Florencja – poznaj wyjątkowe miasto Toskanii

, , Tagi , , , , , , ,

Piękna Florencja to największe miasto Toskanii. To również stolica regionu, która liczy prawie 400 tysięcy mieszkańców. Miasto położone jest nad rzeką Arno, u stóp Apeninów. Ponadto to miasto o bardzo bogatej historii. Florencję założono w starożytności, a jej największy rozkwit przypada na wiek XVI. To czas, gdy we Florencji żyli i tworzyli Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Miasto znanych architektów, malarzy, poetów, jest kolebką i symbolem włoskiego renesansu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czy można zwiedzić stolicę Toskanii w jeden dzień?

Oczywiście, można wiele zobaczyć. Na pewno nie wszystko, bo miasto jest bardzo bogate w zabytki. Centrum najlepiej zwiedzać pieszo, najsłynniejsze miejsca Florencji nie są zbyt oddalone od siebie, także spacer nie będzie stanowić problemy. Dobrym pomysłem na jednodniową wycieczkę po mieście jest rozpoczęcie zwiedzania od bazyliki Santa Maria Novella, która znajduje się niedaleko dworca. Później można przejść obok kościoła San Lorenzo na Piazza del Duomo.

Plac Piazza del Duomo

Jest to rozległy plac, na którym króluje katedra Santa Maria del Fiore, czyli katedra Matki Boskiej Kwietnej. Katedra uznawana jest za najważniejszy zabytek Florencji. Bazylika osiąga gigantyczne rozmiary, najbardziej charakterystyczne są kopuły, dzięki którym świątynia jest rozpoznawalna z najróżniejszych punktów miasta. Pod szczytem kopuły, na wysokości 90 m, znajduje się też taras widokowy. Budowę rozpoczęto w średniowieczu w stylu gotyckim. Świątynię konsekrowano w XV wieku, jednak wykańczano ją jeszcze przez wiele lat. Wnętrze katedry ma charakter niebywale dostojny, można tam obejrzeć interesujące freski z epoki renesansu. Latem, by wejść do środka katedry, należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż można natknąć się na długą kolejkę.

Tuż obok katedry można podziwiać okazała Kampanilę, czyli dzwonnicę. Ponadto na górze znajduje się taras widokowy, skąd można obejrzeć panoramę Florencji. Przed fasadą bazyliki usytuowane zostało baptysterium, które można zwiedzić, zakupując bilet łączony z dzwonnicą. Budowla powstała na planie ośmioboku. Budynek słynie głównie z trzech par drzwi z XIV i XV wieku. Drzwi są brązowe, przepięknie rzeźbione. W pałacu na tyłach bazyliki mieści się Muzeum Katedralne. Można tam obejrzeć wybitne dzieła przeniesione z dzwonnicy, katedry i baptysterium, by zachować je przed zniszczeniem. Najcenniejszym eksponatem muzeum jest Pieta Michała Anioła, są też dzieła Donatella i Arnolda di Cambio.

Piazza della Signoria – ulubione miejsce turystów

Plac ma kształt litery L. W centralnym punkcie placu znajduje się Palazzo Vecchio, gmach zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Obok wznosi się też Loggia della Signoria. Tutaj znajdowała się trybuna honorowa dla władz miasta, gdy na placu odbywały się państwowe uroczystości. Na Piazza della Signoria w 1498 roku stracono Savonarolę, uznanego przez kościół katolicki za heretyka. Na placu znajdują się też słynne posągi. Jednym z nich jest również fontanna Neptuna z XVI wieku. Figura Neptuna powstała według projektu Bartolomeo Ammannatiego. Ponadto w pobliskim portyku podziwiać można rzeźbę Benvenuta Celliniego – Perseusz. Grecki heros w lewej ręce trzyma obciętą głowę Gorgony. Kolejna znana rzeźba to Porwanie Sabinek. Przedstawia trzy skręcone wokół własnej osi postacie.

