Collodi – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Collodi to niewielka, historyczna wioska, która zlokalizowana jest we włoskim regionie Toskania. Znajduje się ona w całości na wzgórzu i jest otoczona malowniczymi lasami. Można odnieść wrażenie, że Collodi to wioska ukryta. Poznajmy ją wspólnie, gdyż warto odwiedzić to miejsce.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zobaczyć w Collodi? – atrakcje, muzea, zabytki

To wioska, w której mieszka niespełna 600 osób. Powstanie Collodi datuje się na XII wiek naszej ery. Co więcej, jej nazwę powiązana jest z Carlo Collodim, który jest autorem serii powieści o Pinokio.

Collodi; Floral sunrise at the Duomo; Barga, Tuscany
Collodi; Kwiatowy wschód słońca przy Duomo; Barga, Toskania, licencja: shutterstock/By Farjanarahman

Okazuje się, że choć urodził się on we Florencji, to jednak większą część swojego życia spędził właśnie tutaj. Co więc warto tu zobaczyć? Oto ważne atrakcje:

  • Villa Garzoni – to arystokratyczna willa, która jest największą budowlą w całej wiosce. Otoczona jest ona malowniczym, angielskim ogrodem i szeregiem fontann. Obecnie mieści się tam sala wystawowa;
  • Pinokio Park – to jedna z największych atrakcji turystycznych w Collodi. Możesz tam poznać jeszcze bliżej bohatera powieści Carlo Collodiego i po prostu świetnie się bawić.
Town of Collodi - Italy
Collodi – Włochy, licencja: shutterstock/By AdrianWojcik

Nie zapomnij także wybrać się na spacer wąskimi, kamiennymi uliczkami miasta. Znajdziesz tam typowe, zabudowania mieszkańców, a także jedyny kościół w mieście. Wyróżnia się on średniowieczną architekturą i bogato zdobionym ołtarzem. Taki spacer pozwoli Ci poczuć magiczny klimat wioski i wczuć się w jej sielską atmosferę.

Sprawy parkowania

Możliwości parkingowe są dość ograniczone. Najlepiej zostawić auto na parkingu, który zlokalizowany jest tuż przed wjazdem do wioski. Co prawda w samym centrum znajduje się niewielki parking, który jest płatny, ale miejsca są ograniczone. Znajdziesz go blisko Parku Pinokia.

Collodi – klimat, pogoda i temperatura w ciągu roku

Wioska jest zlokalizowana na wzgórzach. Nic więc dziwnego, że temperatury tam często są nieco niższe. Warto też wiedzieć, że znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Latem możesz spodziewać się tam około 22-23 stopni Celsjusza, a także braku opadów. Zimą zaś termometry pokazują najniżej 2 stopnie Celsjusza. Zwiększa się jednak ilość opadów.

Pedestrian Alley in Collodi - Italy
Deptak w Collodi – Włochy, licencja: shutterstock/By AdrianWojcik

Gdzie zjeść w Collodi? – lista rekomendowanych restauracji

W miasteczku znajdziesz kilka lokali gastronomicznych, które pozwolą Ci na bliższe spotkanie z regionalną kuchnią. Do najlepszych z nich można zaliczyć:

  • Ristorante Pizzeria WineBar La Cantina di Pinocchio – to restauracja połączona z winiarnią, która specjalizuje się w kuchni regionalnej;
  • Ristorante Osteria del Gambero Rosso – to prestiżowy lokal gastronomiczny z kuchnią włoską i regionalną;
  • Ristorante la Filanda-Collodi – to również jeden z bardziej prestiżowych obiektów gastronomicznych, który specjalizuje się głównie w kuchni toskańskiej.

Czytaj także: Festiwale i święta w Toskanii – co warto zobaczyć?

TOP 3 noclegi w Collodi w przystępnej cenie

Co prawda miasteczko jest małe, jednak znajdziesz tu ciekawe miejsca noclegowe.

  • Nido d’Aquila – to niewielki hotel z basenem zlokalizowany blisko centrum, w którym możesz zatrzymać się już za około 650 złotych za noc;
  • A COLLODI IO AND MAMMA – możesz przenocować tutaj już za około 550 złotych za jedną noc;
  • Fattoria Gambaro di Petrogano – ten nocleg oddalony jest o 1,5 kilometra od centrum, za nocleg zapłacisz około 500 złotych za noc.

Czytaj także: Siena – zwiedzanie, praktyczny przewodnik po mieście

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Toskanii

Poprzedni

Vicopisano – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

San Sperate – przewodnik, co zobaczyć i zwiedzić, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz