Toskania, kraina nierozłącznie kojarząca się z przepięknymi pejzażami, gajami oliwnymi i malowniczymi wzgórzami, a także wybornymi winami, od niemal zawsze była jednym z ulubionych miejsc, jeśli chodzi o X Muzę. Położony w środkowych Włoszech, tuż pod stopami wyniosłych Apeninów i nad morskim brzegiem rejon inspirował wielu reżyserów, urzeczonych piękną grą światła i cienia oraz całą gamą kolorów – a więc czymś, co świetnie wygląda na filmowej kliszy. Nic zatem dziwnego, ze akcja wielu znanych obrazów toczy się właśnie w tych pięknych okolicznościach przyrody. O kilku z nich można przeczytać w poniższym tekście, a kręcono tutaj zarówno włoskie filmy, jak i dzieła zagraniczne. Jakie są warte uwagi filmy z Toskanią w tle?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Od horroru do romansu – Toskania na wielkim ekranie
Faktycznie, rozbieżność gatunkowa jest tutaj powalająca. W zasadzie każdy rodzaj przypowieści filmowej znajduje swojego reprezentanta na wielkim ekranie, jeśli chodzi o obrazy kręcone na tle wyjątkowych, toskańskich plenerów. Można zadać pytanie – co stanowi o takiej atrakcyjności Toskanii z punktu widzenia twórców X Muzy?
Jako, że jest to kraina o wyjątkowo starej proweniencji, to tutaj zamieszkiwali od VII wieku p.n.e. legendarni Etruskowie, Toskania staje się niejako naturalnym planem filmowym dla obrazów historycznych. Pozostałości dawnych cywilizacji, przykładowo ruiny wspaniałych rzymskich budowli czy średniowieczne założenia urbanistyczne, stanowią gotową scenografię i nie trzeba wydawać milionów na budowę fikcyjnych miasteczek i świątyń.
W Toskanii nie brakuje również opuszczonych miast, co jest zresztą charakterystyczne dla całych Włoch. Ludzie uciekali stamtąd czasami w dużym pośpiechu, często pod wpływem nagłych wydarzeń przyrodniczych, takich jak powodzie i trzęsienia ziemi. Nie trzeba dodawać, iż takie otoczenie nadaje się idealnie do kręcenia filmów z nutką adrenaliny. Twórcy horrorów mogą liczyć ponadto na tajemnicze jaskinie, samotne wzgórza oraz gęste lasy.
Z kolei miejscowe winnice i gaje oliwne są wprost stworzone jako tło dla filmowych romansideł. Zachwycające krajobrazy, niezmienione od wieków, stają się zatem milczącymi świadkami wykreowanych przez scenarzystów, chwytających za serce opowieści.
Znane włoskie filmy realizowane w Toskanii
Nasz przegląd rozpoczynamy oczywiście od rodzimego kina. Nie sposób na wstępie nie wspomnieć o mistrzu włoskiego kina Bernardo Bertoluccim i jego obrazie „Ukryte pragnienia” z 2010 roku. Toskania jawi się tutaj jako kraina wszędobylskich artystów, a w warstwie kulturowej dominuje poczucie nieskrępowanej wolności i cielesnej zmysłowości. Głowna bohaterka, młoda dziewczyna imieniem Lucy, przybywa do malowniczego, toskańskiego miasteczka w poszukiwaniu swego ojca i zagubionej, pierwszej miłości. Z ekranu wylewa się ciągle sielska atmosfera toskańskiego lata, a Bertolucci częstuje widzów wieloma szerokimi planami na piękne krajobrazy Toskanii.
Prestiżową nagrodę w Cannes otrzymał film „Nasze najlepsze lata” (2003) w reżyserii włoskiego twórcy Marco Tullio Giordana. To poruszająca opowieść o wzajemnych relacjach dwóch braci, zarysowana w dłuższym przedziale czasowym. Losy prowadzą bohaterów między innymi do Florencji, czyli stolicy Toskanii, gdzie obaj są świadkami wielkiej powodzi, która miała miejsce faktycznie w 1966 roku. Po kataklizmie spotykają w Toskanii miłości swojego życia…
Kolejnym obrazem kręconym w Toskanii są „Włoskie wakacje”, dramat z 2000 roku, koprodukcja włosko-brytyjska w reżyserii Jamesa D’Arcy. Oto ojciec z synem przyjeżdżają do Włoch, by sprzedać willę. Te przymusowe wakacje mają jednak potrwać nieco dłużej, a malownicza Toskania ma okazję stać się startem czegoś zupełnie nowego. Nie zdradzając zbyt wiele z fabuły, trzeba przyznać, że operatorzy kamer stanęli na wysokości zadania i mamy do czynienia przepięknymi kadrami miejscowych wzgórz i miasteczek.
I oczywiście jeszcze wisienka na torcie – opus magnum włoskiej kinematografii ostatnich lat. Mowa o filmie „Życie jest piękne” (1997) w reżyserii Roberto Benigniego, który zresztą zagrał główną rolę. Chyba każdy fan X Muzy pamięta, jak twórca cieszył się i skakał po zdobyciu Oskara! Ta historyczna opowieść o II wojnie światowej zawiera w sobie wiele plenerów i miejsc z Toskanii. Zdjęcia kręcono głównie w Cortonie (historyczna katedra Duomo) i Arezzo (średniowieczna zabudowa), a także malowniczych tutejszych wzgórz. Sam obóz koncentracyjny ulokowano zaś w opuszczonej fabryce, w pobliżu urokliwych wodospadów Marmore.
Filmy zagraniczne kręcone w Toskanii
O kilku tytułach trzeba wspomnieć jeszcze, jeżeli chodzi o kinematografie zagraniczną. Amerykańska komedia romantyczna „Pod słońcem Toskanii” (2003) zabiera nas na turystyczną wyprawę autokarową po tytułowym regionie Włoch. Główna bohaterka z okien busa dostrzega nagle piękną willę, położoną wśród średniowiecznej zabudowy wspomnianej już Cortony. Przeprowadzka zmienia jej życie na zawsze…
Innym filmem jest w tej kolekcji słynny „Angielski pacjent” z 1996 roku, zdobywca kilku Oskarów. W obrazie zobaczymy toskańskie miejscowości Viareggio i Versilia oraz sielskie, wiejskie obszary. Może zastanawiasz się, gdzie kręcono kultową scenę pośmiertnej wizji Pól Elizejskich w „Gladiatorze”? Odpowiedzią też jest Toskania, a dokładniej dolina Val d’Orcia. Ridley Scott doskonale wiedział, co robi! W Toskanii ostatni przystanek i azyl znajduje również słynny zabójca z filmu „Hannibal”. Raczył się tu lampką wybornego miejscowego wina – to nie może być przypadek…
Autor: Krzysztof Kołodziejczyk