Fano – atrakcje, jak dojechać, hotele, domki wakacyjne, plaże

Tagi , , , , ,

Fano to jedno z 3 największych miast, leżących w regionie Marche. Miejscowość leży bezpośrednio nad Morzem Adriatyckim. Znajdują się tu szerokie piaszczyste plaże, promenada, port jachtowy oraz nadmorskie rezydencje. W przeciwieństwie do sąsiednich kurortów, Fano tętni życiem przez cały rok, nie tylko w sezonie wakacyjnym. Dodatkowym atutem jest dobrze zachowane historyczne centrum miejscowości, wokół którego ciągną się zabytkowe mury obronne, które robią wrażenie nie tylko na dorosłych, ale są także atrakcją dla dzieci.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Trochę historii Fano

Fano w czasach rzymskich było ważnym ośrodkiem miejskim. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu szybko się rozwijało w okresie rzymskiego panowania. Przez miejscowość przebiegała także antyczna Via Flamina, która łączyła Rzym z Rimini i Umbrią, a później prowadziła dalej na północ. W 49 roku p.n.e. Juliusz Cezar zdobył Fano. W późniejszych wiekach cesarz August nadał miejscowości status kolonii rzymskiej i nakazał wzniesienie mocnych murów obronnych.

Kilka wieków później Fano znalazło się pod rządami Państwa Kościelnego, przez krótki czas miejscowość była także okupowana przez Napoleona Bonaparte, podobnie zresztą jak całe Państwo Kościelne. W drugiej połowie XIX wieku władze miasta dość aktywnie uczestniczyły w Zjednoczeniu WłochRisorgimento. Z kolei od 1860 roku Fano było już częścią Włoch.

Podczas I wojny światowej miasto zostało zbombardowane przez marynarkę austriacką. Fano dotkliwie ucierpiało także podczas II wojny światowej, ponieważ leżało na tak zwanej Linii Gotów, było więc ono celem alianckich bombardowań. Z kolei armia niemiecka opuszczając miasto, zdążyła zniszczyć mosty, port, linię kolejową oraz wieże, które pełniły funkcję punktów obserwacyjnych. W przeciwieństwie do sąsiednich kurortów wakacyjnych leżących nad Adriatykiem,  turystyka tutaj jest tylko dodatkiem do wpływów miejskich.

Fano atrakcje

Łuk Augusta

Łuk Augusta – Arco d’Augusto jest jednym z głównych symboli miasta i znajduje się przy Via Arco D’Augusto. W czasach panowania rzymskiego była to główna brama wjazdowa do miasta. Życie tętni tutaj przez cały dzień. Spacerują tędy turyści, jednak zdecydowanie więcej jest tutaj mieszkańców. Właśnie to wyróżnia Fano na tle innych wakacyjnych kurortów, że życie tutaj toczy się 365 dni, natomiast bary i restauracje nie są zamykane z końcem sezonu urlopowego. Przy Via Arco D’Augusto znajdziemy także butiki znanych marek, sklepy z lokalnymi produktami, bary, restauracje oraz osterie.

Stare Miasto w Fano

Największą atrakcją miasta jest jego historyczne centrum z dużą starówką, która jest bardzo dobrze zachowana. Całe życie skupia się praktycznie wokół kilku ulic, z których najważniejsze to: Via Arco D’Augusto i Corso Giacomo Matteotti. Miłośnicy zabytków i historii mogą się tutaj zachwycać murami obronnymi, kościołami, miejską katedrą oraz kilkoma zabytkowymi pałacami, oraz kamienicami. Co więcej, główne ulice starówki są zamknięte dla ruchu samochodowego.

Duomo di Fano

Miejska katedra – Duomo Di Fano, nazywana jest także Santa Maria Maggiore. Znajduje się ona przy ulicy Via Arco D’Augusto. Santa Maria Maggiore jest zdecydowanie najważniejszym kościołem w całym mieście. Natomiast w latach pięćdziesiątych XX wieku papież nadał Duomo Di Fano rangę bazyliki mniejszej. Santa Maria Maggiore zbudowano w XII wieku w stylu romańskim, w miejscu gdzie dawniej stał inny kościół, który został spalony. Zwiedzanie katedry jest bezpłatne.

Mury obronne

Mury obronne w Fano są dobrze zachowane do dziś i wciąż robią spore wrażenie na turystach. Pierwotne mury wzniesiono w IX wieku, natomiast w XV wieku dodatkowo je rozbudowano.

Marina dei Cesari

Marina dei Cesari jest to port turystyczny w Fano znajdujący się w centrum miejscowości, w którym może zacumować ponad 400 jachtów, łodzi, statków i motorówek, zapewniając im przy tym bezpieczeństwo oraz komfort obsługi. Dodatkowo w porcie można wyczarterować jacht, zjeść świeżą rybę, owoce morza i wypić kawę w tutejszej restauracji.

Piazza XX Settembre

Piazza XX Settembre to rynek miejski, przy którym stoi Palazzo della Ragione z 1299 roku. Obecnie od połowy XIX wieku mieści się tu Teatr Fortuna Fondazione Teatro Della Fortuna.

Fano – idealne miejsce na wypoczynek nad Adriatykiem

Miejscowość Fano ma tę zaletę, że w ciągu dnia można kąpać się w Adriatyku, natomiast wieczorami spacerować wzdłuż wybrzeża lub po historycznym centrum. Plaża miejska podzielona jest na 2 części: północną oraz południową. Na środku miasta, tuż przy ujściu wodnego kanału do morza, znajduje się Marina Dei Cesari.