Plac Signoria we Florencji o wschodzie słońca, Włochy
Plac Signoria we Florencji o wschodzie słońca, Włochy, licencja: shutterstock/By givaga

Pałac Palazzo Vecchio zaczęto budować pod koniec XIII wieku, zakończono w wieku XVI. Jest on siedzibą władz miasta. Budynek zwieńczony został wieżą zegarową, będącą wizytówką Florencji. Przy wejściu ustawiono kopię Dawida – rzeźby Michała Anioła. Zwiedzając pałac, koniecznie trzeba zajrzeć na I piętro, do Salonu del Cinquecento. W muzeum sztuki znajdują się dzieła Donatella, Rubensa, Vasariego, Michała Anioła. Pałac można zwiedzać codziennie, dobrze jest zarezerwować zwiedzanie telefonicznie. Piazza della Signoria jest miejscem, gdzie turyści uwielbiają się zatrzymać. Sporo tu kawiarenek, w których można wypić pyszną kawę i spróbować tiramisu lub innego włoskiego przysmaku.

Galeria Uffizi i pałac

Niezwykła galeria Uffizi to jedna z najbardziej znanych galerii malarstwa na świecie. Sal z interesującymi ekspozycjami jest tu naprawdę dużo. W galerii można podziwiać prace Giotta, Andrei del Verrocchia, którego malarstwo było wzorem dla początkującego w roli malarza Leonarda da Vinci. Znajdziesz tu również osobiste prace młodego da Vinci, obrazy Giotta, Botticellego, m.in. słynny obraz – „Narodziny Wenus”, obrazy Albrechta Dürera, Tycjana, Caravaggia,, Rembrandta, Goi, włoskich manierystów. Plejada nazwisk, które zna każdy człowiek interesujący się malarstwem.

The early morning sun at the Uffizi Gallery in Florence, Italy.
poranek w Uffizi Gallery, Florencja, Włochy., licencja: shutterstock/By Bridget Moyer

Ponte Vecchio, czyli most na rzece Arno

We Florencji jest sporo mostów, ale nie ma drugiego tak sławnego, jak Ponte Vecchio. To najstarszy i najbardziej interesujący most we Florencji. Zbudowano go w XIV wieku. Koryto rzeki Arno jest tutaj też najwęższe. Most stanowi swojego rodzaju alejkę handlową, po obu stronach znajdują się eleganckie sklepy jubilerskie. Można tu kupić przepiękną biżuterię z diamentami, szmaragdami, ceny są jednak bardzo wysokie.

River Arno and famous bridge Ponte Vecchio at sunset from Ponte alle Grazie in Florence, Tuscany, Italy
wyjątkowy Ponte Vecchio, czyli most na rzece Arno, Włochy, Toskania, Florencja, licencja: shutterstock/By kavalenkava

Lewy brzeg rzeki Arno

Również i tutaj są budowle warte zobaczenia, tym bardziej że od katedry na Piazza del Duomo wcale nie jest daleko do mostu. Zaraz po przejściu na lewy brzeg można zobaczyć niewielki kościółek Santa Felicita. Znajdują się w nim freski włoskich manierystów.

Ogrody Boboli

Po kilkugodzinnym zwiedzaniu nawet najwytrwalszy turysta zapragnie odpocząć. Świetnym miejscem do odpoczynku jest zespół pałacowo- parkowy Palazzo Pitti. Zwiedzanie pałacu można polecić też tym, którzy przyjadą do Florencji więcej niż jeden dzień, bowiem można tu spędzić wiele godzin. Po Uffizi jest tu druga znana florencka galeria malarstwa – Galleria Palatina. Prezentowane tu są obrazy Rafaela, Rubensa, Tycjana, Van Dycka, Botticellego, a także Caravagia i wielu innych sław. Ponadto w Muzeum Srebra można napawać się widokiem fantastycznej biżuterii, serwisów stołowych, złoconych naczyń sakralnych.

piękna wąska ulica we Florencji, Włochy
piękna wąska ulica we Florencji, Włochy, licencja: shutterstock/By Gabriele Maltinti

W Pobliżu Pałacu Pitti rozpościerają się Ogrody Boboli. Przestrzeń jest przepięknie zagospodarowana, chwilami przypomina muzeum na łonie natury. Ogromne, zielone skwery, urocze jeziorka, alejki ozdobione szpalerami rzeźb – wszystko to cieszy wzrok, a jednocześnie pozwala odpocząć wśród zieleni i odetchnąć świeżym powietrzem. Przechadzając się po ogrodach, warto zajrzeć do groty Buontalenti, w której obejrzeć można interesujące stalaktyty. Turyści przechadzający się po Ogrodach Boboli uwielbiają odwiedzać Basen Neptuna. To tam ustawiono XVI-wieczną rzeźbę Neptuna – boga mórz i oceanów. W grocie Adama i Ewy znajdują się z kolei rzeźby pierwszych ludzi stworzonych przez Boga. Ponadto ogrody Boboli zajmują olbrzymią powierzchnię 11 ha. Ich usytuowanie na wzgórzu stanowi dla turystów dodatkową atrakcję. Widać stąd też panoramę Florencji. Można zatem bez problemu odszukać katedrę Santa Maria del Fiore z jej charakterystycznymi kopułami oraz większość miejsc, które się wcześniej zwiedziło.

Dodatkowe informacje

Jest to naprawdę bogaty program na jednodniową wycieczkę do Florencji. W mieście jest mnóstwo innych, godnych zwiedzenia zabytków, dlatego też, jeżeli jest to możliwe, warto przeznaczyć na zwiedzanie stolicy Toskanii więcej niż jeden dzień. Jeżeli wybieramy się do Florencji latem, pamiętać należy, że zwiedzanie dużego miasta pod upalnym włoskim niebem jest zadaniem mocno wyczerpującym. Koniecznie trzeba się zaopatrzyć w nakrycie głowy oraz coś do picia.

Najlepszym pomysłem będzie znalezienie noclegu w mieście. Wtedy można spacerować urokliwymi uliczkami również wieczorem. Miasto ma wówczas dodatkowy urok, a i temperatura powietrza jest bardziej przyjazna dla turystów.

Gdzie można zanocować we Florencji?

Toskania jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów rejonów Włoch. Wielu turystów nocuje we Florencji, zatrzymując się tu na dzień, kilka dni lub też na dłużej. W stolicy regionu można znaleźć różne rodzaje miejsc noclegowych – od ekskluzywnych hoteli po BB (bed and breakfast), pensjonaty, kwatery prywatne z pokojami gościnnymi, campingi, schroniska młodzieżowe. Na obrzeżach miasta można znajdziesz także małe wille czy domki do wynajęcia, gospodarstwa agroturystyczne.

Wybrane hotele

Wiele hoteli ma świetną lokalizację, znajdują się blisko historycznego centrum Florencji. Można do nich zaliczyć:

 1. Hotel Paris – w sercu Florencji usytuowany w pałacu luksusowy hotel. Fantastyczne śniadanie, bezpłatny parking, WIFI.
 2. Villa Neroli – czterogwiazdkowy, luksusowy hotel w samym centrum. Otoczony ogrodem, dostępny basen. Restauracja, centrum fitness.
 3. Room Mate Luca – czterogwiazdkowy hotel w zabytkowym budynku po kapitalnym remoncie. rewelacyjna lokalizacja, ok. 10 minut spacerem do katedry. Smaczne śniadanie, restauracja, winda, WIFI.
 4. Hotel Berna – usytuowany w centrum, blisko dworca Santa Maria Novella. WIFI, parking.
 5. Art Hotel Villa Agape – hotel w dawnej rezydencji księżnej, blisko centrum. Śniadania wliczone w cenę, restauracja, WIFI, bezpłatny parking.
 6. 25 hours Hotel Florence Piazza San Paolino – znajduje się w centrum blisko dworca. Dysponuje prywatnym parkingiem, ogrodem, barem oraz centrum fitness. Jedzenie fantastyczne, restauracja, bezpłatne WIFI.

Apartamenty, domy gościnne

Nocleg w hotelu w centrum na jedną czy kilka nocy jest sprawą fantastyczną, ale dość kosztowną. Jeśli nie stać nas na taką opcję, możemy zrezygnować z noclegu w hotelu i poszukać tańszej opcji. Oto niektóre propozycje:

 • Domy’s Guest House – obiekt znajduje się około 2 km od historycznego centrum Florencji. Jest to pensjonat BB, oferuje pokoje rodzinne z prywatną łazienką, lodówką, telewizorem, WIFI, klimatyzacją.
 • BB Cassia – około 1,5 km od katedry. Prywatna łazienka, telewizor, klimatyzacja
 • Sogni D’Oro Guest House – dobra lokalizacja, blisko dworca kolejowego. Pokoje z łazienką prywatną lub wspólną. WIFI oraz klimatyzacja

Hostele

Hostele to jedna z tańszych opcji noclegu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w hostelach bywają czasem pokoje wieloosobowe, a łazienka jest wspólna dla kilku pokoi. Dla ludzi młodych, studentów, którzy chcą zwiedzać Europę, nie wydając zbyt wiele pieniędzy, to opcja bardzo dobra. Oto niektóre z hosteli:

 • Hostel Santa Monaca – zlokalizowany w centrum miasta. Pokoje wieloosobowe, dostęp do kuchni i łazienki, bezpłatne WIFI,
 • nietuzinkowy Hostel Plus Florence – znajduje się w centrum. Można tu wynająć zarówno pokój prywatny, jak i znaleźć miejsce w pokoju wieloosobowym. W pokojach jest łazienka, telewizor, bezpłatne WIFI.

Kempingi

 • Na terenie Florencji, 5 km od centrum, turyści znajdą Hu Firenze Camping in Town. Jest to fantastyczne miejsce na nocleg. Goście mają tutaj do dyspozycji domki campingowe, namioty oraz bungalowy z patio i łazienką. Tutaj znajdują się ą się dwa odkryte baseny, bar restauracja. Goście mogą korzystać z bezpłatnego parkingu, dostępne jest bezpłatne WIFI. W barze serwowane są śniadania, a w restauracji można posmakować wielu potraw tradycyjnej kuchni włoskiej. Na terenie campingu działa wypożyczalnia rowerów.
 • Dla turystów zmotoryzowanych interesującą opcją może być nocleg na campingu pod Florencją. Camping Villae Panoramico Fiesole znajduje się około 5 km od miasta, 1 km od miejscowości Fiesole. Camping położony jest na wzgórzu, widać stąd panoramę Florencji. Można tutaj wynająć domek lub przyczepę mieszkalną. Domki wyposażone są w aneks kuchenny z płytą kuchenną. W przyczepach znajduje się łazienka z prysznicem. Na terenie campingu znajduje się restauracja oraz bezpłatny parking dla gości.

We Florencji miejsc noclegowych jest tak wiele i są tak zróżnicowane, zarówno pod względem ceny, jak i standardu, że każdy z pewnością znajdzie coś, co go zadowoli. Pamiętać jednak należy o wcześniejszej rezerwacji. W ostatniej chwili zapewne coś znajdziemy, lecz może być dalej od centrum czy drożej. Florencja należy też do najczęściej odwiedzanych włoskich miast i każdego roku zjeżdżają tutaj tysiące turystów.

Restauracje we Florencji

Jest ich mnóstwo. Niektóre propozycje:

 • Alfredo sull’Arno – w pobliżu Ponte Vecchio. Smaczna kuchnia toskańska, degustacja na tarasie. Nie jest bardzo droga.
 • Cellini – fantastyczna pizza oraz tradycyjne toskańskie dania.
 • Enoteca Pinchiorri – świetna, znana w mieście restauracja i winiarnia. Niestety drogo.
 • Hostaria del Bricco- dania kuchni florenckiej. Smacznie i stosunkowo niedrogo.

Nie sposób wymienić choćby najważniejszych, jest ich tak wiele. Spacerując ulicami Florencji, każdy zapewne odkryje jakieś zaczarowane miejsca, które przypadną mu do gustu.

Happy girlfriends eating pizza street food at the city. Female tourist group of three woman having fun. One girl feeds the other. Lifestyle and friendship concept
szczęśliwe dziewczyny jedzące włoską pizzę na ulicach Florencji, licencja: shutterstock/By CarlosBarquero

Florencja to także jedno z miejsc, które wygląda pięknie z lotu ptaka – zatem sprawdź także Włochy z lotu ptaka, najpiękniejsze zdjęcia wśród wiosek, zamków i monumentalnych placów!

Najlepsze hotele w Florencji

Poprzedni

Pompeje – starożytne miasto zniszczone przez wulkan Wezuwiusz

Wakacje nad morzem w Toskanii – lista kurortów

Następny

Dodaj komentarz