Florencja – najpiękniejsze miasto Toskanii w jeden dzień?

Tagi , , , , ,

Florencja to największe miasto i stolica Toskanii, liczy prawie 400 tysięcy mieszkańców. Miasto położone jest nad rzeką Arno, u stóp Apeninów. Florencja jest miastem o bardzo bogatej historii. Założono ją w starożytności, a jej największy rozkwit przypada na wiek XVI. To czas, gdy we Florencji żyli i tworzyli Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Florencja jest miastem znanych architektów, malarzy, poetów, jest też kolebką i symbolem włoskiego renesansu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czy można zwiedzić stolicę Toskanii w jeden dzień?

Oczywiście, można wiele zobaczyć. Na pewno nie wszystko, bo miasto jest bardzo bogate w zabytki. Centrum najlepiej zwiedzać pieszo, najsłynniejsze miejsca Florencji nie są zbyt oddalone od siebie. Dobrym pomysłem na jednodniową wycieczkę po mieście jest rozpoczęcie zwiedzania od bazyliki Santa Maria Novella, która znajduje się niedaleko dworca. Później można przejść obok kościoła San Lorenzo na Piazza del Duomo.

Plac Piazza del Duomo

Jest to rozległy plac, na którym króluje katedra Santa Maria del Fiore, czyli katedra Matki Boskiej Kwietnej. Katedra uznawana jest za najważniejszy zabytek Florencji. Bazylika osiąga gigantyczne rozmiary, najbardziej charakterystyczne są kopuły, dzięki którym świątynia jest rozpoznawalna z najróżniejszych punktów miasta. Pod szczytem kopuły, na wysokości 90 m, znajduje się taras widokowy. Budowę katedry rozpoczęto w średniowieczu w stylu gotyckim. Świątynię konsekrowano w XV wieku, jednak wykańczano ją jeszcze przez wiele lat. Wnętrze katedry ma charakter niebywale dostojny, można tam obejrzeć interesujące freski z epoki renesansu. Latem, by wejść do środka katedry, należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż można natknąć się na długą kolejkę.

Tuż obok katedry można podziwiać okazała Kampanilę, czyli dzwonnicę. Na górze znajduje się taras widokowy, skąd można obejrzeć panoramę Florencji. Przed fasadą bazyliki usytuowane zostało baptysterium, które można zwiedzić, kupując bilet łączony z dzwonnicą. Budowla powstała na planie ośmioboku. Budynek słynie głównie z trzech par drzwi z XIV i XV wieku. Drzwi są brązowe, przepięknie rzeźbione. W pałacu na tyłach bazyliki mieści się Muzeum Katedralne. Można tam obejrzeć wybitne dzieła przeniesione z dzwonnicy, katedry i baptysterium, by zachować je przed zniszczeniem. Najcenniejszym eksponatem muzeum jest Pieta Michała Anioła, są też dzieła Donatella i Arnolda di Cambio.

Piazza della Signoria – ulubione miejsce turystów

Plac ma kształt litery L. W centralnym punkcie placu znajduje się Palazzo Vecchio, gmach zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Obok wznosi się Loggia della Signoria. Tutaj znajdowała się trybuna honorowa dla władz miasta, gdy na pacu odbywały się państwowe uroczystości. Na Piazza della Signoria w 1498 roku stracono Savonarolę, uznanego przez kościół katolicki za heretyka. Na placu znajdują się słynne posągi. Jednym z nich jest fontanna Neptuna z XVI wieku. Figura Neptuna powstała według projektu Bartolomeo Ammannatiego. W pobliskim portyku podziwiać można rzeźbę Benvenuta Celliniego – Perseusz. Grecki heros w lewej ręce trzyma obciętą głowę Gorgony. Kolejna znana rzeźba to Porwanie Sabinek. Przedstawia trzy skręcone wokół własnej osi postacie.

Pałac Palazzo Vecchio zaczęto budować pod koniec XIII wieku, zakończono w wieku XVI. Jest on siedzibą władz miasta. Budynek zwieńczony został wieżą zegarową, będącą wizytówką Florencji. Przy wejściu ustawiono kopię Dawida – rzeźby Michała Anioła. Zwiedzając pałac, koniecznie trzeba zajrzeć na I piętro, do Salonu del Cinquecento. W muzeum sztuki znajdują się dzieła Donatella, Rubensa, Vasariego, Michała Anioła. Pałac można zwiedzać codziennie, dobrze jest zarezerwować zwiedzanie telefonicznie. Piazza della Signoria jest miejscem, gdzie turyści uwielbiają się zatrzymać. Sporo tu kawiarenek, w których można wypić pyszną kawę i spróbować tiramisu lub innego włoskiego przysmaku.

