Fontanna Di Trevi w Rzymie – kiedy najlepiej zwiedzić? Sprawdźmy!

Tagi , , , , ,

Fontana di Trevi jest prawdopodobnie najsłynniejszą fontanną na świecie, a już na pewno w Rzymie i we Włoszech! Kiedy najlepiej zaplanować jej zwiedzanie? Gdzie znajduje się Fontanna di Trevi? Jaka historia się z nią wiąże? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Fontanna Di Trevi – historia, ciekawostki

Ta monumentalna, niezwykle piękna fontanna ma wysokość 26,3 metra, a do tego jest szeroka na 49,15 metrów. Jej rozmiary czynią ją największą fontanną w Wiecznym Mieście. Co ciekawe, usłyszysz ją, zanim ją zobaczysz, dzięki dużej ilości wody tryskającej ze starożytnego akweduktu.

W 1730 roku papież Klemens XII zorganizował konkurs na budowę fontanny na końcu akweduktu. Należy pamiętać, że w XVIII wieku Rzym przeżywał rozkwit sztuki barokowej, więc wszystko musiało być monumentalne i okazałe tak jak sąsiednie Schody Hiszpańskie -Scalinata di Trinità dei Monti. Pierwotnie konkurs wygrał florentyńczyk, ale ze względu na skargi Rzymian domagających się zbudowania fontanny przez Rzymianina, papież ustąpił i przyznał ją Nicoli Salviemu. Fontanna została ukończona w 1751 roku, po śmierci Salviego.

Sława fontanny jest po części wynikiem popularności wielu filmów, w których pojawiła się Fontana di Trevi. Do najsłynniejszych produkcji filmowych można zaliczyć na przykład: „La Dolce Vita”, „The Lizzie McGuire Movie”, „Anioły i Demony”, „Roman Holiday” i wiele innych produkcji.

Illuminated Fontana Di Trevi, Trevi Fountain at Dusk, Rome
Oświetlona Fontana Di Trevi, Fontanna di Trevi o zmierzchu, Rzym, licencja: shutterstock/By RomanSlavik.com

Fontannę di Trevi wykonano z tego samego kamienia co Koloseum. Zbudowano ją głównie z trawertynu, którego nazwa łacińska nazwa oznacza dosłownie „z Tybru”. Podczas budowy fontanny wielu ludzi zostało rannych, a kilku także zginęło podczas pracy z tym ogromnym kamieniem. W 1734 r. zginął także kamieniarz, którego zmiażdżył duży blok trawertynu.

Warto także zwrócić uwagę na wyrzeźbione na fontannie postaci. W centrum fontanny znajduje się Okeanos, który był tytanem i bogiem morza. Bogowie tytanów byli pokoleniem bogów, które pojawiło się przed wieloma znanymi dziś bogami, takimi jak Zeus czy Apollo. Historia Tytanów jest dość skomplikowana i nie będziemy jej opisywać, jednak najważniejszym jest fakt, że Okeanos jest głównym posągiem Fontanny di Trevi. Postać ta znajduje się na muszli, którą ciągną dwa Trytony.

Fontanna di Trevi – jedno z najstarszych źródeł wody w Rzymie

Fontanna di Trevi znajduje się w miejscu innej, która pochodziła z czasów starożytnego Rzymu. W 19 r. p.n.e. wzniesiono akwedukt Aqua Virgo, który dostarczał wodę do rzymskich łaźni i fontann w centrum Rzymu. Według legendy, akwedukt Aqua Virgo (Woda Dziewicy), został nazwany na cześć młodej rzymskiej dziewczyny, która zaprowadziła spragnionych żołnierzy do źródła, aby mogli się oni napić wody. Fontanna została zbudowana na końcu akweduktu, na skrzyżowaniu trzech dróg. Od tych trzech ulic (po włosku – tre vie) Fontanna di Trevi wzięła swoją nazwę – Fontanna Trzech Ulic.

Akwedukt zasilający fontannę nosi nazwę Aqua Virgo. Jak wspomniano powyżej, został on zbudowany ponad 2000 lat temu. Chociaż na przestrzeni wieków przeprowadzono wiele renowacji, oryginalne tunele nadal funkcjonują. Aby zobaczyć dobrze zachowany fragment akweduktu, musisz przejść około 7 minut od di Trevi do ulicy Via del Nazareno, 9a.

Obecnie fontanna wypompowuje ponad 10 milionów litrów wody dziennie i 170 litrów wody na sekundę. Warto wiedzieć, że woda ta jest w ciągłym obiegu i jest oczyszczana, dzięki czemu nie marnuje się.

Rome, Italy. One of the most famous landmarks - Trevi Fountain (Fontana di Trevi).
Rzym, Włochy. Jeden z najbardziej znanych zabytków – Fontanna di Trevi (Fontana di Trevi), licencja: shutterstock/By Tupungato

Skąd się wzięła nazwa – Fontana Di Trevi?

Nazwa Fontanny di Trevi pochodzi od trzech ulic „tre vie”, które do niej prowadzą. Ponadto można ją usłyszeć ze znacznej odległości. Efekt ten osiągnięto, ponieważ trzy ulice prowadzące do fontanny ustawione są pod odpowiednim kątem, dlatego też można ją wcześniej usłyszeć.

Gdzie znajduje się Fontanna Di Trevi w Rzymie

Fontanna di Trevi znajduje się przy placu Piazza di Trevi w Rzymie, we Włoszech. Najłatwiej dostać się do fontanny, wysiadając na przystanku metra Barberini (linia A) i następnie należy przejść około 500 metrów pieszo. Fontannę można zobaczyć zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, kiedy jest pięknie oświetlona.
Co ciekawe, warto także wybrać się na podziemną wycieczkę po wykopaliskach archeologicznych znajdujących się około 9 metrów pod ziemią, w dzielnicy di Trevi, w pobliżu fontanny.

Kiedy najlepiej zwiedzić Fontannę di Trevi?

Fontanna di Trevi to najpopularniejsza bezpłatna atrakcja w Rzymie. Eksperci szacują, że średnio 1200 osób odwiedza tę fontannę w ciągu 1 godziny. Oczywiście tłumy są znacznie mniejsze w nocy oraz zimą, natomiast znacznie większe w ciągu dnia, w szczycie sezonu wakacyjnego. Daje to około 10,5 miliona osób odwiedzających Fontannę di Trevi rocznie. Aby kontrolować tłumy turystów, którzy chcą się w niej także kąpać, miasto Rzym rozważa zainstalowanie barier wokół fontanny, jednak wiele osób obawia się, że odbierze to urok temu zabytkowi. Osobiście polecamy wizytę przy fontannie wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdy miejsce to jest przepięknie oświetlone.

Fountain di Trevi in Rome, Italy in a winter day
Fontanna di Trevi w Rzymie, Włochy w zimowy dzień,licencja: shutterstock/By Sergii Figurnyi

Fontanna di Trevi – wrzucanie moment do fontanny

Tradycją podczas wycieczki po Rzymie jest wrzucenie monety do fontanny di Trevi. Należy wówczas mieć zamknięte oczy i prawą ręką wrzucić monetę do wody, przez lewe ramię. Według legendy osoba, która wrzuci jedną monetę, pewnego dnia powróci do Rzymu. Jeśli wrzuciłeś dwie monety do fontanny to znajdziesz swoją miłość w Rzymie. Z kolei, jeśli chcesz się ożenić/wyjść za mąż lub rozwieść to wrzuć do fontanny trzy monety. Wrzucanie monet do fontanny jest tak popularne wśród turystów, że co tydzień władze Rzymu czyszczą fontannę i przekazują dużą część dochodów (około 1,4 miliona euro rocznie) na cele charytatywne.

Pamiętaj, aby nie wskakiwać do fontanny! Karabinierzy (wł. Carabinieri) wraz z policją (wł. Polizia) pilnują tu porządku i działają szybko! Często zdarzają się także mandaty w wysokości 500 € za próbę pływania w fontannie.

Autor: Magda Łydka

Najlepsze hotele w Rzymie

Poprzedni

Teatro di San Carlo – zwiedzanie teatru w Neapolu, koncerty

Wykroczenia w Wenecji, czyli czego nie wolno robić w Wenecji – ważne porady

Następny

Dodaj komentarz