Darmowe muzea w Rzymie, które warto zobaczyć

Tagi , , , , ,

Rzym to jedno z najbardziej turystycznych miast we Włoszech. Jest to także największa metropolia kraju, która na co dzień zamieszkuje ponad 3 miliony mieszkańców. Co jest jednak najważniejsze, to właśnie w Rzymie możesz liczyć na spotkanie z niesamowitą kulturą, sztuką i architekturą. Jako turysta, prawdopodobnie będziesz chciał również odwiedzić liczne muzea, aczkolwiek ceny wejściówek do niektórych obiektów nie będą należały do najniższych. Nie się nie martw. Są również darmowe muzea w Rzymie. Sprawdź zatem, gdzie warto się udać.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bezpłatne muzea w Rzymie – co warto wiedzieć?

Wśród podróżnych panuje przekonanie, że Rzym jest miastem drogim – szczególnie jeśli chcesz poznać wszystkie atrakcje i zwiedzić najciekawsze muzea. Prawda jednak jest nieco inna – wiele z takich atrakcji w Wiecznym Mieście jest całkowicie darmowa. Miasto to w ostatnim czasie w wyjątkowy sposób otworzyło się na turystykę, a to z kolei doprowadziło do pewnych zmian, które objęły także bilety wstępu do muzeów. Oznacza to, że w każdą, pierwszą niedzielę miesiąca, możesz wejść za darmo do wszystkich muzeów państwowych. Co więcej, każdego roku – a dokładniej 21 kwietnia – Rzym obchodzi swoje urodziny. Z tej okazji również organizowanych jest wiele atrakcji, a Ty, możesz cieszyć się bezpłatnym wstępem do państwowych muzeów. Warto pamiętać, że w maju jest organizowana Noc Muzeów. Wtedy to również możesz cieszyć się całkowicie bezpłatnym wstępem, a zwiedzanie muzeów po zmroku może być jednym z ciekawszych doświadczeń.

Bezpłatne muzea w Rzymie – które z nich warto odwiedzić?

W Rzymie istnieje także grupa muzeów, do których wstęp jest za każdym razem bezpłatny. Wówczas nie zależnie od dnia czy godziny, możesz do nich po prostu wejść i odkrywać zgromadzone eksponaty. Grupa całkowicie darmowych muzeów w Rzymie jest całkiem pokaźna. Oto te, które szczególnie warto odwiedzić.

1. Museo Boncompagni Ludovisi per le Arti Decorative

Museo Boncompagni Ludovisi per le Arti Decorative to nic innego jak Muzeum Sztuk Dekoracyjnych Boncompagni Ludovisi, do którego wstęp jest zawsze darmowy. Zlokalizowane jest ono w zabytkowym budynku przy Via Veneto. Muzeum to po raz pierwszy zostało otwarte w 1995 roku. Głównym założeniem była promocja i aktywne wsparcie włoskiej sztuki dekoracyjnej oraz kostiumowej. W ciągu kolejnych lat muzeum to zgromadziło wiele, ciekawych eksponatów, które mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. We wnętrzu obiektu znajdziesz jednak nie tylko kostiumy, czy akcesoria odzieżowe. Obecnie znajdują się tam również posągi, rzeźby oraz wyroby ceramiczne. To świetne miejsce zarówno ku temu, byś zapoznał się ze sztuką nowoczesną, jak i jej przejawami w innych okresach historycznych.

2. Museo Napoleonico

Museo Napoleonico, czyli Muzeum Napoleońskie to kolejne muzeum w Rzymie, do którego możesz wejść całkowicie za darmo. W muzeum znajdują się eksponaty ze zbiorów hrabiego Giuseppe Primoliego, prawnuka Józefa Bonapartego. Możesz w nim podziwiać liczne rzeźby, obrazy, a także ryciny, które faktycznie pochodzą z napoleońskiego okresu. Ekspozycje w muzeum są podzielone na trzy części z uwzględnieniem ich tematyki. Odnoszą się one zarówno do okresu świetlności Napoleona, ale także i jego gwałtowanego upadku.

3. Studio di Luigi Pirandello

Muzeum, a raczej dom Luigi Pirandello to kolejna z atrakcji w Rzymie, do której możesz wejść całkowicie za darmo. Przyjmuje się, że to właśnie w tym miejscu, w latach 1933-1936 mieszkał sam Luigi Pirandello – włoski nowelista, pisarz i dramaturg. Najciekawszym elementem staje się jednak jego biblioteka, która przetrwała w nienaruszonym stanie. Znajdziesz w niej kolekcję ponad 2 tysięcy książek, powieści i czasopism, które pochodzą z edycji limitowanej. Możesz także podziwać ręczne notatki Pirandell’ego, manuskrypty oraz listy z autografami. Zwróć także uwagę na wystrój całego apartamentu – średniowieczne meble z bogatymi zdobieniami, a także ciężkie zasłony w oknach. Właśnie w takich warunkach niegdyś żył i tworzył włoski nowelista.

4. Museo della Repubblica Romana e della Memoria Garibaldina

Muzeum Republiki Rzymskiej i Pamięci Garibaldina również jest jednym z tych, do którego możesz wejść całkowicie za darmo. Jest to muzeum dość kontrowersyjne. Możesz w nim podziwiać nie tylko obrazy czy rzeźby, ale także nagrobki, relikwie Garibaldiego oraz plastikowe modele ciał. Muzeum to jest jednak uważane za jedno z najciekawszych w Rzymie, a darmowy wstęp również powinien zachęcić Cię do jego odwiedzenia. Muzeum to składa się z kilku poziomów, a na niektórych z nich wydzielone są specjalne sale. Podzielone są one pod względem tematycznym, uwzględniając zgromadzone tam eksponaty.

5. Museo Bilotti

Museo Bilotti to Muzeum Carlo Bilottiego – kolekcjonera i przedsiębiorcy. Możesz wejść do niego całkowicie za darmo, podobnie jak do otaczających go ogrodów. Znajdziesz w nim obrazy, rzeźby, a także inne dzieła sztuki, które zostały przekazane przez Bilottiego. Jednym z najciekawszych dzieł wydaje się być obraz pt.”Matka i córka: Tina i Lisa Bilotti”, który został namalowany przez samego Andy Warhol’a. Zwróć uwagę także na niesamowite, angielskie ogrody i znajdujące się w nich fontanny.

6. Museo Canonica

Museo Canonica to kolejne, do którego w Rzymie możesz wejść za darmo. Mieści się ono w domu Pietro Canonica, słynnego, włoskiego artysty i rzeźbiarza. W muzeum tym zgromadzone eksponaty są realnymi i oryginalnymi pracami twórcy. Co więcej, dla turystów udostępnione są także wnętrza domu, których aranżacja nie została zmieniona. Zwróć uwagę w szczególności na rzeźby kobiecych ciał, którym został poświęcony jeden pokój w domu Pietro Canonica. To muzeum – jeśli kochasz sztukę i jej przejawy – może zrobić na Tobie ogromne wrażenie.

Sprawdź również inne muzea w Rzymie:

Muzeum Narodowe w Rzymie – najważniejsze informacje

Narodowa Galeria Sztuki Nowoczesnej w Rzymie – zaplanuj wizytę

Muzeum Figur Woskowych w Rzymie – zwiedzanie, bilety

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Piazza del Plebiscito – jeden z największych placów Europy

Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo -zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz