, na Lussari znajduje się również ośrodek narciarski, do którego można dojechać kolejką linową. Najpopularniejsze trasy do zjazdów znajdują się w Di Prampero i Alpe Limerza. To właśnie tam warto się udać, chcąc pojeździć na nartach. Miejsce wyjątkowe ze względu na nietypowe położenie, ale i również możliwość uprawiania sportów zimowych!

11. Venzone

Urokliwe, charakterystyczne wąskie uliczki, kameralna atmosfera i widoki, które zapierają dech w piersi – tak można w dużym skrócie opisać miasteczko Venzone, które w 2017 zostało uznane za najpiękniejsze miasteczko we Włoszech, w konkursie telewizji RAI. Jest to miejscowość położona w prowincji Udine w północnej części kraju. Znajduje się tu grób Księcia Bolesława Bytomskiego, ostatniego z linii Piastów bytomskich. Ten polski akcent może stanowić zachętę do odwiedzenia Venzone, tym bardziej że ma ono bogatą, ale i tragiczną historię. Zostało zniszczone przez liczne huragany na przestrzeni lat, jednak wiernie zrekonstruowano budynki. Rekonstrukcji nie uległa jedna katedra, aby przypominała mieszkańcom o tym nieszczęściu. Całe miasteczko utrzymane jest w bardzo tradycyjnym i historycznym stylu. Dzięki charakterystycznej zabudowie możemy przenieść się do innej epoki. Miejsce urokliwe i bardzo przyjazne turystom. W całym miasteczku znajdziemy mnóstwo przyjemnych knajp, w których warto spróbować np. sera montasio, bardzo regionalnego przysmaku.

12. Ravascletto – narty w regionie Friuli

Teraz propozycja dla amatorów sportów zimowych. Ravascletto to mała miejscowość na północy Włoch, która słynie głównie z doskonałych ośrodków narciarskich i malowniczych tras zjazdowych. W całej miejscowości można znaleźć wiele miejsc noclegowych i pensjonatów z dobrym dojazdem do najlepszych tras narciarskich. Działają tu również wypożyczalnie sprzętu, dlatego każdy może spróbować swoich sił w sportach zimowych. Jest to typowo alpejska wioska, dlatego również kuchnia regionalna jest zgoła inna od tej typowo włoskiej. Posiłki, jakie zjemy w Ravascletto są przede wszystkim mocno sycące, treściwe, i oparte na mięsie, fasoli i ziemniakach. Zdecydowanie warto wybrać tę miejscowość, jeżeli kochamy jazdę na nartach i marzy nam się spokojny wypoczynek z dala od cywilizacji!

13. Forni di Sopra

Na sam koniec ciekawych miejsc do odwiedzenia w północnych Włoszech nie może również zabraknąć Forni di Sopra. Ta licząca nieco ponad 1000 mieszkańców wioska jest położona w niezwykle malowniczej okolicy, w dolinie tuż u stóp Alp. Doskonale zorganizowany ośrodek narciarski ze wszystkimi najważniejszymi wygodami, posiada również wiele miejsc noclegowych. Jeżeli do Forni di Sopra chcemy wybrać się typowo turystycznie i spędzić miło czas, również znajdziemy liczne szlaki spacerowe i trekkingowe, którymi można dojść do najładniejszych punktów widokowych. Miejscowość ta zdecydowanie nie jest turystyczna i komercyjna – jeżeli na tym nam zależy, to warto się tam wybrać!

Poprzedni

18 rzeczy do zobaczenia w Ligurii

Trekking wokół Tre Cime (Trzy Szczyty) w Dolomitach – praktyczne informacje

Następny

Dodaj komentarz