Czym jesienią zachwyca stolica Włoch. Poznaj największe atrakcje Rzymu

, , , Tagi , , , , , , , , , ,

Jesień to doskonały czas na zwiedzanie europejskich stolic. Zwłaszcza tych, położonych na południu Starego Kontynentu. Temperatury nadal są bardzo przyjemne, a anturaż ze złocistych liści dodaje niesamowitego uroku. Jednym z miast, które trzeba zobaczyć w jesiennej odsłonie, jest Rzym. Zachwycające zabytki, klimatyczne uliczki, a to wszystko skąpane w promieniach słońca i w różnokolorowych liściach. Jakie atrakcje musisz zobaczyć? Podpowiadamy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jesień w Rzymie. Jaka jest pogoda w stolicy Włoch

Okres jesienny, a zwłaszcza październik i listopad, to doskonały czas na odwiedzenie Rzymu. Miłośnicy zwiedzania nie będą narzekać na upały, a jednocześnie temperatura powietrza wciąż będzie bardzo przyjemna. W październiku możesz spodziewać się, że słupki rtęci wskażą od 25 do nawet 28 st. C. W listopadzie temperatura w Rzymie waha się od 15 do 22 stopni.

Co zobaczyć? Największe atrakcje Rzymu

Rzym to prawdziwe muzeum pod gołym niebem. Na każdym kroku znajduje się tu jakaś atrakcja. Dodatkowo jest ich tutaj tyle, że nie sposób zobaczyć wszystkiego podczas jednej wizyty w Wiecznym Mieście. Właśnie dlatego poniżej znajdziesz krótką ściągawkę z najważniejszymi atrakcjami Rzymu. To absolutne „must see” podczas odwiedzin w stolicy Włoch.

Koloseum

Symbol Rzymu i całej Italii. Amfiteatr Flawiuszów, znany szerzej jako Koloseum to największy amfiteatr świata. Imponująca budowla ma dziś 527 cm obwodu i ok. 48 m wysokości – jest o 4 m niższy niż w oryginalnym kształcie. Warto zajrzeć do środka, by zobaczyć korytarze i pozostałości pomieszczeń, w których gladiatorzy przygotowywali się do walk, oraz kilkukondygnacyjną widownię. W 2007 r. Koloseum zostało uznane za jedne z nowych cudów świata. Tuż przy amfiteatrze stoi także Łuk Konstantyna, ruiny fontanny Meta Sudans, która w starożytności była ogromna. Na pewno natrafisz na nie w drodze do kolejnej atrakcji, która również znajduje się tuż obok.

Forum Romanum

Forum Romanum to najstarszy rzymski plac. Znajduje się on między dwoma rzymskimi wzgórzami: Kapitolem i Palatynem. W czasach starożytnych kwitło tu życie towarzyskie, kulturalne i polityczne. Dziś możesz zobaczyć tu ruiny, przypominające o czasach świetności Rzymu. Główną ulicą starożytnego Rzymu była Via Sacra, którą możesz przejść się jak niegdyś Juliusz Cezar. Po drodze na pewno zauważysz 8-metrowy Łuk Tytusa wykonany z białego marmuru, pozostałości 9 świątyń, m.in. Wenus i Romy, Romulusa czy Antonina i Faustyny. Kolumnada z tufu wulkanicznego, pochodząca z tej ostatniej, jest dziś częścią kościoła San Lorenzo in Miranda. Na Forum Romanum zobaczysz też pozostałości po starożytnym archiwum – Tabularium, Pałac Senatorów, a także Pępek Świata, czyli niewielki ceglany okrąg, według starożytnych Rzymian wyznaczał centrum Rzymu i łączył światy żywych i umarłych.

Plac Hiszpański (Piazza di Spagna)

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc stolicy Italii wyróżniają XVIII-wieczne Schody Hiszpańskie, które prowadzą do kościoła św. Trójcy. Zazwyczaj są mocno oblegane przez turystów, ale i tak warto przejść przez wszystkie 174 stopnie i wejść na samą górę. Warto wiedzieć, że obowiązuje tu całkowity zakaz siadania na schodach. Za złamanie zakazu grożą surowe mandaty – od 250 do 400 euro.

U podnóża tych – drugich w Europie pod względem długości i szerokości – schodów znajduje się fontanna Baracaccia, co dosłownie oznacza łódeczkę. W taki też jest kształcie i upamiętnia łódkę wyrzuconą w tym miejscu przez powódź w 1598 r.

Fontanna di Trevi

Miejsce znane świetnie miłośnikom „Rzymskich wakacji” z Audrey Hepburn i „La Dolce Vita” Federico Felliniego. Wkomponowana w fasadę budynku fontanna z postaciami z mitologii greckiej jest jednym z symboli Rzymu i doskonałym miejscem na zrobienie pamiątkowego zdjęcia z Wiecznego Miasta.

Panteon

Budynek z ok. 14 r. n.e. znajduje się na Piazza della Rotonda i został wybudowany na cześć wszystkich bogów. Jego znakiem rozpoznawczym jest kopuła pozbawiona okien z oculusem o średnicy 9 m na środku, przez który do środka wpada światło dzienne. Panteon był wzorcem do zbudowania większości neoklasycystycznych budowli na świecie. Dziś znajduje się tu kościół Santa Maria ad Martyres, a w środku zobaczysz piękne obrazy, rzeźby oraz mauzoleum zasłużonych m.in. z grobem Rafaela.

Watykan

Będąc w Rzymie, nie można też pominąć – znajdującego się dosłownie kilka kroków od głównych atrakcji – Watykanu. W granicach Stolicy Apostolskiej odwiedź Plac św. Piotra z Bazyliką św. Piotra – najpojemniejszą świątynię świata, Groty Watykanu, Kaplicę Sykstyńską ze słynnymi freskami Michała Anioła i Muzea Watykańskie ze zbiorem arcydzieł sztuki.

Jeśli chcesz poznać więcej atrakcji, które trzeba zobaczyć w stolicy Włoch, koniecznie wejdź na bloga ITAKI i sprawdź ich wskazówki. O mniej oczywistych atrakcjach Rzymu, idealnych na kolejną wizytę w Wiecznym Mieście, przeczytasz TUTAJ.

Poprzedni

Podróż po archipelagu La Maddalena na Sardynii

San Quirico d’Orcia – praktyczny przewodnik po mieście

Następny

Dodaj komentarz