Pałac i galeria Uffizi

Uffizi to jedna z najbardziej znanych galerii malarstwa na świecie. Sal z interesującymi ekspozycjami jest tu naprawdę dużo. W galerii można podziwiać prace Giotta, Andrei del Verrocchia, którego malarstwo było wzorem dla początkującego w roli malarza Leonarda da Vinci. W galerii są również osobiste prace młodego da Vinci, obrazy Giotta, Botticellego, m.in. słynny obraz – „Narodziny Wenus”, obrazy Albrechta Dürera, Tycjana, Caravaggia,, Rembrandta, Goi, włoskich manierystów. Plejada nazwisk, które zna każdy człowiek interesujący się malarstwem.

Ponte Vecchio, czyli most na rzece Arno

We Florencji jest sporo mostów, ale nie ma drugiego tak sławnego jak Ponte Vecchio. To najstarszy i najbardziej interesujący most we Florencji. Zbudowano go w XIV wieku. Koryto rzeki Arno jest tutaj najwęższe. Most stanowi swojego rodzaju alejkę handlową, po obu stronach znajdują się eleganckie sklepy jubilerskie. Można tu kupić przepiękną biżuterię z diamentami, szmaragdami, ceny są jednak bardzo wysokie.

Lewy brzeg rzeki Arno

Również i tutaj są budowle warte zobaczenia, tym bardziej, że od katedry na Piazza del Duomo wcale nie jest daleko do mostu. Zaraz po przejściu na lewy brzeg można zobaczyć niewielki kościółek Santa Felicita. Znajdują się w nim freski włoskich manierystów.

Ogrody Boboli

Po kilkugodzinnym zwiedzaniu nawet najbardziej wytrwały turysta zapragnie odpocząć. Świetnym miejscem do odpoczynku jest zespół pałacowo- parkowy Palazzo Pitti. Zwiedzanie pałacu można polecić tym, którzy przyjadą do Florencji więcej niż jeden dzień, bowiem można tu spędzić wiele godzin. Po Uffizi, jest tu druga znana florencka galeria malarstwa – Galleria Palatina. Prezentowane tu są obrazy Rafaela, Rubensa, Tycjana, Van Dycka, Botticellego, Caravaggia i wielu innych sław. W Muzeum Srebra można napawać się widokiem fantastycznej biżuterii, serwisów stołowych, złoconych naczyń sakralnych.

W Pobliżu Pałacu Pitti rozpościerają się Ogrody Boboli. Przestrzeń jest przepięknie zagospodarowana, chwilami przypomina muzeum na łonie natury. Ogromne, zielone skwery, urocze jeziorka, alejki ozdobione szpalerami rzeźb – wszystko to cieszy wzrok, a jednocześnie pozwala odpocząć wśród zieleni i odetchnąć świeżym powietrzem. Przechadzając się po ogrodach, warto zajrzeć do groty Buontalenti, w której obejrzeć można interesujące stalaktyty. Turyści przechadzający się po Ogrodach Boboli uwielbiają odwiedzać Basen Neptuna, gdzie ustawiono XVI-wieczną rzeźbę Neptuna – boga mórz i oceanów. W grocie Adama i Ewy znajdują się z kolei rzeźby pierwszych ludzi stworzonych przez Boga. Ogrody Boboli zajmują olbrzymią powierzchnię 11 ha. Ich usytuowanie na wzgórzu stanowi dla turystów dodatkową atrakcję. Widać stąd panoramę Florencji. Można bez problemu odszukać katedrę Santa Maria del Fiore z jej charakterystycznymi kopułami oraz większość miejsc, które się wcześniej zwiedziło.

Czy warto zostać we Florencji na noc?

Jest to naprawdę bogaty program na jednodniową wycieczkę do Florencji. W mieście jest mnóstwo innych, godnych zwiedzenia zabytków, dlatego też, jeżeli jest to możliwe, warto przeznaczyć na zwiedzanie stolicy Toskanii więcej niż jeden dzień. Jeżeli wybieramy się do Florencji latem, pamiętać należy, że zwiedzanie dużego miasta pod upalnym włoskim niebem jest zadaniem mocno wyczerpującym. Koniecznie trzeba się zaopatrzyć w nakrycie głowy oraz coś do picia.

Najlepszym pomysłem będzie znalezienie noclegu w mieście. Wtedy można spacerować urokliwymi uliczkami również wieczorem. Miasto ma wówczas dodatkowy urok, a i temperatura powietrza jest bardziej przyjazna dla turystów.

Najlepsze hotele w Florencji

Poprzedni

Zwiedzanie Stadionu San Siro w Mediolanie – bilety, godziny otwarcia

Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano) – jak możesz ją zwiedzić i co musisz o niej wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz