Dzwonnica św. Marka w Wenecji (Campanile di San Marco) – historia, ciekawostki, zwiedzanie

Tagi , , , , , , ,

Wenecja – jedno z bardziej turystycznych i charakterystycznych miast we Włoszech. To również jedno z tych miast, w którym nie brakuje atrakcji i zabytków. W dużej mierze to właśnie z tego powodu przyciąga ono turystów jak prawdziwy magnes. Jeśli Ty również zamierzasz tam spędzić swój wypoczynek, wówczas koniecznie musisz zwiedzić Dzwonnicę św. Marka. Poznajmy ją nieco bliżej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dzwonnica św. Marka w Wenecji – zarys historyczny, ciekawostki

Dzwonnica św. Marka w Wenecji jest jedną z najbardziej charakterystycznych i najwyższych budowli w mieście. Ma ona wysokość 98,6 metrów. To budowla wolnostojąca, która stanowi wspaniałe uzupełnienie słynnej Bazyliki św. Marka. Dzwonnica ta na przestrzeni lat stała się prawdziwym symbolem Wenecji i zabytkiem, który przyciąga największą liczbę turystów.

Zgodnie ze źródłami, dzwonnica ta została wybudowana na przełomie IX i XII wieku. Na skutek wielokrotnych pożarów oraz innych kataklizmów, pierwotna wersja była wielokrotnie zmieniana i przebudowywana. Została ona nawet całkowicie zniszczona, miało to miejsce w roku 1745, kiedy trafił ją piorun. Od tego momentu budowla stopniowo popadała w ruinę, a prace mające na celu jej renowację nie były podejmowane. Finalnie w 1902 roku Dzwonnica św. Marka uległa zniszczeniu i całkowicie się zawaliła. Już rok później podjęto próbę jej wiernej odbudowy i dołożono starań do tego, by zachować elementy uratowane z oryginalnej konstrukcji. Niemniej jednak obecna dzwonnica, którą możesz podziwiać w Wenecji, została wzniesiona z wykorzystaniem szeregu nowoczesnych rozwiązań.

Gdzie znajduje się Dzwonnica św. Marka w Wenecji – jak dojechać?

Dzwonnica św. Marka w Wenecji jest jednym z tych zabytków, jakiego nie można pominąć podczas zwiedzania miasta. Dzwonnica ta jest najwyższą budowlą w Wenecji, więc dostrzeżesz ją z praktycznie każdego punktu w mieście. Co więcej, dzwonnica ta znajduje się dosłownie naprzeciwko Bazyliki św. Marka. Możesz się więc do niej dostać bez większego problemu spacerem. Jeśli jednak ta możliwość nie do końca Cię przekonuje, wówczas skorzystaj z wodnych autobusów. Zbiorą Cię one w podróż weneckimi kanałami i będziesz mieć szansę na podziwianie niesamowitych widoków. Najbliższym przystankiem jest Fermata S. Marco, gdzie zatrzymuje się praktycznie każdy autobus wodny. Do dzwonnicy będziesz miał około 200 – 300 metrów, czyli około 10 – cio minutowy spacer.

Picturesque View from the sea to Venice with Campanile di San Marco, Doges Palace and Ponte dei Sospiri, Italia
Malowniczy widok z morza do Wenecji z Campanile di San Marco, Pałacem Dożów i Ponte dei Sospiri, Italia, licencja: shutterstock/By kavalenkava

Dzwonnica św. Marka – najpiękniejszy punkt widokowy w Wenecji

Dzwonnica św. Marka to najwyższa budowla w mieście wzniesiona w stylu renesansowym na planie kwadratu. Jak już zostało to wspomniane, budowla ma 98,6 metrów, a co za tym idzie, jest najpiękniejszym punktem widokowym w mieście. Na szczycie dzwonnicy, tuż nad loggią został zamieszczony specjalny taras widokowy, na który możesz wejść zarówno po schodach, jak i wjechać windą. Z tego najwyższego punktu w całym mieście rozpościera się fenomenalna panorama nie tylko na otwarte morze, ale także na całą Wenecję. Jest to także idealne miejsce do wykonywania zdjęć. Nic więc dziwnego, że tego miejsca na mapie miasta nie możesz pominąć!

Dzwonnica św. Marka – bilety, gdzie kupić

Jeśli zależy Ci na tym, by wejść na szczyt dzwonnicy św. Marka i ją dokładnie zwiedzić, wówczas musisz liczyć się z koniecznością zakupu odpowiedniego biletu wstępu. Zwykle kosztuje on około 70 – 80 złotych, a jeśli zdecydujesz się zakupić go ze strony internetowej: tiqets.com, to będziesz mógł dodatkowo cieszyć się wejściem bez kolejki. Oczywiście na miejscu działają także kasy biletowe, jednak musisz mieć na uwadze, że czas oczekiwania na zakup biletu może się w tym przypadku znacznie wydłużyć. Na wspomnianej już stronie internetowej możesz znaleźć także bilety łączone. Wówczas upoważnią Cię one nie tylko do zwiedzenia słynnej dzwonnicy, ale także i Bazylki św. Marka czy Pałacu Dożów. Możesz więc zdecydować się na pakiety.

Piazza San Marco with Campanile. Venice, Italy. Campanile di Venezia located at Piazza San Marco, Italy
Pplac św. Marka z dzwonnicą. Wenecja, Włochy. licencja: shutterstock/By DaLiu

Zwiedzanie Dzwonnicy św. Marka – godziny wstępu

Zwiedzanie Dzwonnicy św. Marka nie powinno zająć Ci wiele czasu. Zwykle bilet upoważnia Cię do wejścia na jej szczyt i przebywanie tam przez około 30 minut. Jednocześnie musisz mieć świadomość tego, że Dzwonnica św. Marka otwarta jest w określonym czasie. Turyści mogą ją odwiedzić od poniedziałku do niedzieli – również w dni świąteczne od godziny 9:30 do godziny 21:15. Pamiętaj jednak, że ostatnie wejście zaplanowane jest na godzinę 20:45. Dzięki temu, że turyści otrzymują około 30 minut na zwiedzenie najważniejszych zakątków tego zabytków, na szczycie nie tworzą się gigantyczne tłumy. Możesz więc śmiało robić zdjęcia, a także cieszyć się niesamowitymi widokami, jakie rozpościerają się ze szczytu dzwonnicy.

Czytaj także:

Plac świętego Marka (Piazza San Marco) w Wenecji – zwiedzanie

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Plac świętego Marka (Piazza San Marco) w Wenecji – zwiedzanie

Bazylika świętego Marka w Wenecji – zwiedzanie, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz