Północne Włochy to część kraju, która najchętniej odwiedzana jest przez turystów. Silnie rozwinięta turystyka i rekreacja sprawiają, że ciężko się tam nudzić. Jednym z niedocenianych perełek w tym regionie jest Dolina Aosty, która kryje w sobie mnóstwo atrakcji i pięknych miejsc wartych odwiedzenia. Oto 18 największych atrakcji i zarazem powodów do odwiedzenia Doliny Aosty!
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
1. Park Narodowy Gran Paradiso – prawdziwy raj dla oczu i zmysłów!
Pierwszą, niewątpliwie najbardziej urokliwą atrakcją Doliny Aosty jest Park Narodowy Gran Paradiso – w wolnym tłumaczeniu oznacza to „wielki raj” i nie jest to bynajmniej nazwa przypadkowa! To najstarszy park narodowy we Włoszech, leżący na terenie dwóch regionów: Valle d’Aosta i Piemonte. Jego ogromna powierzchnia sprawia, że doskonale nadaje się do spacerów i górskich wędrówek. Możemy tu wędrować po wyznaczonych szlakach górskich i wysokogórskich. Jest to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych parków w Europie, który pozostaje miejscem życia dzikich zwierząt – na szlakach można spotkać koziorożce. Jeżeli uwielbiamy zaciszne miejsca z dala od cywilizacji, a wędrówki górskie to nasza pasja, to z pewnością zakochamy się na zabój w Parku Narodowym Gran Paradiso. Na zobaczenie najpiękniejszych zakątków potrzeba co najmniej kilku dni, ale warto!
2. Dolina Aosty – Courmayeur – miasteczko u podnóża masywu Mont Blanc
Włochy kojarzyć się mogą głównie ze śródziemnomorskim, gorącym klimatem, a rzadziej z masywem górskim, jaki przecież się tutaj znajduje. U podnóża Mont Blanc znajduje się mała, urokliwa miejscowość kurortowa nazwana Courmayeur, licząca zaledwie 3 tysiące mieszkańców. Mimo swoich rozmiarów jest zdecydowanie najbardziej malowniczą miejscowością w okolicy, a to oczywiście za sprawą pięknych widoków roztaczających się na górskie masywy.
Miasteczko pełni funkcję głównie kurortową – to tu zatrzymują się zapaleni narciarze i snowboardziści. Znajdują się tu również stacje kolejkowe, które prowadzą w wyższe części gór. Przeważa tutaj zdecydowanie typowa górska zabudowa, przypominająca alpejskie miasteczko z pocztówki. Znajdują się tutaj również liczne hotele, pensjonaty oraz kwatery turystyczne, jako że zainteresowanych tym miasteczkiem przybywa tu bardzo dużo. Warto zatrzymać się w Courmayeur, nawet jeżeli nie jeździmy na nartach – tamtejszy klimat, gościnność i zniewalające widoki z pewnością będą świetną rozrywką!
3. Dolina Aosty – Sanktuarium Notre Dame de Guérison
Dla miłośników włoskiej architektury sakralnej również znajdzie się coś ciekawego – mowa oczywiście o Sanktuarium Notre Dame de Guérison, chrześcijańskiej świątyni znajdującej się w Courmayeur, u podnóża Mont Chétif, wzdłuż drogi Val Veny prowadzącej do przełęczy Seigne. Niesamowite widoki, jakie rozpościerają się z okolic sanktuarium oraz stosunkowo prosty dojazd mimo górskich warunków sprawiają, że jest ono tłumnie odwiedzane przez lokalnych mieszkańców oraz turystów. Kościół powstał na początku XVI wieku. Był on kilkukrotnie przebudowywany oraz odnawiany. Znajduje się tu figurka Matki Boskiej, a wnętrze kościoła zdobione jest pięknymi freskami pióra malarza Giuseppe Stornone z Ivrei. Wewnątrz podziwiać można również liczne podarunki i dary, jakie składali Matce Boskiej alpiniści w podzięce za bezpieczną podróż w góry. Jest to z pewnością miejsce niezwykłe, które ma duże znaczenie dla lokalnych mieszkańców i tych, którzy często bywają w górach, mierząc się z niebezpieczeństwem. Warto odwiedzić sanktuarium szczególnie we wrześniu, gdy pogoda sprzyja najbardziej na piesze wędrówki.
4. Aosta – miasto na wzór Rzymu?
Nie sposób nie wspomnieć również o mieście Aosta, będącym stolicą Doliny Aosty. To niezwykłe miasteczko doskonale zakonserwowane przez czas, dzięki czemu zachowały się tutaj liczne zabytki, takie jak bramy wjazdowe, starożytne mury miasta, drogi rzymskie, mosty czy cmentarz. Dla miłośników historii z pewnością będzie to wielka gratka! Nie bez powodu Aosta nazywana jest alpejskim Rzymem – historia tego miasta sięga bardzo odległych czasów. Według przekładów historycznych w 25 roku p. n.e. Rzymianom po wielu nieudanych próbach podboju w końcu udało się opanować region Aosty i rozpoczęli przebudowę. To właśnie oni wybudowali dzisiejszą Aostę – stolicę regionu Valle d’Aosta, którą nazwali Augusta Pretoria Salassorum. To właśnie stąd tak wiele zabytkowych budowli w rejonie Aosty, dodatkowo świetnie zakonserwowanych przez czas.
Również świetna kuchnia, wyborne wino i sery są nieodzownym elementem kultury regionu Aosty, z pewnością zatem będziemy się tam świetnie bawili. Zabytki oraz specyficzny klimat sprawi, że północne Włochy podbiją nasze serca, a Dolina Aosty na długo pozostanie w pamięci!
5. Cryptoporticus w mieście Aosta – podziemie miasta
Miasto Aosta ma wiele różnych zabytków i doskonale zachowanych budynków, okazuje się jednak, że pod ziemią również znajduje się coś wartego uwagi – mowa oczywiście o Cryptoporticus, czyli podziemnej galerii z okresu rzymskiego, która mimo upływu lat zachowała się w doskonałym stanie. Przeznaczenie tych krypt do końca nie jest znane. W czasach rzymskich najczęściej były one wykorzystywane do gromadzenia zapasów, jednak w tym przypadku prawdopodobnie cel był inny, a mianowicie wyrównanie terenu ziemi na powierzchni. Cryptoporticus dzieli się na trzy korytarze, podzielone wewnątrz na dwie nawy o sklepieniu kolebkowym, podtrzymywane poprzez filary z trawertynu. Spacer po tych korytarzach robi niesamowite wrażenie, dodatkowo całość zachowała się doskonale mimo upływu czasu. Nie sposób ominąć Cryptoporticus podczas zwiedzania Aosty i zdecydowanie warto tam zajrzeć!
6. Dolina Aosty – Zamek w Fénis – nietypowy zamek nizinny
Chcąc zgłębić historię regionu, nie sposób ominąć Zamku w Fénis – budowli powstałej pomiędzy 1320 a 1420 rokiem przez ród Challant. W zamierzchłych czasach pełnił prawdopodobnie funkcję administracyjną, jako że charakter obronny zamku wyklucza jego położenie na nizinie. Zachowany w doskonałym stanie, pełni dzisiaj rolę lokalnego muzeum, w którym można poznać historię rodziny posiadającej przez wiele lat ten zamek, a także późniejsze wydarzenia, które prowadzą aż do dzisiejszych czasów. Ściany zdobione są przepięknymi freskami i malowidłami Zwiastowania NMP i Świętego Krzysztofa, które pochodzą prawdopodobnie z 1425 – 1430 roku. Przepiękne miejsce idealne na popołudniowy wypad!
7. Fort of Bard – obronna strona miasta!
W temacie budowli zamkowych kolejnym obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest Fort of Bard – kompleks obronny wybudowany w XIX wieku. Znajduje się on na skalistym wzgórzu nad Bard, miastem i jednocześnie gminą w Dolinie Aosty. Współcześnie został generalnie wyremontowany i odnowiony, dzięki czemu robi kolosalne wrażenie. Prócz funkcji zabytkowego muzeum, latem na ogromnym dziedzińcu organizowane są tam różne wydarzenia kulturowe, koncerty oraz festyny. Wewnątrz budowli znajduje się muzeum z dziedziny sztuki i malarstwa, a także odnośnie historii powstania i przeznaczenia tego fortu. Funkcjonuje on pod nazwą Muzeum Alpejskiego. Z jego okien i tarasów rozpościera się przepiękny widok na całą dolinę.
8.Val Ferret w Courmayeur – najpiękniejsza trasa górska?
Dolina Aosty obfituje w piękne widoki i trasy spacerowe, którym nie sposób się oprzeć – jedną z nich jest Val Ferret, znajdująca się około 2 km na północ od Courmayeur. Ciągnie się ona na północny wschód i dochodzi do przełęczy Col du Grand Ferret na granicy Włoch i Szwajcarii. Doliną płynie potok Dora di Ferret, który wypływa z lodowca Ghiaccialo di Pré de Bar, leżącego na zboczach szczytu Mont Dolent w Masywie Mont Blanc. Trudy górskiego spaceru na pewno wynagrodzą niesamowite widoki. Val Ferret uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Dolinie Aosty i jest częstym celem wycieczek turystycznych. Dominuje tam krajobraz zdecydowanie górzysty, same szlaki natomiast prowadzą często przez duże skały, które trzeba pokonać. Satysfakcja murowana.
9. Dolina Aosty – Wycieczka po Mont Blanc – spełnienie górskich marzeń!
By wspiąć się na Mont Blanc, wcale nie trzeba być zapalonym alpinistą! Potrzebna będzie jednak determinacja, dobre zdrowie i zapał, by zdobyć ten legendarny szczyt. Organizowane są tam wycieczki pod przewodnictwem doświadczonych górskich przewodników, którzy doprowadzają turystów na szczyt góry w sposób bezpieczny i komfortowy. Po podstawowym przeszkoleniu zainteresowanych odnośnie zasad bezpieczeństwa, można wyruszyć na wyprawę. I choć może to wydawać się niemożliwe, Mont Blanc jest możliwy do zdobycia przy wsparciu doświadczonych przewodników – warto się odważyć!
10. Obrotowe kabiny – podziwianie lodowca Mont Blanc
Dla osób, które nie mają wystarczającej kondycji i zaangażowania do samodzielnej wspinaczki na Mont Blanc, istnieje pewna alternatywa. Można spróbować kolejki na Mont Blanc z Courmayeur, a nazywa się ona Skyway Monte Bianco. Kolejka składa się z dwóch części – po włoskiej stronie są to tylko dwa odcinki: Courmayeur – Pavillon i Pavillon – Punta Helbronner. Istnieje możliwość zakupić oddzielnie bilet lub kupić na całość i dojechać z Courmayeur do Punta Helbronner. Bilety można zakupić zarówno w jedną, jak i w dwie strony. Można to zrobić stacjonarnie w punkcie sprzedażowym przed wjazdem, lub online na dedykowanej stronie. Kolejka ma specjalne obrotowe wagoniki, dzięki czemu można podziwiać przepiękne widoki podczas podróży.
11. Chamois – mała wioska, wielkie atrakcje!
W Dolinie Aosty znajduje się mnóstwo małych, urokliwych miejscowości i każda z nich kryje coś, co warto zobaczyć. W Chamois zdecydowanie największą atrakcją są piękne szlaki górskie i zbiorniki wodne, takie jak np. Lago di Lod. Szlak, który koniecznie trzeba przejść, będąc w Chamois to Col de Nana, który prowadzi wśród przepięknych, górskich szczytów. Po zejściu drogą powrotną do Chamois warto odwiedzić lokalny kościół Chiesa Parrocchiale di San Pantaleone. W środku ma on przepiękne freski i malowidła, datowane na około XVII wiek. Architektura sakralna, przepiękne widoki i alpejskie budynki na pewno zapadną w pamięć!
12. Jezioro Arpy – widok jak z pocztówki
Jeżeli Dolinę Aosty miałby reklamować jakiś widok, to zdecydowanie byłoby to jezioro Arpy – znajdujące się w miejscowości Morgex na przełęczy San Carlo. Urzeka niesamowitym widokiem i dziewiczą naturą, nietkniętą przez cywilizację. Piesza droga do jeziora wynosi około 11 kilometrów, jednak widoki w trakcie wycieczki rekompensują trud. Można część drogi pokonać autem – po dotarciu nad przełęcz San Carlo samochód zostawia się na parkingu obok restauracji La Genzianella. Warto się tam posilić po powrocie z około dwugodzinnej trasy trekkingowej. Wysiłek jednak się opłaci – jezioro Arpy jest jednym z najpiękniejszych zbiorników w całej Dolinie Aosty.
13. Dolina Aosty – Lago Blu – górska laguna
Trudno uwierzyć, że w typowo górskim klimacie i krajobrazie mogłoby ukształtować się tak piękne jezioro jak Lago Blu, ale jednak! To przepiękne jezioro znajduje się u górskich stóp, tworząc niesamowite widowisko przypominające tropikalną zatokę. Nazwa jeziora pochodzi oczywiście od koloru jego wód, bowiem jest ona koloru przezroczysto niebieskiego. Promienie słońca dodatkowo utrwalają ten efekt. Można tam zatrzymać się na plaży, czy specjalnym placu, na którym znajdują się ławeczki dla turystów. By tam dotrzeć, należy iść w kierunku Blanchard i Armaz. Po przejechaniu przez most nad potokiem Veraz należy się skierować w stronę ścieżki nr 7 w kierunku Fièry. Stamtąd kierować się trzeba na prawo od osady w kierunku Lower Plan di Veraz. Następnie schodzimy z drogi zaopatrzeniowej i kierujemy się w lewo górską ścieżką nr 7, która zaprowadzi nas aż na sam brzeg jeziora. Kolejna przechadzka po górach, która prowadzi w piękne miejsca.
14. Most Introd – słynny most samobójców?
Jeżeli niestraszne nam duże wysokości, to na pewno będziemy pod wrażeniem przepięknego i świetnie zachowanego mostu Introd, znajdującego się w miejscowości o tej samej nazwie. Most wybudowany został nad przepaścią głęboką na 80 metrów w czasie I wojny światowej. W tamtych czasach uznawany był za prawdziwą perełkę architektoniczną. Most o długości 34 m znajduje się w takim położeniu, że widoki zarówno dookoła, jak i patrząc w dół, robią piorunujące wrażenie. Nieoficjalny przydomek dla mostu nadany przez lokalnych mieszkańców, czyli „most samobójców” spowodowany jest licznymi skokami samobójczymi na przestrzeni lat. Jest to zdecydowanie jedna z ciekawszych budowli w tamtej okolicy.
15. Termy Pré-Saint-Didier – dla miłośników SPA
Po trudach wspinaczkowych i odwiedzeniu Mont Blanc warto wybrać się na Termy Pré Saint Didier, znajdujące się u podnóża góry. Tamtejsze wody termalne o temperaturze 38° C są nie tylko słynne ze swoich dobroczynnych właściwości, ale przede wszystkim niesamowitych widoków, jakie można podziwiać, korzystając ze źródeł. Na zewnątrz kompleksu znajduje się kilka basenów, saun oraz łaźnia turecka, wewnątrz budynków natomiast taras widokowy, bufet czy specjalna strefa dla muzykoterapii. Po długich, pieszych wycieczkach warto pozwolić sobie na chwilę relaksu w uzdrawiających wodach termalnych Pré Saint Didier – regeneracja mięśni i sił gwarantowana.
16. Park Naturalny Mont Avic -przepiękne miejsce na spacer
Większość atrakcji Doliny Aosty stanowią tereny zielone – nie ma się temu co dziwić, jako że jest to teren typowo górski i dziki, dlatego należy wyposażyć się o wygodne buty! Park Naturalny Mont Avic to rezerwat przyrody, który mocno przypomina ukształtowaniem nasze polskie Tatry. Jest tam mnóstwo pięknych szlaków prowadzących w najbardziej urokliwe miejsca. Można również spotkać dużo dzikich zwierząt, beztrosko pasących się na łąkach i polanach. Idealne miejsce na wędrówkę.
17.Riserva Naturale Montagnayes – kolejny górski rezerwat
Nie sposób nie wspomnieć również o Riserva Naturale Montagnayes, czyli rezerwacie przyrodniczym znajdującym się w obrębie Doliny Aosty. Miejsce to, choć na pozór podobne do wyżej opisanych parków i rezerwatów, cechuje się występowaniem ciekawej roślinności, flory i fauny. Można tam zobaczyć wiele chronionych gatunków roślin jak i zwierząt, jednocześnie koniecznie trzeba poruszać się jedynie wyznaczonymi szlakami. Urokliwy rezerwat, jak i cała Dolina Aosty.
18. Dolina Aosty – Etroubles – alpejska perełka
Etroubles to mała wioska, która liczy zaledwie 500 mieszkańców. Niech nas to jednak nie zwiedzie – znajduje się tu kilka miejsc, które obowiązkowo trzeba odwiedzić. Widoki z tarasu restauracji są warte przyjechania do tej miejscowości. Chociaż w Etroubles nie znajdziemy żadnych zabytkowych budynków, ani muzeów, to typowo alpejska architektura, przemili ludzie i piękne widoki pozwolą nam się zrelaksować i odpocząć po intensywnym zwiedzaniu. Czasem niepozorne wioski dają najlepszą rozrywkę!