Plaże w Fano

Plaża południowa w miejscowości Fano jest plażą żwirową, płatną na odcinku od portu w kierunku południowym. Nieco dalej od centrum znajduje się  Spiaggia libera, czyli plaża bezpłatna, jednak zejście do morza w tym miejscu jest tu stosunkowo strome i nieodpowiednie dla rodzin z dziećmi. Wzdłuż tej plaży ciągnie się promenada, natomiast po drugiej stronie ulicy stoją hotele oraz wakacyjne wille.

Z kolei zupełnie inna jest piaszczysta plaża północna, leżąca po drugiej stronie Marina Dei Cesari. Co ciekawe, rzadko się zdarza we Włoszech, żeby w jednym mieście, na wybrzeżu były 2 całkiem różne od siebie plaże. Na plaży tej zejście do morza jest bezpieczne i łagodne dla dzieci. Tam również znajdują się hotele oraz wakacyjne rezydencje.

Jak dojechać do Fano?

Większość turystów z naszego kraju spędzających wakacje nad Morzem Adriatyckim dojeżdża do Fano własnym autem. Dla przykładu z Warszawy do Fano jest około 1600 km w jedną stronę. Najszybsza trasa prowadzi autostradami przez Czechy oraz Austrię. Należy pamiętać, że we Włoszech płaci się w zależności od liczby przejechanych kilometrów. Od wieków miejscowość jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą Włoch. Dawniej biegła tędy Via Flamina, natomiast obecnie przez miasto prowadzi autostrada A14, która łączy ze sobą wszystkie kurorty leżące nad Adriatykiem. Natomiast w kierunku zachodnim od Fano odchodzi droga ekspresowa nr SS73bis. Przez Fano przebiega także droga krajowa nr SS16.

W mieście Ankona, leżącym około 60 km od Fano znajduje się jeden z największych  portów morskich we Włoszech. Port w Ankonie ma między innymi połączenia promowe z chorwackimi miastami. Z kolei najbliższy port lotniczy międzynarodowy znajduje się w Rimini, około 48 km od Fano. Nieco dalej, bo około 100 km od Fano jest także lotnisko w Forli. Porty lotnicze zarówno w Forli, jak i w Rimini nie mają stałych oraz bezpośrednich połączeń z/do Polski.

Gdzie zjeść w Fano?

Spędzając urlop w Fano, warto spróbować typowej kuchni śródziemnomorskiej, która charakteryzuje się aromatycznością dań oraz dużą ilością ryb i owoców morza. W miejscowości warto udać się do lokalnych restauracji, na przykład do Osteria dalla Peppa(Via Vecchia, 8, 61032 Fano), gdzie można spróbować różnego rodzaju ryb oraz owoców morza. Warto odwiedzić także Trattoria La Quinta(Viale Adriatico, 42, 61032 Fano), gdzie serwowane są pizze oraz dania z rybami i owocami morza.

Fano hotele

Miejscowość posiada bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę hotelową. W zależności od budżetu, bez problemu można znaleźć tutaj pokoje oraz apartamenty.

Palazzo Rotati

Palazzo Rotati (Via Nolfi 49, 61032 Fano) położony jest w zabytkowym centrum miasta, około 8 minut spacerem od plaży. Posiada on w swojej ofercie eleganckie i klimatyzowane apartamenty z WiFi, telewizorem oraz kompletnie urządzonym kuchennym aneksem. Apartamenty w Palazzo Rotati odznaczają się gustownym wystrojem, natomiast ich wnętrza zdobią zabytkowe meble. Goście znajdą także w apartamencie świeże owoce i produkty spożywcze. Ceny za apartament w Palazzo Rotati zaczynają się od 730 zł za apartament dla 2 osób.

Arco Augusto

Arco Augusto (1 Via Arco D’Augusto, 61032 Fano) oferuje wygodne zakwaterowanie z łazienką, TV, bezpłatnym WiFi oraz balkonem lub tarasem z widokiem na miasto, lub ogród. W okolicy Arco Augusto  znajduje się plaża Sassonia. Najbliższy port lotniczy to lotnisko w Anconie, znajdujące się 38 km od Arco Augusto. Ceny za pokój w Arco Augusto zaczynają się od 760 zł i sięgają do 1700 zł za apartament z tarasem dla 10 osób.

Castello Montegiove

Castello Montegiove (Strada Comunale di Montegiove 26, 61032 Fano) otoczone jest parkiem i leży tuż przy granicy miasta, w pobliżu zjazdu z autostrady nr A14 oraz 5 minut jazdy od centrum miasta. Wszystkie pokoje oraz apartamenty w Castello Montegiove dysponują darmowym WiFi, klimatyzacją oraz TV. Niektóre z nich urządzone są w stylu rustykalnym oraz zapewniają oddzielne wejście.

Na terenie posesji Goście mogą także pograć w golfa, Castello Montegiove zapewnia także darmowy dostęp do basenu. Natomiast restauracja serwuje dania lokalnej kuchni oraz kuchni międzynarodowej.

Autor: Magdalena Łydka

Wycieczki po fano

Poprzedni

Narty w Livigno – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Dozza – miasto malarzy i wina, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz