Czy w Wenecji śmierdzi – jaka jest prawda? obalamy mity

Tagi , , ,

Wenecja to miasto specyficzne. Usytuowane na wyspach, co ma swoje plusy i minusy. W sezonie letnim zapach z wody niekiedy będzie bardziej intensywny, na co narzeka wielu turystów. Zatem przekonajmy się, czy w Wenecji śmierdzi.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wenecja śmierdzi – co mówią o mieście turyści?

„Nie polecam, Wenecja śmierdzi” – takie opinie pojawiają się na forach tematycznych i w mediach społecznościowych. Wielu turystów wskazuje na fakt, że w mieście pachnie ściekami i stęchlizną. Ta niepopularna opinia przywarła do miasta jak metka do produktu. Faktem jest, że Wenecja nie będzie pachnieć fiołkami, jednak nie można także powiedzieć, że w mieście unosi się odór, którego nie da się wytrzymać. Nieco wrażliwsi turyści mogą mieć problemy z początkowym zaadaptowaniem się do miejskiej woni, jednak po kilku chwilach dyskomfort nie jest już odczuwalny.

Wenecki kanał gondola panorama punkt orientacyjny
Wenecki kanał gondola panorama punkt orientacyjny, licencja: shutterstock/By

Warto mieć na uwadze to, że Wenecja jest miastem zbudowanym na 117 wyspach. Łączy je sieć rozległych kanałów, po których dziennie kursuje tysiące tramwajów wodnych i vaporetto. Co więcej, warto tu również zwrócić uwagę na nieodpowiedzialne zachowanie samych podróżnych. Często wrzucają oni do miejskich kanałów śmieci lub resztki jedzenia – co jest oczywiście wykroczeniem podlegającym karze grzywny. Niemniej jednak władze miasta przykładają ogromną uwagę do zachowania względnego porządku i czystości. Można więc powiedzieć, że opinie turystów są mocno przesadzone.

Czy Wenecja rzeczywiście brzydko pachnie?

Zapach, który unosi się w Wenecji – faktycznie – jest dość specyficzny. Jednak stwierdzenie, że „Wenecja śmierdzi” nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Kanały weneckie pachną w ten sam sposób co każda rzeka lub każde jezioro. Oczywiście w sezonie letnim zapach ten staje się bardziej intensywny, co wynika z rozwoju glonów wodnych. Niemniej jednak nie da się go porównać do ścieków czy odoru fekaliów. Jeśli zapach jest problematyczny, to lepiej wybrać się tu w sezonie zimowym.

Charakterystyczny zapach w Wenecji – kiedy się on pojawia?

Zapach, który unosi się nad kanałami w Wenecji, pojawia się głównie w czasie odpływów oraz w wyjątkowo upalne dni. Wówczas w powietrzu faktycznie da się wyczuć dość charakterystyczną woń. Nie jest ona jednak na tyle „ostra” i nieprzyjemna, by utrudniała zwiedzanie miasta. W czasie odpływów i upalnych dni do specyficznego zapachu można się bardzo szybko przyzwyczaić.

Gondola nad kanałem w Wenecji, Włochy
Gondola nad kanałem w Wenecji, Włochy, licencja: shutterstock/By

Zapach w Wenecji – do czego można go porównać?

O poranku Wenecja pachnie świeżą kawą i słodkimi wypiekami. Po południu zaś w centrum czuć zapach świeżej pizzy i makaronów. Jednocześnie zapach wody dalej będzie unosił się w powietrzu. Niektórzy z podróżnych porównują go do stęchlizny, co jednak nie jest zasadne. Woń tę można porównać od zapachu, który towarzyszy miastom zlokalizowanym nad wodą – nie jest to smród, ale nie jest to także lawenda.

Wybierz się do Wenecji!

Jeśli chcesz wybrać się do Wenecji, to nie powinieneś przykładać zbytnie uwagi do opinii pojawiających się w sieci. Miasto to jest jednym z najpiękniejszych we Włoszech, a także zaskoczy Cię fenomenalną architekturą. Stwierdzenia typu „w Wenecji brzydko pachnie” nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. Jeśli jednak Twój zmysł węchu jest wyjątkowo wrażliwy, wybierz się do Wenecji po zakończeniu sezonu turystycznego, w nieco chłodniejszym okresie. Wówczas glony i inne bakterie nie rozwijają się wodzie, a jej zapach jest praktycznie niewyczuwalny.

Czytaj także:

Wykroczenia w Wenecji, czyli czego nie wolno robić w Wenecji – ważne porady

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Festiwale i święta w Toskanii – co warto zobaczyć?

Kościół San Zaccaria w Wenecji – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz