Fondaco dei Tedeschi – punkt widokowy w Wenecji, bilety

Tagi , , , , , , ,

Wenecja to miasto, które zachwyca każdego z turystów. Może ono zaoferować spotkanie z nietuzinkową architekturą, sztuką, a także jedną z bardziej nietuzinkowych atrakcji, którą są wodne autobusy. Jednocześnie Wenecja to miasto, w którym przeplata się wiele stylów, a ślady odcisnęło tu wiele epok. Najlepszym sposobem na to, by podziwiać je wszystkie, a także zagłębić się w bezkresnym horyzoncie laguny weneckiej, jest wejście na punkt widokowy Fondaco dei Tedeschi. Co musisz wiedzieć o tym punkcie widokowym i jak możesz się do niego dostać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Fondaco dei Tedeschi?

Fondaco dei Tedeschi uważany jest za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych, jakie znajdują się w Wenecji. Fondaco dei Tedeschi to tak naprawdę zabytkowy pałac, który wyróżnia się swoją lokalizacją i ponadprzeciętną wysokością. Znajduje się on tuż u podnóży słynnego Mostu Rialto – w dzielnicy o tej samej nazwie. Najprościej będzie Ci dostać się tu piechotą. Jednocześnie możesz także skorzystać z wodnych autobusów. Około 200 metrów od punktu widokowego znajduje się przystanek „Rialto”. Będzie on Twoim przystankiem docelowym.

Fondaco dei Tedeschi – historia i ciekawostki

Miejsce to wielu turystów może znać jako jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w całej Wenecji. To też historyczny pałac, który wzniesiono w XIII wiek. Fondaco dei Tedeschi początkowo miał być rezydencją królewską. Dawniej, wokół niego rozciągała się dzielnica kupców, a także zabudowania nieco biedniejszej części weneckiego społeczeństwa. W latach 1505 i 1508 budynek dwukrotnie został doszczętnie zniszczony przez pożar. Niemniej jednak szybko podjęto próby jego rekonstrukcji. Wprowadzono także niewielkie zmiany, dzięki czemu Fondaco dei Tedeschi stał się niezwykle funkcjonalną, czteropiętrową budowlą. Reprezentuje ona styl charakterystyczny dla włoskiego renesansu.

W ciągu kolejnych lat pojawiły się tu przestrzenie mieszkalne i były one głównie wykorzystywane przez szlachtę niemiecką. Mimo wielu zmian, przez jakie przechodził cały budynek na przestrzeni lat udało się – mniej więcej – zachować jego pierwotny wydźwięk. Dzisiaj jest jednym z bardziej luksusowych centrów handlowych. Znajdziesz tutaj odzież, żywność, a także dodatki, które zostały wyprodukowane przez najlepszych, włoskich projektantów i przetwórców. Na parterze budynku zaaranżowana jest także prestiżowa kawiarnia oraz restauracja. Na samym szczycie zlokalizowany jest wspomniany już punkt widokowy, z którego możesz podziwiać panoramę miasta.

Grand canal and Rialto bridge in Venice, Italy
Canal Grande i most Rialto w Wenecji, Włochy, licencja: shutterstock/By Mistervlad

Zwiedzanie wyjątkowego punktu widokowego

Zwiedzanie będzie wyjątkowym doświadczeniem. Na pierwszych piętrach budynku znajdują się głównie przez kawiarnie, butiki i inne punkty usługowe. Jeśli więc nie interesują Cię zakupy, to możesz od razu udać się na ostatnie piętro budynku. Tamtejsze przestrzenie poświęcono w całości historii, kulturze oraz sztuce. Możesz się także stamtąd dostać na taras widokowy, który zlokalizowany jest na dachu Fondaco dei Tedeschi. Maksymalnie na tarasie może znajdować się 80 osób. Przestrzeń pozostaje dość mocno ograniczona, jednak oferuje Ci niesamowite widoki na miasto oraz sieć kanałów.

Czytaj także: Rejsy po Canal Grande w Wenecji – wszystko, co warto wiedzieć

Fondaco dei Tedeschi – Ceny biletów i godziny otwarcia

Wizyta w punkcie widokowym nie jest możliwa bez wcześniejszej rezerwacji. Możesz dokonać jej za pośrednictwem strony internetowej lub bezpośrednio na miejscu, korzystając z iPodów umieszczonych na 3 i 4 piętrze. Pamiętaj, że administracja może „cofnąć” bilet w przypadku złej pogody – ze względów bezpieczeństwa. Wejście jest całkowicie darmowe, więc nie jedyne co musisz zrobić, to dokonać wcześniejszej rezerwacji. Godziny otwarcia punktu widokowego są precyzyjnie zaplanowane. Możesz wejść na taras każdego dnia od godziny 10:45 do godziny 16:15. Na dachu możesz przebywać jedynie przez 15 minut. Pamiętaj, że na miejscu musisz pojawić się na co najmniej 5 minut przed planowanym wejściem.

Top view of Grand canal from roof of Fondaco dei Tedeschi. Gondolas and boats traffic.
widok na kanał Grande z dachu Fondaco dei Tedeschi, licencja: shutterstock/By Perekotypole

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Regaty w Wenecji, czyli Regata Storica, ciekawostki

Scala Contarini del Bovolo – kręcone schody renesansu, bilety

Następny

Dodaj komentarz