Fora cesarskie w Rzymie – zwiedzanie i historia

Tagi , , , ,

Rzym to miasto, w którym przeplatają się zabytki pochodzące z różnych okresów historycznych. Nic więc dziwnego, że największe miasto Słonecznej Italii cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród turystów. Jeśli Ty również planujesz w Wiecznym Mieście swoje wakacje, wówczas koniecznie musisz odwiedzić Fora Cesarskie. Oto garść ważnych informacji!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Fora Cesarskie w Rzymie – historia i ciekawostki

Fora Cesarskie w Rzymie to jeden z najważniejszych zabytków miasta, który koniecznie powinieneś odwiedzić. Często też nazywane mianem Fora Imperatorum. Tak naprawdę jest to jednak grupa pięciu, niezależnych zespołów, które łącznie wznoszone były przez okres około 150 lat. Obecnie turyści mogą podziwiać jedynie ruiny niesamowitych kompleksów. Znajdują się one nieopodal Forum Romanum, a ich powstanie poniekąd jest z tym placem związane.

W czasach dynamicznego rozwoju Republiki Rzymu, Forum Romanum nie mogło sprostać stale powiększającej się populacji miasta. Wobec tego sam Juliusz Cezar zdecydował się znaleźć rozwiązanie tego problemu. Postanowił on wykupić tereny sąsiadujące z Forum Romanum i w pierwszym stuleciu przed naszą erą rozpoczął on budowę kolejnych, miejskich placów. Za jego panowania powstał jednak tylko jedno forum, zaś później, kolejne cztery fundowane były z inicjatywy następnych cesarzy Rzymu.

Roman Forum, Latin Forum Romanum, most important cenre in ancient Rome, Italy. Aerial  view from Palatine Hill.
Forum Romanum, licencja: shutterstock/By Rudolf_Prchlik

Obecnie Fora Cesarskie uznaje się za jeden, spójny kompleks architektoniczny. Aczkolwiek nie było to pierwotnym zamysłem. Każde z pięciu forów powstało w innym okresie, jako niezależne od siebie place miejskie. Jednak z uwagi na to, że znajdowały się tak blisko siebie, zaczęto traktować je jako jedność.

Gdzie znajdują się Fora Cesarskie w Rzymie?

Fora Cesarskie w Rzymie znajdują się w bezpośredniej bliskości największe i najbardziej historycznego placu miejskiego, czyli Forum Romanum. Znajdziesz je w historycznej części miasta – dokładnie pomiędzy Foru Romanum a Panteonem. Możesz dostać się tam w prosty sposób spacerem, taksówką, a także za pośrednictwem komunikacji miejskiej. Najbliższym przystankiem jest Fori Imperiali/Campidoglio. Przystanek znajduje się dokładnie naprzeciwko Forów Cesarskich. Zatrzymują się tam linie 51, 85, 87 i 118, które kursują nawet po dalszych dzielnicach miasta.

Forum Cezara, Trajana, Augusta, Wespazjana i Nerwy

Fora Cesarskie w Rzymie to kompleks architektoniczno-urbanistyczny, który składa się z pięciu, niezależnych placów miejskich. Obecnie pozostały jedynie ich ruiny, jednak stanowią one jedną z największych atrakcji i symboli Wiecznego Miasta. Podczas zwiedzania będziesz mógł podziwiać:

  • Forum Cezara – to pierwszy plac, jaki powstał w tym miejscu. Jego budowa rozpoczęła się w 54 roku przed naszą erą. Fundatorem był sam Juliusz Cezar.
  • Forum Trajana – otwarto w 113 roku. Był to jeden z największych kompleksów, jaki powstał w okolicy Forum Romanum. Projektantem był słynny Syryjczyk – Apollodros. Zwróć szczególną uwagę na kolumnę Trajana, która znajduje się w północnej części kompleksu.
  • Forum Augusta – powstał ono w około 2 roku przed naszą erą. Na środku tego placu dawniej stał pomnik samego Augusta, z którego obecnie pozostały jedynie ruiny.
Bronze statue of emperor Nerva, Rome, Italy. Ancient Roman monument at Imperial Forum ruins in Rome city center. This place is tourist attraction of Rome. Travel, sightseeing and history concept.
Brązowy posąg cesarza Nerwy, Rzym, Włochy. Starożytny rzymski pomnik w ruinach Imperial Forum w centrum Rzymu. licencja: shutterstock/By scaliger
  • Forum Wespazjana – zostało ono wzniesione w latach 71-75. Było ono określane także jako Świątynia Pokoju. Fundatorem był cesarz Wespazjan. Niestety, forum to zostało całkowicie zniszczone przez pożar, a jego odbudowy podjął się Septymiusz Sewer. Ponownie zniszczenie zostało wyrządzone przez trzęsienie ziemi w 408 roku. Forum Wespazjana udało się jednak ponownie odbudować.
  • Forum Nerwy – jego budowa zakończyła się w 94 roku. To najmniejsza budowla, która dawniej pełniła funkcję węzła komunikacyjnego.
Ancient Forum of Augustus in Rome, Italy. Imperial Forums are famous historical landmarks of Rome. Scenery of ruins of Mars Ultor temple, old Roman buildings in Rome city center. Sightseeing concept.
starożytne Forum Augusta w Rzymie, Włochy. Fora Cesarskie to słynne zabytki Rzymu. licencja: shutterstock/By scaliger

Zwiedzanie Forów Cesarskich w Rzymie z pewnością na długo zapamiętasz!

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Targi miejskie we Florencji, które warto odwiedzić

Barga w Toskanii – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Następny

Dodaj komentarz