Czy Florencja jest bezpieczna? Na co uważać?

Tagi , , , , ,

Florencja nie bez powodu jest uznawana za najpiękniejsze miasto włoskiej Toskanii i zaliczana do grona najpiękniejszych europejskich miast. Miasto jest niewielkie, ale pełne wspaniałej architektury, cennych zabytków i imponujących widoków. Czy Florencja jest bezpieczna i na co należy uważać podczas pobytu w mieście?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bezpieczeństwo we Florencji

Florencja leży w samym sercu włoskiej Toskanii i zachęca do odwiedzin piękną architekturą, wyśmienitą kuchnią oraz niepowtarzalnym klimatem. Mimo licznych atrakcji, jak każde obce miasto, budzi wątpliwości wśród odwiedzających. Czy we Florencji jest bezpiecznie i czy turyści odwiedzający miasto, mogą je w pełni swobodnie zwiedzać? 

Chociaż Florencja zajmuje jedno z miejsc na podium pod względem jakości życia we włoskich miastach, to w rankingu najbardziej niebezpiecznych miast pod względem popełnianych przestępstw Florencja znajduje się w pierwszej dziesiątce. Mimo niechlubnych statystyk Florencja jest zaliczana do grona bezpiecznych miast, szczególnie jeśli chodzi o centrum i jego okolice. Za dnia prawdopodobieństwo zaczepek czy napaści jest bardzo niskie, ale lepiej odpuścić sobie samotne spacery po zmroku, zwłaszcza w miejscach oddalonych od ścisłego centrum oraz w okolicy stacji kolejowej Santa Maria Novella. Florencja jest miastem tolerancyjnym, więc turyści o innym kolorze skóry, wyznaniu czy orientacji mogą czuć się całkowicie bezpiecznie i swobodnie.

Florencja – na co uważać?

Mimo względnego bezpieczeństwa, jak w każdym obcym miejscu, i tutaj warto zachować ostrożność i rozsądek – szczególnie w sezonie wakacyjnym. Tłok, obecność ludzi z różnych stron świata sprzyjają drobnym kradzieżom i oszustwom, a i luźna, wakacyjna atmosfera potrafi osłabić czujność.

Ceny

Pierwsza rzecz, na jaką powinien uważać każdy turysta, są finanse – poza pilnowaniem portfela, warto zwrócić uwagę podczas wymiany waluty, płatności gotówkowych czy zamawiania taksówki. Ceny w turystycznym centrum zawsze są wyższe niż poza nim, dlatego oszczędnym oraz tym, którzy nie lubią przepłacać, poleca się omijanie sklepów i lokali w ścisłym centrum. Najlepszym rozwiązaniem jest pytanie o ceny lub robienie zakupów w miejscach, gdzie są one wyraźnie widoczne.

Kradzieże i oszustwa

Tłumy turystów i zatłoczone ulice to istny raj dla kieszonkowców, dlatego wybierając się do miasta, warto zabezpieczyć cenne przedmioty i dokumenty oraz nie nosić przy sobie dużej ilości pieniędzy ani cennych przedmiotów czy biżuterii. W popularnych miejscach zdarzają się zaaranżowane sytuacje, podczas których np. podczas kłótni, pole do popisu mają wprawieni kieszonkowcy.

Tłumy i kolejki

Największym niebezpieczeństwem, jakie czyha na turystę spędzającego urlop we Florencji, są zatłoczone ulice, atrakcje i lokale. Popularność tego pięknego miasta sprawia, że zarówno na parkingu czy ulicy, jak i w miejscowych restauracjach oraz lokalnych atrakcjach można spotkać tłumy turystów. Afektem jest brak miejsc parkingowych blisko centrum miasta, brak wolnych stolików w restauracjach i długie kolejki do najpopularniejszych miejsc. Noclegi oraz bilety do popularnych atrakcji warto rezerwować z wyprzedzeniem. Pozwoli to uniknąć nie tylko długich kolejek, ale też wysokich cen.

Mandaty i grzywny

W mieście obowiązują strefy ograniczonego ruchu, czyli zona a traffico limitato, oznaczone czerwonym okręgiem z napisem ZTL. Złamanie zakazu wjazdu do takiego miejsca grozi wysokim mandatem, dlatego lepiej zaparkować samochód na obrzeżach lub pozostawić auto na hotelowym parkingu. Decydując się na komunikację miejsca, obowiązkowo należy pamiętać o zakupie i skasowaniu biletu. Jego brak również może skutkować sporym uszczupleniem portfela. Kolejnym ograniczeniem wprowadzonym przez władze miasta jest zakaz spożywania prowiantu bądź jedzenia kupionego na wynos w ścisłym, historycznym centrum. Jeść oczywiście można, ale jedynie w lokalu lub podczas spaceru, ale nie siadając na chodniku, schodach, czy krawężniku.

Zakaz piknikowania dotyczy nie tylko ulic w ścisłym centrum miasta, ale też najpopularniejszych szlaków i atrakcji turystycznych. Grzywna grozi także za wspieranie nielegalnego handlu i kupowanie u ulicznych sprzedawców – warto o tym pamiętać podczas zakupów. Zasada dotyczy także zakupu biletów wstępu np. do popularnych atrakcji czy muzeów. Kolejną kosztowną karą, jaka grozi nieuważnym lub nieświadomym turystom, może być mandat za zakup podróbek. Od kilku lat we Włoszech obowiązuje całkowity zakaz kupowania podróbek markowych produktów.

Trzęsienia ziemi

Ostatnia rzecz, na jaką trzeba uważać we Florencji, jest bardziej nieprzewidywalna niż pogoda. Mowa o trzęsieniach ziemi, które mogą się zdarzyć w tej części kraju, więc warto być przygotowanym na taką okoliczność. Florencja, podobnie jak inne miejscowości leżące na terenie Toskanii, znajduje się w rejonie zagrożonym wstrząsami sejsmicznymi. Te, choć zdarzają się rzadko, to potrafią być odczuwalne. Podczas trzęsienia ziemi nie należy panikować, ale warto zachować ostrożność i schronić się w bezpiecznym miejscu.Na wypadek kryzysowych sytuacji sprawdź także, jakie są szpitale we Florencji?

Autor: Agnieszka Muczyn

Najlepsze hotele w Florencji

Poprzedni

Lotnisko Rzym Ciampino – jak dojechać do centrum?

Zabytkowe pałace Florencji, które zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz